Інфляція на початку 2025 року виявилася вищою, ніж очікував НБУ

12.02.2025 11:59 | Економічна правда. Колонки

Інфляція в Україні у січні 2025 року досягла 12,9% у річному вимірі і виявилася вищою за прогноз Національного банку України. Про це йдеться в повідомленні НБУ. В НБУ вважають основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу суттєвіше зростання як адміністративно регульованих цін на товари і послуги, так і вартості ринкових послуг через подальше зростання виробничих витрат, зокрема енергозабезпечення і оплату праці, а також податкові та регуляторні зміни. В НБУ також вважають, що інфляція повернеться до зниження у другій половині 2025 року і прямуватиме до цільового показника у 5%. Нацбанк зазначив, що сирі продукти харчування подорожчали на 11,8%.
У січні зростання цін на сирі продукти в річному вимірі сповільнювалося другий місяць поспіль.
Рекордно тепла січнева погода сприяла збільшенню пропозиції яєць і молока.
Пропозиція овочів та фруктів розширилася завдяки активізації імпорту.
Натомість ціни на свинину, курятину й цукор наближалися до цін країн - торговельних партнерів на тлі стійкого експорту.
Тривало й зростання цін на борошно та крупи під впливом ефектів низьких торішніх врожаїв. Крім того, базова інфляція пришвидшилася до 11,7%.
Подорожчання оброблених продовольчих товарів у січні становило 15,9% рік до року.
Пришвидшення зростання цін пояснюється збільшенням закупівельних цін на сировину, а також виробничих витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику.
У результаті високими темпами зростали ціни на хліб, хлібо- і м"ясопродукти, олію.
Через зростання цін на світових ринках дорожчали окремі імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад. Ціни на непродовольчі товари пришвидшили зростання до 4,3% рік до року через курсові ефекти в попередні періоди.
Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік. Темпи зростання вартості послуг становили 14,2%, також пришвидшившись у січні проти грудня.
Частково це пояснюється переглядом тарифів, зокрема їх підвищенням окремими мобільними операторами, актуалізацією переліку платних медичних послуг у державних і комунальних закладах, зміною підходів до розрахунку вартості поліса ОСЦПВ. Крім того, адміністративно-регульовані ціни зросли на 17,5%, а темпи зростання цін на пальне становили 12,1%.
У січні зростання цін на пальне суттєво пришвидшилося проти грудня під впливом збільшення вартості сировини, підвищення акцизів і логістичних проблем через шторми в Чорному морі на початку року.
Водночас суттєвіше здорожчання пального стримувалося шляхом конкуренції між мережами АЗС на тлі досить сезонно низького попиту. Нагадаємо: Річна інфляція в Україні у січні становила 12,9% (в порівнянні з січнем 2024 року) проти 12% у грудні.

Додати коментар

Користувач:
email:





Money talks, they say
But in the market, it roars
Capital's lion's den.

- Fin.Org.UA

Новини

15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 06.03.2026
15:27 - Львів може стати пілотним майданчиком для муніципальних облігацій — НКЦПФР провела зустріч із міською радою
15:21 - Електронний кабінет: подання юридичною особою податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи
15:20 - Отримання статусу неприбуткової організації: термін подання заяви за формою 1-РН
15:18 - Чи підлягають відображенню в податковій декларації з ПДВ отримані платником податку відсотки за депозитом?
15:16 - Чи є підтвердженням достовірності реєстраційного номера дані про РНОКПП з ДРФО, внесені до е-паспорта або е-свідоцтва про народження?
15:13 - Фізична особа має декілька об’єктів житлової нерухомості, один з яких використовується з метою одержання доходу: чи є пільги з податку на нерухоме майно?
15:11 - Про право підпису податкової звітності особою, яка управляє спадщиною відповідно до укладено договору, за певних умов
15:09 - Порядок виправлення самостійно виявлених помилок у Податковій декларації з транспортного податку після граничного терміну її подання
15:08 - Визначення об’єкта оподаткування військовим збором для ФОП – платників єдиного податку першої, другої та четвертої групи
15:00 - До уваги платників ПДВ!
14:50 - Детінізація ювелірного ринку: третина підприємців звітує про такий обсяг виторгів, який навіть не покриває базові витрати бізнесу
14:46 - Податкова соціальна пільга: платник ПДФО має право на зменшення доходу у вигляді заробітної плати
14:44 - Доступ до публічної інформації: податківцями Дніпропетровщини з початку року опрацьовано 47 запитів
14:42 - Результати опрацювання інформації, отриманої від ДПС України, сервісу «Пульс», державної установи «Урядовий контактний центр» та «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА»
14:40 - Звернення громадян: у січні – лютому поточного року до податкової служби Дніпропетровщини надійшло 206 заяв
14:32 - У Києві відкрили ще один ресторан McDonald’s
14:16 - "Нафтогаз" за 8 мільйонів євро найняв радників щодо кредитів за газ
14:10 - Справа "Мідас": чи є шанс повернути вкрадене?
13:55 - Оборудки на облаштуванні пляжів у Києві: судитимуть директора комунального підприємства
13:53 - Дніпропетровщина: платники рентної плати поповнили місцеві бюджети майже на 551,0 млн гривень
13:51 - Платники Дніпропетровщини сплатили до місцевих бюджетів понад 2,0 млн грн частини чистого прибутку
13:49 - Військовий збір: надходження від платників Дніпропетровщини до загального фонду держбюджету зросли на 35 %
13:48 - Контроль за обігом підакцизних товарів: заходи податківців Дніпропетровщини
13:46 - Щодо боротьби з нелегальним обігом пального
13:45 - Консультаційний центр: майданчик для обговорення актуальних питань
13:41 - Майже 220 млн грн акцизного податку надійшло від платників Дніпропетровщини до бюджетів усіх рівнів протягом двох місяців цього року
13:40 - 6 березня стартує прийом заяв на виплату 20 тисяч гривень для ліквідаторів наслідків атак московія
13:40 - TAX Control: Повідомляйте про порушення в один клік
13:38 - Попит на електронні ключі зростає: з початку року понад 61 тис. громадян і компаній скористалися сервісом ДПС


Більше новин