Затверджено Консолідовану фінансову звітність Національного банку України за 2023 рік та розподіл прибутку

26.04 21:57 | Національний банк України

Рада Національного банку України 26 квітня 2024 року затвердила Консолідований звіт про управління та Консолідовану фінансову звітність Національного банку України за 2023 рік.
Станом на 31 грудня 2023 року валюта балансу Національного банку становила 2 392,6 млрд грн (у 2022 році – 1 958,6 млрд грн).
Основні складові активів Національного банку станом на кінець 2023 року:
активи, які формують міжнародні резерви, найбільшу частку в яких складали: цінні папери нерезидентів, обсяг яких становить 1 073,0 млрд грн; кошти та депозити в іноземній валюті, обсяг яких – 373,4 млрд грн; цінні папери України – 728 млрд грн; Основні зміни в активах Національного банку у 2023 році зумовлені:
збільшенням  на 42% обсягу міжнародних резервів – до 40,5 млрд дол.
США на кінець 2023 року (з 28,5 млрд дол.
США  – на кінець 2022 року), зокрема збільшенням на 54% обсягу цінних паперів нерезидентів;  зменшенням у 7 разів кредитного портфеля переважно за рахунок погашення банками довгострокової заборгованості за працюючими кредитами. Зобов’язання Національного банку станом на 31 грудня 2023 року становлять 1 972  млрд грн, що складає 82% валюти балансу (пасивів).
Основні зміни в зобов’язаннях Національного банку відбулися за статтями:
банкноти та монети в обігу, обсяг яких збільшився на 7% до 765 млрд грн; кошти банків, обсяг яких збільшився у 2,5 рази та становить 216 млрд грн;  депозитні сертифікати, що емітовані Національним банком України, обсяг яких збільшився на 36% та становить 621,7 млрд грн. кошти державних та інших установ, обсяг яких збільшився в 2,6 рази та становить 140,1 млрд грн. Збільшення розміру власного капіталу Національного банку у 2023 році на 28 % – з 328,2 млрд грн до 420,1 млрд грн – відбулося загалом за рахунок зростання резервів переоцінки, що зумовлене переважно зміною офіційного курсу гривні до іноземних валют.
Фінансовий результат Національного банку за 2023 рік становив 130,6 млрд грн.
Основними складовими фінансового результату Національного банку є:
процентний прибуток у сумі 27,6 млрд грн;  позитивна переоцінка фінансових інструментів у розмірі 97,8 млрд грн, яка є наслідком зміни офіційного валютного курсу та їх справедливої вартості.
Частина цієї переоцінки – 37,7 млрд грн – є нереалізованим (попереднім) результатом від зміни офіційного валютного курсу, який згідно з вимогами Закону України "Про Національний банк України" накопичується у вигляді резерву переоцінки в капіталі Національного банку. Витрати Національного банку, пов’язані з виготовленням банкнот, монет та іншої продукції, адміністративні витрати, витрати на утримання персоналу в 2023 році склали 7,0 млрд грн (у 2022 році – 6,7 млрд грн).
Рада Національного банку, погоджуючись з обґрунтованістю підходів, оцінок та суджень, застосованих Національним банком, затвердила Консолідовану фінансову звітність Національного банку за 2023 рік з урахуванням отриманого звіту незалежного аудитора.
Отже, за підсумками 2023 року прибуток до розподілу Національного банку становить 76,6 млрд грн. 
Сьогодні, 26 квітня 2024 року, Національний банк згідно з вимогами Закону України "Про Національний банк України" спрямував 37,97 млрд грн на збільшення загальних резервів Національного банку, які повинні становити 10% від середньорічного обсягу грошово-кредитних зобов’язань Національного банку.
Решту суми прибутку до розподілу Національний банк перерахував до Державного бюджету України.
 
"Сьогодні Національний банк перерахував 38,64 млрд грн до Державного бюджету України.
Ці кошти посилять спроможності нашої країни та підтримають бюджет війни", – прокоментував Голова Національного банку Андрій Пишний. 
За результатами зовнішнього аудиту Консолідованої фінансової звітності Національного банку за 2023 рік аудиторська фірма ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги" висловила думку із застереженням стосовно питання формування резервів під очікувані кредитні збитки під ОВДП, номіновані в гривні, що перебувають в портфелі Національного банку та обліковуються за амортизованою собівартістю.
Як зазначено в примітці 5 Консолідованої фінансової звітності, Національний банк на підставі аналізу всієї доступної йому інформації вважає, що ОВДП умовно позбавлені кредитного ризику та, відповідно, резерв за ними не формується.
Уряд України завжди виконує свої зобов’язання за ОВДП.
З урахуванням безпрецедентних обсягів зовнішньої фінансової допомоги Національний банк вважає, що емітент державних цінних паперів має потенціал виконувати свої договірні зобов"язання в національній валюті перед Національним банком у короткостроковій перспективі. 
Також звіт аудиторської фірми ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги" містить пояснювальний параграф щодо невизначеності впливу на діяльність Національного банку військової агресії російської федерації проти України.
Аудиторську думку не було модифіковано з цього приводу.
Довідково Відповідно до законодавства Національний банк складає фінансову звітність згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ).
Відповідні оцінки активів, зобов’язань, доходів і витрат, передбачені принципами МСФЗ (у тому числі з урахуванням принципу обережності), повинні здійснюватися навіть в умовах високої невизначеності та передбачають застосування суджень і припущень, аналізу всієї доступної інформації про минулі події, поточні обставини, а також використання прогнозної інформації щодо можливості отримання майбутніх економічних вигід.
Основні судження Національного банку, що використовувалися ним в оцінках, наведені у примітках до Консолідованої фінансової звітності.
Зокрема, цінні папери України (ОВДП, номіновані в гривні), які Національний банк утримує з метою отримання платежів від емітента, класифікуються в категорію "за амортизованою собівартістю".
У такому разі за МСФЗ вимагається обов’язкова оцінка ймовірних кредитних збитків, тобто оцінка можливих недоотримань платежів, передбачених умовами випуску.
Ураховуючи свій особливий статус, особливі відносини та співпрацю з Урядом України, Національний банк має доступ та практичну можливість аналізувати найбільш повну й оперативну інформацію.
З огляду на здійснений аналіз, незважаючи на складні економічні умови в Україні та триваючу військову агресію російської федерації проти України, Національний банк обґрунтовано очікує своєчасного отримання всіх платежів за ОВДП.
З огляду на зазначене Національний банк не визнає наявність можливих збитків і не сформував резерви під ОВДП, номіновані в гривні, у своєму портфелі.
Національний банк продовжує регулярно та ретельно аналізувати інформацію з метою підтримання актуальності оцнки спроможності емітента здійснювати виплати за своїми зобов’язаннями.
Відповідно до законодавства України Консолідована річна фінансова звітність підлягає обов’язковому зовнішньому аудиту, який проводився ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги" – членом глобальної мережі фірм EY з досвідом аудиту центральних банків.
Зважаючи на значні обсяги статті "Цінні папери України" у валюті балансу Національного банку, питання застосованих оцінок ОВДП в національній валюті, суджень та їх відповідності МСФЗ детально вивчалося аудиторською фірмою ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги" як ключове питання аудиту.
На думку аудиторської фірми ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги", резерв за цінними паперами України мав бути визнаний.
Однак, беручи до уваги наявність кількох можливих сценаріїв та невизначеність щодо їх ймовірності, аудиторською фірмою зазначено про неможливість визначити негативний вплив цього питання на фінансовий стан та фінансовий результат Національного банку.
Ураховуючи суттєвість цього питання, аудиторською фірмою висловлено думку із застереженням.
Таким чином, на думку аудиторської фірми ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги", за винятком впливу питання щодо визнання резерву під очікувані кредитні збитки за цінними паперами України, Консолідована фінансова звітність Національного банку відображає достовірно, в усіх суттєвих аспектах консолідований фінансовий стан НБУ на 31 грудня 2023 року та його консолідовані фінансові результати і консолідовані грошові потоки за рік, що закінчився 31 грудня 2023 року, відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) та відповідає вимогам Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" щодо складання фінансової звітності ("Закон про бухгалтерський облік та фінансову звітність").
 

Додати коментар

Користувач:
email:





Market volatility,
Fear and greed drive the ticker,
Navigate with care.

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 7 травня: Кабмін на місяць продовжив відстрочку від мобілізації, тариф на електрику для населення може зрости
20:50 - Уряд змінив умови оренди держмайна на час воєнного стану: хто зможе не платити
20:36 - OpenAI запускає інструмент для виявлення діпфейків на тлі скандалів з впливом ШІ-контенту на вибори
20:12 - Уряд підтримав ініціативу створення Сил безпілотних систем – як окремого роду військ
20:09 - Мінфін залучив понад 9 мільярдів від продажу облігацій, знизивши ставки
19:54 - Офіційний канал застосунку "Дія" з'явився у месенджері WhatsApp
19:26 - ДСНС почала випробування машини розмінування на полі, де йшли активні бої
19:19 - Уряд виділив майже 170 мільйонів на аміакопровід, який не працює: як пояснили рішення
19:08 - Денис Шмигаль і Прем’єр-міністр Болгарії обговорили забезпечення військових потреб України
19:05 - Участь Міністерства економіки України у засіданні Уряду 3 травня 2024 року
19:00 - EURUSD в точке равновесия, куда пойдёт дальше?
19:00 - Національний банк у квітні застосував до двох банків та шести небанківських фінансових установ заходи впливу за порушення у сфері фінмоніторингу
18:53 - Мінцифри: На Дія.Освіта з'явився новий серіал "Як створити безбар’єрний молодіжний простір"
18:46 - Впровадження стандартів: ключовий крок до економічного зростання
18:37 - Аграрії можуть отримати компенсацію за купівлю сільгосптехніки вже у 64 українських виробників
18:28 - Інформація за повідомленнями членів Світової організації торгівлі, отриманими в період з 01 по 30 квітня 2024 року (СФЗ, ТБТ)
18:25 - Фонд гарантування у квітні продав активи збанкрутілих банків на 260 мільйонів
18:09 - Цього року темп зростання міжнародної торгівлі має подвоїтися: хто буде основним рушієм
18:00 - Впровадження стандартів: ключовий крок до економічного зростання
17:57 - Уряд врегулював питання оплати за оренду державного та комунального майна у період воєнного стану
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 07.05.2024
17:39 - Тариф на електрику для населення може зрости вже цьогоріч – Держенергонагляд
17:31 - “Зроблено в Україні”: сільгосптехніка 64 українських виробників доступна для компенсації аграріям
17:06 - УЗ анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
17:00 - “Зроблено в Україні”: сільгосптехніка 64 українських виробників доступна для компенсації аграріям
16:47 - Національна премія UEPA: подавайте заявку на отримання відзнаки за розвиток підприємництва
16:44 - "Укртрансбезпека" відключила від системи "Шлях" ще 12 перевізників, чиї водії не повернулися до України
16:44 - Уряд ухвалив рішення про врегулювання застосування порядку формування мінімального розміру плати за навчання для здобуття вищої освіти
16:39 - В Україні за час великої війни відновили більше 500 медзакладів, зруйнованих Росією 
16:32 - Національна премія UEPA: подавайте заявку на отримання відзнаки за розвиток підприємництва


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.9554
Канадський долар28.7235
Юань Женьміньбі5.4443
Чеська крона1.691
Данська крона5.6726
Гонконгівський долар5.0248
Форинт0.10874
Індійська рупія0.47054
Рупія0.002449
Новий ізраїльський шекель10.5579
Єна0.2543
Теньге0.089371
Вона0.028903
Мексиканське песо2.3299
Молдовський лей2.2255
Новозеландський долар23.6133
Норвезька крона3.6177
московський рубль0.43085
Сінгапурський долар29.0376
Ренд2.1259
Шведська крона3.6223
Швейцарський франк43.3116
Єгипетський фунт0.8238
Фунт стерлінгів49.2937
Долар США39.2966
Білоруський рубль14.2834
Азербайджанський манат23.1129
Румунський лей8.5026
Турецька ліра1.2177
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9252
Болгарський лев21.6308
Євро42.3087
Злотий9.8102
Алжирський динар0.29444
Така0.35923
Вірменський драм0.101843
Домініканське песо0.67765
Іранський ріал0.00094084
Іракський динар0.030164
Сом0.44558
Ліванський фунт0.000442
Лівійський динар8.1112
Малайзійський ринггіт8.2796
Марокканський дирхам3.9156
Пакистанська рупія0.14195
Саудівський ріял10.5357
Донг0.001559
Бат1.06607
Дирхам ОАЕ10.7586
Туніський динар12.5712
Узбецький сум0.0031311
Новий тайванський долар1.21335
Туркменський новий манат11.29
Сербський динар0.36176
Сомоні3.6171
Ларі14.7362
Бразильський реал7.7185
Золото90885.57
Срібло1072.77
Платина37582.48
Паладій38439.93

Курси валют, встановлені НБУ на 08.05.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501036.31036.31031.141031.14900386.07
222152985.12985.12985.12985.12240369.28
2276561089.511089.511086.451086.45543286.20
2284491098.571098.571098.571098.5710985.70
2289101080.881080.881080.881080.88291837.60
229470926.26926.26926.26926.262349921.62
2302621068.641068.641068.641068.641143444.80
DOEN7777490.00
FSTF021025.151025.151025.151025.1512301.80
MHPC1901901901909500.00

Дані за 07.05.2024