На URC 2025 підписали Тристоронній меморандум щодо реформи ринку праці в Україні
11.07 15:45 | Міністерство економіки України
На URC 2025 в Римі Міністерство економіки України разом із представниками організацій роботодавців і працівників підписали Тристоронній меморандум щодо реформи ринку праці в Україні. Меморандум підписаний за участі та підтримки Ради Європи (CoE), Європейської Комісії (EC), Міжнародної організації праці (МОП), Світового банку (World Bank), Європейської конфедерації профспілок (ETUC).
Протягом останнього року Україна зробила значні кроки з модернізації трудового законодавства. Запропонований Трудовий кодекс є всеосяжною реформою, що має на меті посилення ролі соціального діалогу між працівниками, роботодавцями та державою, сприяння гендерній рівності та інклюзивній зайнятості, а також підвищення прозорості, справедливості та відповідності стандартам ЄС, Ради Європи та МОП.
Меморандум є спільним зобов’язанням сторін щодо збалансованої реформи ринку праці, яка базується на цінностях гідної праці, соціального діалогу та поваги до гідності, із залученням Європейської комісії, Ради Європи, МОП та інших міжнародних партнерів.
«Підписання Тристороннього меморандуму — це важливий крок до ухвалення нового Трудового кодексу, що забезпечує баланс між захистом працівників і гнучкістю для роботодавців. Ми розробляємо сучасне трудове законодавство у тісному партнерстві з профспілками, роботодавцями, ЄС, Радою Європи, МОП та Світовим банком — щоб зробити ринок праці України справедливішим, прозорішим і наближеним до європейських стандартів. Це ключовий елемент нашого шляху до членства в ЄС», — зазначила Юлія Свириденко, Перша віцепрем’єр-міністерка України — Міністерка економіки.
«Підписаний Тристоронній меморандум щодо реформи ринку праці в Україні закладає надійне підґрунтя для ефективного процесу реформування трудового законодавства. Підвищення якості робочих місць, посилення соціального захисту, розвиток соціального діалогу та забезпечення рівних можливостей — це ключові елементи для того, щоб відновлення України було орієнтованим на людину, стало сталим та інклюзивним. Міністерство праці Італії готове поділитися своїм досвідом із Міністерством економіки України, щоб підтримати цей процес реформ і забезпечити ефективний соціальний діалог», — наголосила Маріна Ельвіра Кальдероне, міністр праці та соціальної політики Італійської Республіки.
«Підписання цього меморандуму свідчить про спільне зобов’язання узгодити трудове законодавство з цінностями та нормами ЄС і посилити соціальний діалог. Це важливий крок до створення більшої кількості якісних робочих місць, розширення соціального захисту та просування гендерної рівності. З нетерпінням чекаю на успішну реалізацію цієї угоди на користь людей, працівників і роботодавців в Україні», — зазначила Роксана Мінцату, виконавча віцепрезидентка Європейської комісії.
«Україна є учасником Європейської соціальної хартії Ради Європи з 2006 року та здійснює масштабну соціальну та трудову реформу. Шлях України до євроінтеграції лише посилив увагу до цього процесу. Поточна реформа трудового законодавства — це важливий крок до приведення у відповідність із стандартами Ради Європи у цій сфері. Ми готові продовжувати підтримку наших українських партнерів не лише у реформуванні правової бази, а й у забезпеченні її ефективного впровадження на благо всіх українців», — запевнив Ален Берсе, Генеральний секретар Ради Європи.
«Ми підтверджуємо готовність українських роботодавців сприяти якнайшвидшому вступу України до ЄС. Ми готові докласти максимум зусиль для наближення цього моменту, зокрема шляхом якісної реформи трудового законодавства — спільно з Урядом, Верховною Радою та соціальними партнерами», — зазначив Сергій Біленький, заступник Голови СПО роботодавців.
«Підписання Меморандуму — це важливий крок до формалізації тристоронньої співпраці з метою реформування трудового законодавства України відповідно до європейських стандартів, що може стати ефективним інструментом для просування гідної праці та соціальної справедливості на шляху України до Європи. Разом з Європейською конфедерацією профспілок ми очікуємо на конструктивний та змістовний діалог із нашими соціальними партнерами», — сказав Олександр Шубін, перший заступник голови Об’єднаного представницького органу профспілок на національному рівні.
«Цей Меморандум про взаєморозуміння може стати основою довіри, на якій можливо побудувати сильну та стабільну Україну. Це визнання того, що довіра зростає тоді, коли профспілки користуються повагою та мають простір для незалежної та конструктивної співпраці з роботодавцями та урядом задля покращення умов праці. Прийняття спільного підходу відкриває шлях до успішного процесу вступу до ЄС. ЄКП уважно стежитиме за тим, щоб ці цінності були втілені на практиці. Ми продовжимо підтримувати всіх працівників України та наших членів — ФПУ і КВПУ — у формуванні міцного та сталого соціального партнерства в Україні», — зазначила Естер Лінч, Генеральна секретарка Європейської конфедерації профспілок (ЄКП).
«МОП вітає тристоронню взаємодію в процесі реформування трудового законодавства в Україні, яка є центральною частиною ширшого порядку денного з просування гідної праці. Ми готові підтримувати український уряд та соціальних партнерів у цих зусиллях, спираючись на міжнародні трудові стандарти та соціальний діалог», — запевнила Селест Дрейк, заступниця Генерального директора Міжнародної організації праці (МОП).
«Реформа ринку праці є необхідною для економічного відновлення. Разом ми можемо побудувати потужний ринок праці, який зменшить нерівність між різними групами та регіонами, створюючи динамічне середовище в Україні для можливостей, зайнятості та розвитку людського капіталу. Реформа Трудового кодексу — ключовий крок до досягнення цих цілей», — сказав Боб Саум, директор Світового банку у справах України та Молдови. «Підписаний Меморандум про взаєморозуміння — це важливе політичне зобов’язання завершити розробку Трудового кодексу відповідно до погоджених принципів і узгодити ці реформи з міжнародними трудовими стандартами та відповідним законодавством ЄС. Група Світового банку готова й надалі надавати технічну допомогу Міністерству економіки для завершення Трудового кодексу через ефективний соціальний діалог у співпраці з МОП, делегацією ЄС та іншими міжнародними партнерами».