Герман Галущенко: чотири роки стійкості енергетики під час великої війни

17.07 16:30 | Міністерство енергетики України

Герман Галущенко: чотири роки стійкості енергетики під час великої війни ludmila.petrovska 17 липня 2025, 16:30 Понад 4 роки мав честь очолювати Міністерство енергетики України. 
Це були, без перебільшення, найскладніші часи для енергетичної сфери.
З початку повномасштабного вторгнення російської федерації зруйновано, пошкоджено та окуповано більше 50 % потужностей, наявних до початку вторгнення.
З 2022 року окуповані Запорізька АЕС та п’ять ТЕС.
Зруйнована Каховська ГЕС.
Це безпрецедентні втрати для світу 21 століття. 
Але ми зробили все, щоб найстрашніші прогнози не стали реальністю.
Ми вистояли і втримали енергетичний фронт. 
Із перших днів повномасштабного вторгнення керівництво Міністерства залишалося на робочому місці, працювало з Києва, перебуваючи на постійному щохвилинному зв’язку з регіонами. 
І завдяки спільній роботі українці мають світло й тепло у своїх оселях.
Зараз, у літню спеку, навіть в пікові навантаження, споживачі – без відключень.

Це – результат цілодобової титанічної праці тисяч усіх працівників енергетичного сектору країни!
Найважливіше: 
ми не лише відновлюємо зруйноване, ми закладаємо стратегічний фундамент європейського енергетичного майбутнього – без залежності від російських ресурсів.  
І сьогодні наша позиція щодо повної відмови від російських енергоресурсів стала основою енергетичної політики.
Це важливий сигнал для України на шляху до набуття статусу члена Європейського Союзу. 
ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКА. 
Ми вперше в історії України здобули справжню енергетичну незалежність від країни-агресора – росії. 
Фактично, росіяни оголосили нам енергетичну війну ще восени 2021 року, без попередження заблокувавши постачання до України вугілля для ТЕС. Зрив постачання вугілля з росії став енергетичним викликом і поставив під загрозу зриву проходження ОЗП 2021-2022 років. 
Ситуація додатково ускладнювалась стрімким зростанням цін на вугілля та природний газ на світових ринках і необхідністю компенсувати зниження генерації на теплоелектроцентралях (через рекордні ціни на природній газ).
Але нам вдалося швидко адаптуватися і переналаштувати логістику: були оперативно укладені контракти з альтернативними постачальниками та налагоджені канали імпорту палива морем.
Вугілля почали доставляти через порти Чорного моря.
У січні та лютому 2022 року в Україну надійшло 650 тисяч тонн енергетичного вугілля. 
Це був неоцінений досвід перед повномасштабним вторгненням 2022 року, коли питання енергетичної незалежності стало критичним.
І вже у перший день повномасштабної війни ми від’єдналися від енергосистеми росії і білорусі, а через 21 день – приєдналися до європейської мережі ENTSO-E. 
21 день система працювала в ізольованому режимі, підготовка до проходження якого велась ще з 2021 року.
Була проведена величезна робота, щоб провести дві заплановані “ізоляції” взимку та влітку.
Але через початок повномасштабного вторгнення  відключення від систем рф та білорусі стало ключовим у забезпеченні енергетичної незалежності та допомогло втримати енергосистему під час російських атак. 
При цьому, в умовах війни, нам вдалося налагодити можливість імпорту-експорту електроенергії із та до ЄС.
Наразі можливості для імпорту збільшені до 1,7 ГВт, а експорту – до 900 МВт.
Україна вже понад 1000 днів працює як частина ENTSO-E.
У 2023 році була проведена наймасштабніша за всю історію України ремонтна кампанія на енергооб’єктах.
Менш ніж за рік ми підготували до опалювального сезону близько 16 ГВт потужностей, зокрема відновили та додали до енергосистеми 2,2 ГВт у тепловій та гідрогенерації.
Завдяки міжнародній підтримці та координації енергетичних компаній з урядом вдалося уникнути тривалих блекаутів та стабілізувати роботу енергосистеми в умовах воєнної агресії. 
У 2024 році після 13 масованих ракетно-дронових атак відновлено 4 ГВт потужності.
Протягом 2025 року відновлено 2,2 ГВт генеруючих потужностей.
Планується довести цей показник до 3,7 ГВт до кінця 2025 року. 
Енергосистема постійно відновлюється від наслідків військову агресії.
Наразі режими роботи збалансовані, дефіциту в енергосистемі немає.
Здійснюється експорт та імпорт електроенергії з суміжними енергосистемами країн Європейського Союзу.   
РЕНЕСАНС АТОМНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ. 
Атомна енергетика – фундаментальна для України. Розуміючи це, ворог намагався позбавити нас атомних станцій, окупувавши ЧАЕС та ЗАЕС.
Запорізька станція досі під російською окупацією. 
Але, попри все, ми змогли забезпечити ядерний захист Європи та запобігти катастрофі світового рівня.
У результаті тісної взаємодії з МАГАТЕ стало можливим постійне перебування експертів Агентства на окупованому майданчику ЗАЕС, а також на діючих АЕС України, аби моніторити стан ядерної та радіаційної безпеки.
Україна була обрана членом Ради Керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії МАГАТЕ на період 2023–2025 роки. 
Майже 50 країн-партнерів проголосили дві спільні заяви на підтримку територіальної цілісності та незалежності України з вимогами до московія звільнити незаконно окуповану Запорізьку АЕС.
Аналогічну спільну заяву проголосили під час міжнародної конференції МАГАТЕ ICONS -2023.
За період членства Україна ініціювала три важливі резолюції з питань впливу нестабільної енергетичної інфраструктури на безпеку атомних електростанцій, які були схвалені Радою керуючих і є обов’язковими до виконання усіма членами МАГАТЕ.
На Конференції з відновлення у Римі-2025 було посилено підтримку і подальше співробітництво з МАГАТЕ та підписано важливий Меморандум, де передбачене гарантування безпеки під час завершення будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС
Ще до початку повномасштабної війни спільно з компанією HOLTEC INTERNATIONAL в Україні побудували єдине у світі унікальне Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). 
Використання власного сховища заощаджує Україні близько 200 млн дол.
США щороку.
Найголовніше: це дозволило ще до війни відмовитись від вивезення відпрацьованого ядерного палива в росію.
Це стратегічний прорив для України - економія значних коштів, підвищення енергетичної незалежності та безпеки.
Крім цього, ми отримали новий індустріальний потенціал для локалізації виробництва критичного ядерного обладнання.
Тиждень тому в Римі підписали важливий Меморандум із Holtec про розвиток сучасних виробничих потужностей для виготовлення ядерних компонентів і систем зберігання відпрацьованого ядерного палива. Крім того, в Україні передбачено розгортання малих модульних реакторів SMR-300 компанії Holtec.
Першим етапом проєкту була підписана у 2023 році рамкова угода про реалізацію державної стратегії щодо виходу на маломодульну ядерну генерацію у межах активного співробітництва з Holtec та локалізації виробництва ядерного обладнання в Україні.
Нині передбачено нарощування потенціалу та технічне навчання за участю українських фахівців у програмі SMR-300 на АЕС Палісейдс у Сполучених Штатах Америки.
Україна повністю перейшла на неросійське ядерне паливо, запчастини та послуги.
Закладено старт для виробництва в Україні ядерного палива,
яке дозволить забезпечити роботу 35 ядерних реакторів у Європі. 
Зокрема, минулого тижня у Римі з компанією Westinghouse підписали декларацію про наміри побудувати в Україні виробництво паливних збірок для реакторів радянського зразка.
Що дасть країнам Європи можливість відмовитись від російського ядерного палива з 2027 року.
Ми розвинули співробітництво та реалізуємо спільні проєкти з найбільшими світовими компаніями - GE, BackerHughes, EDF та багатьма іншими. 
У 2023 році компанія Westinghouse за участі фахівців нашого «Енергоатому» виробила ядерне паливо для реакторів типу ВВЕР-440. Це – важливе надбання, яке руйнує російську монополію на ринку і дозволяє відмовитися від ядерного палива виробництва країни-терориста. 
У листопаді 2024 року Україна та США офіційно оголосили про старт трьох проєктів співробітництва для України за Програмою FIRST для впровадження передових ядерно-енергетичних технологій малих модульних реакторів (ММР).
Наразі триває успішна реалізація перших двох проєктів за фінансової підтримки Державного департаменту США.
Посилено співробітництво у сфері ядерної та радіаційної безпеки з країнами G-7 в рамках Ініціативи «Глобального партнерства» та Ініціативи з обміну інформацією (ISI).
Залучено підтримку з розбудови кадрового потенціалу в ядерній галузі з боку OECD/NEA, посилено співробітництво з країнами NORDIC групи тощо.
ГАЗОВА СФЕРА 
1 січня 2025 року Україна припинила транзит російського газу. Ми сертифікували наші підземні газові сховища відповідно до правил ЄС.
Це дозволило використовувати їх під іноземні поставки – майже 3 млрд м3 за період опалювального сезону 2023-24 у сховищах підтверджує довіру до України. 
Попри постійні ворожі обстріли по газовидобутку – нам вдалося уникнути дефіциту та збільшити потужності для імпорту за рахунок розширення маршрутів. Зокрема, збільшено можливості гарантованого імпорту з польського напрямку, що також дає можливість постачати газ в Україну з газопроводу Baltic Pipe і отримувати блакитне паливо з Норвегії та LNG-терміналів. Запрацював Трансбалканський коридор, через який з портів Греції в Україну надходитиме газ з LNG-терміналів.
Це значно посилює позиції країн Східної Європи в намірі відмовитись від російських енергоносіїв в 2027 році.
Ми створили правову базу та розпочали експорт біометану до Європейського Союзу. 
ВІДНОВЛЮВАНА ЕНЕРГЕТИКА ТА РОЗПОДІЛЕНА ГЕНЕРАЦІЯ
За ініціативи Міністерства енергетика розроблено низку документів, які спрямовані на розвиток відновлюваної енергетики та розподіленої генерації.
Зокрема: 
?  У 2023 році Верховна Рада ухвалила Закон № 3220-IX, що закладає конкурентні та ринкові умови для розвитку ВДЕ.
Зокрема, впроваджено механізм корпоративних PPA, запущено систему гарантій походження зеленої електроенергії та оновлено підходи до проведення «зелених» аукціонів.
?  У 2024 році схвалено Стратегію розвитку розподіленої генерації на період до 2035 року та Національний план дій з розвитку відновлюваної енергетики на період до 2030 року.
План визначив стратегічну мету – 27 % частки ВДЕ в енергобалансі та шляхи досягнення відповідно до зобов’язань України перед ЄС. 
?  Створені умови для залучення інвестицій у ВДЕ на стороні споживача, зокрема через модель самовиробництва – Net Billing.
Завдяки цьому в Україні з’явилося понад 100 МВт нових потужностей активних споживачів.
У 2022 році Міненерго розробило Концепцію впровадження «розумних мереж» в Україні до 2035 року.
У 2024 році схвалено Національний план з енергетики та клімату до 2030 року, який відповідає цілям ЄС щодо декарбонізації та розвитку сталої енергетики.
До системи підключено понад 1 ГВт об’єктів розподіленої генерації. 
?  У квітні 2023 року за поданням Міністерства енергетики Кабінет Міністрів України схвалив Енергетичну стратегію України до 2050 року.
?  Розроблені паспорти енергетичної стійкості регіонів. 
?  Запущені фінансові програми для підвищення енергонезалежності споживачів: пільгове 0% кредитування для придбання енергообладнання, програми «Доступні кредити 5-7-9» та «ГрінДім». 
?  Уже профінансовані проєкти на суму 8,3 млрд грн, які забезпечать 430 МВт нових потужностей.
ВУГІЛЬНА ПРОМИСЛОВІСТЬ
Міністерство розробило концепцію реформування, проведення ефективної оптимізації структури шахтного фонду, досягнення рівня прибутковості та з подальшою приватизацією до 2028 року. 
Важливо, що на сьогодні вперше за багато років працюючі підприємства вугільної промисловості не мають заборгованості перед працівниками по заробітній платі. 
МІЖНАРОДНА ГУМАНІТАРНА ПІДТРИМКА 
У квітні 2022 року разом із тодішньою Єврокомісаркою з енергетики Кадрі Сімсон було створено ФОНД ПІДТРИМКИ ЕНЕРГЕТИКИ – ефективний та прозорий механізм, який допоміг уникнути тривалих блекаутів.
До Фонду за роки його існування залучено 1,16 млрд євро, а найближчим часом очікується ще 200 млн євро.
Цей Фонд – не лише джерело фінансування, а й символ довіри та солідарності міжнародної спільноти з Україною.
Крім того, за координації Міненерго з березня 2022 року Україна отримала майже 1900 ГУМАНІТАРНИХ ВАНТАЖІВ. Понад 24 тисячі тонн енергетичної допомоги надійшли від 38 країн.
Це обладнання було передано енергетичним компаніям для оперативних ремонтів, що дозволило відновити понад 5 ГВт генерації.
ГАРМОНІЗАЦІЯ З ЄС
Енергетика посідає провідне місце серед галузей, що найактивніше гармонізуються з правом Європейського Союзу. Це підтвердив скринінг, який відбувся 8-9 липня ц.р.
у Брюсселі. 
У 2022 році Україна головувала в Енергетичному Співтоваристві, демонструючи лідерство у впровадженні європейських підходів до регулювання енергетичного ринку.
Ухвалені закони створили умови для прямої участі споживачів у ринку, розвитку зеленої генерації та інтеграції до об’єднаного ринку електроенергії ЄС.
РЕФОРМИ ТА ДЕОЛІГАРХІЗАЦІЯ.
Під час війни Україна реалізувала низку рішучих кроків із деолігархізації енергетичної сфери.
Під державний контроль було повернуто 27 газорозподільних підприємств, а також націоналізовано сім обласних енергопостачальних компаній (Обленерго), що раніше належали російським олігархам.

За рішенням Кабінету Міністрів сформовано акціонерне товариство, яке забезпечує розподіл електроенергії в семи регіонах, зокрема у чотирьох прифронтових.
Це дозволило відновити контроль над критично важливою інфраструктурою, забезпечивши реальне управління державними пакетами акцій та ефективну модернізацію інфраструктури.
Водночас здійснена оптимізація структури власності Оператора газотранспортної системи України, а також корпоратизація ДП «НАЕК Енергоатом».
У державних енергокомпаніях створені незалежні наглядові ради відповідно до керівних принципів належного корпоративного управління ОЕСР.
ЗАХИСТ КРИТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ
Міненерго усі роки повномасштабного вторгнення з огляду на виклики воєнного часу працює над розбудовою системи посиленого захисту енергетичної інфраструктури: починаючи від кіберзахисту, бо саме з кібератак починає ворог при масованих наземних ударах, та завершуючи різнорівневим фізичним захистом об"єктів. 
Україна – перша держава в Європі за кількістю здійснюваних на неї кібератак.  Показова цифра – із 2022 року зафіксовано 470 комплексних, багатовекторних кібератак на енергетичний сектор.
І те, що система продовжує безперебійно функціонувати, – найважливіший результат наших заходів протидії.  
Щодо фізичного захисту: понад 900 об’єктів увійшли до переліку об’єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору.
У взаємодії із силами безпеки та оборони України організували систему захисту об’єктів енергетики, які значно мінімізують наслідки російських атак.
Але про деталі нашої роботи у сфері захисту зможемо розповісти вже після Перемоги. 
ПІДТРИМКА ЗСУ
Із початку повномасштабного вторгнення державні енергетичні компанії країни для потреб Збройних Сил України спрямували понад 17 мільярдів гривень.
За ці кошти бойовим підрозділам закупили необхідну техніку, обладнання, системи РЕБ тощо.  
Величезна подяка:
Президенту України Володимиру Зеленському, Верховній Раді, колегам-урядовцям за спільну роботу на результат, консолідацію зусиль та дій!
Енергетикам України.
Лише ви знаєте справжню ціну світла та тепла в кожній оселі, коли українська енергетика вже четвертий рік є однією з головних мішеней для росії.
За цим стоїть направду титанічна робота.
Мужні та професійні, які день-у-день відновлюють та ремонтують підстанції, лінії передач, трансформатори, газові сполучення.
Ви справжні Герої: електрослюсарі, монтери, інженери, машиністи енергоблоків, оператори та інші працівники із усіх регіонів України.
Саме робота кожного з енергетиків – один із ключових елементів нашого захисту! Окремо дякую керівникам компаній за лідерство, відповідальність та стійкість! 
Всім міжнародним партнерам за те, що Україна не залишилася із енергетичними викликами сам-на-сам.
Весь світ підтримав захист енергетичної незалежності: країни Європи, Великої Британії, США.
Кожний ваш внесок – це світло у домівках українців! Ми створили справжню міжнародну коаліцію, яка допомогла Україні вистояти під ударами, яких не зазнавала жодна європейська країна в новітній історії.
І тепер маємо досвід, який уже працює у вигляді реальних контрактів, конкретної підтримки, довіри та допомоги!
Важливо, що ухвалені стратегічні рішення та розпочаті  проєкти матимуть продовження.
Міністерство очолить людина, яка має вагомий досвід у сфері енергетики, міжнародного співробітництва, обіймала керівну посаду у найвідповідальніші часи, – Світлана Гринчук.
Успіхів! 
 
Ми вистояли.
І йдемо далі – сильніші, досвідченіші та більш згуртовані, ніж будь-коли.

Новини Новини Міністерства

Додати коментар

Користувач:
email:





Beneath blue sky's hue
Traders work the market's will
Wealth's potential blooms.

- Fin.Org.UA

Новини

08:42 - Як обрати платіжну систему для українського онлайн-бізнесу в 2025 році
08:30 - Тютюнова неміч і мільярдні втрати
08:00 - Виноробня Vino Demidi: як підприємець з Київщини перетворює село на винний курорт
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 18.07.2025
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 17 липня: урядові перестановки, БЕБ ще без очільника, Індія думає про альтернативу російській нафті
20:58 - 5,3 тисячі фопів-одноденок цьогоріч
20:22 - Чеська RSE поставить газопоршневі установки для проєкту Power One
19:43 - На окупованій Донеччині через брак води може зупинитись Зуївська ТЕС
19:16 - У 2025 році зростання ВВП складатиме не менше 3% – Свириденко
19:00 - ЄБА закликала просубсидувати "Укрзалізницю"
18:31 - Правоохоронці виявили незаконний видобуток піску на 2,5 мільярда гривень
17:52 - московія планує побудувати склади у окупованому порту Скадовськ
17:37 - Інвестори Meta та Цукерберг досягли угоди на $8 мільярдів про припинення судового процесу
17:16 - До страховика застосовано захід впливу у вигляді відкликання ліцензії
17:07 - АРМА шукає управляючого для львівського готелю
17:00 - Олексій Соболев призначений Міністром економіки, довкілля та сільського господарства України
17:00 - Чому співпраця бізнесу з "профтехами" – це win-win
16:50 - Нацбанк показав курс долара та євро на п'ятницю 18 липня
16:45 - Світлана Гринчук – новий міністр енергетики України
16:32 - "Ми будуємо міст між Україною та світом", — СЕО Київстар про лістинг на Nasdaq
16:30 - Герман Галущенко: чотири роки стійкості енергетики під час великої війни
16:26 - Підвищені ризики: селітру й аміак перенаправили до портів Румунії та Молдови
16:24 - Засідання Комісії
16:21 - Названі найдорожчі міста для життя у світі для заможних людей: рейтинг очолив Сінгапур
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 18.07.2025
16:00 - В Україні запрацював цифровий Реєстр об'єктів зеленої енергетики: деталі
15:31 - Яблука нового врожаю майже втричі дорожчі, ніж рік тому
15:18 - Об'єднані Мінекономіки, Мінекології та Мінагро очолив Соболев
15:16 - Рада призначила Гринчук новою міністеркою енергетики


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32193
Австралійський долар27.0335
Така0.34544
Канадський долар30.4155
Юань Женьміньбі5.8297
Чеська крона1.9671
Данська крона6.4929
Гонконгівський долар5.3341
Форинт0.121354
Індійська рупія0.48634
Рупія0.0025619
Новий ізраїльський шекель12.463
Єна0.28144
Теньге0.078464
Вона0.03002
Ліванський фунт0.000468
Малайзійський ринггіт9.8522
Мексиканське песо2.2231
Молдовський лей2.4635
Новозеландський долар24.7392
Норвезька крона4.0498
Саудівський ріял11.1619
Сінгапурський долар32.5231
Донг0.001601
Ренд2.3368
Шведська крона4.2837
Швейцарський франк51.9958
Бат1.28655
Дирхам ОАЕ11.3986
Туніський динар14.4279
Єгипетський фунт0.8471
Фунт стерлінгів56.0578
Долар США41.867
Сербський динар0.41367
Азербайджанський манат24.6233
Румунський лей9.5504
Турецька ліра1.0393
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.0436
Болгарський лев24.7763
Євро48.4527
Ларі15.4434
Злотий11.3853
Золото139201.08
Срібло1585.14
Платина59587.21
Паладій51653.41

Курси валют, встановлені НБУ на 18.07.2025