Що отримає Путін від візиту товариша Сі — китаєзнавець про переговори та позиції Китаю щодо війни

21.03.2023 17:55 | Укррудпром

Для Путіна візит Сі Цзіньпіна не обіцяє нічого доброго.

 Китайський лідер Сі Цзіньпін прилетів із візитом до Москви. Розмови про цю поїздку тривали не один тиждень, проте візит все ж таки відбувся. Після зустрічі з російським диктатором Сі Цзіньпін має поговорити із Зеленським. Чого очікувати від візиту, що йому передувало, якими були відносини України та Китаю до російського вторгнення і чи вплине візит Сі до Москви на перебіг війни — в ефірі Апостроф TV розповів китаєзнавець ОЛЕКСІЙ ЧИГАДАЄВ.

- Сі Цзіньпін прилетів до Москви. Раніше було питанням, чи зважиться Сі на цей візит після того, як МКС видав ордер на арешт путіна. Але він прилетів.

— Очевидно, що статус підозрюваного ніяк не вплинув на Китай, ніяк не вплинув на Сі Цзіньпіна. Йому та Китаю загалом дуже подобається спілкуватися з авторитарними режимами, бо з ними легше домовлятися. Будь-який демократичний режим може переглянути договори, парламент може сказати, що йому не подобаються умови договорів, укладених із країною. Новий президент може піти за новим курсом. А коли ти маєш старого доброго лідера-автократа, з яким ти вже більше 40 разів зустрічався, то немає жодних проблем. Так, можливо він підозрюваний, але Китай дуже добре спілкується з авторитарними лідерами, вдало з ними домовляється. Ми маємо приклад Олександра Лукашенка, що нещодавно літав до Китаю. Все відмінно.

 

- Чи важливо, що він особисто тривалий час знає свого візаві?

— Думаю, що важливо. Тут я хотів би зробити акцент, що для Китаю це не політичний візит. Так, він політичний щодо того, що це перша особа держави. Цей візит є важливим економічно. Тепер потрібно російському уряду звикнути до цієї парадигми. Ти раніше літав до Франції, до Польщі, відпочивав у Швейцарії, говорив іншою європейською мовою, а тепер ти маєш повернути себе на 180 градусів. Ти маєш їздити до Пекіна, ти маєш працювати з китайськими товаришами, а тобі, напевно, не хочеться. Але виходу не маєш.

- І Сі в такий спосіб переконує, що тепер зв"язок на схід?

— Ми завжди дивимося зі своєї дзвіниці. Це абсолютно логічно, бо нам важливі наші інтереси. Але погляньмо на це з погляду Китаю. Для Китаю війна не дуже важлива. Так, помирають люди, так, війна у центрі Європи. Але ж Китаю від цього що? Китай думає про свої інтереси, економіку, внутрішню політичну стабільність і зовнішньополітичні ризики. Поки що для нього жодних внутрішньополітичних і зовнішньоекономічних ризиків війна не несе.

Так, війна, а Китаю що? Таке питання ставить собі Сі Цзіньпін і поки не бачить на нього відповіді. Для нього це можливість торгувати своїм впливом. Після переговорів із Зеленським, після переговорів з путіним, можливо, буде якась заява чи якась маленька дипломатична перемога Сі, яку він продаватиме США, Європі: “Дивіться, я ефективний добрий лідер, і якщо ви хочете домовлятися — запропонуйте мені щось”.

- Путін та Сі написали свої статті перед візитом. Стаття Сі з"явилася у російській газеті, путіна — у китайському виданні. Перший писав про своє ставлення до війни в Україні, а путін — про свої очікування щодо зустрічі. Мовляв, рф нібито відкрита до політико-дипломатичного врегулювання війни, розпочатої росією, і вітає спроби Китаю. Сі ж закликає дотримуватися статуту ООН. Кого він закликає робити це?

— Якщо ми прочитаємо статтю путіна, то це абсолютно стара пісня, яка нам нічого нового не дає. Все стандартно. Тут примітна стаття Сі — він говорить про міжнародне право, і вигадав слово “ООНізація”. Тобто він каже: ми відповідальні держави, ми члени Ради безпеки ООН, давайте дотримуватися міжнародних правил, як би це дивно зараз не звучало. Мені здається, критичний читач може з легкою усмішкою читати цю статтю, але дуже важливо, що це було сказано. Дуже важливо, що Китай відданий міжнародним принципам права.

Якщо ми будемо відвертими до кінця, то Китай взагалі їх намагається не порушувати. Ми не знаємо про військові конфлікти, в яких бере участь Китай, або раптом розв"язав війну на території третьої країни, або раптом напав на свого сусіда. Поки що у нас такого не було за останні 50-60 років.

Китай хоче залишатися медіатором, тому Китай надає гуманітарну допомогу Україні, при цьому дотримується економічних санкцій щодо росії, щоб показати “я молодець, я зі світом”. Але водночас Китай не припиняє товарообіг із росією, але й не збільшує його. Тому Китай якнайдовше залишатиметься нейтральною країною.

- Можливо, Китай таки зможе довести до якоїсь дискусії про риси миру, про які домовлятимуться на переговорах. Але один із можливих варіантів — вибирати, з ким ти. Вибір між рф або США і Євросоюзом, куди Китай збуває левову частку своїх товарів… Він майже очевидний, чи я в чомусь помиляюся?

 

— Ви абсолютно праві. Це ситуація, в якій ми не можемо передбачити очевидне майбутнє. І росія, і Україна — це партнери Китаю. Китай для росії та України до минулого року був найбільшим торговим партнером. Тут ні Україна, ні росія не можуть запропонувати Китаю щось таке, що могло б його зацікавити. росія фактично в економічній залежності від Китаю. росія не може сказати: “Купуй у нас газ чи ми його продамо кудись”. А куди ви його продасте, якщо не до Китаю? Закрито багато ринків.

Україна була найбільшим ринком для Китаю з постачання продовольства. І для Китаю це було дуже важливо, тому що продовольча безпека Китаю — це наріжний камінь внутрішньополітичного курсу. Китай купував у України дуже багато харчів. І до минулого року був тренд на те, щоби нарощувати це. Але зараз Україна теж не може цього запропонувати Китаю, бо він загалом диверсифікував свої ризики. Китай бачить, що Україна рухається до НАТО, до ЄС і його позиція слабшає.

Таким чином, у нас справді є незалежний політичний актор, який все вирішує сам. Але з іншого боку, коли ви питаєте про росію, звичайно, коли китайській компанії кажуть, що ви або торгуєте з росією, або зі США, Європою та іншими країнами, китайські компанії не замислюються. Вони обирають світ.

- А що Сі скаже Зеленському після розмови з путіним?

— Наскільки я розумію, тут дуже важлива реакція, на чому наполягали і американський лідер, і європейські лідери — щоб він вислухав позицію, щоб він зібрав дві прямі думки від лідерів двох держав, що взагалі відбувається. Ми бачимо цей bias (упередження — “Апостроф”), що створюється навколо взагалі будь-якого лідера. Ми знаємо, як фахівці у ЗМІ, журналістиці та піарі та просто люди, яким так чи інакше цікаво пролобіювати свої інтереси, можуть створити певне інформаційне тло. Тому переговори є важливими як такі.

І це, напевно, великий недолік української політики, що не вдалося до вторгнення налагодити якісь ефективніші мости з Китаєм. Був уже очевидний тренд щодо сільського господарства, добрив, ВПК, зокрема були великі інвестиції Китаю в Україну. Але цей шматок залишився поза увагою. І зараз у путіна більш виграшна позиція, бо він уже кілька разів зустрічався із Сі Цзіньпіном.

При цьому, якщо ми згадаємо китайського посла у Києві в перші дні війни, погодьтеся, що це була досить людяна і не дипломатична позиція. Я подивився і мені, як людині, яка дивиться на політиків і не звикла до вияву емоцій, було дуже тепло від того, що вона переживає і за китайських громадян на території України, і за українців. Він організовує допомогу, якісь заходи як підтримку. Для мене це було сигналом того, що, як мінімум, з Києва надходить інформація до Пекіна, і, як мінімум, вона не така однозначна. Є кілька каналів і це дуже добре.

- Тобто це не лише російський варіант інформації?

— Так, тому що було дуже запитань про те, вивчає Китай війну чи ні. Це, мені здається, питання у повітря. Звісно ж, вивчає. Звичайно ж, китайські аналітики аналізують все аж до міліметра, посекундно. У цьому ви можете не сумніватися.

 

- Нинішня позиція Китаю та ослаблена позиція росії така, що Пекін може дозволити собі жорстку критику, якщо захоче. Зрештою, заклик поважати міжнародне право та Статут ООН за бажання теж можна вважати досить серйозною критикою росії.

— І так і ні. Китай може дозволити собі все, що завгодно. Але давайте знову будемо справедливими стосовно Китаю. Він не порушує норм ООН, поводиться відповідно до правил СОТ. Так, у цьому страх інших держав перед Китаєм, тому що за рахунок масштабу Китай каже: “Я не порушую жодних правил”. Але ми бачимо, що в реальності ці правила дозволяють Китаю інвестувати в критичні галузі, захоплювати якісь важливі стратегічні об"єкти та галузі, проникати у ЗМІ. У цьому полягає ключове протиріччя. Усі міжнародні правила, які зараз існують, не заважають Китаю розвиватись.

- Чи змінить візит Сі до Москви перебіг війни?

— Я гадаю, ні. Якби зараз усі російські ЗМІ зникли і не писали про цей візит, то нічого не сталося б. Це візит на користь Китаю та на користь Сі Цзіньпіна. Ні для України, ні для росії він не принесе жодних значних змін.

 

Адріан РАДЧЕНКО

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Earnings reports in,
Profit gains and losses shown,
Investor insight.

- Fin.Org.UA

Новини

13:37 - Богдан Драп'ятий: Японія продовжує стійку підтримку України в сфері розмінування
13:34 - ФОП на загальній системі оподаткування отримана безповоротна фінансова допомога: чи включається вона до доходу?
13:33 - Урядовці завершили публічні консультації в рамках розробки Стратегії МСП: до підготовки документа долучили бізнес, регіони та міжнародних донорів
13:32 - Термін проведення контролюючим органом перерахунку суми транспортного податку у разі виявлення розбіжностей
13:29 - Про зарахування у зменшення податку на прибуток сплачених за митним кордоном України податків
13:25 - ПКУ: хто є податковим агентом?
13:25 - ПКУ: хто є податковим агентом?
13:23 - Оподаткування ПДВ: здійснена операція з вивезення основного засобу, що був ввезений на територію України згідно з договором фінансового лізингу
13:21 - Українські аграрії вже засіяли понад мільйон гектар ярих зернових та зернобобових
13:20 - Пошкодження чи викрадення – КАСКО врятує, де б не сталася страхова подія
13:20 - Верховна рада України схвалила законопроєкт про вдосконалення роботи Бюро економічної безпеки
13:20 - Зростання ВВП України у 2024 році сповільниться до 3,2%. Прогноз Світового банку
13:20 - Сплеск виборів в світі збільшує попит на страхування від політичного насильства. Звіт Allianz
13:20 - 60% компаній не розглядають етичні ризики, пов'язані зі штучним інтелектом, окремо
13:20 - PERILS оцінив вплив інфляції на страховий ринок за 2024 рік, що покриває $111 трлн ризиків стихійних лих
13:20 - Нацбанк затвердив нову форму повідомлення про призначення аудитора звітності страховика
13:19 - Податковий календар на 15 квітня 2024 року
13:15 - Дніпропетровщина: надання послуг у ЦОПах при ДПІ протягом першого кварталу 2024 року
13:14 - Дніпропетровщина: надання послуг у ЦОПах при ДПІ протягом першого кварталу 2024 року
13:12 - Протягом першого кварталу поточного року місцеві бюджети Дніпропетровщини поповнились платою за землю на понад 1,5 млрд гривень
13:10 - Надходження екологічного податку до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини мають позитивну динаміку
13:08 - На Дніпропетровщині відбулись комунікації з питань погашення податкового боргу комунальними підприємствами
13:06 - У м. Кам’янському проведено нараду з питань боротьби із нелегальним обігом підакцизних товарів
13:04 - Комунікаційна податкова платформа: про нюанси оподаткування об’єктів нежитлової нерухомості
13:03 - Комунікації зі студентами – особливий вектор роботи податкової Дніпропетровщини
12:27 - Взаємодія державних органів: працюємо на результат
12:25 - Засідання Громадської ради при Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області: нові законодавчі ініціативи
12:22 - З початку 2024 року ДПС опрацьовано 734 запити на отримання публічної інформації
12:21 - Інформаційний лист № 2/2024: Вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства
12:10 - Вже понад 2 тисяч українців отримали нове житло в рамках програми єВідновлення


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5451
Канадський долар28.6104
Юань Женьміньбі5.4121
Чеська крона1.6545
Данська крона5.6325
Гонконгівський долар4.9992
Форинт0.107805
Індійська рупія0.4708
Рупія0.0024682
Новий ізраїльський шекель10.4213
Єна0.25588
Теньге0.087496
Вона0.028708
Мексиканське песо2.3802
Молдовський лей2.2158
Новозеландський долар23.4496
Норвезька крона3.6159
московський рубль0.41791
Сінгапурський долар28.9402
Ренд2.0829
Шведська крона3.6432
Швейцарський франк42.9093
Єгипетський фунт0.8237
Фунт стерлінгів49.1123
Долар США39.1676
Білоруський рубль14.2366
Азербайджанський манат23.0465
Румунський лей8.4522
Турецька ліра1.2139
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.7136
Болгарський лев21.4852
Євро42.019
Злотий9.8674
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото91588.73
Срібло1095.64
Платина37927.16
Паладій41290.88

Курси валют, встановлені НБУ на 12.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861038.641038.641038.641038.64363524.00
227763992.39992.39992.39992.39575586.20
2283811111.451111.451111.451111.45555725.00
CRSR061013.811013.811013.811013.8180090.99
NVDA33612336123361233612672240.00
USX70345614561456145611824400.00
XS121416000160001600016000160000.00

Дані за 11.04.2024