Навіщо митниці функції оперативно-розшукової діяльності і слідства?

21.02 17:30 | Економічна правда. Колонки

Набуття Україною статусу кандидата у члени Європейського Союзу передбачає необхідність наближення українського законодавства, процедур і владних структур до певних стандартів.
Цілком прогнозованим є те, що за умови набуття членства на Україну покладатиметься завдання із захисту не лише власних митних інтересів, а і східних кордонів європейської спільноти в цілому.
Незважаючи на "прозорість" кордонів всередині європейського співтовариства, у країнах-учасницях митні органи відіграють ключову роль в реалізації захисної функції, направленої на виявлення фактів незаконного переміщення зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, тобто на протидію так званій "класичній" контрабанді.
Крім того, значна увага приділяється питанням запобігання незаконному ввезенню на територію країн ЄС підакцизної групи товарів, особливо тютюну і тютюнових виробів.
Це є вкрай актуальним і для України.
Протягом 2023 року українські митники припинили 298 спроб незаконного переміщення через кордон тютюнових виробів на понад 76 млн грн.
Серед предметів правопорушень: майже 10 млн сигарет, 108 тис електронних цигарок, стіки і рідина до них, а також сигари та тютюн.
Такі масштаби свідчать про цілі схеми контрабанди - напрацьовані, хоч і не завжди дієві.
Тим часом контрабанда несе цілий комплекс загроз для функціонування держави та благополуччя громадян.
Це неконтрольований обіг наркотиків та зброї, потрапляння на внутрішній ринок неякісної та фальсифікованої продукції, створення неконкурентних умов для національного товаровиробника.
Проте найбільшим негативним наслідком є створення стійких транскордонних злочинних угрупувань, які на тлі контрабанди отримують фінансові можливості для своєї діяльності та стрімкого розвитку.
Саме прагнення відповідати стандартам законодавства країн ЄС сприяло внесенню змін до Кримінального кодексу щодо встановлення кримінальної відповідальності за контрабанду товарів, а також контрабанду підакцизних товарів.
Аналіз справ про порушення митних правил, заведених у 2023 році за статтями 482, 483 Митного кодексу, свідчить, що за умови чинності на той час норм щодо криміналізації контрабанди, кожне сьоме порушення було б кваліфіковане саме як кримінально каране діяння, а саме - у 170 з 1180 випадків.
При цьому в більшості виявлених фактів загальна вартість предметів контрабанди більше ніж у десять тисяч разів перевищувала неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є контрабандою у великих розмірах.
Очевидно, що така кількість спроб масштабної контрабанди товарів негативно впливає на національну економіку та створює загрозу безпеці України.
Тому з 1 липня цього року законом буде передбачено кримінальну відповідальність за контрабанду товарів, вартістю понад 7,57 млн гривень.

Як працюють митні органи в Євросоюзі Одним із головних факторів, який обумовлює ефективну протидію як "класичній" контрабанді, так і контрабанді сигарет, є широкий інструментарій повноважень, яким наділені митні органи країн ЄС.
У державах, з якими Україна має спільний кордон, а також у країнах, які забезпечують безпеку зовнішніх кордонів євроспільноти, митні органи у тій чи іншій мірі наділені повноваженнями правоохоронних органів і мають право здійснювати весь спектр розшукових заходів, направлених на викриття схем незаконного переміщення товарів та осіб, причетних до цього.
Такими важливими заходами є право здійснювати аудіо- та відеоконтроль особи, арешт, огляд кореспонденції, зняття інформації з електронних інформаційних систем тощо.
Сусідня з Україною Молдова, яка також обрала євроінтеграційний вектор руху, вже зробила вагомі кроки у наданні митним органам повноважень на здійснення оперативно-розшукових заходів.
Натомість в Україні митники не мають у своєму розпорядженні інструментарію розшукових заходів, який би дозволив більш ефективно протидіяти фактам контрабанди.
Хоча навіть з таким обмеженим функціоналом активно протидіють спробам незаконного переміщення через кордон партій високоліквідних товарів, а також заборонених для переміщення речовин.
Так, протягом 2023 року в Україні виявили 11935 порушень митних правил на суму 8,9 млрд грн.
Одним із дієвих методів запобігання правопорушенням є взаємодія з митними органами іноземних держав.
Для перевірки законності експортно-імпортних операцій при наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності декларування товарів підприємствами, митники направляють запити колегам з інших країн.
У ході таких перевірок окрім підтвердження або спростування достовірності даних про товари, перевіряються також факти існування іноземних контрагентів, укладання контрактів, перерахування коштів та інше.
Саме ця інформація має ключове значення і дає можливість не тільки встановити факт переміщення товарів з приховуванням від митного контролю, але й викрити довготривалі схеми ухилення від сплати обовʼязкових митних платежів, виявити потенційних порушників та припинити скоєння правопорушень в подальшому.
Обмеженість повноважень української митниці через відсутність права на проведення оперативно-розшукової діяльності ускладнює можливість повною мірою бути задіяними в системі взаємодії та обміну інформацією, у тому числі з митними органами іноземних держав.
Усе це впливає на ефективність боротьби з контрабандою та якість забезпечення національної безпеки держави в цілому.
"Митниця повинна відігравати центральну роль у виявленні і переслідуванні контрабанди", - МВФ На необхідності посилення інституційної спроможності митних органів постійно наголошують представники Консультативної місії Європейського Союзу в Україні (EUAM) та інших міжнародних інституцій.
Аналогічну позицію систематично висловлюють представники оціночних місій Митно-прикордонної служби США, яка фінансує ряд проєктів, повʼязаних з удосконаленням правоохоронної діяльності митних органів.
Експерти митної адміністрації США констатують, що існуючі повноваження з протидії контрабанді, наявні у правоохоронних підрозділів митних органів України, є недостатніми, та рекомендують розширити коло таких повноважень.
Всесвітня митна організація у звітах своєї технічної місії регулярно зазначає нагальну необхідність включення Державної митної служби України до переліку органів, які здійснюють оперативно-розшукову та слідчу діяльність.
Також Міжнародний валютний фонд у своєму звіті "Україна: митна реформа в національній фінансовій стратегії" у вересні 2023 року зазначив: у доповнення до криміналізації товарної контрабанди необхідно переглянути роль та повноваження митної служби.
Митниця повинна грати центральну роль у виявленні і переслідуванні контрабанди та інших суттєвих злочинів в митній зоні.
Як бачите, можливість здійснення ОРД і слідства - не забаганка митниці і не ноу-хау в міжнародній практиці, а норма в прогресивних країнах світу, що довела свою ефективність.
ДМС - рівна серед європейських митних інституцій З огляду на євроінтеграційний вектор руху нашої держави нагальним і вкрай важливим кроком є розширення повноважень митних органів.
Саме розуміння необхідності гармонізації митного законодавства України із законодавством ЄС обумовило внесення Урядом країни до Національної стратегії доходів до 2030 року таких заходів, як прийняття закону щодо надання митним органам права здійснювати оперативно-розшукову діяльність та проводити досудове розслідування у справах про контрабанду, а також надання таких повноважень підрозділам внутрішньої безпеки.
Це допоможе митникам виявляти не лише безпосередніх виконавців, а й організаторів злочинів, у тому числі в тих випадках, коли вчинення контрабанди товарів здійснюється за сприяння посадовців митниць.
Таке посилення антикорупційних заходів і розбудова правоохоронної функції митних органів відповідатиме існуючій практиці багатьох європейських країн і забезпечить можливість українській митниці бути рівною серед митних адміністрацій країн ЄС.

Додати коментар

Користувач:
email:

Stocks rise and fall fast
Fortunes made or lost each day
Markets never sleep

- Fin.Org.UA

Новини

17:20 - Flash PMI еврозоны оживили интерес к Евро
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 24.04.2024
15:40 - ОГТСУ анонсує закупівлі газу нерезидентів через нову секцію УЕБ «Закупівлі: імпорт, митний склад»
14:53 - МОН: Верховна Рада ухвалила в другому читанні Закон про розвиток індивідуальних освітніх траєкторій
14:45 - Сильная фиксация прибыли в золоте или начало разворота?
14:29 - Чи можна подавати звіт про КІК без річної декларації про майновий стан і доходи, якщо така декларація не обов’язкова до подання?
14:28 - Мінекономіки: 30 млрд грн доступних кредитів отримав бізнес від початку 2024 року
14:23 - Яка відповідальність передбачена за несвоєчасне подання податкової декларації про майновий стан і доходи фізичною особою?
14:20 - Чи може юридична особа – платник єдиного податку 3 групи застосовувати спрощену систему оподаткування при наданні фінансової допомоги?
14:19 - Хто сплачує МПЗ у разі, якщо у звітному році орендар – ФОП, який користувався земельною ділянкою на підставі договору оренди, з середини року передав її у суборенду іншій ФОП – суборендарю?
14:18 - Понад 7,9 млрд грн єдиного внеску спрямували платники Дніпропетровщини до державних цільових фондів
14:17 - Мінекономіки презентувало проект НПЕК Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
14:16 - За якими кодами бюджетної класифікації сплачується акцизний податок?
14:15 - До уваги сільськогосподарських товаровиробників – юридичних осіб, які планують обрати четверту групу платників єдиного податку!
14:14 - До уваги платників податків, які здійснюють розрахункові операції
14:12 - Акцизний податок з ввезених товарів: платники Дніпропетровщини поповнили загальний фонд держбюджету на понад 50,4 млн гривень
14:10 - БЕБ заявляє про ухилення відомого онлайн казино від сплати податків на понад мільярд
13:45 - Атака на харківську телевежу не вплине на доступ до ЗМІ у місті - Терехов
13:44 - "Метінвест" з травня підвищить зарплати працівникам підприємств: на скільки зросте оклад
13:22 - Європейські компанії шукають лазівки для продовження роботи в московія після скасування винятків із санкцій
13:05 - "Держоператор тилу" за невиконання контракту відсторонив постачальника продуктів для армії
12:54 - СБУ повідомила про підозру гауляйтерам ЗАЕС, які від’єднували її від енергосистеми України
12:30 - Мінекономіки спільно з KSE запускає проект підтримки розробників роботизованих косарок для потреб гумрозмінування, — Юлія Свириденко
12:25 - "Укрнафта" збільшила запаси на 3 мільйони тонн нафти та 600 мільйонів кубометрів газу
12:21 - Українські університети стають основою для євроінтеграції та підвищення спроможності громад
12:14 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
12:08 - Україна та Бразилія планують розширити торговельні відносини 
12:07 - Банки очікують зростання обсягу коштів населення та бізнесу – результати Опитування про банківське фондування
12:05 - Опитування про банківське фондування, ІІ квартал 2024 року
12:02 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5508
Канадський долар28.8843
Юань Женьміньбі5.4625
Чеська крона1.6736
Данська крона5.6645
Гонконгівський долар5.0519
Форинт0.107419
Індійська рупія0.47496
Рупія0.0024406
Новий ізраїльський шекель10.4725
Єна0.25572
Теньге0.089218
Вона0.028726
Мексиканське песо2.3137
Молдовський лей2.2177
Новозеландський долар23.4072
Норвезька крона3.6031
московський рубль0.42478
Сінгапурський долар29.0539
Ренд2.0586
Шведська крона3.642
Швейцарський франк43.4438
Єгипетський фунт0.8239
Фунт стерлінгів49.0668
Долар США39.586
Білоруський рубль14.3886
Азербайджанський манат23.2831
Румунський лей8.4927
Турецька ліра1.2149
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.0959
Болгарський лев21.6045
Євро42.262
Злотий9.7956
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото91151.91
Срібло1067.34
Платина35958.34
Паладій39599.46

Курси валют, встановлені НБУ на 24.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861043.071043.071043.071043.071063931.40
227763996.56996.56996.56996.56298968.00
229025982.82982.82982.82982.82982820.00
229470918.63918.63918.63918.63459315.00
2302621054.881054.881054.881054.88210976.00
CRSR061022.251022.251021.451022.2544976.60
USGK78457645764576457622880000.00

Дані за 22.04.2024