Держава обєднала “націоналізований” бізнес Коломойського вартістю понад $1,2 млрд. Чим відповість колишній мільярдер

26.05.2023 10:35 | Укррудпром

Forbes-Украина, 25 травня 2023. Опубликовано 08:00 26 мая 2023 года Уряд 23 травня передав одну з найбільших газовидобувних компаній “Укрнафтобуріння” Ігоря Коломойського і партнерів в управління державної “Укрнафти”. Яка мета і які ризики об"єднання активів?

“Акціонери “Укрнафтобуріння” вважають це безпрецедентним рейдерським захопленням приватної власності, ключову роль в якому відіграють, за даними ЗМІ, ростислав Шурма [заступник керівника Офісу президента] та його спільник Сергій Корецький [керівник “Укрнафти]”, — прокоментували Forbes в пресслужбі “Укрнафтобуріння” передачу компанії в управління “Укрнафти”.

“Укрнафтобуріння” — друга за обсягами видобутку газу серед приватних компаній. “Укрнафта” — найбільша нафтовидобувна компанія країни. В листопаді 2022-го “Укрнафта” теж була відчужена в держвласність у групи “Приват”. 

Forbes звернувся з запитом до керівника “Укрнафти” Сергія Корецького, але він відмовився від коментарів. 

Головна цінність “Укрнафтобуріння” — спецдозвіл на розробку Сахалінського родовища у Харківській області з одними з найбільших у країні розвіданими запасами у 15 млрд кубометрів. 

За оцінкою Forbes, вартість “Укрнафтобуріння” — близько $500 млн, частка “Привату” Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова у 25% — близько $125 млн. Ще 10% належить JKX Ukraine, акціонером якої також є Коломойський. Решта компанії належить Павлу Фуксу та Віталію Хомутинніку.

До війни Forbes оцінював “Укрнафту”, яка є найбільшим українським видобувачем нафти та власником мережі АЗС у понад 500 станцій, майже у $1,5 млрд. Зараз вартість компанії — $748 млн. Частка групи “Приват” — $314 млн.

Чому арештували “Укрнафтобуріння”?

7 квітня 2023-го Печерський суд наклав арешт на корпоративні права газовидобувної компанії “Укрнафтобуріння”, а за пять днів їх вже передали АРМА.  

Корпоративні права “Укрнафтобуріння” визнані речовими доказами у кримінальному провадженні по справі Сахалінського родовища, йдеться в рішенні суду. 

“Укрнафтобуріння” отримала спецдозвіл на розробку Сахалінського родовища ще у 2004 році. Проте через низку судових процесів компанія змогла розпочати стабільне нарощування видобутку тільки з 2012-го. 

На той час компанією володіли “Приват”, а також наближені до Віктора Януковича бізнесмени та колишні міністри Микола Злочевський та Едуард Ставицький. Після Революції гідності газовий бізнес наближених до Януковича бізнесменів скупив Павло Фукс, писало видання ЕП. Також у 2016-му стало відомо, що частку в компанії має Віталій Хомутиннік.

З 2000-х Сахалінське родовище також розробляли компанії “Сахалінське”, “Сіріус-1”, та “Голдон Дерік” (з 2017-го — “Іст Юроуп Петролеум”), “Девон” в межах спільної діяльності з державною “Надра України”.

За даними слідства, що наведені у рішенні суду, “Надра України” всупереч постанові Кабміну відчужила свої частки в цих угодах приватній “Голдон Дерік”. Отже, за висновком слідства, держава втратила Сахалінське нафтогазове родовище та потенційні доходи на сотні мільйонів гривень з видобутку газу. Справа щодо нібито незаконної передачі Сахалінського родовища до приватних компаній була відкрита ще у 2014-му, але активізувалася лише в останні роки.  

До чого тут “Укрнафтобуріння”? Вона єдиний власник спецдозволу на розробку Сахалінського родовища. Тому інші компанії не могли розробляти родовище без договору про спільну діяльність з “Укрнафтобурінням”.

У 2012—2019 роках “Укрнафтобуріння” нарощувала видобуток газу найбільшими темпами серед українських компаній. За ці сім років видобуток компанії зріс у сім разів — до понад 700 млн кубометрів. У 2020-2022 роках компанія перестала бурити нові свердловини, а зростання видобутку зупинилось, каже аналітик Expro Consulting Михайло Свищо.

Прибуток “Укрнафтобуріння” у 2022-му — 3,8 млрд грн за виторгу 9,7 млрд грн. Порівняно з 2021 роком прибуток знизився на третину, виторг — на чверть.

Що планує “Укрнафта”

“Укрнафта”, як управитель “Укрнафтобуріння” може змінювати менеджмент компанії та інвестувати власні кошти у її розвиток. Після скасування арешту та у разі повернення активу власникам держава повертає актив разом з інвестиціями в нього, каже Павло Бульдович, начальник відділу комунікацій АРМА. 

Частина прибутків “Укрнафтобуріння” буде залишатись на рахунках компанії, а решта — перераховуватись в бюджет. Розподіл цих часток визначатиметься умовами договору, який буде укладено між АРМА та “Укрнафтою”. Кошти, що пішли в бюджет не повертаються власнику після скасування арешту.

У 2023-му “Укрнафтобуріння” планувала збільшити видобуток газу на 30% за рахунок нової свердловини та компресорної станції.

“Укрнафта” ж ставить в пріоритет видобуток нафти. Сахалінське родовище, ліцензія на яке належить “Укрнафтобурінню”, має нереалізований потенціал з видобутку нафти, йдеться у листі Корецького до Мінекономіки, яке опублікувало ЕП

У 2021-му “Укрнафтобуріння” видобула 81 т нафти на Сахалінському родовищі, за даними Expro Consulting. “Укрнафта” планує збільшити видобуток на 14%. 

Це потребуватиме додаткових інвестицій та залучення підрядників, каже Свищо з Expro Consulting. “Укрнафта” належить лише чотири бурових верстати ще радянського виробництва, а “Укрнафтобуріння” взагалі не має власних верстатів. Фінплан “Укрнафти” на 2023 рік досі не затверджений урядом. 

 

Проте технічна інтеграція “Укрнафтобуріння” в структуру “Укрнафти” не має викликати проблем. Інфраструктура, по якій газ з Сахалінського родовища йде до газотранспортної системи України належить “Укрнафті”, додає Свищо.

Позов в ЄСПЛ та застереження Мінфіну

Свої застереження щодо обєднання компаній висловило Міністерство фінансів, йдеться у висновку міністерства, яке опублікував УНІАН.

Мінфін вказує на ризики збитків для держбюджету та на те, що поданий на розгляд уряду фінплан “Укрнафти” не передбачає діяльність з управління активами. Також рішення про передачу активів не було погоджено Антимонопольним комітетом.

Поспішність прийняття рішення урядом та недотримання всіх процедур юристи акціонерів “Укрнафтобуріння” планують використати на свою користь у судах. “Готуєм позови у міжнародні інстанції, зокрема у Європейський суд з прав людини, а також вже подано судові позови в Україн та заяви до АМКУ та НАБУ”, — повідомили Forbes в пресслужби компанії. 

Також акціонери “Укрнафтобуріння” стежитимуть за діями нового управителя і судитимуться, щоб компенсувати можливі збитки в разі: зниження видобутку, продажу газу за неринковими цінами, а також закупівлі матеріалів за завищеними цінами.“Всі збитки будуть у судовому порядку предявлені як державі, так і кожному із залучених до рейдерського захоплення осіб”, — йдеться у повідомлені. 

Ігор ОРЕЛ

Додати коментар

Користувач:
email:





Міжнародний ринок –
Гра зі світовими грошима,
Ставок, валютний марафон

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 14 травня: Кауфман отримав контроль над фармбізнесом росіян, обшуки у членів НКРЕКП
20:50 - В Оманській затоці атакували й підпалили індійське судно
20:25 - Кабмін попередньо забрав собі контроль над PlayCity у Мінцифри
19:55 - Ормуз почав пропускати через себе більше супертанкерів з нафтою
19:25 - Біля ОАЕ захопили судно і відправили його в Іран
18:58 - Через подорожчання бензину американці стали пити менше пива
18:35 - Уряд запровадив пільгову сплату зборів для ветеранського бізнесу у сфері інтелектуальної власності
18:32 - Свириденко розповіла, скільки ветеранів отримає житло цьогоріч
18:25 - У застосунку "Дія" запустили ШІ-агента: що він вміє?
18:00 - Асоціація ритейлерів пояснила "хвилю закриття" магазинів
17:50 - Нацбанк показав курс долара та євро на 15 травня
17:37 - У НКЦПФР презентували концепцію нового законопроєкту про добровільні пенсійні фонди
17:35 - Папірець більше не потрібен: як отримати картку платника податків у "Дії"
17:20 - За два дні над українськими АЕС пролетіло понад 160 російських дронів – МАГАТЕ
17:20 - Антимонопольний дозволив "Сільпо" купити магазини групи "Євротек"
17:10 - Надходження податку на нерухомість зросли на понад 14%: які регіони сплатили найбільше
17:08 - Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України «Про затвердження Порядку розроблення паспорта меліоративної системи (складової частини меліоративної системи)»
17:04 - Проєкт наказу Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України «Про затвердження Порядку розроблення паспорта меліоративної системи (складової частини меліоративної системи)»
16:50 - Індія просить вчергове продовжити дозвіл на купівлю російської нафти – ЗМІ
16:50 - Гуманітарна катастрофа на Кубі: країна вичерпала запаси пального
16:44 - Фонд гарантування продав активи двох банків-банкрутів на понад 23 мільйони
16:30 - ФОПам та юрособам обмежать ліміти на перекази. Кому саме і чому?
16:30 - Як AI-інструменти змінюють продажі
16:25 - Україна отримала змогу експортувати до Молдови равлики та м'ясні продукти
16:16 - На Одещині "захисний" підряд віддали фігуранту у кримінальному провадженні
16:05 - ЄС може закрити свій ринок курятини для головного конкурента України – ЗМІ
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 15.05.2026
15:30 - Циркулярна економіка та відновлення України: понад 150 учасників долучилися до секторального обговорення 
15:30 - На Львівщині понад 20 тисяч абонентів лишаються без електрики після атаки московія


Більше новин