Очікування українського бізнесу трохи повеселішали, але все ще негативні

20.03.2023 19:40 | Укррудпром

НБУ опублікував результати останнього опитування підприємств України.

Український бізнес поступово адаптується до нинішніх умов. Очікування в основному негативні, однак трохи повеселішали порівняно з попередніми періодами. Такі дані останнього щомісячного опитування підприємств України, яке проводить Національний банк. Ці опитування дають можливість не тільки зрозуміти, чим живе бізнес нині, а й трохи заглянути в майбутнє, адже економіка — це не лише формули й баланси, дуже багато в ній залежить від настроїв і очікувань підприємців. У нашому випадку навіть обережний оптимізм бізнесменів — це дуже хороший сигнал.

Та спочатку трохи термінології й арифметики. Одиницею виміру очікувань в опитуваннях НБУ є так званий дифузний індекс (ДІ). Значення індексу можуть коливатися від нуля до 100. ДІ, що дорівнює 50, показує відсутність змін порівняно з попереднім місяцем. Усе, що вище 50, — це позитив, усе, що нижче, — відповідно, негатив. І що більше відхилення індексу від 50 у той чи інший бік, то вища швидкість зміни очікувань респондентів порівняно з попереднім місяцем (див. рис.). Отже…

Індекс очікувань ділової активності зростає

Згідно з опитуванням, різко зріс індекс очікувань ділової активності — до 45 пунктів (для порівняння, у попередньому місяці індекс становив лише 37,5 пункту).

НБУ зазначає, що економічна активність підприємств поступово відновлюється в усіх секторах, крім будівництва. Головні стримуючі чинники відновлення: дефіцит електроенергії, зростання собівартості виробленої продукції внаслідок подорожчання енергії та палива й низький споживчий попит.

Перешкоди, будемо чесні, системні. Тому, попри поліпшення очікувань, більшість опитаних підприємств усе ще налаштовані на зниження обсягів виробництва товарів і послуг, нових замовлень, обсягів товарообігу та, відповідно, товарних запасів.

Найболючішим місцем опитані вважають скорочення кількості працівників. У секторі будівництва особливо. На цей момент слід звернути увагу, тому що проблеми з кадрами, найімовірніше, зростатимуть до завершення гарячої фази війни, а для бізнесу людський капітал — основа діяльності.

Промисловість — песимізму стало менше

Поступове відновлення електропостачання і закупівля альтернативних джерел енергії пом"якшили песимістичні очікування підприємств промисловості в лютому. ДІ сектору зріс до 47,2.

Уперше після жовтня 2022 року опитані очікували зростання обсягів виробленої продукції та обсягів нових експортних замовлень. ДІ — 50,7 і 50,4 відповідно. І це вже добре. Для порівняння, у січні значення індексу становило лише 34,0 і 39,6 відповідно.

Водночас суттєво поліпшилися, хоча усе ще залишаються негативними, очікування обсягів нових “внутрішніх” замовлень на продукцію. ДІ — 48,6 (у січні — 38,0). Трохи пом"якшилися песимістичні оцінки щодо обсягів незавершеного виробництва, тобто невиконаних замовлень. Поліпшилися й очікування зростання цін на сировину та матеріали, а також цін на продукцію власного виробництва. За останнім показником ДІ становив 65,2 пункту.

Будівництво — поки що все погано

Підприємства будівництва мали дуже стримані серед інших секторів економіки очікування, враховуючи сезонний чинник, низьку фінансову спроможність споживачів і перебої з поставками електроенергії. Посилилися негативні очікування щодо обсягів виконаних будівельних робіт: ДІ — 28,6 проти 30,0 у попередньому місяці.

Похмурі прогнози в будівельників і відносно обсягів нових замовлень, а також обсягів закупівлі сировини й матеріалів. Вони не очікують їхнього зростання: ДІ — 28,6 і 31,0 відповідно. Також респонденти вказали на погіршення доступності підрядників.

На тлі високих цін постачальників і вартості послуг підрядників залишаються високими очікування щодо цін на продукцію (послуги) власного виробництва. Крім того, сектор очікує подальшого значного скорочення загальної кількості працівників: ДІ — 28,6 (місяцем раніше — 37,5).

Торгівля оживає

Поступова адаптація до відключень електроенергії, налагодження ланцюгів поставок товарів, а також сезонний чинник зумовили суттєве пом"якшення підприємствами торгівлі негативних оцінок своєї діяльності в лютому: ДІ зріс до 47. Поліпшилися оцінки товарообігу та обсягів закупівлі товарів для продажу: ДІ — 47,4 і 46,8 відповідно.

Респонденти сектору очікували зниження обсягів запасів товарів для продажу, але залишалися в зоні позитиву: ДІ — 51,1. При цьому очікування зменшення торговельної маржі суттєво повеселішали, хоча все ще залишаються в негативі: ДІ — 46. Що стосується обсягів закупівель товарів для продажу, то очікування позитивні, більш того, позитив зростає: ДІ — 61,1 (місяцем раніше — 54,6). Однак торгівля, як і інші галузі, стурбована дефіцитом працівників.

Сфера послуг — очікування трохи поліпшилися

Очікування підприємств сфери послуг теж покращилися, однак песимізм в оцінці своїх економічних результатів зберігся. Тобто працюватимемо, але не зажиріємо. Причини стандартні: зниження купівельної спроможності населення, підвищення тарифів і проблеми з логістикою.

Респонденти значно пом"якшили свої негативні очікування щодо обсягів наданих послуг, обсягів нових замовлень, а також обсягів послуг у процесі виконання: ДІ — 43,8, 42,6 і 46,9 відповідно. На тлі ослаблення оцінок закупівельних цін послабилися очікування підвищення цін (тарифів) на власні послуги. Що ж, для компаній — це не найліпший показник, а от для загальної інфляції це може стати стримуючим чинником, враховуючи її двозначне значення, їхній мінус нам у плюс.

Безумовно, у загальному підсумку поки ще не виходить говорити про відновлення, а тим більше про зростання економіки України. Але те, що песимізму в очікуваннях бізнесу стає менше, дуже хороший сигнал. Наш реальний сектор напрочуд адаптивний і, здається, пристосовується до жахливої реальності, окрилений завершенням періоду проблем з електропостачанням. Позитивом є також стримані інфляційні очікування, тобто шанс, що зростання цін удасться зупинити вже цього року, є. Але що справді тривожить — дефіцит персоналу, на який указували всі учасники опитування. Адже якщо навіть усунути решту проблем (з логістикою, енергопостачанням, попитом), але працювати буде нікому, то й очікування, і реальні результати бізнесу опиняться в глибокому мінусі. 

Віктор КОНЕВ, академічний філолог, журналіст

Додати коментар

Користувач:
email:

Numbers on the screens
Green, red, up, down, left, right, strange
Economy's heartbeat

- Fin.Org.UA

Новини

22:05 - Дослідження громадської думки: безбар’єрність - нова важлива цінність нашого суспільства
21:00 - Новини 20 червня: відключення світла, "транспортний безвіз" з ЄС продовжили ще на рік
20:54 - МКІП презентувало рекомендації щодо організаційної діяльності з питань безбар’єрності на підприємствах, в установах і організаціях у сфері культури
20:51 - BMW скасовує контракт з Northvolt на поставку акумуляторних елементів на €2 мільярди
20:40 - Україна цьогоріч потребує ще $9,5 мільярда на швидке відновлення – Мінфін
20:35 - ІТ-армія атакувала російську банківську систему, вивівши з ладу платіжну систему "Мир"
20:16 - ВАКС призначив заставу у 3 мільйони для ексголови міграційної служби
20:10 - Українцям варто готуватися до подорожчання продуктів через енергокризу - ЗМІ
19:58 - Instagram запускає трансляції лише для "близьких друзів"
19:40 - Національний банк захищатиме в суді правомірність рішення про накладення штрафу на ТДВ "СТ "МЕГАПОЛІС" за порушення у сфері фінмоніторингу
19:30 - ЄС та Німеччина виділяють 480 тисяч євро на розвиток малого і середнього бізнесу в Україні
19:26 - У Центробанку московія визнають проблеми з імпортом через труднощі з платежами
19:07 - Rheinmetall отримав рекордне замовлення на постачання боєприпасів, зокрема й Україні
19:00 - Уточнено процедуру проведення позапланових виїзних перевірок установ з торгівлі валютними цінностями в період дії воєнного стану
18:51 - Аудитори попередили про можливі махінації під час приватизації горілчаного заводу в Умані 
18:47 - Зеленський на Ставці доручив спростити умови для встановлення сонячних панелей і акумуляторів
18:44 - В окремі години п'ятниці обмеження світла будуть більшими - "Укренерго"
18:35 - ЄС відправив московії 800 мільйонів євро за металургійну продукцію у 2024 році
18:30 - Фонд держмайна виставив на продаж готель "Козацький" у центрі Києва за 155 мільйонів
18:21 - Будуть унесені зміни до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку
18:14 - Відбулися публічні обговорення проектів законів щодо приведення законодавства України у відповідність з положеннями Стамбульської конвенції
18:02 - Мінекономіки разом з європейськими партнерами запустили грантову програму на 480 тисяч євро для малого та середнього бізнесу
17:58 - Тарас Висоцький: Фермери, які працюють на прифронтових територіях, потребують фінансової допомоги
17:55 - Заява Ради з прав людини, гендерної рівності та різноманіття при МЗС України
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 20.06.2024
17:41 - У п'ятницю графіки відключення світла застосовуватимуть впродовж всієї доби
17:40 - московія і КНДР домовились про взаємну допомогу в обході санкцій
17:37 - Гра, де треба лише натискати на банан, стає найпопулярнішою в Steam
17:36 - Мінекономіки разом з європейськими партнерами запустили грантову програму на 480 тисяч євро для малого та середнього бізнесу
17:28 - АМКУ дозволив передати "Укрнафті" активи "Татнєфті"


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.0177
Канадський долар29.5431
Юань Женьміньбі5.5807
Чеська крона1.7454
Данська крона5.823
Гонконгівський долар5.1917
Форинт0.109282
Індійська рупія0.48434
Рупія0.0024676
Новий ізраїльський шекель10.8748
Єна0.25575
Теньге0.087952
Вона0.029265
Мексиканське песо2.1991
Молдовський лей2.2661
Новозеландський долар24.8175
Норвезька крона3.8462
московський рубль0.46612
Сінгапурський долар29.9427
Ренд2.2389
Шведська крона3.8784
Швейцарський франк45.4956
Єгипетський фунт0.8494
Фунт стерлінгів51.3814
Долар США40.5184
Білоруський рубль14.7275
Азербайджанський манат23.8386
Румунський лей8.7255
Турецька ліра1.236
СПЗ (спеціальні права запозичення)53.3881
Болгарський лев22.2055
Євро43.4276
Злотий10.0505
Алжирський динар0.30117
Така0.345
Вірменський драм0.104645
Домініканське песо0.68732
Іранський ріал0.00096517
Іракський динар0.030945
Сом0.46223
Ліванський фунт0.000453
Лівійський динар8.3536
Малайзійський ринггіт8.6136
Марокканський дирхам4.0743
Пакистанська рупія0.14566
Саудівський ріял10.8076
Донг0.0015928
Бат1.10189
Дирхам ОАЕ11.0366
Туніський динар12.9986
Узбецький сум0.0032122
Новий тайванський долар1.24842
Туркменський новий манат11.5821
Сербський динар0.3756
Сомоні3.7669
Ларі14.5196
Бразильський реал7.7877
Золото94791.18
Срібло1228
Платина39976.26
Паладій37191.84

Курси валют, встановлені НБУ на 21.06.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
FSTF021025.151025.151025.151025.151025.15
XS121416500165001650016500198000.00
XS4778151001510015100151001510000.00
XS5041160001600016000160001600000.00

Дані за 20.06.2024