Підміна. Як голова профільного комітету Шуляк і Мінвідновлення ховають регіональну політику

07.06 18:50 | Укррудпром

zn.ua, 7 червня 2023. Опубликовано 18:12 07 июня 2023 года П’ятого червня відбулося знакове засідання Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Йшлося про законопроєкт №9241, що стосується оновлення регіональної політики держави в умовах відновлення регіонів від наслідків російського вторгнення. Законопроєкт ініціював голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою, місцевого самоврядування та регіональної політики Віталій Безгін (“Слуга народу”).

 

Дискусія, що виникла навколо документа, підтвердила не раз описані ZN.UA відсутність комунікації між комітетом і міністерством (на засіданні була присутня заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Азархіна), а також розбіжність у базових позиціях, пов’язаних із майбутнім відновленням і розвитком повоєнної України.

Отже проблема, яка виникла після злиття Мінрегіону та Мінінфраструктури у Мінвідновлення, від якого депутати комітету так і не дочекалися кроків щодо продовження реформи, вийшла в публічну площину. Безгін як голова профільного підкомітету був учасником децентралізації та має відношення до урядового закону “Про засади державної регіональної політики”, по суті висунув пряму претензію голові комітету Олені Шуляк, яка чомусь вирішила опікуватися в комітеті виключно питаннями будівництва. Разом із міністерством відклавши в стіл і регіональну політику, і потреби мільйонів українців, які за нею стоять.

Чому це зараз так важливо?

Це досить коректно пояснив Безгін: “Майже рік тому набрав чинності базовий закон про засади державної регіональної політики. На наш із вами превеликий жаль, треба визнати, що закон залишається на папері через те, що підзаконка не готова, вона не виконується (це відповідальність Кабміну. — І.Ф.). Законопроєкт містить норми щодо державної регіональної стратегії — регіонів і громад. Повномасштабне вторгнення змінило країну. Треба актуалізувати документ на рівні держави й після цього переходити на регіональний та базовий рівень. Що й пропонує цей закон. Це можна було б зробити без закону, але з невідомих мені причин це не робиться. Стратегію уряд має перезатвердити й дати нову відправну точку громадам”.

Звісно, такі слова про фактичну бездіяльність уряду не залишилися поза увагою представниці Мінвідновлення. “Внесення змін до державної стратегії регіонального розвитку країни в тримісячний термін є нереалістичним та недоцільним. Мінінфраструктури також не підтримує виключення з прикінцевих та перехідних положень пункту 6, який зобов’язує сільські, селищні, міські ради протягом 18 місяців забезпечити стратегії розвитку тергромад… Це призведе до зупинки стратегічного планування й порушить трирівневу систему регіонального розвитку”, — монотонно зачитала заступниця міністра Азархіна з папірця. За її словами, вже понад 700 громад мають стратегії розвитку, а ще 601 — розробляє проєкти. І це робиться на виконання закону №2389, який ухвалили ще минулого року.

 

Але, за словами Безгіна, закон дозволяє громадам, які не зазнали серйозного впливу внаслідок агресії рф, не змінювати стратегії: “Ба більше, згаданий закон №2389 передбачав до 26 січня утворення комісії щодо віднесення територій до функціональних типів. Зараз червень. Більшість членів комісії мають становити народні депутати нашого комітету. Те, що уряд у терміни, зазначені законом, не виконує вимог закону, не означає, що через це не треба змінювати законодавство”.

Пані Азархіна наголосила, що Олександр Кубраков уже відправив відповідного листа й уряд готовий усе фіналізувати до жовтня: “Робити додатковий закон, щоб нас пришвидшити? Гадаю, це неконструктивна позиція”.

Представницю міністерства тут-таки підтримала Олена Шуляк, наголосивши, що в майбутньому хотіла б виносити на засідання комітету проєкти, узгоджені з міністерством, — це було б “правильно й логічно”.

“Я вважаю, що неконструктивною є позиція саме міністерства, яке не виконує норм закону. Комунікація — це не листи у відповідь нардепам, а інформування виконавчою владою комітету, в якого є, зокрема контролюючі функції. Тому послухаймо місцеве самоврядування, яке підтримує цей закон, і не забуваймо, що ми працюємо в децентралізованій країні”, — зазначив Безгін.

Нардеп додав: якщо уряд виконуватиме свої зобов’язання й плідно працюватиме з комітетом протягом червня, то законопроєкт не доведеться ухвалювати взагалі, але наразі нардепи не бачать у виконавчої гілки влади бажання виконувати закон. До дискусії долучився ще один нардеп від “Слуги народу” Олег Дунда: “Дуже часто посадовці забувають, що комітет — це все ж таки не придаток до міністерства”.

Саме тут пані Шуляк дозволила собі не надто етичне висловлювання на адресу депутата. Але зрештою всі члени комітету, окрім Олени Шуляк, проголосували за законопроєкт. Голова комітету утрималася.

Чому? Річ у тім, що у голови комітету та міністерства склалася дуже специфічна законотворчо-урядова взаємодія. І пов’язана вона зі скандальною містобудівною “реформою” №5655.

По-перше, законопроєкт №5655, який має багато корупційних ризиків і тому негативно впливатиме на відбудову України, вже півроку не підписує президент. Але це не заважає віцепрем’єру Кубракову як представнику виконавчої гілки влади проводити заходи з імплементації ініціативи, яка навіть не має статусу закону. Ба більше, міністерство Кубракова надає Шуляк ексклюзивний сервіс — під проєкт №5655, який громадяни вимагають ветувати. Для цього навіть створено окремий сайт на урядовому домені. Іншим народним депутатам для їхніх законотворчих ініціатив таких послуг не надають. І як їх отримати — таємниця.

По-друге, законопроєкт №5655, по суті, створив альтернативну реальність уже ухваленій урядом регіональній стратегії, яку затверджено вищезгаданим законом про засади регіональної політики.

Про це докладно у статті “Державна регіональна політика-2023: бути чи не бути?” ще в січні написали один з авторів децентралізації та закону про державну регіональну стратегію, директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук, експерт із регіонального розвитку Юрій Третяк та ексзаступник міністра розвитку громад і територій Іван Лукеря.

“Наразі стрункої законодавчої основи для створення зрозумілої системи планувальних документів для відновлення України не сформовано. Натомість є два види конкуруючих планувальних документів на регіональному та місцевому рівнях, — акцентують увагу автори. — Неприродне включення у Закон “Про регулювання містобудівної діяльності” документів поза предметом правового регулювання цього закону внесло конкуренцію і на рівні стратегічного планування територіальних громад. Так, Законом “Про засади державної регіональної політики” визначено, що територіальні громади розробляють “стратегії розвитку територіальних громад”. Натомість Закон “Про регулювання містобудівної діяльності” оперує поняттям “концепція інтегрованого розвитку території територіальної громади”, яка визначена “документом стратегічного планування”.

 

На наш погляд, така ситуація не є прийнятною. Система планувальних документів для відновлення має бути єдиною, зрозумілою, такою, що не допускає фрагментації та забезпечує відновлення і розвиток територій. Потрібно зробити все, аби за квадратними метрами, тоннами та кілометрами не загубилися люди. Для цього необхідно швидко переглянути та узгодити між собою два закони — “Про регулювання містобудівної діяльності” та “Про засади державної регіональної політики”, норми яких не можуть конкурувати, а лише доповнювати один одного. Люди визначають потреби у відбудові, на людей має бути спрямована інфраструктура, яка відновлюється”.

Зрештою профільний комітет, підтримавши ініціативу голови підкомітету Безгіна, зробив перший крок у напрямку здорового глузду. Але ця ситуація стала іще одним маркером некомпетентної і, по суті, антидержавної позиції голови профільного парламентського комітету Олени Шуляк і, на жаль, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України. Яке вже на старті виявилося втягнутим в аферу законопроєкту №5655. Однак ніколи не пізно сказати “стоп”. Тим паче якщо йдеться не лише про репутацію конкретних політиків і чиновників, а й про майбутнє держави. 

Ірина ФЕДОРІВ, головна редакторка сайту ЧЕСНО

Додати коментар

Користувач:
email:

У бізнесі йдеться
Не про гроші, а про людей
Так що тримайтеся!

- Fin.Org.UA

Новини

13:05 - За 8 месяцев 2023 прибыль украинских банков выросла до рекордных 95 млрд гривен
13:05 - Судья, который не хотел избирать меру пресечения Коболеву, снял с него браслеты и уменьшил залог
13:05 - Больше всего российских корректировщиков СБУ обнаружила в Покровском районе Донецкой области
13:05 - Лондон будет поддерживать Украину независимо от результатов выборов в США
13:05 - Кабмин направил 21,8 млрд гривен гранта Японии на восстановление Украины
13:05 - Украинское зерно не влияло на польский рынок
13:05 - россия готовит армию к штурмам укрепрайонов и боям в тылу
12:55 - Ситуація в енергосистемі на 25 вересня
12:55 - Ноутбуки та медичне обладнання – гуманітарна допомога партнерів минулого тижня
12:55 - Окупанти завдали авіаудару по Херсонщині: є загиблий та поранені
12:55 - МОН України і Міністерство освіти, науки, досліджень та спорту Словаччини домовилися про підтримку українських учнів
12:55 - Розвиток органічної галузі - напрям європейської інтеграції, де Україна може пишатися досягненнями, - Тарас Висоцький
12:55 - Мінфін залучив 100 млн доларів США від Світового Банку під гарантію Великої Британії
12:55 - ПФУ: Станом на 24 вересня на пенсійні виплати спрямовано 56,0 млрд грн
12:10 - Приватизация ОГХК-ДемГОК: слияние похожее на “слив”…
12:10 - “Запорожкокс” Ахметова инвестирует 180 млн гривен в капремонт оборудования коксового цеха
12:10 - Реформирование Евросоюза для принятия новых членов, включая Украину, принесет раздоры
12:10 - Британский миллиардер Ричард Брэнсон будет защищать экологию в составе “Стражей планеты”
12:10 - российские власти надеются заработать свыше 750 млрд рублей на “курсовой ренте”
12:10 - Украина подписала с США меморандум на 522 млн долларов об укреплении энергосистемы
11:15 - Миссия МВФ начинает дискуссию с Украиной в рамках подготовки к пересмотру программы
11:15 - Германия введет временный контроль на границах с Чехией и Польшей
11:15 - Главу детективов НАБУ отправят на фронт, кровью искупить саботаж в деле Коломойского
11:15 - россия продает большую часть нефти выше установленного потолка цен
11:15 - Польша подготовила транзитные коридоры для украинского зерна
11:15 - ВАКС отказался рассматривать продление ареста активов Коломойского
10:50 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та роботи піротехнічних підрозділів ДСНС
10:50 - Оперативна інформація щодо ворожих обстрілів по Україні
10:50 - Ірина Мудра взяла участь у Міністерському сайд-івенті на тему: “Дотримання принципів Статуту ООН: Відновлення справедливості для України”
10:50 - Український та канадський медзаклад підписали договір про медичне партнерство у сфері психічного здоров’я та реабілітації військових


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар23.5941
Канадський долар27.2209
Юань Женьміньбі5.0067
Чеська крона1.5969
Данська крона5.2172
Гонконгівський долар4.6761
Форинт0.100585
Індійська рупія0.44099
Рупія0.0023769
Новий ізраїльський шекель9.6028
Єна0.24667
Теньге0.077226
Вона0.027357
Мексиканське песо2.1319
Молдовський лей2.014
Новозеландський долар21.8388
Норвезька крона3.4037
московський рубль0.38018
Сінгапурський долар26.7902
Ренд1.9467
Шведська крона3.2715
Швейцарський франк40.3404
Єгипетський фунт1.1836
Фунт стерлінгів44.8185
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5477
Румунський лей7.8285
Турецька ліра1.3461
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.1275
Болгарський лев19.8937
Євро38.898
Злотий8.4624
Алжирський динар0.26843
Така0.33396
Вірменський драм0.094791
Домініканське песо0.64591
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41436
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5906
Малайзійський ринггіт7.8832
Марокканський дирхам3.6031
Пакистанська рупія0.11959
Саудівський ріял9.7495
Донг0.0015183
Бат1.04574
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.8036
Узбецький сум0.0030247
Новий тайванський долар1.147
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33914
Сомоні3.3358
Ларі13.9235
Бразильський реал7.4805
Золото70436.61
Срібло867.55
Платина34256.37
Паладій46722.97

Курси валют, встановлені НБУ на 25.09.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
207518807.85807.85807.85807.85307790.85
21322710341034103410341860166.00
2262861010.291010.291010.291010.292108475.23
2276561052.061052.061052.061052.062135681.80
2284491049.161049.161049.161049.16151079.04
VERES155.17155.17155.17155.178844.69
XS12141590015900159001590015900.00

Дані за 22.09.2023