Новинський: захист олігарха

04.02 09:15 | Укррудпром

Для тодішнього президента цей був вимушений захід: на тлі величезних репутаційних втрат через невиконання публічної передвиборчої обіцянки продати свою кондитерську компанію Roshen у разі обрання главою держави.

Тим не менш, П.Порошенко залишився фактичним власником Roshen — переставши їм бути лише тимчасово і лише “на папері”. Зрозуміло, цей фінт нікого не зміг ввести в оману. Але президентові його консультанти наполегливо радили хоч якось відреагувати на репутаційний негатив через порушення своєї обіцянки.

Колишньому “регіоналу” В.Новинському , відомому спонсору Української православної церкви московського патріархату (УПЦ МП), про плями на репутації можна не турбуватися.

В.Новинський з ієрархами УПЦ МП іде до президентської адміністрації В.Януковича

Угоду зі Step Trust він уклав для захисту заводів-пароходів від можливої конфіскації. Документ, згідно з офіційним повідомленням Smart, був підписаний на Кіпрі у листопаді 2022 р.

А вже 2 грудня Рада національної безпеки та оборони України (РНБО) включила В.Новинського до списку санкцій — разом з іншими прихильниками “російського світу” з числа високопоставлених діячів УПЦ МП.

З цього випливає, що ”православному олігарху” стало заздалегідь відомо про рішення, що готується. І він встиг до нього підготуватися.

Треба розуміти, що такі угоди не укладаються протягом дня чи навіть тижня. Перш ніж відповідальні сторони поставлять підписи у договорі, потрібно зробити величезний обсяг юридичної роботи. Дуже ретельною та клопіткої.

Наприклад, трастова угода П.Порошенка з Rothschild Trust готувалася цілий рік, рівно 12 міс. — згідно з повідомленням цієї компанії.

Та й сама процедура оформлення займає багато часу. Однак В.Новинський встиг навіть зареєструвати свій договір зі Step Trust у Комісії з цінних паперів та бірж Кіпру. До запровадження санкцій. Які, таким чином, перетворилися на порожній “вихлоп”.

Також треба зазначити, що Rothschild Trust — це структура з групи Rothschild&Co , яка має представництва у 45 країнах і ще у 2014-2015 фінансовому році отримала річний дохід у €1,4 млрд.

Та й самі Ротшильди — одні із найвпливовіших бізнесменів у світі. Незважаючи на свою непублічність.

Тоді як Step Trust позиціонує себе як “ міжнародна професійна організація консультантів, що спеціалізуються на успадкуванні та плануванні наступності”. Тобто, це навіть не компанія. Це громадська асоціація. Як, наприклад, Спілка правників України.

Зрозуміло, що рішення РНБО про санкції щодо В.Новинського та діячів УПЦ МП готувалося не рік. Але все ж таки якийсь час воно зайняло. Тож у олігарха його було не так багато.

І так само ясно, що ті ж Ротшильди не погодилися б на таку поспішну угоду, як у власника Smart зі Step Trust. Як зазначалося, це дуже серйозні бізнесмени. Яких вирізняє дуже ретельний підхід до ведення справ.

Звідси випливає, що траст В.Новинського є не більш ніж прикриттям . Навіть незважаючи на наявність у Step Trust “ висококваліфікованих фідуціарних адміністраторів, призначених відповідно до ліцензійних умов законодавства Кіпру”, як стверджують у Smart.

Що далі?

Термін дії трастової угоди та інші її суттєві умови у групі В.Новинського не озвучили. Очевидно, воно виконуватиметься, доки сам олігарх перебуває під санкціями. Незважаючи на які зберіг можливість подальшої фінансової підтримки УПЦ МП, оплот “російського світу” в Україні.

Основні активи В.Новинського інтегровані у спільний бізнес із колишнім однопартійцем, донецьким олігархом Р.Ахметовим — роль якого у подіях 2014 р. на Донбасі дуже неоднозначна.

Так, у колишнього громадянина росії ( В.Новинський отримав українське громадянство лише у 2012 р., коли постало питання про отримання депутатського мандату Верховної Ради від Партії регіонів) є частка у 23,78% у холдингу “Метінвест”.

Ця компанія включає низку великих гірничо-збагачувальних комбінатів у Дніпропетровській обл. (найбільший виробник залізняку в Україні), металургійні комбінати “Запоріжсталь”, “ Каметсталь “, авдіївський і запорізький коксохімзаводи .

Через 4 дні після введення санкцій проти В.Новинського в “Метінвесті” поспішили офіційно оголосити, що це ніяк не позначиться на роботі компанії. Також у “православного олігарха” 25% в агрохолдингу HarvEast . Інші 75% — у ахметівської групи SCM.

Але є у В.Новинського і власний агробізнес, який об"єднаний у групу “Верес” (керівна компанія ТОВ “Віджі Трейд”). Він включає канівський та черкаський консервні заводи, а також відносно невеликі посівні площі (оскільки спеціалізується на овочах, а не зернових та олійних, як найбільші агрохолдинги) — близько 10 тис. га.

Також, окремо від Р.Ахметова, Новинський має проекти у нафтогазовидобуванні. Це розробка низки локальних родовищ у Харківській та Полтавській обл. Станом на 1 січня 2020 р. обсяг підтверджених запасів там становив 22,633 млрд м3 газу та 3,722 млн т газоконденсату.

Це не дуже багато: з огляду на те, що найбільший гравець, держкомпанія “ Укргазвидобування “, на рік отримує близько 15 млрд м3. Структурам В.Новинського за кілька років вдалося добути 4,152 млрд м3 газу і 530 тис. т газоконденсату. Проте це працюючий високорентабельний бізнес.

Найпроблемніший напрямок у санкційного мільярдера — суднобудування. Тут йому належать миколаївська та херсонська судноверфі (раніше — Чорноморський суднобудівний завод, найбільший в Україні, та Херсонський суднобудівний завод ім. 60-річчя ленінського комсомолу).

Колись розвинена галузь, суднобудування в Україні занепало після розвалу СРСР і через цілу низку причин відродити його, за великим рахунком, так і не вийшло.

У 2009 р. В.Новинському вдалося отримати більш ніж “жирне” (як для України) замовлення від Міноборони на будівництво 10 корветів для національних ВМС.

Контракт на загальну суму понад $2,5 млрд (це ще за тими грошима) мав виконуватися до 2026 р. Очевидно, що зараз він розірваний. Будівництвом корветів для українського військово-морського флоту займаються турецькі судноверфі.

Створювати свою бізнес-імперію в Україні росіянин В.Новинський розпочав під час президентства Л.Кучми. Тоді, у період великого дерибану ”великої приватизації”, йому дісталися Південний та Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінати (м. Кривий Ріг).

За В.Януковича розширення продовжилося — вже в рамках спільних проектів із Р. Ахметовим. Це було зрозуміло: під час президентства “регіонала” бізнес його однопартійців отримував від держави максимум сприяння та щедрих “плюшок”.

За В.Януковича справи у В.Новинського йшли чудово

У період правління П.Порошенка , з яким у олігарха, під час Євромайдану, був особистий конфлікт, справи у В.Новинського йшли не так добре. Періодично до офісів його компаній приходили з обшуками силовики в рамках проваджень щодо ухилення від сплати податків.

За В.Зеленського спочатку все знову налагодилося. У березні 2020 р. Regal Petroleum, зареєстрована у Великій Британії компанія В.Новинського, купила нафтогазові ділянки у Полтавській обл. у фірми “ Аркона “ — яку пов"язують з І.Кононенком , другом та бізнес-партером П.Порошенком .

А в лютому 2021 р. структури нині санкційного олігарха купили частку у “Харківобленерго” (29,8%). Це дозволило йому отримати фактичний контроль над роботою та фінансовими потоками однієї з найбільших енергорозподільчих компаній України.

Отже, зараз усі ці активи формально не належать В.Новинському . Але доти, доки він залишається їхнім реальним власником, УПЦ МП нема про що хвилюватися.

Очевидно, що це розуміє і президентський офіс, який за умов російської військової агресії намагається зменшити вплив провідника ідей “руського світу” в Україні. Таким чином, логічно очікувати нових рішень влади щодо фактичного власника Smart.

Вже 25 січня В.Зеленський президентським указом (на підставі наступного рішення РНБО) запровадив проти В.Новинського та діячів УПЦ МП додаткові санкції.

Вони полягають у повній забороні угод щодо цінних паперів та анулюванні офіційних візитів, засідань та переговорів щодо укладання договорів чи угод.

Очевидно, що якби ці заходи були включені до грудневого санкційного пакета — нічого не змінилося б. Т.к. “православний олігарх” усі необхідні договори встиг підписати у листопаді. Проте після додаткових санкцій поле для маневрів у нього значно звузилося.

Як відомо, в юридичній практиці жоден хід не можна вважати фінальним: кожен крок будь-якої зі сторін відкриває можливості для дій опонентів у відповідь. З великою ймовірністю успіху.

Тому не можна стверджувати, що із передачею активів Smart в управління Step Trust питання закрито остаточно. Інша річ, що в умовах продовження повномасштабної війни росії проти України юридичні баталії не можуть розтягуватись на довгі роки.

Зрештою, треба згадати відому аксіому: у будь-якій суперечці з будь-яким “ефективним приватним власником” перевага апріорі на стороні держави.

Віталій КРИМОВ

Додати коментар

Користувач:
email:

Forex fluctuations
Currency values in flux
Invest with caution

- Fin.Org.UA

Новини

08:40 - Кабмин зафиксировал еще на месяц цены на газ для тепловиков, бюджетных организаций и общежитий
08:40 - В Украине заработало новое поколение системы электронных платежей
08:40 - Європу накрили страйки. Профспілки блокують вокзали та аеропорти. Що відбувається?
08:20 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 06:00 02.04.2023 щодо російського вторгнення
07:50 - Як розкрадаються арештовані російські активи. Приклад “Аероку”
21:55 - Для школярів із сільських громад звільненої Херсонщини передано 5000 планшетів і ноутбуків
19:50 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 1.04.2023 щодо російського вторгнення
19:50 - Жоден новий препарат з 1 квітня не додався до переліку рецептурних, – Віктор Ляшко
19:05 - Зеленский ввел санкции в отношении Богуслаева, 225 российских компаний и 33 граждан рф
17:45 - 1 квітня в Україні уже виписано понад 3000 електронних рецептів на різні рецептурні препарати
17:45 - Вдячні Словацькій Республіці за військову допомогу та літаки Міг-29, які захищатимуть наше небо та життя людей – Олексій Резніков
15:40 - В Україні почав діяти закон про е-резидентство, що дозволить іноземцям вести бізнес та сплачувати податки онлайн
15:40 - Ірина Верещук сьогодні з робочою поїздкою перебуває на Херсонщині
13:35 - Герман Галущенко: у суботу, 1 квітня, генерація електроенергії повністю забезпечує потреби споживачів
13:35 - Оперативна інформація щодо роботи піротехнічних підрозділів ДСНС України
13:10 - Объем неработающих кредитов в феврале уменьшился на 2,5 млрд гривен
13:10 - ЕС вводит исключения из санкций для гуманитарной помощи
12:20 - “Черниговоблэнерго” жалуется, что из-за войны у него чаще воруют электроэнергию
12:20 - Мининфраструктуры начало отбор проектов термомодернизации общественных зданий
11:30 - Денис Шмигаль: Для відновлення справедливості потрібні трибунал над росією, конфіскація активів та потужні санкції
11:30 - Всемирный банк разрешил перенаправить 130 млн долларов в льготные кредиты для украинских аграриев
10:35 - Польша рекордно увеличила импорт топлива из-за увеличения экспорта в Украину
10:35 - Монастирський переділ
10:35 - Электросамокаты и моноколеса в Украине признали транспортными средствами
09:40 - В 2022 году с финансового рынка Украины ушло более 420 небанковских компаний
09:40 - Евросоюз хочет вернуть импортные пошлины на украинское зерно
09:25 - Набір добровольців до «Гвардії наступу» продовжується, — Ігор Клименко
09:25 - Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 01.04.2023
08:45 - “Днепропресс” в 2022 году сохранил смешную прибыль
08:45 - Шахрайства Трампа. Чи спишуть республіканці експрезидента


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.4516
Канадський долар26.9899
Юань Женьміньбі5.3192
Чеська крона1.6914
Данська крона5.3352
Гонконгівський долар4.6585
Форинт0.104682
Індійська рупія0.44493
Рупія0.0024402
Новий ізраїльський шекель10.1085
Єна0.27457
Теньге0.08024
Вона0.028107
Мексиканське песо2.0238
Молдовський лей1.9916
Новозеландський долар22.8682
Норвезька крона3.4927
Російський рубль0.47125
Сінгапурський долар27.4952
Ренд2.0557
Шведська крона3.5233
Швейцарський франк39.8829
Єгипетський фунт1.1873
Фунт стерлінгів45.2482
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5426
Румунський лей8.0296
Турецька ліра1.9061
СПЗ (спеціальні права запозичення)49.195
Болгарський лев20.3193
Євро39.7373
Злотий8.5039
Алжирський динар0.26987
Така0.34305
Вірменський драм0.094133
Домініканське песо0.66857
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.6487
Малайзійський ринггіт8.2822
Марокканський дирхам3.5755
Пакистанська рупія0.12903
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015582
Бат1.07082
Дирхам ОАЕ9.9566
Туніський динар11.9595
Узбецький сум0.0031985
Новий тайванський долар1.19936
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33893
Сомоні3.3507
Ларі14.3288
Бразильський реал7.1775
Золото72417.53
Срібло873.96
Платина35993.74
Паладій54480.27

Курси валют, встановлені НБУ на: 03.04.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150901.89901.89895.82895.82400437.61
2064601016.421016.421016.421016.421016.42
226658987987987987515214.00
VERES155.17155.17155.17155.173879.25
XS1591298002980029800298001966800.00

Дані за 31.03.2023