Чи варто бити на сполох через "надто" низьку інфляцію

18.04 08:11 | Економічна правда. Колонки

У березні споживча інфляція знизилася до 3,2%.
Це нижче за ціль НБУ 5% +/- 1 в.
п.
і рекордно низьке значення з "ковідного" 2020 року.
Така інфляція була неочікуваною для багатьох прогнозистів (і НБУ - не виключення).

Але очікуваною була реакція окремих експертів, які вже видали заготовлені на такий випадок коментарі, що НБУ був надто песимістичним у своїх прогнозах та, як наслідок, перетиснув економіку зависокими ставками й допустив настільки низьку інфляцію.
Такі популістичні тези не потребують багато пояснень і тому добре "заходять" до інформаційного простору.
Але насправді за красивою обгорткою ці експерти приховують справжні сенси своїх висловлювань, а саме: "доходи українців замало схудли від інфляції" або "українська економіка зростає в надто стабільних умовах".
Приблизно так можна розшифрувати їхні думки, якщо не ходити навкруги.

Для Національного банку такі коментарі є лише черговим приводом пояснити, що відбувається з інфляцією, як монетарна політика на це впливає і чого від НБУ очікувати надалі.
Чому інфляція сповільнилася нижче цілі НБУ і чи надовго? Минулого року НБУ посприяв стрімкому зниженню інфляції.
Зростання цін на рівні близько 5% на другому році повномасштабної війни - це дійсно важливе досягнення.

Така цінова динаміка забезпечила загальне покращення очікувань бізнесу та населення, підсилила довіру до гривні та дала змогу НБУ знизити витрати міжнародних резервів на підтримку курсової стійкості.

Чи є інфляція найтяжчим злом? НБУ очікував, що на початку року інфляція залишатиметься на рівні близько 5%, однак вона знижувалася й надалі.
Це й стало підставою для критики Національного банку.

З одного боку, важко заперечити, що хронічно низька інфляція може бути проблемою для економіки.
З іншого боку, треба розуміти, наскільки це явище: 1) довготривале 2) чи є необхідність виправляти його політикою центрального банку.

Якщо проаналізувати інфляційну динаміку останніх місяців, то стане зрозуміло, що її відхилення від прогнозу НБУ насамперед пов"язане з тимчасовими та малопрогнозованими чинниками.

Так, дуже тепла погода забезпечила більшу пропозицію сирих продуктів харчування (зокрема, через нижчі витрати на вирощування тепличних овочів).
Сприятливі погодні умови позначилися на меншому попиті та відповідно нижчих цінах на енергоносії.

Інший чинник "небагаторазової" дії - блокада дорожніх шляхів на кордоні: частину продукції стало важче вивозити, тому на внутрішньому ринку вона дешевшала.
Натомість фундаментальний (і стійкий) інфляційний тиск, на який має найбільший вплив монетарна політика НБУ, послаблювався помірніше та був близьким до прогнозу (базова інфляція в березні сповільнилася до 4,2% р/р).

Динаміка базової інфляції відображає саме ті ефекти, яких НБУ прагнув досягнути: покращення інфляційних очікувань на тлі стійкості валютного ринку та збереження привабливості гривневих інструментів.
Отже, зачаровуватися "надто низьким" показником загальної інфляції не варто.
Надсприятливі погодні умови рідко повторюються кілька років поспіль.
Суттєвіше зниження цін у річному вимірі на сирі продукти харчування було зафіксовано лише тричі за українську економічну історію.
Відповідно варто очікувати на певне зростання цін на сирі продукти цього року, що очікувано матиме й помітний внесок у пришвидшення загальної інфляції - до 8-9%, за прогнозом НБУ.

Так, є й імовірність, що процеси глобального потепління зрештою вимагатимуть загального перегляду оцінок продуктивності агросектору.
Однак на одному спостереженні (тобто даних одного року) такі висновки робити не можна.

Цього року інфляція буде дещо вищою, ніж торік, і НБУ повинен зберігати пильність, щоб і надалі утримувати її на помірному рівні.
Адже фактор повномасштабної війни продовжує тиснути як на витрати бізнесу, так і на очікування усіх економічних агентів.

Чи справді "песимістичні" прогнози НБУ призвели до помилкових рішень? Протягом минулого року НБУ постійно покращував свої очікування: прогноз інфляції переглядав в бік зниження, зростання ВВП - в бік підвищення.
Тобто реальність виявлялася кращою, а прогноз НБУ можна запідозрити в надмірному песимізмі.
Чи були ухвалені неправильні рішення на основі такого прогнозу?
Як зазначає колишній Голова ФРС США в Огляді практики прогнозування для монетарної політики та комунікацій у Банку Англії: "невизначеність щодо структури економіки та неминучість непередбачуваних потрясінь означають, що прогнози ніколи не можуть бути висічені в камені.

Ефективні творці політики усвідомлюють, що їхні погляди на перспективи та пов"язану з ними стратегію політики мають постійно оновлюватися в міру надходження нової інформації, і вони неодноразово повідомляють про це громадськості".
Так само діяв і НБУ: у міру зниження інфляційних ризиків, НБУ почав знижувати облікову ставку.
Це відбулося набагато раніше і суттєвіше, ніж передбачалося його прогнозами на початок 2023 року.
Також НБУ докладно повідомляв про причини таких рішень.
Звичайно, що прогнози, на яких базувалися рішення НБУ, були традиційно консервативними.
Не оптимістичними, але й не надто песимістичними - натомість достатньо зваженими.
Як це виміряти?
Зазвичай кількість песимістів і оптимістів серед прогнозистів відносно прогнозу НБУ є плюс мінус рівною.
Частково так відбувається через те, що багато з них порівнюють свої оцінки з НБУ, однак схильні до більшого оптимізму чи песимізму.
Таку "центруючу" позицію НБУ зберіг і в період воєнного стану.

Зважена політика НБУ під час війни є ще важливішою, ніж будь-коли, адже економіка функціонує в умовах безпрецедентної невизначеності.
За таких умов НБУ має заспокоювати очікування шляхом послідовної реалізації своєї стратегії зі сприяння стійкому відновленню економіки.
Обов"язковою умовою цього є підтримання макрофінансової стабільності.
Останнє можливе лише через забезпечення низької і стабільної інфляції, стійкості валютного ринку та банківської системи.

Важливо розуміти, якими є ризики від зміщення прогнозу НБУ в бік більшого оптимізму чи песимізму для монетарних рішень і розвитку економіки.
Наразі це можна порівняти із забігом ковзаняра по крихкій кризі: треба бігти швидше, щоб виграти, але зберігати обережність.
Потрібно, щоб ця крига стала міцнішою, бо інакше можна провалитися в холодну воду та взагалі втрати можливість продовжувати забіг.
Уявімо, що рік тому НБУ одягнув би рожеві окуляри та почав передчасно знижувати процентні ставки й пом"якшувати валютні обмеження.
Фактичний розвиток подій у такому випадку виявився б гіршим.

У результаті ми мали б панічні настрої, зростання попиту на валюту, стрибок інфляції, вичерпання міжнародних резервів.
Економіка занурилася би в глибоку кризу, з якою НБУ довелося б боротися потужним закручуванням монетарних гайок з відповідними втратами для економічного зростання.
Крига стала б геть тонкою, і забіг без суттєвих втрат був би неможливим.

Натомість зараз ми можемо стверджувати, що глибокої кризи вдалося уникнути, а зважена політика НБУ сприяла стрімкішому зниженню інфляції, ніж очікувалося, раніше.

Завдяки цьому НБУ продовжує зниження облікової ставки та пом"якшення валютних обмежень.
Зі свого боку, це підтримує розвиток кредитування та поступове відновлення економіки, не створюючи загроз для макрофінансової стабільності.

Додати коментар

Користувач:
email:





Ринок коливається,
Та багатство не виміряти
Коливаннями.

- Fin.Org.UA

Новини

09:43 - В які терміни ФОП на загальній системі оподаткування сплачує задекларовану нею суму податкових зобов’язань з ПДФО?
09:39 - Якими документами можна підтвердити, що нерезидент, на користь якого була здійснена виплата доходу, є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) цього доходу?
09:37 - До уваги платників рентної плати за спеціальне використання води!
09:36 - Чи подаються додатки до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств у разі відсутності операцій (показників) для їх заповнення?
09:24 - Закон України № 3603: в яких випадках платник податків має право взаємодіяти з контролюючим органом у режимі відеоконференції?
09:23 - Що вважається «належним чином» завіреними копіями фінансової звітності КІК та чи потребує перекладу українською мовою фінансова звітність КІК?
09:21 - Чи повинен ФОП сплачувати ПДВ із суми комісії, яку утримав закордонний маркетплейс за продаж товарів/послуг на запропонованій ним інтернет-платформі? Чи потрібно сплачувати ПДВ із сум сплаченої ФОП комісії, до якої включено оплату за отримані послуги
09:19 - Дніпропетровщина тримає економічний фронт
09:18 - Пасхальний кошик захисникам від податківців Дніпропетровщини
09:16 - Інформаційний лист № 5/2024: Огляд запитів* платників податків на отримання індивідуальних податкових консультацій у сфері міжнародного оподаткування
09:15 - Завершено кампанію подання Звіту про КІК за 2022 – 2023 роки
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 02.05.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:34 - МОН поспілкувалося з керівниками ЗВО щодо комплексної трансформації вищої освіти
21:00 - Новини 1 травня: Сенат США заборонив імпорту російського урану, торік українці відкрили кожен десятий бізнес у Польщі
21:00 - Частка непрацюючих кредитів у банках за І квартал скоротилася до 36.1%
20:50 - Німеччина запускає нову грантову програму для українського бізнесу
20:40 - Зеленський звільнив Вітюка з посади головного кіберрозвідника СБУ
20:25 - Оцінка ШІ-стартапу CoreWeave зросла до 19 мільярдів доларів після залучення нових інвестицій
19:57 - Президент "Енергоатома", попри обіцянки, так і не задекларував будинок тещі, де мешкає – "Схеми"
19:35 - Уряд продовжив кредитування для аграріїв з прифронтових і тимчасово окупованих територій до 2025 року
19:14 - Санаторії в окупованому Криму на 40% знижують ціни на путівки: їдуть лише бюджетники з московія
18:57 - Мінагрополітики розвиватиме цифровий агросервіс
18:56 - США та союзники посилюють тиск на ОАЕ через співпрацю з Росією в обхід санкцій – Reuters
18:55 - Уряд продовжив кредитування для аграріїв з прифронтових і тимчасово окупованих територій
18:52 - Уряд майже вдвічі збільшив ліміт на кредити для виробників тваринницької галузі
18:50 - Оштрафовано два об’єкти оверсайту
18:38 - Соцмережа LinkedIn додає три гри на платформу
18:30 - Мінсоцполітики: Виплата пенсій пенсіонерам-ВПО, які не пройшли ідентифікацію, відновлюється після її проходження
18:20 - У 2023 році кожним десятим новим підприємцем у Польщі став українець


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.6887
Канадський долар28.7809
Юань Женьміньбі5.4739
Чеська крона1.681
Данська крона5.6716
Гонконгівський долар5.0659
Форинт0.108404
Індійська рупія0.47506
Рупія0.0024377
Новий ізраїльський шекель10.6004
Єна0.25106
Теньге0.089603
Вона0.028573
Мексиканське песо2.3197
Молдовський лей2.243
Новозеландський долар23.362
Норвезька крона3.5727
московський рубль0.42326
Сінгапурський долар29.0317
Ренд2.1251
Шведська крона3.6053
Швейцарський франк43.079
Єгипетський фунт0.828
Фунт стерлінгів49.4828
Долар США39.637
Білоруський рубль14.4072
Азербайджанський манат23.3131
Румунський лей8.5029
Турецька ліра1.2208
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1225
Болгарський лев21.6241
Євро42.2986
Злотий9.7465
Алжирський динар0.29444
Така0.35923
Вірменський драм0.101843
Домініканське песо0.67765
Іранський ріал0.00094084
Іракський динар0.030164
Сом0.44558
Ліванський фунт0.000442
Лівійський динар8.1112
Малайзійський ринггіт8.2796
Марокканський дирхам3.9156
Пакистанська рупія0.14195
Саудівський ріял10.5357
Донг0.001559
Бат1.06607
Дирхам ОАЕ10.7586
Туніський динар12.5712
Узбецький сум0.0031311
Новий тайванський долар1.21335
Туркменський новий манат11.29
Сербський динар0.36176
Сомоні3.6171
Ларі14.7362
Бразильський реал7.7185
Золото90943.93
Срібло1049.31
Платина37687.26
Паладій37429.62

Курси валют, встановлені НБУ на 02.05.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
USGK78454545454545454522725000.00
USXT22463346334633463334515850.00

Дані за 01.05.2024