Виступ заступника Голови Національного банку Юрія Гелетія під час пресбрифінгу щодо рішень з монетарної політики

04.03.2021 14:10 | Fin.Org.UA

Доброго дня, шановні колеги! Доводжу до вашого відома, що Правління Національного банку прийняло рішення підвищити облікову ставку до 6,5% річних.

Воно спрямоване на поступове повернення інфляції до цілі в 5% в умовах відновлення української та світової економіки.

Якою була динаміка цін на початку 2021 року?

У січні інфляція очікувано прискорилася та вийшла за межі цільового діапазону 5±1 в.п. За попередніми оцінками Національного банку, інфляція продовжила прискорення і в лютому. Зокрема, споживча інфляція перевищила прогноз Національного банку, а інфляційні очікування залишилися підвищеними.

Водночас фундаментальний інфляційний тиск у січні-лютому загалом відповідав прогнозній траєкторії центрального банку. 

У перші місяці 2021 року на прискорення інфляції впливала низка чинників. Серед них:

  • подорожчання продуктів харчування та палива;
  • посилення інфляційного тиску з боку країн-торговельних партнерів;
  • збереження стійкого внутрішнього споживчого попиту.

Крім того, на ціни продовжують впливати ефекти від минулорічного послаблення гривні.

Якою буде інфляція надалі?

Усередині  поточного року зростання споживчих цін досягне пікових значень. Проте надалі інфляція почне сповільнюватися і повернеться в цільовий діапазон у першому півріччі 2022 року.

Досить швидке відновлення світової та української економіки  формуватиме відчутний інфляційний тиск упродовж всього року. Водночас інфляційна динаміка поступово розвернеться внаслідок надходження на ринки нового врожаю, вичерпання ефекту низької бази порівняння для окремих товарів та підвищення облікової ставки Національним банком.

Так, наприкінці цього року інфляція сповільниться і в першому півріччі 2022 року закріпиться в цільовому діапазоні 5% ± 1 в. п.

Які ще фактори враховано в рішенні щодо облікової ставки?

Основним припущенням, яке Правління Національного банку бере до уваги, залишається продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом. Національний банк очікує подальшого прогресу України в перемовинах із МВФ.

Співпраця з МВФ та іншими міжнародними партнерами є важливою для фінансування бюджетних потреб та надання економіці додаткових стимулів для зростання. Завдяки цьому Україна зможе підтримувати міжнародні резерви на рівні близько 30 млрд дол. США.

Ключовим ризиком для макрофінансової стабільності, як і раніше, залишається посилення карантинних обмежень в Україні й у світі

Дійсно, програми вакцинації в окремих країнах вже демонструють свою ефективність, утім їх розгортання відбувається досить повільно. Тож ризики посилення карантинних обмежень цього року залишаються актуальними. Зокрема в деяких регіонах України впродовж останніх місяців захворюваність помітно зросла.

Відтак пандемія все ще створює загрозу зниження ділової активності та охолодження споживчого та інвестиційного попиту. Це, відповідно, може мати стримуючий вплив на інфляцію.

Натомість швидке відновлення ділової активності, пожвавлення товарних ринків, відкладений ефект від масштабних стимулюючих заходів, а також ймовірна реалізація відкладеного споживчого попиту створюють ризики прискорення світової інфляції. У таких умовах вірогідним є, зокрема, й подальше посилення інфляційного тиску з боку країн – торговельних партнерів України

Актуальними також є й інші ризики: :

  • волатильність на глобальних ринках капіталу;
  • більш різке погіршення умов торгівлі;
  • ескалація військового конфлікту на сході країни чи її кордонах.

З огляду на існуючий баланс ризиків й істотне посилення фундаментального інфляційного тиску впродовж останніх місяців, Правління Національного банку підвищило облікову ставку до 6,5%.

Якою буде монетарна політика НБУ надалі?

Національний банк готовий до більш рішучого підвищення облікової ставки для обмеження фундаментального інфляційного тиску, стабілізації очікувань та приведення інфляції до цілі.

Національний банк залишається відданим своєму обов’язку з досягнення цілі з інфляції. Тому монетарна політика й надалі спрямовуватиметься на попередження інфляційного сплеску, який може бути  контрпродуктивним для економічного розвитку країни.

Дякую за увагу!

 

 

Наступне засідання Правління Національного банку з питань монетарної політики відбудеться 22 квітня 2021 року відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка. 

 

Графік проведення засідань Правління з питань монетарної політики

 

2021 рік

Засідання комітету з монетарної політики

Засідання Правління
з питань монетарної політики

Рішення Правління щодо рівня облікової ставки

Підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки

Виступ на пресбрифінгу

Відео пресбрифінгу

19-20 січня

21 січня

Зберегти на рівні 6,0% річних

1 лютого

Виступ Голови НБУ Кирила Шевченка

21 січня

3 березня

4 березня

Підвищити до 6,5% річних

15 березня

Виступ заступника Голови НБУ Юрія Гелетія

4 березня

13-14 квітня

15 квітня

 

26 квітня

 

15 квітня

16 червня

17 червня

 

29 червня

 

17 червня

20-21 липня

22 липня

 

2 серпня

 

22 липня

8 вересня

9 вересня

 

20 вересня

 

9 вересня

19-20 жовтня

21 жовтня

 

1 листопада

 

21 жовтня

8 грудня

9 грудня

 

20 грудня

 

9 грудня

 

 

 

 

Облікова ставка Національного банку України (з 1992 року)

Додати коментар

Користувач:
email:





Bull market gallops
Investors cheer and applaud
But bears wait their turn

- Fin.Org.UA

Новини

11:58 - Декларації приховали 99 тисяч посадовців – Опендатабот
11:44 - Яким чином контролюючий орган повідомляє платника про відмову у наданні/зменшенні суми податкової знижки?
11:43 - Порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання телекомунікаційних послуг за договором доручення залежить від їх місця постачання
11:42 - Юридичною особою – платником єдиного податку третьої групи змінено місце провадження господарської діяльності та не подано заяву: чи є відповідальність?
11:41 - Роботодавцем працівнику відшкодована вартість квитка, в якому дата не збігається з датою в наказі про відрядження: чи виникає додаткове благо?
11:40 - Які розрахунки суб’єкти господарювання мають право проводити в іноземній валюті?
11:39 - ФОП при проведенні документальних перевірок надає виписки, у тому числі зі своїх рахунків, що відкриті для власних потреб
11:38 - Довідка про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску: яким чином платник може отримати?
11:38 - Чи сплачують авансовий платіж з військового збору ФОПи на загальній системі оподаткування?
11:37 - Як користуватися послугою «Підпис даних» на вебсайті КНЕДП ДПС?
11:36 - За проведення розрахунків через РРО/ПРРО без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару застосовується відповідальність
11:35 - Спосіб, у який платник податків подає заяву щодо проставлення апостиля та отримує документ з апостилем
11:34 - Зміни в облікових даних платника податків: які документи необхідно подати до податкової?
11:33 - За видобування нафти до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини надійшло понад 37,3 млн грн рентної плати
11:33 - Різали завод на металобрухт: ОГПУ оголосив нові підзори екскерівникам "Буревісника"
11:32 - Платники екологічного податку спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини майже 164,2 млн гривень
11:31 - Дніпропетровщина: ФОПи – платники єдиного податку поповнили місцеві бюджети більше ніж на 2,9 млрд гривень
11:30 - Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість – на зустрічі податківців Дніпропетровщини з бізнесом
11:29 - Дніпропетровщина: податківці зустрілися з платниками акцизного податку регіону
11:28 - Від партнерства до результату: на Дніпропетровщині визначили пріоритети наповнення місцевих бюджетів
11:27 - Надходження від податку на нерухомість зросли на 8,6 %
11:26 - Як отримати Витяг про стан розрахунків з бюджетом онлайн?
11:05 - Курс долара в банках знову перетнув 45 гривень
10:51 - московіяни атакували енергетику у трьох областях
10:25 - Хусити вперше атакували саудівські танкери в Червоному морі: нафта відреагувала
09:57 - Судна перестали заходити у порти України – Висоцький
09:27 - Uber і Lyft виграли суд у Нь’ю-Йорка щодо права звільняти таксистів
09:00 - У двох районах Сум росіяни вдарили по АЗС
08:30 - Як живеться українському бізнесу в Польщі
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 23.07.2026


Більше новин