Українські інвестори отримали доступ до ще п’яти іноземних ETF-фондів
12:25 | Національна комісія з цінних паперів та фондового ринкуНаціональна комісія з цінних паперів та фондового ринку ухвалила рішення про допуск до обігу на території України цінних паперів п’яти іноземних інвестиційних фондів — біржових ETF*, зареєстрованих у Німеччині та Ірландії. Це означає, що ліцензовані українські депозитарні установи й торговці цінними паперами отримали правову підставу обліковувати ці цінні папери в системі депозитарного обліку та пропонувати їх українським інвесторам відповідно до вимог законодавства.
Заяви на допуск усіх п’яти фондів подала депозитарна установа ПрАТ «Альтера Фінанс», яка діє на підставі ліцензії Комісії на провадження депозитарної діяльності. Наразі жоден із допущених випусків (ETF) не обліковується в системі Центрального депозитарію цінних паперів України. Проте всі вони можуть обліковуватися на рахунку Національного депозитарію України, відкритому в міжнародній депозитарно-кліринговій установі Clearstream Banking Luxembourg, з якою встановлено кореспондентські відносини.
Департамент фінансового моніторингу Комісії підтвердив, що жоден із п’яти емітентів не перебуває в державному реєстрі санкцій. Рішення про допуск ухвалено відповідно до Положення про допуск цінних паперів іноземних емітентів до обігу на території України, затвердженого Комісією в 2021 році.
Усі п’ять інструментів належать до категорії UCITS ETF — біржових фондів, що діють за єдиними європейськими правилами колективного інвестування. Ця структура передбачає низку вимог, які безпосередньо захищають інвестора: частка цінних паперів одного емітента в портфелі фонду не може перевищувати 10% (для індексних фондів — 20%) від загальних активів, а сам фонд зобов’язаний забезпечувати можливість виходу з інвестиції в будь-який момент. Крім того, активи фонду зберігаються в окремому банку-депозитарії, незалежному від керуючої компанії, що захищає їх у разі банкрутства управителя.
Водночас купівля таких ETF є інвестицією з ринковим ризиком, а не гарантований дохід. За дворівневою моделлю UCITS ETF роздрібний інвестор купує та продає акції фонду на вторинному ринку — через брокера та біржу. Прибутковість інвестиції залежить від ринкових коливань, а підсумковий результат зменшується на суму брокерських комісій та витрат фонду.
Попри те, що всі п’ять фондів не пропонуються резидентам США відповідно до американського Securities Act 1933, це обмеження стосується лише поширення паперів у Сполучених Штатах і жодним чином не перешкоджає їхньому обігу в Україні.
Розширення переліку допущених іноземних цінних паперів дає українським ліцензованим торговцям цінними паперами законну підставу пропонувати клієнтам більш диверсифікований набір інструментів для довгострокових інвестицій, орієнтованих на дивідендний дохід. Для ринку капіталу, який в Україні лише формується, це один із практичних кроків у бік поступової інтеграції з європейською фінансовою інфраструктурою.
ETF (Exchange-Traded Fund або біржовий інвестиційний фонд) — це набір із різних цінних паперів (акцій, облігацій, золота чи інших активів), паї якого можна вільно купувати та продавати на фондовій біржі, як звичайні акції.

