Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (17 – 19 червня 2025 року)
09.07 15:15 | Міністерство економіки УкраїниНа засіданні члени розглянули 56 специфічних торговельних занепокоєння, чотири з яких вперше. Нові занепокоєння, порушені членами, стосувалися невизначеності щодо імпорту кавових зерен до Китаю, регулювання Таїланду щодо зменшення вмісту афлатоксинів у ядрах арахісу, процедури Вєтнаму щодо внесення потужностей до переліку підприємств-експортерів, заборони на імпорт креветок до Таїланду.
Станом на початок 2025 року майже 60% усіх специфічних торговельних занепокоєнь, порушених у рамках Комітету, були визнані вирішеними або частково вирішеними. Перелік обговорених спеціальних торговельних занепокоєнь доступний на спеціальному порталі.
Під час прийняття звіту про шостий огляд дії Угоди про застосування санітарних і фітосанітарних заходів (далі – Угода СФЗ) на засіданні в березні, члени схвалили рекомендацію створити Робочу групу з питань прозорості на дворічний період. Комітет погодився розпочати обговорення щодо того, як покращити нотифікації у сфері СФЗ, відстежити, як враховуються коментарі, та вивчити можливі вдосконалення платформи ePing СФЗ&ТБТ. Голова Комітету зазначила, що представники Нової Зеландії та Чилі зголосилися бути фасилітаторами робочої групи. Було ухвалено, що перше засідання групи буде проведено перед засіданням Комітету у листопаді цього року.
Відповідно до іншої рекомендації, викладеної у звіті про шостий огляд дії Угоди СФЗ, Комітет запустив нову систему наставництва з питань СФЗ, щоб допомогти членам СОТ, що розвиваються, та найменш розвиненим членам забезпечити прозорість та своєчасну взаємодію з усіма стейкхолдерами у сфері СФЗ. Впровадження системи розпочнеться з пілотного етапу в період з червня 2025 року по червень 2026 року, в якому будуть встановлені неформальні підтримуючі відносини між окремими наставниками та підопічними для обміну знаннями, взаємного навчання та взаємодії з питань, повязаних з СФЗ. За згодою Комітету Секретаріат СОТ створив спеціальну веб-сторінку з питань наставництва www.wto.org/spsmentoring, що містить онлайн-форму для заінтересованих державних службовців, які шукають наставництва протягом пілотного етапу. Після цього Секретаріат обере обмежену кількість запитів для пілотного проєкту та оголосить про набір наставників, які могли б допомогти обраним підопічним досягти їхніх цілей.
Відповідно до встановленої практики, на засіданні Комітету члени СОТ також приділили увагу таким питанням: дотримання міжнародних стандартів у сфері СФЗ; визнання зон, вільних від хвороб та шкідливих організмів; еквівалентність національних систем забезпечення безпечності харчових продуктів; програми технічної допомоги та розвитку потенціалу у сфері СФЗ.
Комітет СОТ з питань санітарних і фітосанітарних заходів (СФЗ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з питань торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про застосування санітарних і фітосанітарних заходів, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань у СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері санітарних і фітосанітарних заходів.