Військові технології у 2030 році: тренди і прогнози світових експертів

25.05 10:00 | Економічна правда. Публікації

Глобальні конфлікти завжди стимулювали розвиток технологій.
У часи Першої світової війни виникли або еволюціонували танки, броньовані автомобілі, підводні човни, аероплани, зенітні гармати, снаряди з отруйними газами.
Разом з модернізацією артилерії та автоматичної стрілецької зброї солдатів почали переодягати з яскравих уніформ у польові однострої кольору хакі, замість суконних кашкетів бійці отримали сталеві шоломи й протигази, а командири підрозділів одержали новітні засоби зв"язку - польові телефони.
Під час Другої світової війни з"явилися реактивні установки залпового вогню, авіаносці, реактивні літаки, стратегічні бомбардувальники, касетні авіабомби, радари далекого спостереження, гідролокатори для виявлення підводних човнів, танки-амфібії та десантні кораблі.
Крапку в тій війні поставили ядерні бомби.
Як трансформуються військові технології протягом наступного десятиліття?
США та ЄС планують розвиток оборонних технологій до 2030 року Російсько-українська війна привернула увагу всіх глобальних стратегів.
Оцінивши нові виклики, США схвалили план трансформації збройних сил Army 2030, який відповідає пріоритетам відкоригованої у 2022 році "Стратегії національної безпеки і оборони".
У ній московія визначена як "гостра загроза", Китай - як "зростаючий виклик", а Північна Корея та Іран - як "постійні загрози".
У березні 2024 року Єврокомісія представила першу в історії блоку стратегічну програму розвитку військової промисловості країн ЄС на найближче десятиліття.
Програма передбачає вихід до 2030 року на закупівлю принаймні 40% вироблених промисловістю Євросоюзу сучасної зброї та військового обладнання.
Окремим рядком прописане стимулювання тісної співпраці між оборонними підприємствами держав Європейського Союзу та Україною.
Сучасні війська НАТО чекає масштабна трансформація Джерело: Telegraph Трансформуються і війська НАТО.
Через пʼять-шість років військові патрулі, диверсійні та штурмові групи в складі пʼяти-десяти солдатів матимуть кілька повітряних дронів для розвідки поля бою, оборони та наступу, а також кілька бойових роботів, оснащених стрілецькою та ракетною зброєю.
Ці мобільні команди мають стати цеглинами у фундаменті армій провідних країн світу.
Системи моніторингу ядерних загроз та симуляції бою Практика свідчить, що при належному фінансуванні процес створення нових зразків високотехнологічної зброї від ідей і концептуальних завдань до реальних випробувань і серійного виробництва триває два-три десятиліття.
На початку 1990-х років футурологи передбачали, що у війнах 2020-х років зграї безпілотних дронів, оснащених бомбами або ракетами, нищитимуть наземні та морські цілі, а гарматні снаряди керуватимуться лазером.
Зараз це реальність.
На світову мілітарну сцену виходить штучний інтелект.
Завдяки хмарним комп"ютерним обчисленням він успішно використовується у всіх типах платформ.
Ринок оборонних технологій до 2030 року досягне 1 388 млрд дол, а ринок ШІ в сегменті military tech, зростаючи щороку в середньому на 12,7%, до того часу сягне 17,6 млрд дол.
Він охопить цифрові військові платформи, системи кібербезпеки, фіксації сценаріїв загроз від ядерної, хімічної та біологічної зброї, передові системи тренінгів на симуляторах, тестування спорядження.
Гонка озброєнь.
Чому західним країнам вигідно постачати зброю Україні Наразі на ринку ШІ домінує Північна Америка.
Військово-промисловий комплекс США інвестує величезні кошти в системи штучного інтелекту, отримуючи конкурентну перевагу над іншими країнами.
Однак у цьому напрямку швидко просуваються й Китай, Індія, Японія, Південна Корея та Ізраїль.
У найближчі роки має статися визначна подія: на полях боїв з"являться автономні роботи з ШІ.
Це значно знизить ризики для військового персоналу.
Стрімка еволюція безпілотників Війна проти українців навчила росіян нервово вдивлятися в небо.
Неймовірно швидко еволюціонували безпілотні системи: від БПЛА-розвідників і дронів-камікадзе до дистанційних морських катерів, що полюють на кораблі.
Глобальний ринок військових дронів, який у 2023 році оцінювався 20,2 млрд дол, до 2030 року зросте на 12,2%.
Це обережний прогноз.
Лише в Україні, за даними Forbes Ukraine, щомісяця виготовляють близько 100 тис різних FPV-дронів.
США розробляють безпілотник, який до 2030 року замінить MQ-9 Reaper Джерело: DefenseNews Завдяки ЗСУ світ побачив, як квадрокоптер вартістю 500 дол нищить танк, що коштує кілька мільйонів доларів.
Дрони майбутнього оснащуватимуться кількома бойовими зарядами, які вражатимуть БПЛА, гвинтокрили і навіть літаки.
Українська стелс-субмарина "Кронос" За даними видання Daily Express US, українські інженери із стартапу Highlands Systems у вересні 2024 року завершать випробування підводного ударного човна Kronos, який нищитиме залишки російського флоту в Чорному морі.
Kronos створений на основі технології stealth, що робить човен непомітним у радіолокаційному та інфрачервоному спектрах через низьку потужність сигналу.
Підводний ударний човен Kronos - українська новітня розробка Джерело: Youtube Футуристична субмарина, побудована з композитних матеріалів, оснащена італійською системою Black Scorpion з торпедами, здатними вражати цілі на відстані до 3 км.
На борту є БПЛА для повітряної розвідки та автономний підводний дрон.
Потужний електродвигун дозволяє човну мчати з швидкістю 80 км за год, під водою - до 50 км за год.
Максимальна глибина занурення - 250 м.
Kronos може перевозити десять людей, а управляє човном один оператор.
Субмарина може працювати в безпілотному режимі з дистанційним керуванням.
Зброя спрямованої енергії Зовсім скоро стрілецьку зброю потіснить зброя спрямованої енергії - лазери, мікрохвильове випромінювання, руйнівні для електроніки потужні магнітні поля.
Британські інженери вже створили лазер DragonFire потужністю 50 кВт, що має всі шанси стати дешевою альтернативою дорогим ракетам ППО.
На тестуванні невидимий людським оком промінь влучив у дрон, який летів на висоті 1 км, і знешкодив його.
Доступна дальність ураження не розкривається.
За словами розробників, лазерний промінь DragonFire здатний збивати будь-яку повітряну ціль у зоні прямого спостереження радара: квадрокоптери, артилерійські міни, авіабомби, балістичні та гіперзвукові крилаті ракети.
Потужному променю достатньо кілька секунд, щоб наскрізь пропалити корпус цілі і пошкодити електроніку.
Якщо він сфокусується на паливному відділенні чи боєголовці ракети, то вона вибухне.
Вражає, що вартість електроенергії, витраченої на десятисекундний постріл цього лазера, становить 500 грн.
Британська лазерна зброя DragonFire Джерело: The Times Через п"ять років ця зброя надійде до британських армії і флоту.
У квітні міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс припустив, що восени 2024 року прототип цього лазера продовжить тестування на реальному полі бою в Україні.
Ще один крок у майбутнє зробили інженери американської корпорації Lockheed Martin.
Створена ними система ешелонованої лазерної оборони Layered Laser Defense, встановлена на полігоні Уайт-Сендс, успішно збила дві крилаті ракети.
Зброя спрямованої енергії надсилає випромінювання з швидкістю світла, тож вона здатна впоратися навіть з гіперзвуковими ракетами на великій відстані, вивести з ладу групи безпілотників і знешкодити техніку з електронним начинням.
На відміну від традиційних комплексів ПРО та ППО, у лазера ніколи не закінчується боєкомплект, адже єдиним витратним ресурсом є електроенергія.
Таку зброю також монтуватимуть на космічних платформах: з орбіти лазер зможе нищити цілі в будь-якому куточку планети.
Однак на зенітних ракетах ПРО ставити хрест зарано: туман і густі хмари виводять лазери з гри.
Роботи-кіборги Видання TrendyDigests прогнозує, що після 2030 року до армій провідних країн приєднаються легіони бойових андроїдів різних конструкцій.
Штучний інтелект зможе миттєво оцінювати ситуацію на полі бою і реагувати на загрози.
Американські військові з робопсом Ghost Robotic Dog, Форт Ірвін, Каліфорнія Джерело: Foreign Policy Magazine Уже зараз існують чотирилапі роботи-собаки, озброєні протитанковими ракетами M72, кулемети на гусеничних платформах, кулясті роботи-розвідники, що безперешкодно котяться по землі та воді, людиноподібні машини, оснащені різними типами стрілецької зброї на рівні снайпера.
Бійці стануть операторами невеликих підрозділів кібервійськ, тож роль армійців полягатиме в дистанційному керуванні бойовими машинами з відносно безпечного місця.
Людина вирішуватиме, куди скерувати роботів, коли відкривати вогонь, а розумна зброя сама обиратиме цілі і вражатиме їх без подальших вказівок.
За бійцем залишиться можливість наказати машинам припинити вогонь.
Україна збирає армію роботів.
Коли вони вступлять у бій? Армія США вже уклала контракти на виробництво бойових роботів з провідними компаніями країни, серед яких - Textron Systems, General Dynamics Land Systems та Oshkosh Defense.
Американські генерали впевнені, що інтегровані команди "людина-машина" - це майбутнє успішного наземного бою.
Тренінг військових у віртуальній реальності Вишкіл війська в найближчі роки переміститься з полігонів у цифрове середовище.
Це економічно ефективний спосіб організації масштабної підготовки тисяч бійців або невеликих підрозділів спеціального призначення.
Загони, які братимуть участь у вишколі, не потрібно буде везти на полігон, вони залишатимуться на місцях дислокації в будь-якій точці планети.
Технологія відкриває перед командуванням можливість контролювати не лише загальну картину, а й оцінювати дії окремих бійців та командирів у складних ситуаціях.
Військові у VR-окулярах тренуються на симуляторі бою Джерело: Modern War Institute Тренінг за технологією virtual reality (VR) пропонуватиме безмежний вибір сценаріїв розвитку подій на віртуальному полі бою: у снайперській засаді, за важелями танка, у надзвуковому винищувачі або субмарині.
VR-симулятор детально імітує реальний рельєф, місцеву погоду, споруди, взаємодію з іншими бійцями, навколишні звуки і тактильні відчуття.
Обладнання для тренінгу нової генерації солдатів включатиме вмонтовані в шолом з дисплеєм аудіовізуальні пристрої, екзоскелети і рукавички, що імітують дотик, потужні графічні процесори.
Такі технології вже впроваджуються.
Під час недавніх навчань бронетанкової дивізій армії США у форті Ірвін (Каліфорнія) за допомогою планшетів з штучним інтелектом та додатків змішаної реальності для управління військами командирові вистачило вісім фахівців замість 326 штатних офіцерів, повідомляє видання Foreign Policy.
Рішення про удари ухвалювалися не за хвилини, а за секунди.
Умовний противник був знищений, навіть не помітивши місце розташування штабу.
Нині оператори локаторних станцій подовгу вдивляються в мерехтіння роїв міток на екранах, намагаючись розпізнати реальні цілі, замасковані радіоперешкодами.
Тимчасом ворог може зафіксувати станцію спостереження і знищити її ракетою.
Новітні локатори з ШІ дозволять за одне проходження радара миттєво визначити кількість бронетехніки, типи гармат й одразу вимкнути локатор.
На згаданих навчаннях бійці виявили непомітний для радарів ППО ударний гелікоптер Apache за сигналом від мобільного телефона пілота, який не вимкнув свій гаджет.
Проблеми етики та моралі Експерти вважають, що для роботів майбутнього знадобляться два взаємовиключні протоколи: для мирного часу і для війни.
У 2023 році ООН ухвалила проєкт резолюції щодо летальної автономної роботизованої зброї, де наголошується, що людина повсякчас має бути в курсі подій.
"Алгоритм не має повністю контролювати рішення, пов"язані з убивством або завданням шкоди людям", - сказано в акті.
До речі, московія, Індія, Білорусь, Нігер та Малі проголосували проти цього рішення, а Китай утримався від голосування.
Уже зараз провідні країни світу включають у свою військову стратегію розробку автономних бойових кіборгів Джерело: Business Insider Хай там як, а вчені досі перебувають на початковій стадії створення галузі військової робототехніки з ШІ.
Вони нагадують молодих професорів Стенфордського університету, які у 1970-х роках розробили перші мережеві програми - прообраз інтернету.
Вони навіть не уявляли, як віртуозно люди XXI століття навчаться зловживати можливостями всесвітньої мережі.
Тож поки гуманісти переймаються вирішенням морально-етичних проблем робототехніки, у секретних військових лабораторіях світу створюються реальні термінатори-вбивці.
Ті, хто закликають заборонити розробку автономної зброї, керованої штучним інтелектом, ігнорують очевидний факт: вона вже існує.

Додати коментар

Користувач:
email:

Час довіряти
Тільки собі та досвіду,
А не прогнозам

- Fin.Org.UA

Новини

12:06 - Енергетична ситуація в регіонах станом на 23 червня
11:28 - Ситуація в енергосистемі станом на 23 червня
10:58 - СИТУАЦІЯ В ЕНЕРГОСИСТЕМІ на 23 червня: внаслідок негоди знеструмлені понад 500 населених пунктів; через хмарну погоду та зростання споживання планується збільшення терміну застосування обмежень електропостачання
10:48 - Пенсійний фонд України: Профінансовано на пенсійні виплати 56,9 млрд грн
10:03 - У неділю 23 червня графіки відключень електроенергії почнуть діяти на 8 годин раніше
10:00 - У Польщі розглядають повне закриття кордону з Білоруссю
09:57 - Втрата на енергетичному фронті: загинув диспетчер підстанції
09:43 - Оперативна інформація ДСНС щодо ліквідації наслідків обстрілів окупантами та роботи піротехнічних підрозділів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 23.06.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
18:42 - У неділю 23 червня графіки відключень електроенергії діятимуть 4 години
18:00 - Міністр економіки Німеччини закликав Китай не обходити санкції ЄС проти московії
16:53 - Через інфляцію у Аргентині вимушені їсти менше мʼяса
16:38 - Саміт миру прискорить повернення Україні ЗАЕС – Герман Галущенко
15:57 - Міністр економіки Німеччини не вважає нові мита ЄС на китайські електромобілі покаранням
15:02 - Сформовано Наглядову раду «Енергоатому»
13:46 - Усі ТЕЦ Києва працюють у штатному режимі - КМДА
13:03 - Уряд сформував наглядову раду "Енергоатому"
12:56 - Віце-прем’єр-міністр Ольга Стефанішина та глава МВС Ігор Клименко обговорити з Єврокомісією підтримку українських рятувальників в умовах війни
11:53 - NASA знову відклала повернення Boeing Starliner на Землю
11:23 - Ситуація в енергосистемі станом на 22 червня
11:15 - Уряд сформував наглядову раду “Енергоатому”: до неї увійшли фахівці галузі енергетики світового рівня
11:01 - У суботу 22 червня відключення електроенергії почнуться на 2 години раніше
10:56 - ЕНЕРГЕТИЧНА СИТУАЦІЯ В РЕГІОНАХ на 22 червня: через ворожі обстріли за добу знеструмлювалися понад 20 тисяч абонентів; на Волині після нічної атаки без газопостачання залишилися 74 споживачі
10:48 - На Донеччині через обстріли відключалась електроенергія на одній із шахт
10:14 - СИТУАЦІЯ В ЕНЕРГОСИСТЕМІ на 22 червня: ворог здійснив масовану атаку на енергетичні об’єкти, є пошкодженне обладнання та поранені працівники; після обстрілів збільшення обсягів обмежень електропостачання наразі не планується
10:00 - Японський довгожитель: як 120-річна Nintendo випускає культові відеоігри
10:00 - єРобота: На Львівщині підприємець за грантові кошти модернізував виробництво
10:00 - Через атаку росіян, пошкоджено обладнання "Укренерго" в Запорізькій та Львівській областях
09:50 - Уряд сформував наглядову раду “Енергоатому”: до неї увійшли фахівці галузі енергетики світового рівня


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.9585
Канадський долар29.5412
Юань Женьміньбі5.5706
Чеська крона1.7323
Данська крона5.7971
Гонконгівський долар5.1836
Форинт0.108871
Індійська рупія0.48419
Рупія0.0024576
Новий ізраїльський шекель10.7921
Єна0.25451
Теньге0.086872
Вона0.029134
Мексиканське песо2.2124
Молдовський лей2.2781
Новозеландський долар24.7985
Норвезька крона3.8383
московський рубль0.45791
Сінгапурський долар29.8728
Ренд2.2596
Шведська крона3.8465
Швейцарський франк45.3298
Єгипетський фунт0.8479
Фунт стерлінгів51.1462
Долар США40.4478
Білоруський рубль14.7019
Азербайджанський манат23.8082
Румунський лей8.6865
Турецька ліра1.2317
СПЗ (спеціальні права запозичення)53.2284
Болгарський лев22.105
Євро43.2347
Злотий10.0037
Алжирський динар0.30117
Така0.345
Вірменський драм0.104645
Домініканське песо0.68732
Іранський ріал0.00096517
Іракський динар0.030945
Сом0.46223
Ліванський фунт0.000453
Лівійський динар8.3536
Малайзійський ринггіт8.6136
Марокканський дирхам4.0743
Пакистанська рупія0.14566
Саудівський ріял10.8076
Донг0.0015928
Бат1.10189
Дирхам ОАЕ11.0366
Туніський динар12.9986
Узбецький сум0.0032122
Новий тайванський долар1.24842
Туркменський новий манат11.5821
Сербський динар0.3756
Сомоні3.7669
Ларі14.5196
Бразильський реал7.7877
Золото95720.12
Срібло1235.83
Платина40406.54
Паладій38933.43

Курси валют, встановлені НБУ на 24.06.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
AAPL942194219421942118842.00
XOM461046104610461018440.00

Дані за 21.06.2024