Новинський: захист олігарха

04.02.2023 09:15 | Укррудпром

Для тодішнього президента цей був вимушений захід: на тлі величезних репутаційних втрат через невиконання публічної передвиборчої обіцянки продати свою кондитерську компанію Roshen у разі обрання главою держави.

Тим не менш, П.Порошенко залишився фактичним власником Roshen — переставши їм бути лише тимчасово і лише “на папері”. Зрозуміло, цей фінт нікого не зміг ввести в оману. Але президентові його консультанти наполегливо радили хоч якось відреагувати на репутаційний негатив через порушення своєї обіцянки.

Колишньому “регіоналу” В.Новинському , відомому спонсору Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП), про плями на репутації можна не турбуватися.

В.Новинський з ієрархами УПЦ МП іде до президентської адміністрації В.Януковича

Угоду зі Step Trust він уклав для захисту заводів-пароходів від можливої конфіскації. Документ, згідно з офіційним повідомленням Smart, був підписаний на Кіпрі у листопаді 2022 р.

А вже 2 грудня Рада національної безпеки та оборони України (РНБО) включила В.Новинського до списку санкцій — разом з іншими прихильниками “російського світу” з числа високопоставлених діячів УПЦ МП.

З цього випливає, що ”православному олігарху” стало заздалегідь відомо про рішення, що готується. І він встиг до нього підготуватися.

Треба розуміти, що такі угоди не укладаються протягом дня чи навіть тижня. Перш ніж відповідальні сторони поставлять підписи у договорі, потрібно зробити величезний обсяг юридичної роботи. Дуже ретельною та клопіткої.

Наприклад, трастова угода П.Порошенка з Rothschild Trust готувалася цілий рік, рівно 12 міс. — згідно з повідомленням цієї компанії.

Та й сама процедура оформлення займає багато часу. Однак В.Новинський встиг навіть зареєструвати свій договір зі Step Trust у Комісії з цінних паперів та бірж Кіпру. До запровадження санкцій. Які, таким чином, перетворилися на порожній “вихлоп”.

Також треба зазначити, що Rothschild Trust — це структура з групи Rothschild&Co , яка має представництва у 45 країнах і ще у 2014-2015 фінансовому році отримала річний дохід у €1,4 млрд.

Та й самі Ротшильди — одні із найвпливовіших бізнесменів у світі. Незважаючи на свою непублічність.

Тоді як Step Trust позиціонує себе як “ міжнародна професійна організація консультантів, що спеціалізуються на успадкуванні та плануванні наступності”. Тобто, це навіть не компанія. Це громадська асоціація. Як, наприклад, Спілка правників України.

Зрозуміло, що рішення РНБО про санкції щодо В.Новинського та діячів УПЦ МП готувалося не рік. Але все ж таки якийсь час воно зайняло. Тож у олігарха його було не так багато.

І так само ясно, що ті ж Ротшильди не погодилися б на таку поспішну угоду, як у власника Smart зі Step Trust. Як зазначалося, це дуже серйозні бізнесмени. Яких вирізняє дуже ретельний підхід до ведення справ.

Звідси випливає, що траст В.Новинського є не більш ніж прикриттям . Навіть незважаючи на наявність у Step Trust “ висококваліфікованих фідуціарних адміністраторів, призначених відповідно до ліцензійних умов законодавства Кіпру”, як стверджують у Smart.

Що далі?

Термін дії трастової угоди та інші її суттєві умови у групі В.Новинського не озвучили. Очевидно, воно виконуватиметься, доки сам олігарх перебуває під санкціями. Незважаючи на які зберіг можливість подальшої фінансової підтримки УПЦ МП, оплот “російського світу” в Україні.

Основні активи В.Новинського інтегровані у спільний бізнес із колишнім однопартійцем, донецьким олігархом Р.Ахметовим — роль якого у подіях 2014 р. на Донбасі дуже неоднозначна.

Так, у колишнього громадянина росії ( В.Новинський отримав українське громадянство лише у 2012 р., коли постало питання про отримання депутатського мандату Верховної Ради від Партії регіонів) є частка у 23,78% у холдингу “Метінвест”.

Ця компанія включає низку великих гірничо-збагачувальних комбінатів у Дніпропетровській обл. (найбільший виробник залізняку в Україні), металургійні комбінати “Запоріжсталь”, “ Каметсталь “, авдіївський і запорізький коксохімзаводи .

Через 4 дні після введення санкцій проти В.Новинського в “Метінвесті” поспішили офіційно оголосити, що це ніяк не позначиться на роботі компанії. Також у “православного олігарха” 25% в агрохолдингу HarvEast . Інші 75% — у ахметівської групи SCM.

Але є у В.Новинського і власний агробізнес, який об"єднаний у групу “Верес” (керівна компанія ТОВ “Віджі Трейд”). Він включає канівський та черкаський консервні заводи, а також відносно невеликі посівні площі (оскільки спеціалізується на овочах, а не зернових та олійних, як найбільші агрохолдинги) — близько 10 тис. га.

Також, окремо від Р.Ахметова, Новинський має проекти у нафтогазовидобуванні. Це розробка низки локальних родовищ у Харківській та Полтавській обл. Станом на 1 січня 2020 р. обсяг підтверджених запасів там становив 22,633 млрд м3 газу та 3,722 млн т газоконденсату.

Це не дуже багато: з огляду на те, що найбільший гравець, держкомпанія “ Укргазвидобування “, на рік отримує близько 15 млрд м3. Структурам В.Новинського за кілька років вдалося добути 4,152 млрд м3 газу і 530 тис. т газоконденсату. Проте це працюючий високорентабельний бізнес.

Найпроблемніший напрямок у санкційного мільярдера — суднобудування. Тут йому належать миколаївська та херсонська судноверфі (раніше — Чорноморський суднобудівний завод, найбільший в Україні, та Херсонський суднобудівний завод ім. 60-річчя ленінського комсомолу).

Колись розвинена галузь, суднобудування в Україні занепало після розвалу СРСР і через цілу низку причин відродити його, за великим рахунком, так і не вийшло.

У 2009 р. В.Новинському вдалося отримати більш ніж “жирне” (як для України) замовлення від Міноборони на будівництво 10 корветів для національних ВМС.

Контракт на загальну суму понад $2,5 млрд (це ще за тими грошима) мав виконуватися до 2026 р. Очевидно, що зараз він розірваний. Будівництвом корветів для українського військово-морського флоту займаються турецькі судноверфі.

Створювати свою бізнес-імперію в Україні росіянин В.Новинський розпочав під час президентства Л.Кучми. Тоді, у період великого дерибану ”великої приватизації”, йому дісталися Південний та Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінати (м. Кривий Ріг).

За В.Януковича розширення продовжилося — вже в рамках спільних проектів із Р. Ахметовим. Це було зрозуміло: під час президентства “регіонала” бізнес його однопартійців отримував від держави максимум сприяння та щедрих “плюшок”.

За В.Януковича справи у В.Новинського йшли чудово

У період правління П.Порошенка , з яким у олігарха, під час Євромайдану, був особистий конфлікт, справи у В.Новинського йшли не так добре. Періодично до офісів його компаній приходили з обшуками силовики в рамках проваджень щодо ухилення від сплати податків.

За В.Зеленського спочатку все знову налагодилося. У березні 2020 р. Regal Petroleum, зареєстрована у Великій Британії компанія В.Новинського, купила нафтогазові ділянки у Полтавській обл. у фірми “ Аркона “ — яку пов"язують з І.Кононенком , другом та бізнес-партером П.Порошенком .

А в лютому 2021 р. структури нині санкційного олігарха купили частку у “Харківобленерго” (29,8%). Це дозволило йому отримати фактичний контроль над роботою та фінансовими потоками однієї з найбільших енергорозподільчих компаній України.

Отже, зараз усі ці активи формально не належать В.Новинському . Але доти, доки він залишається їхнім реальним власником, УПЦ МП нема про що хвилюватися.

Очевидно, що це розуміє і президентський офіс, який за умов російської військової агресії намагається зменшити вплив провідника ідей “руського світу” в Україні. Таким чином, логічно очікувати нових рішень влади щодо фактичного власника Smart.

Вже 25 січня В.Зеленський президентським указом (на підставі наступного рішення РНБО) запровадив проти В.Новинського та діячів УПЦ МП додаткові санкції.

Вони полягають у повній забороні угод щодо цінних паперів та анулюванні офіційних візитів, засідань та переговорів щодо укладання договорів чи угод.

Очевидно, що якби ці заходи були включені до грудневого санкційного пакета — нічого не змінилося б. Т.к. “православний олігарх” усі необхідні договори встиг підписати у листопаді. Проте після додаткових санкцій поле для маневрів у нього значно звузилося.

Як відомо, в юридичній практиці жоден хід не можна вважати фінальним: кожен крок будь-якої зі сторін відкриває можливості для дій опонентів у відповідь. З великою ймовірністю успіху.

Тому не можна стверджувати, що із передачею активів Smart в управління Step Trust питання закрито остаточно. Інша річ, що в умовах продовження повномасштабної війни росії проти України юридичні баталії не можуть розтягуватись на довгі роки.

Зрештою, треба згадати відому аксіому: у будь-якій суперечці з будь-яким “ефективним приватним власником” перевага апріорі на стороні держави.

Віталій КРИМОВ

Додати коментар

Користувач:
email:

Криза минає,
Ринок відновлюється,
Дивись в майбутнє.

- Fin.Org.UA

Новини

22:05 - Дослідження громадської думки: безбар’єрність - нова важлива цінність нашого суспільства
21:00 - Новини 20 червня: відключення світла, "транспортний безвіз" з ЄС продовжили ще на рік
20:54 - МКІП презентувало рекомендації щодо організаційної діяльності з питань безбар’єрності на підприємствах, в установах і організаціях у сфері культури
20:51 - BMW скасовує контракт з Northvolt на поставку акумуляторних елементів на €2 мільярди
20:40 - Україна цьогоріч потребує ще $9,5 мільярда на швидке відновлення – Мінфін
20:35 - ІТ-армія атакувала російську банківську систему, вивівши з ладу платіжну систему "Мир"
20:16 - ВАКС призначив заставу у 3 мільйони для ексголови міграційної служби
20:10 - Українцям варто готуватися до подорожчання продуктів через енергокризу - ЗМІ
19:58 - Instagram запускає трансляції лише для "близьких друзів"
19:40 - Національний банк захищатиме в суді правомірність рішення про накладення штрафу на ТДВ "СТ "МЕГАПОЛІС" за порушення у сфері фінмоніторингу
19:30 - ЄС та Німеччина виділяють 480 тисяч євро на розвиток малого і середнього бізнесу в Україні
19:26 - У Центробанку московія визнають проблеми з імпортом через труднощі з платежами
19:07 - Rheinmetall отримав рекордне замовлення на постачання боєприпасів, зокрема й Україні
19:00 - Уточнено процедуру проведення позапланових виїзних перевірок установ з торгівлі валютними цінностями в період дії воєнного стану
18:51 - Аудитори попередили про можливі махінації під час приватизації горілчаного заводу в Умані 
18:47 - Зеленський на Ставці доручив спростити умови для встановлення сонячних панелей і акумуляторів
18:44 - В окремі години п'ятниці обмеження світла будуть більшими - "Укренерго"
18:35 - ЄС відправив московії 800 мільйонів євро за металургійну продукцію у 2024 році
18:30 - Фонд держмайна виставив на продаж готель "Козацький" у центрі Києва за 155 мільйонів
18:21 - Будуть унесені зміни до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку
18:14 - Відбулися публічні обговорення проектів законів щодо приведення законодавства України у відповідність з положеннями Стамбульської конвенції
18:02 - Мінекономіки разом з європейськими партнерами запустили грантову програму на 480 тисяч євро для малого та середнього бізнесу
17:58 - Тарас Висоцький: Фермери, які працюють на прифронтових територіях, потребують фінансової допомоги
17:55 - Заява Ради з прав людини, гендерної рівності та різноманіття при МЗС України
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 20.06.2024
17:41 - У п'ятницю графіки відключення світла застосовуватимуть впродовж всієї доби
17:40 - московія і КНДР домовились про взаємну допомогу в обході санкцій
17:37 - Гра, де треба лише натискати на банан, стає найпопулярнішою в Steam
17:36 - Мінекономіки разом з європейськими партнерами запустили грантову програму на 480 тисяч євро для малого та середнього бізнесу
17:28 - АМКУ дозволив передати "Укрнафті" активи "Татнєфті"


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.0177
Канадський долар29.5431
Юань Женьміньбі5.5807
Чеська крона1.7454
Данська крона5.823
Гонконгівський долар5.1917
Форинт0.109282
Індійська рупія0.48434
Рупія0.0024676
Новий ізраїльський шекель10.8748
Єна0.25575
Теньге0.087952
Вона0.029265
Мексиканське песо2.1991
Молдовський лей2.2661
Новозеландський долар24.8175
Норвезька крона3.8462
московський рубль0.46612
Сінгапурський долар29.9427
Ренд2.2389
Шведська крона3.8784
Швейцарський франк45.4956
Єгипетський фунт0.8494
Фунт стерлінгів51.3814
Долар США40.5184
Білоруський рубль14.7275
Азербайджанський манат23.8386
Румунський лей8.7255
Турецька ліра1.236
СПЗ (спеціальні права запозичення)53.3881
Болгарський лев22.2055
Євро43.4276
Злотий10.0505
Алжирський динар0.30117
Така0.345
Вірменський драм0.104645
Домініканське песо0.68732
Іранський ріал0.00096517
Іракський динар0.030945
Сом0.46223
Ліванський фунт0.000453
Лівійський динар8.3536
Малайзійський ринггіт8.6136
Марокканський дирхам4.0743
Пакистанська рупія0.14566
Саудівський ріял10.8076
Донг0.0015928
Бат1.10189
Дирхам ОАЕ11.0366
Туніський динар12.9986
Узбецький сум0.0032122
Новий тайванський долар1.24842
Туркменський новий манат11.5821
Сербський динар0.3756
Сомоні3.7669
Ларі14.5196
Бразильський реал7.7877
Золото94791.18
Срібло1228
Платина39976.26
Паладій37191.84

Курси валют, встановлені НБУ на 21.06.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
FSTF021025.151025.151025.151025.151025.15
XS121416500165001650016500198000.00
XS4778151001510015100151001510000.00
XS5041160001600016000160001600000.00

Дані за 20.06.2024