Податок з обороту. Чи були в держави альтернативи?

19.07.2024 17:06 | Економічна правда. Колонки

Підвищення було невідворотнім.
На потреби оборони бракує 500 млрд грн, близько $12 млрд.

Це щоб профінансувати зовсім базові потреби армії та зберегти хоча б приблизний паритет з московія.
Реалістичних джерел на сьогодні є три.
Друк грошей, фінансові репресії та підвищення податків/зменшення видатків.
Емісія є очевидно найгіршим інструментом, кроком останньої надії (і чим далі відтягували рішення по фінансуванню, тим імовірнішою вона ставала).

Легкі фінансові репресії для банків можна очікувати.
Бо додаткові 220 млрд грн ОВДП треба розмістити.
А решта - податки.
Що ми бачимо?
Основна ставка зроблена на військовий збір.
Загалом би виділив три групи.
1) Дійні корови.
3/4 всіх додаткових надходжень мають принести два джерела:
- 1% ВЗ від доходів юросіб на загальній системі (по суті це податок з обороту)
- підвищений до 5% ВЗ із доходів громадян.
Ще в цю групу можна додати 5% ВЗ на мобільний зв"язок і авансові внески з податку на прибуток з паливних мереж, у прив"язці до об"ємів резервуарів.
Пробачте за метафору дійних корів, але вона відверто описує цю групу - джерела, з яких уряд очікує легко і прогнозовано зібрати податки.
2) Оподаткування "розкішного споживання"/імпорту.
Тут 15% ВЗ від вартості на першу реєстрацію авто в Україні, 30% ВЗ від реалізації ювелірки, 5% ВЗ від вартості проданої фізособами нерухомості, та повернення ПДВ для ввезення товарів до 150 євро.
3) "Справедливість для ФОПів".
ВЗ 1% від доходу для третьої групи та 5% від двох МЗП (зараз = 800 грн) для інших груп.
Це має принести всього 1 млрд грн на місяць, тому, на мій погляд, основна мета тут - на фоні підвищення ВЗ для найманих працівників та загальної системи ввести хоч якийсь ВЗ для спрощенки, яка його досі не платила.
Цікаво, що уряд не відважився "влупити" для спрощенців вищу ставку ВЗ, яка обговорювалася раніше.
Хоча це був творчий спосіб трохи зменшити зловживання спрощенкою.
Ще залишився без групи акциз на солодкі напої.
Ідеологічно - складно його не підтримати, особливо щоразу, як бачиш батьків, які купують "живчики"/"фанти" маленьким дітям із очевидно зайвою вагою.
Тут просвіта не допоможе, лише бити по гаманцю.
Втім, поки незрозуміло, як цей акциз планують адмініструвати і чи буде це ефективно.
Але в такому дизайні пакету підвищення податків є серйозна проблема.
Він ігнорує значну тіньову економіку, економічних "ухилянтів".
Я не вірю в те, що можна зібрати "на вчора" істотні суми через покращення адміністрування і вольове розширення бази існуючих податків.
Хоча деякі кроки законопроєкт передбачає - обов"язок щодо інвентаризації ТМЦ на вимогу податкового органу під загрозою адмінарешту майна, вартісні межі для ввезення товарів у ручній поклажі та багажі, ті ж аванси з ПнП для паливних мереж.
Але в цілому пропоновані кроки покладають практично все навантаження на білий бізнес та найманих працівників.
Альтернативою є підвищення непрямих податків, тобто підвищення оподаткування всього кінцевого споживання.
І контрабандисти, і обнальщики, і криптоскамери, і гаражні СТО, і власники магазинчиків з контрабандною польською молочкою, італійською ковбасою та побутовою хімією купують товари з ПДВ і акцизами.
Підвищення ставки ПДВ до 23% (як у Польщі) могло б замінити підвищення ВЗ для найманих працівників.
Підвищення ставки ПДВ до 25% (як у Хорватії чи Данії) могло б замінити 1% податок з обороту для юросіб.
На наш погляд, це було б кращою альтернативою у наших обставинах.
І, вкотре повторимо, дуже на часі є функціональний перегляд витрат із скороченням усього, що ще можна скоротити.
Бо анонсоване скорочення видатків на 65 млрд грн є радше технічним - це урахування реструктуризації зовнішнього боргу.
Опубліковано з дозволу автора
Оригінал допису

Додати коментар

Користувач:
email:





AID, OECD
Development and cooperation
Investing in growth

- Fin.Org.UA

Новини

12:30 - Факапи під час отримання ліцензії для сонячних електростанцій
12:21 - Телемарафон-2026 отримає 638 мільйонів: чий контент найдорожчий
12:15 - "Укрпошта" продала незадіяну нерухомість за понад пів мільярда
12:00 - На Київщині відновили світло 100 тисячам родин
11:53 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
11:47 - До уваги платників!
11:45 - Чи може користувач зробити копію кваліфікованого електронного підпису з файлового носія на захищений носій ключової інформації?
11:44 - До якого бюджету сплачується ПДФО спадкоємцями, які сплачують цей податок до нотаріального посвідчення свідоцтва про право на спадщину?
11:43 - Уповноважена особа може подати за фізичну особу заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування
11:41 - Чи може фізична особа, яка раніше була зареєстрована в ДРФО за РНОКПП, відмовитися від РНОКПП?
11:40 - Протягом року укладено новий договір оренди на ту саму земельну ділянку без змін/зі змінами умов договору: яку податкову декларацію з плати за землю подавати?
11:39 - З якого часу мають право зареєструватись платниками єдиного податку четвертої групи новоутворені сільськогосподарські товаровиробники – юридичні особи?
11:38 - СГ використовує паливозаправник (бензовоз) з метою доставки та зберігання пального: що з ліцензію на зберігання пального на такий транспортний засіб?
11:37 - ФОПами, у тому числі платниками єдиного податку другої – четвертої груп надаються виключно послуги, у тому числі посередницькі (дропшипінгу): що з обліком товарних запасів?
11:36 - "Клуб білого бізнесу" збільшився на 18%: які сфери представлені найбільше
11:34 - Надання фізичною особою в оренду рухомого майна юридичній особі (ФОПу): оподаткування ПДФО доходу
11:31 - Чи має право на ПСП нерезидент, який офіційно працевлаштований на підприємстві?
11:30 - П'ять мільярдів обороту: в Україні викрили масштабну мережу казино з російським слідом
11:27 - На момент подання податкової декларації про майновий стан і доходи фізична особа знята з реєстрації за однією адресою та не зареєстрована за іншою: куди подається декларація?
11:26 - «Територія високого рівня податкової довіри» – новий формат відносин між бізнесом та державою
11:25 - Незадекларована праця – відсутні соціальні гарантії
11:23 - Платники Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету понад 69,2 млн грн екологічного податку
11:22 - За видобування газового конденсату надходження рентної плати до місцевих бюджетів Дніпропетровщини зросли на 56,2 відсотки
11:21 - Дніпропетровщина: на 18 % зросли надходження податку на нерухоме майно від юридичних осіб
11:20 - Дніпропетровщина: податківці зустрілись з бізнес-спільнотою регіону
11:19 - 11,6 млрд грн за землю: місцеві бюджети отримали на 1,3 млрд більше, ніж торік
11:18 - Як отримати податкову знижку: правила для ЕКЗ та усиновлення
11:17 - Продаж ювелірних виробів «в тіні»: під час перевірки виявлено порушення на сотні тисяч гривень
11:16 - J.P.Morgan знизив рейтинг індійських акцій
10:53 - У держбюджеті-2027 можуть частково відновити дорожньо-транспортний фонд


Більше новин