Початок епохи бідності: як падала нафтова імперія Коломойського та кому дістануться її залишки

21.05 08:00 | Економічна правда

Ще кілька років тому Ігор Коломойський з партнерами контролював в Україні вертикально-інтегровану структуру з власною розвідкою, видобутком, переробкою нафти та подальшою реалізацією пального у власній мережі АЗС. Остання була найбільшою в країні і налічувала понад 1 600 станцій.
Це дозволяло групі "Приват" роками тримати першість на ринку нафтопродуктів, продаючи кожен третій літр пального в Україні.
Навіть у перші місяці після початку великої війни лідерство лишалося за мережею Коломойського. Усе змінилося після рішення влади націоналізувати "Укрнафту" та Кременчуцький НПЗ, які завдяки дешевій сировині та її переробці формували основні прибутки нафтової імперії бізнесмена.
Після їх втрати "посипалася" й мережа АЗС. З більш ніж півтори тисячі заправок під контролем групи Коломойського лишилося близько 600, але й вони згодом зупинилися через відсутність пального.
Останні кілька місяців бізнес-партнер олігарха Михайло Кіперман активно зустрічається з бізнесменами та вивчає можливість продажу залишків паливного бізнесу. За даними джерел ЕП, основний інтересант – власник мережі UPG Володимир Петренко, який готовий викупити близько 400 АЗС "ANP/Авіас".
Почати процес сторони вирішили з малого: оренди трьох десятків заправок у столичному регіоні. Як формувалася нафтова імперія Коломойського До великої війни Коломойський був одним з найбільш впливових та заможних олігархів, який володів активами в різних галузях.
Він мав частки в металургійних, авіаційних, логістичних, фінансових, трейдингових та медійних компаніях. Однак найбільшою вважалася нафтова імперія Коломойського, кістяк якої почав формуватися на початку 2000-х років.
У 2003-му неформальна група "Приват" отримала контроль над "Укрнафтою" – найбільшим видобувником "чорного золота" в країні.
У той час Коломойський з партнерами контролювали близько 42% акцій компанії, а контрольний пакет, 50% + 1 акція, перебував у власності держави. Як згодом зізнався сам Коломойський, за право управляти "Укрнафтою" з 2003 року він щомісяця давав 5 млн дол.
(загалом 110 млн дол.) хабара на вимогу тодішнього президента Леоніда Кучми через його зятя олігарха Віктора Пінчука. Могутність бізнес-імперії Ігоря Коломойського залишилась в минулому Getty Images У 2007 році Коломойський з партнерами рейдерським способом захопили контроль над компанією "Укртатнафта", яка володіє найбільшим у країні нафтопереробним заводом – Кременчуцьким НПЗ.
Держава в ньому контролювала 43%, але, як і у випадку з "Укрнафтою", фактичного впливу на ухвалення рішень у компанії не мала.
Весь оперативний контроль та управління підприємством роками здійснювали менеджери групи "Приват". Бізнес-модель виглядала так: основний заробіток формувався завдяки сировині напівдержавної "Укрнафти", яку за заниженими цінами виводили з компанії та переробляли на Кременчуцькому нафтопереробному заводі. Левова частка прибутку виводилася через мережу АЗС, яка за два десятки років розрослася до найбільшої в Україні і на піку потужності налічувала понад 1 600 заправок.
Протягом двох десятиліть нічого не змінювалося: за будь-якого президента чи прем’єра Коломойський з партнерами примудрялися зберігати контроль над активами навіть попри гучні скандали та ротації в керівництві. Читайте також: З міркувань оборони.
Як активи Коломойського, Жеваго, Григоришина та Богуслаєва перейшли до держави Усе змінилося восени 2022 року, коли держава вирішила націоналізувати "Укрнафту" та "Укртатнафту", а сам Коломойський опинився за ґратами через підозри в масштабних махінаціях, зокрема на згаданих вище підприємствах. Після зміни менеджменту новий очільник "Укрнафти" Сергій Корецький заявляв, що через дії Коломойського та його менеджерів держава могла втратити до 100 млрд грн.
Згодом ці звинувачення трансформувалися в кримінальні справи проти олігарха та його спільників, а сам Коломойський залишився в СІЗО. Що із заправками Коломойського Після арешту бізнесмена і повернення під контроль держави "Укрнафти" та Кременчуцького НПЗ нафтова імперія олігарха почала розсипатися.
Мережа АЗС з 1 650 заправок зменшилася до 660.
Що з ними відбувалося в останні три роки? У процесі націоналізації 537 заправок повернула собі вже державна "Укрнафта".
Ще 245 АЗС перебували в заставі в Приватбанку і були предметом судових суперечок між уже державним банком та представниками Коломойського. У жовтні 2024 року комплекси на конкурсі викупила маловідома фірма "Макс енерго ресурс".
Утім, новий гравець не зміг отримати дозвіл на концентрацію активів від АМКУ, тому вони досі перебувають у підвішеному стані. Читайте також: Хто і для чого купив 245 колишніх АЗС Коломойського? Інтервʼю з власником компанії-переможця аукціону Частина АЗС втрачена в анексованому Криму і на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, решта – зруйнована або захоплена після початку великої війни.
Зараз близько 600 комплексів, які залишаються під контролем бізнес-партнерів Коломойського, зупинені через відсутність пального. Одна з АЗС, які колись належали Ігорю Коломойському і яку у жовтні 2024 року придбала фірма “Макс енерго ресурс” Фото Сергія Куюна "Частина комплексів почала закриватися в жовтні-листопаді 2024 року, а в грудні припинила роботу решта станцій.
Близько 200 з них уже без ліцензій, щоб не формувати податкові борги.
У них великі проблеми.
80% людей у регіонах не отримали зарплату і почали брати її чим можуть, виносити обладнання.
Є колективні позови від працівників", – каже співрозмовник ЕП на ринку пального. Читайте також: Лідер деолігархізації: чому в Коломойського і партнерів забирають "Укрнафтобуріння" та хто претендує на актив Як багаторічний лідер ринку опинився на межі банкрутства? "Роками група паразитувала на державних активах, маючи доступ до дешевої нафти і переробки, а АЗС були для неї інструментом для отримання готівки.
Заправки для групи були чимось на кшталт банкоматів", – пояснює представник одного з трейдерів. "Відповідно, коли "Укрнафту" та кременчуцький завод з-під них висмикнули, усе "посипалося".
Тобто вони не вміють працювати на ринку, не здатні конкурувати з іншими мережами.
Вони ніколи не розвивали непаливні продажі, не будували необхідну інфраструктуру для залучення споживачів", – додає він. За словами представника однієї з приватних компаній на ринку пального, з кожним місяцем ситуація погіршується.
"Щоб розраховуватися з поточними боргами і триматися на плаву, "приватівці" щомісяця продають кілька заправок.
У березні вони продали шість АЗС, у квітні – ще вісім", – говорить співрозмовник ЕП. З понад 600 АЗС Коломойського ліквідними, тобто тими, роботу яких можна відновити за кілька тижнів, залишаються близько 10%.
Що буде з рештою? Кому дістануться уламки імперії Ринком пального активно ширяться чутки, що куратор нафтового бізнесу групи "Приват" Михайло Кіперман начебто вивчає варіанти продажу заправок, що залишилися.
За цей час змінилося кілька концепцій: від продажу всієї мережі до передавання частини комплексів в оренду або спільне управління. За останніми даними, які ЕП підтвердили три учасники ринку, наразі основним претендентом на актив є компанія бізнесмена Володимира Петренка "Укрпалетсистем", яка володіє мережею з 85 заправок під брендом UPG. Довідка.
До великої війни "Укрпалетсистем" була великим імпортером білоруського бензину та дизпального з Мозирського та Новополоцького НПЗ.
Через це злі язики приписували компанії зв’язки з білоруським олігархом Ніколаєм Воробйом та старшим сином диктатора Олександра Лукашенка Віктором.З огляду на великі обсяги імпорту та спеціальні умови контрактів фірму також називали "суперексклюзивним імпортером білоруського пального" та "преміум-спонсором режиму Лукашенка".
Компанія Петренка це заперечувала. "За відсутності Ігоря Валерійовича рішення щодо заправок "Привату" ухвалює Кіперман.
Вони кілька разів спілкувалися з Петренком і начебто домовилися про угоду", – розповідає ЕП представник одного з вітчизняних паливних трейдерів. Кіперман тривалий час перебуває за кордоном.
В Україні він є фігурантом кількох кримінальних проваджень щодо розкрадання сотень мільйонів гривень "Укренерго" та "Укртатнафти".
На початку 2024 року НАБУ оголосило його в розшук. Читайте також: Сергій Корецький: В "Укрнафті" тотальний витік інформації За даними джерел ЕП, Кіперман розглядає можливість продажу від 400 до 420 заправок, ще близько 200 планує залишити у власності групи "Приват". "Ці 400-420 АЗС у перспективі може забрати Петренко, але він не готовий їх викупити одразу, а розглядає варіант оренди з опціоном на право викупу.
Почати планують із 34 АЗС у Києві та області, бо в столичному регіоні розташовані найбільш ліквідні об’єкти, які дають понад 20% продажів.
Хочуть протестувати, чи щось з цього вийде, а далі ухвалювати рішення", – каже співрозмовник ЕП. "Усе планують орендувати поетапно.
На перші 34 АЗС подали документи в АМКУ.
Кажуть, що отримали відмову, тому стежимо, що з цього вийде", – додає він. Джерело: НАБУ Скільки треба грошей для запуску мережі? Опитані ЕП експерти наголошують, що вивести середню ціну складно через велику різницю між об’єктами. "Усе залежить від розташування, розміру та стану комплексу.
Якщо говорити про оренду, то залежно від АЗС це може коштувати від 2-3 тисяч доларів на місяць до 10 тисяч доларів.
Дуже хороша станція на зразок ОККО або WOG може сягати 20-25 тисяч доларів", – ділиться з ЕП представник одного з великих ритейлерів. Ці ж чинники – розташування, розмір та стан – актуальні і щодо продажу АЗС: бюджетні станції коштуватимуть 100-300 тис.
дол., якісні в столиці – 1-1,2 млн дол.
Те саме стосується ребрендингу: 100-200 тис.
дол.
може коштувати бюджетна реконструкція, 1-1,2 млн дол.
– будівництво заправки майже з нуля. Читайте також: Коломойському світить до 12 років за шахрайство та відмивання коштів.
Як він виводив гроші, за версією слідства? Наскільки реальне завершення угоди між "Приватом" та UPG, особливо після недавньої відмови АМКУ, не береться прогнозувати ніхто. "Із стовідсотковою впевненістю в нашій країні ніхто нічого не зможе гарантувати, але ця угода суперактивно обговорюється.
Щось може й змінитися.
З одного боку, UPG може "дати задню" через відмову АМКУ, а з іншого – Кіперман у подібних перемовинах навіть менш передбачувана особистість, ніж його старший партнер Коломойський", – підсумував співрозмовник ЕП в одній з галузевих компаній.

Додати коментар

Користувач:
email:





Eurozone struggles
Fears of deflation linger
ECB takes action

- Fin.Org.UA

Новини

18:00 - За тиждень Нацбанк продав 724 мільйона доларів
17:02 - Україна почне експортувати військові технології – Зеленський
16:03 - "Укрексімбанк" припиняє миттєві грошові перекази через найпопулярніші системи
14:56 - Україна вперше в історії випередила Росію у торгівлі з Німеччиною
13:57 - Toyota підвищує ціни на авто через мита Трампа
13:01 - Індія не виконуватиме договір, від якого залежить постачання води до Пакистану
12:03 - московія примусово мобілізує трудових мігрантів на війну проти України – ГУР
11:24 - московіяни вдарили по енергооб’єкту у Кременчуцькому районі
10:59 - У Тайвані занепокоєні ліквідністю облігацій США після "Великого красивого закону" Трампа
10:00 - Понад 600 працівників "Голосу Америки" отримали повідомлення про звільнення
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 21.06.2025
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:07 - Closing Remarks by NBU Deputy Governor Sergiy Nikolaychuk at 9th Annual Research Conference Held by Central Banks of Ukraine and Poland
21:07 - Заключне слово заступника Голови НБУ Сергія Ніколайчука на IX Щорічній дослідницькій конференції центробанків України та Польщі
21:00 - Новини 20 червня: рекордний курс євро, ресурси російської економіки вичерпані
20:45 - Швейцарія слідом за ЄС скасовує санкції проти Сирії
20:20 - Ірландія попрощалась із вугіллям: остання ТЕС закрилась назавжди
20:05 - Уточнено дані платіжного балансу за 2024 рік та І квартал 2025 року
19:51 - Акції європейського конкурента Starlink злетіли на 27%
19:26 - У московії почали агітувати за обвал рубля через проблеми з бюджетом
19:25 - Розпочинається обговорення змін до нормативно-правових актів з питань реалізації санкцій
19:04 - Інвестори вивели майже 20 мільярдів доларів із фондового ринку: причини
18:55 - Трейдеры в крипте хеджируют риски коррекции
18:55 - Далее в фокусе: сколько Америка покупает
18:40 - Ізраїльські атаки по Ірану ставлять під удар нафтову безпеку Китаю
18:37 - Вимоги до уповноважених банків щодо проведення операцій із запасами готівки будуть актуалізовані
18:21 - московія різко збільшила постачання мазуту до Індії та Туреччини
17:49 - Надто дорого: ArcelorMittal згортає плани виробництва "зеленої" сталі
17:35 - Півтора мільйона євро на гуманітарне розмінування: Україна підписала угоду з Італією та ПРООН
17:30 - Нацбанк показав курс валют після вихідних: євро встановить новий рекорд


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32186
Австралійський долар27.1458
Така0.3415
Канадський долар30.5243
Юань Женьміньбі5.8276
Чеська крона1.9417
Данська крона6.4614
Гонконгівський долар5.3292
Форинт0.119716
Індійська рупія0.4831
Рупія0.0025511
Новий ізраїльський шекель12.027
Єна0.28736
Теньге0.080231
Вона0.030624
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.8358
Мексиканське песо2.1991
Молдовський лей2.4304
Новозеландський долар25.0666
Норвезька крона4.1576
Саудівський ріял11.1485
Сінгапурський долар32.5654
Донг0.001601
Ренд2.3248
Шведська крона4.3345
Швейцарський франк51.2038
Бат1.2765
Дирхам ОАЕ11.3913
Туніський динар14.283
Єгипетський фунт0.8257
Фунт стерлінгів56.4669
Долар США41.8335
Сербський динар0.41116
Азербайджанський манат24.6036
Румунський лей9.5812
Турецька ліра1.0544
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.0404
Болгарський лев24.6442
Євро48.2006
Ларі15.3517
Злотий11.3027
Золото140077.38
Срібло1506.1
Платина54041.77
Паладій44016.79

Курси валют, встановлені НБУ на 23.06.2025