Ядерна угода навпаки: Іран пропонує союз зі США та ворогами замість "роззброєння"
10:32 | Економічна правда
Іран запропонував створити спільне підприємство з ядерного збагачення за участі недружніх арабських країн регіону та американських інвестицій як альтернативу вимогам Вашингтона повністю демонтувати свою ядерну програму.
Про це повідомляє видання The New York Times з посиланням на анонімних посадовців Ірану.
Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі озвучив цю ідею спеціальному посланнику США Стіву Віткоффу під час прямих та непрямих переговорів в Омані у неділю, пише видання.
Представник Віткоффа, Едді Васкес, у вівторок заперечив, що така пропозиція взагалі обговорювалася.
"Твердження анонімних джерел, що ідея спільного підприємства зі збагачення урану була частиною переговорів в Омані, — повністю неправдиве, — сказав він.
— Її ніколи не озвучували і не обговорювали".
Наразі незрозуміло, наскільки реалістичним є створення регіонального ядерного консорціуму, якщо до нього залучити Іран і двох його головних суперників — Саудівську Аравію та Об’єднані Арабські Емірати.
За словами іранських посадовців та ЗМІ, запропонована Іраном модель передбачає створення ядерного консорціуму з трьох країн.
Іран збагачував би уран до низького рівня, недостатнього для створення ядерної зброї, а потім транспортував би його до арабських країн для цивільного використання.
Угода, яка дозволяла б Ірану збагачувати уран до 3,67%, була б подібною до ядерної угоди 2015 року, укладеної Іраном та світовими державами.
Але ключова відмінність — у присутності на місці представників інших країн (можливо, навіть США) для додаткового нагляду.
Чотири іранські посадовці стверджують, що новий план передбачає безстрокове співробітництво.
Алі Ваез, директор програми з Ірану в Міжнародній кризовій групі, заявив, що хоча ідея консорціуму є новою та недослідженою, переговірники мають спробувати інший підхід.
"Вони дійшли до точки, де потрібно вийти за межі жорстких ультиматумів, щоб обидві сторони могли зберегти обличчя", — зазначив він.
Перед переговорами в Омані ситуація між Іраном і США виглядала як глухий кут, що посилювало ризик збройного конфлікту.
Іранські й американські посадовці заявляли, що хочуть уникнути війни й вирішити кризу дипломатичним шляхом.
Після тижнів суперечливих заяв щодо вимог Вашингтона до Тегерана Стів Вітков в інтерв’ю Breitbart News уточнив, що США прагнуть повного демонтажу іранської ядерної програми, зокрема припинення будь-якого збагачення урану і закриття трьох ключових об’єктів — у Натансі, Фордо та Ісфагані.
Читайте також: "Обложена фортеця": як економіка Ірану працює в умовах 40-річних санкцій