Уряд запустить єдину платформу моніторингу зеленого переходу України
03.07 13:45 | Міністерство економіки України
Відбулося перше засідання Міжвідомчої робочої групи з моніторингу виконання Національного плану з енергетики та клімату до 2030 року під керівництвом Першої віцепрем’єр-міністерки України – Міністерки економіки України Юлії Свириденко. Учасники обговорили механізми впровадження кліматичних цілей України та координацію дій усіх відповідальних установ.
«Україна вже демонструє реальний прогрес у досягненні цілей Національного плану з енергетики та клімату: досягнуто понад 75% від цільового скорочення викидів парникових газів, а частка відновлюваної електроенергії зросла до 17,3%. Важливо, що ми не лише рухаємося вперед у виконанні міжнародних зобов’язань, а й системно аналізуємо всі виклики впровадження кліматичної політики. Саме тому ми запустимо єдину онлайн-платформу для відстеження прогресу НПЕК у реальному часі. Це дозволить забезпечити прозорість, підзвітність і підвищити довіру — як з боку громадськості, так і міжнародних партнерів», — зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка України — Міністерка економіки Юлія Свириденко.
Національний план з енергетики та клімату, затверджений урядом у червні 2024 року, є ключовим інструментом досягнення кліматичної нейтральності та енергетичної безпеки відповідно до вимог Європейського зеленого курсу. План охоплює п'ять взаємопов'язаних напрямів: декарбонізацію, енергоефективність, енергетичну безпеку, інтеграцію енергетичних ринків та розвиток інновацій.
Одним з ключових рішень засідання стало розробка до кінця 2025 року єдиної системи онлайн-моніторингу прогресу НПЕК на базі Міністерства економіки. Платформа дозволить забезпечити прозорість і можливість демонструвати прогрес впровадження плану у реальному часі, за аналогією з онлайн-моніторингом Ukraine Facility.
«Перше засідання Міжвідомчої робочої групи – це старт фахового діалогу і практичної взаємодії між усіма органами, відповідальними за виконання Національного плану з енергетики та клімату. Наше головне завдання – своєчасно виявляти проблемні аспекти впровадження політик, координувати роботу з удосконалення збору та обміну даними і забезпечити чіткий механізм звітності для подальших рішень і прозорості перед партнерами», — підкреслив заступник Міністра економіки Андрій Телюпа.
На засіданні також обговорили результати першого звіту про прогрес реалізації НПЕК, поданого 15 березня до Секретаріату Енергетичного Співтовариства. Було виявлено певні прогалини у зборі статистичної інформації та необхідність покращення координації між розпорядниками даних різних відомств.
Окрему увагу приділили оновленню Національного плану з енергетики та клімату, яке заплановане у 2025 році. Процес передбачає аналіз досягнутих результатів, коригування цілей, політик і заходів з огляду на виклики війни і можливості для прискорення зеленого переходу.
«Оновлення НПЕК - це не просто формальна процедура, а можливість врахувати нові реалії та посилити амбіції України у сфері кліматичної політики. За даними незалежного моніторингу, інтегрований бал виконання НПЕК становить 50,6% станом на перший квартал 2025 року, при цьому фіксуємо поступ за більшістю індикаторів», — підкреслила Олена Павленко, президентка ГО "ДІКСІ ГРУП".
Учасники засідання звернули увагу на технічні аспекти звітування та необхідність покращення якості даних для міжнародних партнерів. Зокрема, потребує вирішення питання координації між різними відомствами щодо збору та обміну інформацією.
«Перший звіт про прогрес НПЕК виявив критичні прогалини у системі збору даних. Звіти до Секретаріату Енергетичного Співтовариства подаються кожні два роки англійською мовою через спеціалізовані електронні платформи, а наша система збору даних потребує кардинального вдосконалення для забезпечення повноти інформації», — зазначив керівник Офісу зеленого переходу та директор з розвитку DIXI Group, Андрій Кітура.
Учасники засідання ухвалили рекомендації щодо узгодження планів впровадження політик НПЕК та приведення у відповідність реєстрів даних для цілей звітування. Міністерство економіки спільно з Офісом зеленого переходу підготує детальні проекти планів з конкретними строками виконання, які будуть узгоджені з усіма відповідальними відомствами до кінця вересня 2025 року. Це дозволить оновити Національний план з енергетики та клімату з урахуванням нових викликів та можливостей для досягнення кліматичних цілей України.