Кияни під обстрілами: чому столиця зволікає з будівництвом укриттів

08:30 | Економічна правда. Колонки

московіяни постійно вдосконалюють зброю для вбивства українців.
Шахеди літають вище і швидше, їх стає дедалі важче збивати.
У поєднанні з масовістю їхнього застосування ночі киян перетворилися на безсонну буденність. Руйнівні наслідки атак безпілотників та ракет для житлових будинків змушують мешканців іти в підземелля: на станції метро, у паркінги та шкільні бомбосховища. Захист цивільного населення Києва функціонує неідеально: у старому житловому фонді бракує обладнаних укриттів, у яких можна ночувати, нові житлові комплекси не пускають у свої підземні паркінги сторонніх, а в парках та природних зонах немає мобільних укриттів, де можна швидко сховатися в разі денного обстрілу. У київської міської влади пішли два роки на те, щоб почати будувати укриття, а доведення до ладу існуючих сховищ триває з 2022 року донині.
Скільки укриттів налічується в Києві, скільки їх побудують у 2025 році та чому муніципалітет не хоче ставити мобільні споруди в парках і на зупинках громадського транспорту? Скільки укриттів є в Києві За інформацією, наданою районними в місті Києві державними адміністраціями, на початку липня в Києві було 4 354 державні, комунальні та приватні споруди цивільного захисту.
Їх обліковує департамент муніципальної безпеки КМДА. Споруди цивільного захисту діляться на кілька видів: – сховища – герметичні споруди, у яких створені умови для перебування людей та їх захисту протягом не менше 48 годин; – протирадіаційні укриття – негерметичні споруди, у яких створені умови для перебування та захисту людей протягом щонайменше 48 годин; – споруди подвійного призначення – будівлі чи їх частини, які виконують основні суспільні або господарські функції і мають захисні властивості під час надзвичайної ситуації, воєнних дій і терористичних актів (наприклад, підземні паркінги); – найпростіші укриття – цокольні або підвальні приміщення, у яких створені умови для перебування людей не менше 48 годин; призначені для зменшення негативного впливу від надзвичайних ситуацій, воєнних дій і терористичних актів; – мобільні укриття – технічні вироби, зокрема блок-модульного типу, призначені для зменшення дії засобів ураження під час воєнних дій тривалістю до 4 годин. Як повідомили в департаменті муніципальної безпеки КМДА у відповідь на запит ЕП, у фонді захисних споруд цивільного захисту Києва обліковано 512 сховищ, 46 споруд подвійного призначення та 3 796 найпростіших укриттів. Грибок і сморід: проблеми з укриттями Голова громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея оцінює ситуацію з кількістю укриттів у Києві як задовільну.
На його думку, міській адміністрації необхідно більше уваги приділяти стану сховищ. "Оскільки це підвальні приміщення, вони часто до кінця не облаштовані, деякі відсиріли.
Потрібно постійно проводити їх інвентаризацію.
За ті, що перебувають у комунальній власності, відповідають районні державні адміністрації.
За ті, що при школах і дитсадках, – керівники цих закладів", – каже Кривошея. Читайте також: "Трьохсоті" багатоповерхівки.
Як відновлюють пошкоджені росіянами будинки в Києві Він наводить приклад укриття поруч з будинком у Солом"янському районі, який постраждав від обстрілу в червні: "Там є хороше укриття, воно було постійно відчинене, через що перетворилося на туалет.
Коли люди туди приходили, там неможливо було перебувати через сморід.
Хто відповідальний за прибирання, хто зберігає ключ від замка – це не до кінця відпрацьовано.
Це комплексна проблема". Утримання укриттів варто було б доручити двірникам при керівних компаніях, але таких працівників бракує, як і коштів на оплату їх роботи, вважає Кривошея. Скільки укриттів будується в Києві У 2022 та 2023 роках міська влада Києва не побудувала і не ввела в експлуатацію жодного укриття.
У 2024 році звели три укриття, на будівництво яких з бюджету міста у 2023 році використали 78,8 млн грн, у 2024 році – 701,9 млн грн. Усі три нові укриття розташовані при закладах дошкільної та середньої освіти на Позняках та Оболоні.
При цьому два укриття протирадіаційні, одне – подвійного призначення iз захисними властивостями протирадіаційного. На третьому році війни депутати міськради "прийшли до тями" і в бюджеті-2024 передбачили кошти на зведення до кінця 2025 року 42 укриттів.
За словами директорки департаменту економіки та інвестицій КМДА Наталії Мельник, у 2025 році на це виділили в чотири рази більше грошей, ніж у 2024-му, – 2,981 млрд грн. Читайте також: Перший заступник Кличка Микола Поворозник: Метро – як двері.
Тринадцять років вони відчинялися, а в один день бац – і ручка відпала У департаменті фінансів КМДА уточнили, що зараз будуються 39 укриттів, обсяг видатків на які у 2025 році становить 1,94 млрд грн.
Однак наразі жодне з них ще не ввели в експлуатацію і не поставили на облік. Кривошея вважає неправильним підхід, за якого міська адміністрація самостійно вирішує, як витрачати кошти платників податків на цивільний захист. "Визначати, де і які мають бути укриття, мали б спільно з громадою.
Цього не відбувається.
Хтось одноосібно ухвалює рішення, виділяє на це кошти.
Військова і районні адміністрації мають давати пропозиції Київській міській раді, а та – виділяти кошти.
Має бути чітка комунікація, чому ми збудували три протирадіаційні укриття, а не, наприклад, 20 модульних укриттів", – каже голова громадської ради. Чому немає мобільних укриттів Багато міст в Україні почали встановлювати залізобетонні блок-модульні укриття в людних місцях: у парках, на пляжах та зупинках громадського транспорту.
Такі об"єкти захищають від уламків дронів та ракет, куль і вибухових хвиль. У Києві теж є мобільні укриття, але їх кількість невідома, бо жодне не стоїть на балансі міста.
Річ у тім, що такі споруди встановлюють підприємства, посольства та інші організації на власних територіях за власною ініціативою. Влада столиці за 3,5 року війни не замовила будівництво жодного мобільного укриття.
Пояснюють це двома причинами.
Перша – блок-модульні укриття захищають від артилерійських засобів ураження, а Києву це наразі не загрожує. "Агресор застосовує ракети, зокрема балістичний та крилатий різновиди, які за руйнівними характеристиками значно потужніші за звичайні засоби ураження", – каже директор департаменту муніципальної безпеки КМДА Роман Ткачук. Кривошея з цим не згоден: "Було безліч випадків, коли на вулиці міста падали уламки шахедів і ракет, а також металеві кульки, якими начинені засоби ураження.
Крім того, часто у вікна осель та автомобілі влучають кулі наших засобів ППО, якими збивають шахеди.
Від таких випадків мобільні укриття захищають". Читайте також: Відновлення під обстрілами: що купує Ізюм і хто отримує підряди Друга причина ігнорування мобільних укриттів міською владою – їх невідповідність державним будівельним нормам.
За словами Ткачука, національний стандарт ДСТУ "Первинні (мобільні) укриття.
Основні параметри та методи випробування" не набрав чинності, що створює правовий вакуум у його використанні. "Унаслідок цього навіть за наявності бюджетного фінансування мобільні укриття можуть бути придбані та встановлені, але їх не можна буде ввести в експлуатацію й офіційно включити до фонду споруд цивільного захисту", – заявив чиновник. За словами Кривошеї, у Харкові, Дніпрі та Миколаєві встановлюють модульні укриття і невідповідність стандартам не є перепоною.
Крім того, компанії, які виготовляють ці об’єкти, сертифіковані і роблять їх за будівельними нормами. На його думку, справжньою причиною відсутності мобільних укриттів є конфлікт між міською та центральною владами.
"Замість пошуку золотої середини вони сваряться.
У нас війна, потрібно відкинути політику і працювати задля посилення обороноздатності і захисту людей", – вважає голова громадської ради при КМДА.

Додати коментар

Користувач:
email:





Криптовалюта
Стала визнаною валютою
На майбутнє.

- Fin.Org.UA

Новини

15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 23.07.2025
15:26 - Правила складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку будуть змінені
15:11 - московія масовано атакувала газову інфраструктуру України: є пошкодження
15:00 - Японські судна вийшли з-під санкцій ЄС: пообіцяли не перевозити московитський газ
14:55 - Нацбанк зобов'язав одну з найстаріших страхових компаній усунути порушення
14:48 - За пів року в Україні відремонтували 14,4 тисяч кілометрів ліній електропередачі
14:33 - У московії не змогли створити аналоги імпортних деталей для літаків
14:18 - У другому кварталі попит на готівку пожвавився – НБУ
14:10 - Шмигаль оцінив потребу у видатках на оборону у 2026 році: вдвічі більше за 2025
13:42 - Хмельницький отримав ще п’ять тролейбусів вітчизняного виробництва
13:41 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
13:31 - Небанківській фінансовій установі змінено обсяг ліцензії на діяльність фінансової компанії
13:31 - БЕБ знайшло нелегальну нафтобазу: вилучило 18 мільйонів і 150 тонн пального
13:18 - Виробник Labubu обігнав "Газпром" за ринковою вартістю
13:04 - Незаконний видобуток вугілля на 5 млрд гривень: ДБР завершило розслідування
13:00 - Все, що бізнесу потрібно знати про CRM
13:00 - "Клієнтам байдуже, яка технологія. Головне – щоб інтернет не зникав": як "Київстар" модернізує мережу
12:57 - LIGA360 запускає перший в Україні персоналізований AI-аналіз законодавчих змін
12:50 - Хакери проникли у сервери Microsoft – постраждали уряди й корпорації
12:47 - BYD відкладає запуск заводу в Угорщині
12:45 - Биткоин отскочил от поддержки, Solana входит в зону перекупленности
12:20 - У Києві судитимуть п’ятьох осіб через загибель хлопця на канатній переправі через Дніпро
12:00 - Посадовець СБУ вимагав 300 тисяч доларів: НАБУ завершило слідство
11:59 - московія хоче підвищити народжуваність за рахунок відстрочок за кредитами
11:51 - До страховика застосовано захід впливу
11:50 - "Лада" більше не їде: "АвтоВАЗ" скорочує робочі дні через захоплення Китаєм ринку московія
11:27 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
11:26 - Послуги, що надаються Контакт-центром ДПС, порядок їх отримання платниками податків
11:25 - ФОП на загальній системі оподаткування з ознакою провадження незалежної професійної діяльності: подання звітності з єдиного внеску
11:23 - Внесено зміни до декларації з акцизного податку


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.3225
Австралійський долар27.2268
Така0.34375
Канадський долар30.5391
Юань Женьміньбі5.8209
Чеська крона1.9846
Данська крона6.546
Гонконгівський долар5.3205
Форинт0.122371
Індійська рупія0.48353
Рупія0.0025596
Новий ізраїльський шекель12.4606
Єна0.28369
Теньге0.07813
Вона0.030128
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.8689
Мексиканське песо2.2377
Молдовський лей2.4779
Новозеландський долар24.8838
Норвезька крона4.1097
Саудівський ріял11.1333
Сінгапурський долар32.5935
Донг0.0015974
Ренд2.374
Шведська крона4.358
Швейцарський франк52.4064
Бат1.29561
Дирхам ОАЕ11.3709
Туніський динар14.5301
Єгипетський фунт0.8512
Фунт стерлінгів56.3205
Долар США41.7653
Сербський динар0.41703
Азербайджанський манат24.5635
Румунський лей9.6382
Турецька ліра1.0331
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.1809
Болгарський лев24.9807
Євро48.8654
Ларі15.4201
Злотий11.4797
Золото141619.87
Срібло1626.15
Платина60451.51
Паладій52421.3

Курси валют, встановлені НБУ на 23.07.2025