ЄС та Україна поглиблюють бізнес-партнерство: ключові домовленості у Римі напередодні URC-2025
09.07 19:30 | Міністерство економіки України
Напередодні Ukraine Recovery Conference 2025 у Римі відбувся круглий стіл високого рівня за участі Першої віцепрем’єр-міністерки — Міністерки економіки України Юлії Свириденко, Єврокомісарки з питань розширення Марти Кос, представників європейського та українського бізнесу, а також провідних бізнес-асоціацій.
Захід став продовженням домовленостей, досягнутих у квітні 2025 року під час зустрічі Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Єврокомісарки Марти Кос у Брюсселі. Він ознаменував старт реалізації Спільної заяви про посилення бізнес-партнерства між ЄС та Україною.
«Україна демонструє системний прогрес у реформах, пов’язаних з бізнесом, зокрема в межах процесу євроінтеграції та Ukraine Facility. Йдеться про впровадження реформи управління державними інвестиціями (PIM), ухвалення закону про публічно-приватне партнерство, підтримку індустріальних парків, інвестпроєктів із значними інвестиціями тощо. Ми виконуємо взяті зобов’язання та формуємо умови для довгострокового економічного зростання. Разом з партнерами покращуємо чинні інструменти та запускаємо нові, що стимулюють інвестиції. Для нас важливо, щоб бізнес був активним учасником цих процесів — саме так ми розробляємо практичні рішення, які працюють», — підкреслила Юлія Свириденко.
Перша віцепрем’єр-міністерка — Міністерка економіки України підкреслила важливість досягнутих під час зустрічі у квітні домовленостей. Зокрема, як зазначила Юлія Свириденко, актуальною є імплементація Інвестиційної рамки для України (UIF), яка до 2027 року забезпечить 9,3 млрд євро гарантій та грантів. Цей механізм вже підтримує масштабні інвестпроєкти в Україні — вітрову енергетику, агропереробку, МСП (зокрема бізнеси ветеранів, жінок і ВПО). Наприклад, нещодавно підписані угоди про фінансування вітрової електростанції потужністю 150 МВт та першого заводу з виробництва соєвого протеїну.
Єврокомісія оголосила повторний Call for Expressions of Interest для інвестицій у пріоритетні сектори — від 50 млн євро, до 10 жовтня 2025 року.
«Запрошуємо європейський бізнес активно долучатись до відновлення України. Ми прагнемо, щоб ці проєкти не лише піднімали економіку, а й були вигідними для інвесторів», — наголосила Юлія Свириденко.
Важливо, що цей раунд Call for Expressions of Interest відкритий для заявок не лише європейських, але й українських компаній. Детальна інформація доступна на сайті ЄК.
Юлія Свириденко розповіла також про кроки з поліпшення інструментів залучення інвестицій, які реалізувала Україна останнім часом. Так, зокрема, в червні Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, що спрощує участь приватного бізнесу у відновленні через механізм публічно-приватного партнерства (ППП). Це спрощує доступ бізнесу до проєктів та забезпечують захист інвестицій.
Єврокомісія та Міністерство економіки України продовжать безпосередній діалог з бізнесом. Зокрема, 13–14 листопада 2025 року у Варшаві відбудеться EU–Ukraine Investment Conference, де сторони презентують нові можливості співпраці.
За результатами зустрічі сторони оголосили спільну заяву, що визначає подальші кроки зі зміцнення ділового партнерства між ЄС та Україною. Вони охоплюють напрямки реформи бізнес-середовища, залучення фінансування для відновлення та просування України як інвестиційно привабливого партнера.