Інформація щодо участі в роботі засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів у торгівлі (25 –28 червня 2025 року)
09.07 15:04 | Міністерство економіки УкраїниОфіційному засіданню Комітету передувало неформальне засідання, під час якого представники центрів нотифікування заходів ТБТ поділилися, зокрема, досвідом щодо національних інституційних механізмів забезпечення прозорості, можливостей коментування нотифікацій членів СОТ, своєчасної підготовки та подання до СОТ нотифікацій з питань ТБТ.
На офіційному засіданні Комітету у рамках розгляду пункту порядку денного, що стосується виконання рекомендацій, зазначених у звіті щодо десятого трирічного перегляду Угоди про ТБТ, представником української делегації було винесено на розгляд членів СОТ пропозицію щодо проведення заходу з питань регулювання у сфері управління відходами.
Також у рамках розгляду пункту порядку денного про обмін інформацією між членами СОТ, представником української делегації було поінформовано членів організації про поточний стан здійснення заходів у сфері технічного регулювання в умовах воєнного стану в Україні. Делегації членів СОТ, а саме: ЄС, Великої Британії, Канади, Нової Зеландії, Японії, Австралії, Швейцарії та Республіки Корея відзначили відданість України принципам СОТ, засудили повномасштабне військове вторгнення росії в Україну та висловили непохитну підтримку суверенітету та територіальній цілісності України.
Основна частина засідання Комітету була присвячена розгляду торговельних занепокоєнь, внесених членами СОТ. На засіданні було обговорено 58 специфічних торговельних занепокоєнь, 20 з яких розглядались вперше. Нові занепокоєння стосувались, зокрема, стандартів управління промисловими хімічними речовинами підвищеної небезпеки, маркування електричних водонагрівачів, вимог до холодильників та морозильних камер, маркування кухонних машин та приладів для нагрівання рідини, стандартів щодо високоміцних прутків, катанки, сталевих виробів та сендвіч панелей, вмісту хімічних речовин у текстильній продукції, біорозкладних пластикових виробів, належної виробничої практики для медичних виробів тощо.
Водночас у рамках Комітету була проведена тематична сесія стосовно спеціального і диференційного режиму в рамках Угоди про ТБТ, під час якої розглянуто досвід членів СОТ, що розвиваються, та найменш розвинених країн, а також участь членів СОТ у роботі Комітету з питань ТБТ, необхідність цілеспрямованих заходів з розбудови потенціалу, в тому числі для розвитку інфраструктури забезпечення якості.
У рамках проведення навчальної сесії стосовно використання платформи ePing, що була орієнтована на користувачів-адміністраторів зазначеної платформи та відповідальних за підготовку і подання повідомлень, було розглянуто внесені зміни до форматів повідомлень та керівних принципів на основі попередньо наданих пропозицій членів СОТ.
Проведення наступного офіційного засідання Комітету відбудеться Комітету з питань ТБТ відбудеться 10 – 14 листопада 2025 року, якому передуватимуть тематичні сесії присвячені міжнародним стандартам для нових технологій, зокрема, ШІ, а також належній регуляторній практиці та метрології.
Комітет СОТ з технічних бар’єрів у торгівлі (ТБТ) – орган у системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди про технічні бар’єри в торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов’язаних із виконанням зобов’язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері технічних бар’єрів у торгівлі.