Вперше за півтора року: НБУ знизив облікову ставку до 15%

14:00 | Економічна правда

Національний банк України знизив розмір облікової ставки з 15,5% до 15% річних. Відповідне рішення правління НБУ ухвалило на засіданні 29 січня.
Воно набуде чинності з 30 січня. "Правління Національного банку України вирішило розпочати цикл пом’якшення процентної політики, ураховуючи стійке зниження інфляційного тиску та зменшення ризиків, пов’язаних із зовнішнім фінансуванням.
Зниження облікової ставки з 30 січня 2026 року з 15,5% до 15% узгоджується з приведенням інфляції до цілі 5% на горизонті політики й водночас підтримає економіку", – йдеться у повідомленні Нацбанку. Також НБУ погіршив свої прогнози щодо зростання ВВП та інфляції на 2026 рік.
Передусім через наслідки російських обстрілів енергосистеми. Так, якщо раніше НБУ очікував, що у 2026 році ВВП України виросте на 2%, то наразі переглянув свій прогноз до 1,8%.
Очікування Нацбанку щодо інфляції також погіршилися з 6,6% до 7,5% за підсумками 2026 року. Попри погіршення очікувань щодо інфляції, НБУ планує й надалі знижувати розмір ключової ставки. "Базовим сценарієм січневого макроекономічного прогнозу НБУ передбачено поступове зниження облікової ставки на прогнозному горизонті.
Водночас у разі посилення ризиків для цінової динаміки НБУ утримається від подальшого пом"якшення процентної політики і буде готовий за потреби вжити додаткових заходів", – йдеться у повідомленні регулятора. Зазначимо, що востаннє НБУ пом"якшував монетарну політику у червні 2024 року, коли значення облікової ставки знизили з 13,5% до 13% річних.
Після цього ключова ставка зберігалася на такому рівні до грудня 2024 року, поки регулятор не розпочав процес підвищення ставки у зв"язку зі сплеском інфляції в Україні. Облікова ставка НБУ впливає на рівень ставок в економіці: чим вищою вона є, тим вищими стають ставки за кредитами та депозитами.
Зокрема, від облікової ставки залежить розмір ставки за депозитними сертифікатами (у які можуть вкладатися банки) та кредитами рефінансування.Підвищуючи облікову ставку, НБУ заохочує економічних агентів більше відкладати коштів та менше їх витрачати, зокрема брати кредити.
Це сповільнює темпи обертання грошової маси та призводить до зниження цін. Читайте також Рекордний курс: чому знецінюється гривня і чого очікувати далі? Нагадаємо: Під час останнього у 2025 році засідання з питань монетарної політики НБУ не став змінювати розмір облікової ставки, зберігши її на рівні 15,5%.

Додати коментар

Користувач:
email:





EU in turmoil
Populist waves across the bloc
What lies ahead?

- Fin.Org.UA

Новини

15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 30.01.2026
14:17 - НБУ суттєво погіршив прогноз щодо інфляції через масштабні руйнування в енергетиці
14:04 - Частина будинків в Києві можуть залишитися без опалення до 1-2 лютого – експерт
14:00 - Вперше за півтора року: НБУ знизив облікову ставку до 15%
13:50 - В Україні зростає попит на нові та імпортовані вживані автобуси: найпопулярніші моделі 2025
13:39 - Тепло, вода, здоров'я: Кулеба повідомив, на які проєкти піде мільярд для 71 громади
13:35 - Про нарахування та сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф
13:34 - Про подання податковим агентом Розрахунку за відсутності найманих працівників
13:32 - Що варто знати платникам податків про відображення безоплатної іноземної бюджетної допомоги у декларації про майновий стан і доходи
13:30 - Резидентом Дія Сіті порушено вимоги перебування у статусі резидента Дія Сіті: особливості переходу до сплати податку на прибуток підприємств на загальних підставах
13:29 - Юридична особа – платник єдиного податку четвертої групи: визначення податку на прибуток за операціями з цінними паперами
13:28 - Податковий календар на 30 січня 2026 року
13:26 - Офіс податкових консультантів: увага, повага, довіра
13:25 - Від платників Дніпропетровщини надійшло до місцевих бюджетів 532,5 тис. грн акцизного податку на пальне
13:24 - Рентна плата за видобування надр місцевого значення: платники Дніпропетровщини поповнили місцеві бюджети на понад 8,8 млн гривень
13:23 - Пресконференція «Порядок декларуваннядоходів, отриманихгромадянамипротягом 2025 року»
13:22 - Податківці Дніпропетровщини продовжують співпрацю з громадами області задля стабільного наповнення бюджетів
13:21 - Збір за місця для паркування приніс місцевим бюджетам торік понад 205 млн грн
13:15 - 1,8 мільйона гривень збитків на закупівлі будматеріалів – експосадовцю КМДА вручили підозру
13:00 - Ужгород став найдорожчим містом для зйому кімнати
13:00 - Заводи їдуть в ЄС, робітники – з Азії: що чекає українське машинобудування у 2026 році
12:56 - В Україні зросли надходження в бюджети за паркування: Київ не потравив у лідери
12:37 - Виробництво шкільних автобусів в Україні зросло на 47%
12:30 - Людиноцентризм чи "великий брат"?
12:19 - Міненерго: У трьох областях є знеструмлення через обстріли московія, в 7 - через негоду
12:12 - У Київській області знову екстрені відключення світла
12:06 - Уряд зареєстрував перший у новому році індустріальний парк
12:00 - Пресбрифінг щодо рішень Правління Національного банку з монетарної політики
12:00 - Press Briefing on Monetary Policy Decisions
11:39 - Київ замовив турецьких тролейбусів на 306 мільйонів


Більше новин