Митні перевірки: як уникнути помилок та штрафів

25.03 17:00 | Економічна правда

У міжнародній торгівлі кожен товар проходить через митний контроль, тому управління митними ризиками стає важливою складовою успішної бізнес-стратегії.
Навіть найменша помилка може коштувати бізнесу мільйони гривень.
Митні перевірки – це не просто формальність.
Для багатьох компаній вони стають джерелом стресу, значних фінансових, часових та людських втрат. Поновлення митних перевірок у 2024 році призвело до численних додаткових нарахувань та штрафів.
За даними Держмитслужби, за сім місяців їх загальна сума перевищила 1 млрд грн.
Зазвичай контрольні органи виявляють кілька видів порушень.
Отже, бізнесу слід приділити достатньо уваги своєму логістичному ланцюжку, особливо документальному оформленню кожного етапу руху товарів. Згідно з відкритими даними Держмитслужби, у 2024 році було проведено 726 документальних перевірок, додатково нараховано 980,2 млн грн митних платежів та застосовано штрафні санкції на 148,2 млн грн.
При цьому жодна перевірка не завершилася довідкою, тобто без виявлення порушень. З усіх перевірок 30 були виїзними.
Митні органи відібрали 3 тис.
оформлень для пост-митного контролю, у 72% з них відомості не були підтверджені, тобто зафіксовані порушення.
За результатами пост-митного контролю проведено 13 документальних перевірок, донараховано 9,2 млн грн митних платежів. Така динаміка може змінитися, адже початок перевірок після мораторію супроводжувався малою кількістю митних аудиторів.
Однак з 2025 року ця кількість збільшена вдвічі і Держмитслужба планує нарощувати обсяги перевірок. Не буду оригінальною: найкраще працювати на випередження.
Отже, як правильно готуватися до митних перевірок? Відповідь проста: так само, як ви стежите за своїм здоров"ям та діагностуєте свій організм.
Тобто міжнародна діяльність має проходити періодичну перевірку, перш ніж це зробить митний аудитор. Митний check-up – це процес, який дозволяє бізнесу не тільки уникнути штрафів і додаткових витрат, а й значно знизити ризики, пов"язані з митною діяльністю. Це не просто перевірка митних декларацій, а комплексний аналіз вашої діяльності та документів компанії за тими ж принципами, за якими діють митні аудитори під час здійснення митних перевірок.
Основна мета – виявити та знизити митні ризики, а в деяких випадках – оптимізувати поточні витрати підприємства. Пропишіть усі процедури Спочатку компанії варто задокументувати свої процеси.
Мова не про бюрократизм, а про впорядкування діяльності.
Це може дивувати, проте не всі компанії мають прописані процедури, за якими працівники повинні діяти під час митного оформлення товарів.
Відповідно, контроль за виконанням тих чи інших операцій проходить без встановлених критеріїв, що негативно впливає на загальний результат.
Тому застарілі процедури слід переглянути, а відсутні – формалізувати. Перевіряйте правильність застосування кодів У компаніях існує проблема з класифікацією товарів: автономне ведення баз товарів різними підрозділами без інтеграції баз.
Іноді введення бази оформлених товарів виконують митні брокери, які можуть декларувати за одними кодами, а в обліковій системі компанії будуть інші.
Нерідко митний брокер вносить зміни до митної декларації, про які не інформує компанії.
Це призводить до розбіжностей, які можуть мати наслідки під час обліку, продажу або здійсненні митної перевірки. Правильно визначайте країну походження Це непросте завдання, адже з початку 2025 року застосовується оновлена конвенція ПЄМ.
Водночас у деяких країнах досі діє стара редакція, а перехідні положення, прописані в рішенні №2/2024, досі не ратифіковані Верховною Радою.
Хоча саме вони можуть дозволити зняти чимало суперечливих моментів, з якими наразі стикаються експортери та імпортери.
Поки окремі правові аспекти не врегульовані, бізнесу доводиться працювати в умовах невизначеності. Радимо звернути увагу на те, як визначається походження імпортованих товарів, продуктів переробки, виготовлених із завезеної сировини, та за якими критеріями відбувається кумуляція.
Товари, які мали преференційний режим до 1 січня 2025 року, можуть не підпадати під нього, тому розмір платежів буде відрізнятися.
Кропітка робота з новими законодавчими умовами може заощадити чималі кошти. Стежте за дотриманням митних режимів Під час митної перевірки компанія повинна продемонструвати дотримання митних правил, які регулюються законодавством України, зокрема щодо правильного застосування митних режимів, адже недотримання їх умов загрожує штрафами, анулюванням митних дозволів та протоколами за порушення митних правил. Якщо товари оформляються в режимі тимчасового ввезення, то слід подбати, аби вони були своєчасно вивезені в зворотному напрямку.
Окрему увагу слід звернути на випадки, коли під час тимчасового ввезення товар був наданий у користування іншому підприємству за договором оренди чи суборенди, що не дозволено без погодження з митницею.
Ви маєте оцінювати ризики таких операцій, адже якщо митні аудитори це виявлять, то будуть нараховані значні штрафи. Читайте також: Вищі податки для ФОПів та перетворення митників на слідчих.
Як держава планує зібрати більше доходів у наступні шість років? Для компаній, які мають авторизації на спрощення або статус АЕО для забезпечення відповідності критерію 1 (дотримання вимог митного і податкового законодавства України, а також відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності), необхідно не допускати протягом кожного календарного року серйозних або систематичних порушень митних правил. Якщо протягом календарного року допустити факт притягнення посадових осіб підприємства, митних представників та перевізників до адміністративної відповідальності за порушення митних правил п’ять і більше разів, або загальна сума накладених штрафів чи вартість конфіскованих предметів за такі порушення перевищуватиме 0,5% загальної фактурної вартості товарів, переміщених підприємством через митний кордон України за відповідний рік, або суму в розмірі, визначеному законом для кваліфікації ухилення від сплати податків як кримінального правопорушення (у 2025 році – 4 542 000 грн), це буде вважатися систематичним або серйозним порушенням та призведе до невідповідності вказаному критерію і, як наслідок, до позбавлення авторизації. Враховуйте всі фактори при розрахунку митної вартості Митна вартість може бути однією з основних причин для додаткових нарахувань та штрафів.
Наприклад, використання основного методу при обчисленні митної вартості (за ціною контракту) не завжди можливе, оскільки слід враховувати супутні витрати (вартість розробки та досліджень, роялті, транспортні витрати, страхування).
Результатом може стати заниження митної вартості, а отже – порушення та відповідні санкції.
Тож радимо звертати увагу на всі складові, які мають бути враховані в підсумковій базі для нарахування митних платежів. Контролюйте роботу митних брокерів Компанії, які працюють з митними брокерами, нерідко беруть обмежену участь в оформленні товарів, що може спричинити проблеми з контрольними органами.
Для брокерів немає KPI, відповідно, ефективного механізму контролю митних оформлень, а юридична відповідальність за негативні наслідки лягає на компанію. Чому митний check-up – це не просто важливо, а необхідно? 1.
Попередження фінансових санкцій і штрафів.
Якщо митний орган виявить помилки під час митного оформлення, зокрема в обчисленні митних платежів, компанія зобов"язана сплатити донарахування та штрафи. 2.
Визначення потенційних ризиків.
Перевірка на етапі підготовки документів і ланцюга постачання дозволяє виявити не лише помилки, а й ризики.
Наприклад, чи дотримується компанія вимог з митно-тарифного чи нетарифного регулювання. 3.
Зниження витрат.
Після перевірки митних процедур ви точно знаєте, де варто скоротити витрати і покращити ефективність ланцюга постачання.
Наприклад, компанія не використовує всі можливості (використовує код УКТ ЗЕД з вищою ставкою, не отримує документи, які підтверджують можливість застосування преференції, некоректно розраховує митну вартість товарів). 4.
Покращення взаємовідносин з митними органами.
Коли компанія регулярно проводить перевірки і підтримує високий рівень внутрішнього контролю та відповідності вимогам, митниця менш схильна до проведення виїзних перевірок.
Якщо компанія має певну історію порушень митних правил, це може призвести до вищого ступеня ризику митного контролю в майбутніх періодах. Незалежно від того, має компанія великі обсяги товарообігу, тільки починає міжнародну діяльність чи має кілька поставок на місяць, такий митний check-up допоможе підготувати до будь-якої перевірки та пройти її без наслідків. Співавторка – Юлія Хоменко, менеджерка практики митного регулювання та міжнародної торгівлі PwC в Україні

Додати коментар

Користувач:
email:





The market churns on,
A game of risk and reward,
Who will come out on top?

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
00:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 15 липня: величезні пенсії для деяких українців, дешеві авто для чиновників
20:30 - Инфляционные данные из США ослабили надежды на снижение ставки
20:26 - Данська компанія допомагає росіянам вивозити зерно з окупованого Бердянська – ЗМІ
19:54 - Будівництво електростанцій: Казахстан вирішив відмовитися від послуг московії
19:15 - Чиновники "за копійки" купують авто: журналісти виявили сотні таких випадків
18:55 - В Україні відновили понад 50% генерації, пошкодженої атаками московія
18:40 - Інвестиційний фонд відбудови: США та Україна почали шукати адміністратора
18:14 - Тривала відбудова у Бучі: для багатоповерхівки замовили додаткових робіт на 30 мільйонів
17:55 - Стимулы просочились: Китайская экономика демонстрирует ускорение
17:50 - НБУ застосував заходи впливу до двох страховиків та фінкомпанії: що вони передбачають
17:26 - Нацбанк показав курс долара та євро на середу 16 липня
17:10 - Wizz Air Abu Dhabi припиняє роботу: в чому причина
16:50 - Китай обіцяє посилити підтримку московії після санкційних погроз від Трампа – росЗМІ
16:45 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:45 - Ушестеро дорожче: ФДМУ продав будівлю держінституту у Києві
16:40 - США та Україна розпочали пошук адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови
16:20 - В Україні викрили масштабне виробництво підробок агрохімії під виглядом товарів відомих брендів
16:05 - Перевершити найрозумніших людей: Цукерберг витратить сотні мільярдів на "суперінтелект"
16:00 - Енергосистема є збалансованою, підготовка до опалювального сезону відбувається згідно з графіками – Микола Колісник
16:00 - Санкції без доказів
15:45 - Україна різко скоротила експорт молочної продукції до ЄС
15:40 - До двох страховиків та фінансової компанії застосовано заходи впливу
15:35 - У Києві хочуть суттєво наростити встановлення будинкових лічильників тепла
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 16.07.2025
15:14 - Дайджест НКЦПФР: динаміка торгів цінними паперами — червень 2025
15:10 - Мінфін спрямував на соцвиплати 191,5 мільярда: на що пішли кошти
14:59 - В Україні змінилися показники продажів пального на АЗС
14:55 - Поліція заплатила 63 долари харків'янці за порноконтент: жінці присудили 3 роки


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32262
Австралійський долар27.4388
Така0.3462
Канадський долар30.5531
Юань Женьміньбі5.8286
Чеська крона1.9778
Данська крона6.5389
Гонконгівський долар5.3275
Форинт0.121849
Індійська рупія0.4873
Рупія0.0025708
Новий ізраїльський шекель12.4958
Єна0.28273
Теньге0.079526
Вона0.03028
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.86
Мексиканське песо2.2357
Молдовський лей2.4699
Новозеландський долар25.0592
Норвезька крона4.1122
Саудівський ріял11.1505
Сінгапурський долар32.6243
Донг0.0016003
Ренд2.347
Шведська крона4.3311
Швейцарський франк52.4863
Бат1.28827
Дирхам ОАЕ11.3858
Туніський динар14.469
Єгипетський фунт0.8463
Фунт стерлінгів56.2243
Долар США41.8211
Сербський динар0.4167
Азербайджанський манат24.5963
Румунський лей9.6083
Турецька ліра1.0399
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.1776
Болгарський лев24.9604
Євро48.8031
Ларі15.4208
Злотий11.4701
Золото140316.48
Срібло1600.51
Платина58115.86
Паладій50821.42

Курси валют, встановлені НБУ на 16.07.2025