Вадим Новинський. Олігархічний портрет “суки православной”

04.12.2022 08:05 | Укррудпром

Президент Володимир Зеленський 2 грудня провів засідання РНБОУ, яке запровадило санкції щодо спонсора УПЦ МП Вадима Новинського, намісника Києво-Печерської лаври владики Павла та ще понад десяти діячів УПЦ Московського патріархату.

Зараз він виїхав до Німеччини. На початку листопада керівництво УПЦ їздило до нього. Вище фото з того візиту.

“Церковні санкції”, як кажуть джерела ВВС, будуть схожі на санкції проти громадян України, зокрема, щодо Віктора Медведчука. Має бути блокування і арешт рахунків та активів, якими не буде змоги користуватись. Також можуть виникнути проблеми під час подорожей за кордон.

Які активи є у Новинського, якого Петро Порошенко раніше назвав “сукою православною” за просування інтересів Московського патріархату, — пропонуємо дані зі звіту Центру економічної стратегії “Олігархічний український капітал”.

Вадим Новинський — російський і український бізнесмен, народний депутат України, екс-регіонал. Він володіє однією з найбільших промислово-інвестиційних груп України “Смарт-Холдинг”. “Смарт-Холдинг”  об’єднує  підприємства  гірничо-металургійного  й  нафтогазового  комплексів,  сільського господарства, суднобудування та нерухомості. Також група входить як акціонер разом із компанією Ріната Ахметова СКМ до аграрного холдингу HarvЕast.

ГАЛУЗІ, В ЯКИХ ПРЕДСТАВЛЕНІ ІНТЕРЕСИ

ГІРНИЧО-МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМПЛЕКС

Найбільша інвестиція “Смарт-Холдингу” Новинського у гірничо-металургійному комплексі — це пакет акцій  “Групи  Метінвест”.  “Смарт-Холдинг”  керує    нею  на  партнерських  засадах  із  Групою  СКМ.

НАФТА І ГАЗ

Нафтогазове крило “Смарт-Холдингу” представлено публічною британською компанією з активами в Україні  Enwell  Energy  (колишня  Regal  Petroleum),  а  також  українськими  газовидобувними підприємствами “Пром-Енерго Продукт” і “Укргазвидобуток”.

У сфері альтернативної енергетики “Смарт-Холдинг” реалізує проєкт будівництва мережі заводів із виробництва паливних пелет із біомаси.

Компанії підрозділу “Смарт-Холдингу” мають 5 спецдозволів на розробку надр в Україні.

БУДІВНИЦТВО І НЕРУХОМІСТЬ

Девелоперський напрям “Смарт-Холдингу” представлений компанією Smart Urban Solutions. Відомим проєктом групи була реконструкція готелю “Спорт” біля НСК “Олімпійський”, приватизованого у 2012 році. Нині працює під брендом Park Inn.

Під час активної фази бойових дій на Донбасі у 2014-2015 роках міноритарний партнер Новинського із  торговельної  групи  “Амстор”  Володимир  Вагоровський  спробував  здійснити  захоплення  мережі торговельних центрів і супермаркетів, які працювали у Центральній і Східній Україні.

У підсумку ТЦ закрили на кілька місяців, після чого “Смарт-Холдинг” зміг відновити контроль тільки над об’єктами нерухомості, а власну мережу супермаркетів довелося закрити.

ІНШЕ

Агробізнес.  Основний  інвестиційний  проєкт  у  цьому  напрямі  —  агрохолдинг  HarvEast.  Його мажоритарний  акціонер  з  часткою  у  75%  —  група  СКМ.  Загальний  земельний  банк сільськогосподарських  активів,  у  розвитку  яких  беруть  участь  підприємства  “Смарт-Холдингу”, перевищує  100  тис.  га  (детальніше  —  у  підрозділі  1.1).  Аграрний  напрям  також  представлений компаніями, які об’єднані під ТМ “Верес”.

Суднобудування  та  логістика.  Від  2005  року  “Смарт-Холдинг”  розвиває  суднобудівний  напрям, представлений  “Смарт  Мерітайм  Груп”  (Smart  Maritime  Group,  SMG).  До  складу  SMG  входять Миколаївська та Херсонська верфі, кожна з яких посідає провідні позиції у суднобудівній галузі як в Україні, так і в Азово-Чорноморському регіоні.

Виробничі потужності суднобудівних підприємств дають змогу будувати середньо- та великотоннажні повнокомплектні судна водотоннажністю до 120 тис. тонн. Замовниками заводів виступають компанії з Нідерландів, Норвегії, Великої Британії та інших країн.

2016  року  “Смарт-Холдинг”  вирішив  створити  логістичний  хаб  у  форматі  індустріального  парку  з акцентом  на  вантажоперевалювання  продукції  аграрного  сектору  та  металоконструкцій.  У  межах проєкту створено керівну компанію “Наваль Логістик” та компанію-оператора “Наваль Парк”. Остання надає послуги, пов’язані із перевалюванням вантажів.

Від 2007 року “Смарт-Холдинг” реалізує будівництво морського торгового порту “Очаків” на умовах державно-приватного партнерства. Наразі порт має потужності для перевалювання вантажів обсягом понад 0,5 млн тонн на рік. У порту функціонують 5 причалів.

РЕГУЛЯЦІЇ, В ЯКИХ ПРИСУТНІ ІНТЕРЕСИ

Новинський  був  народним  депутатом  України,  а  отже,  його  законопроєкти  могли  відображати прагнення до преференцій для його бізнесу.

Також  Новинський  працює  у  церковній  сфері.  Його  називають  “православним  олігархом”.  Він впливова особа в Українській православній церкві Московського патріархату. Бізнесмен виступає за єдність  церкви  з  РПЦ  та  засуджує  автономістські  тенденції.  Зокрема,  це  проявляється  в  його політичній та законотворчій діяльності.

В  попередні  роки  компанії  групи  Smart  Energy  нарощували  добування  вуглеводнів  непоганими темпами. Це стало можливим завдяки отриманню від Держгеонадр спеціальних дозволів. Серед фірм, що  володіють  нафтогазовими  сппецдозволами,  майже  немає  відомих  міжнародних  корпорацій  або іноземних  видобувних  компаній,  що  системно  інвестують  у  розвиток  галузі.  Третину  приватних компаній,  що  видобувають  нафту  і  газ,  контролюють  публічні  особи,  тобто  ті,  які  виконують  або виконували  визначені  публічні  функції  держави  чи  є  близькими  соратниками  таких  осіб.  Вадим Новинський із п’ятьма спецдозволами серед них.

РЕЛІГІЯ

Центральна сфера “небізнесових” інтересів Новинського це православна церква, і ця сфера сильно пов’язана з політичною орієнтацією проросіьйкого електорату України. Базовою аудиторії для партій у  яких  перебував  Новинський.  Новинський  бере  активну  участь  у  релігійному  житті  України  і  є впливовою  особою  в  Українській  православній  церкві  Московського  Патріархату.  Він  виступав  за об’єднання Української церкви із російською і виступав проти автономії Української церкви.

В 2015-му році Новинський опинився у базі “Миротворець”, як зазначається олігарх “керує і фінансує діяльність, спрямовану на розпалювання міжконфесійної ворожнечі”.

У квітні 2020, митрополит Онуфрій висвятив Вадима Новинського у диякони УПЦ (МП). Рік потому, взяв участь у Великодній службі у Києво-Печерські Лаврі у якості диякона.

Нардеп Новинський подав два законопроекти у своїх інтересах УПЦ (МП) щодо релігійних питань.

Першим — 1104 — він пропонує такі зміни:

російська модель державно-церковних відносин, аби пірамідальна структура могла розвивати мережу приходів-філіалів;

ускладнити можливість переходу общин з однієї церкви у іншу;

забрати право на користування храмом на договірних засадах у не згодних з переходом в іншу общину;

заборона для держави достроково розривати договори оренди землі та нерухомості. Вилучати та передавати будівлі можна тільки з дозволу релігійної організації;

вилучення статті про особливий статус Андріївської церкви.

Другим законопроектом № 1107 Новинський пропонує встановлювати кримінальну відповідальність за перешкоджання діяльності релігійних організацій.

СПОРТ

Вадим Новинський підтримував професійний кримський клуб — ПФК Севастополь. З 2010 по 2014 рік спонсорами клубу була група Новинського  “Смарт-Холдинг”, а сам олігарх — почесним президентом.  Цікаво, що до Новинського, почесним президентом “Севастопля” був Віктор Янукович.

У 2010 році Новинський володів 25% акцій холдингу Ахметова “Метінвест”, і тому міг залучити в команду немало гравців “Шахтаря” — здебільшого ветеранів, які закінчували кар’єру або молодь, яка шукала ігрової практики.

Новинський  допоміг  “Севастополю”  фінансово,  але  втратив  інтерес  до  клубу  після  того,  як  зміг балотуватися у народні депутати за одним з округів м. Севастополя.  Олігарх використовував футбол для своєї агітації. Наприклад, у переддень голосування (т.зв день тиші) організував святкування для вболівальників “Севастополю” на честь виходу команди у вищу лігу. На афішах події згадувалось про організаторів свята — благодійний фонд Новинського.

Зауважимо, що “Севастополь” за своє недовге існування з 2002 по 2014 рік переважно був командою Першої  ліги  —  другою  за  силою  в  професійному  футболі  країни.  З  початком  тимчасової  окупації півострову Крим, ПФК Севастополь, як і “Таврія” припинили своє існування.

АКТИВИ ЗА КОРДОНОМ

Разом  зі  своїм  партнером  Рінатом  Ахметовим  Вадим  Новинський  є  співвласником  кількох зарубіжних підприємств, які входять до складу холдингу “Метінвест”. Новинський, який є вихідцем з росії, але отримав українське громадянство у 2012 році, досі володіє низкою об’єктів нерухомості  у російській  Федерації.  За  словами  Юлії  Кір’янової,  генерального  директора  “Смарт-Холдингу” Новинського, компанія не володіє жодними активами у росії та Білорусі.

ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛІГАРХІВ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ

Деякі  олігархи,  як-от  Коломойський,  Боголюбов  та  Новинський,  залишилися  байдужими  і  не підтримали Україну жодним чином або публічно не заявили про таку підтримку.

Вадим  Новинський  чи  не  найсуперечливіший  серед  найбагатших  людей  України.  Він  народився у росії, а українське громадянство отримав у 2012 році. Відтоді він був палким прихильником тісних російсько-українських відносин, навіть після анексії Криму та початку російсько-української війни у 2014 році. За інформацією “Української правди”,  першим, кому він зателефонував 24 лютого  2022 року, був російський патріарх Кирило.

Від  початку  повномасштабної  війни  (станом  на  11  вересня)  Фонд  Вадима  Новинського  надав гуманітарну та медичну допомогу на суму понад 20 млн дол. Новинський не допомагає українській армії або замовчує про таку допомогу.  Новинський був народним депутатом майже дев’ять років, 6 липня 2022 року він склав повноваження.

З його відставкою він та його бізнес-партнер Ахметов можуть не претендувати на статус олігарха за новим антиолігархічним законом.

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

00:00 - Восьми небанківським установам анульовано ліцензії, шість установ виключено з реєстрів
23:59 - НБУ імплементує анонсовану зміну в розрахунку обов'язкових резервів для посилення конкуренції банків за строкові депозити населення
23:59 - Національний банк презентував освітянам дистанційну Школу фінансової грамотності "ТАЛАН"
23:58 - До СЕНС БАНК застосовані заходи впливу за порушення вимог щодо етичної поведінки
22:40 - Ольга Стефанішина обговорила з Єврокомісаром Йоханнесом Ханом налагодження системної взаємодії у сфері моніторингу використання коштів
22:40 - Мінна безпека для дітей: уроки, які рятують життя
22:40 - Європа повинна продовжувати боротьбу з російською агресією на енергетичному фронті, - Герман Галущенко
20:35 - Україна пропонує створити державну структуру, яка координуватиме гуманітарне розмінування, – Юлія Свириденко на зустрічі з послами G7
20:35 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 27.03.2023 щодо російського вторгнення
20:35 - 27 березня: Ситуація в енергетиці
20:35 - Мінцифри про підсумки та плани щодо цифровізації в Україні
20:35 - Україна отримала 33 «швидкі» від міжнародних партнерів
20:35 - Україна проходить пік цін на овочі, – Тарас Висоцький
20:35 - Світовий Банк планує надати додаткову допомогу на відновлення агросектора України
19:25 - НБУ отказался ужесточать резервные требования по средствам юридических лиц
19:25 - Отрыжка “Великого крадивництва”: расходы на погашение долгов “Укравтодора” превысили финансирование ремонта дорог
19:25 - Украина получила более 36 тонн энергетического оборудования от Бельгии
19:25 - Взломан Telegram-канал Петра Оленича, руководителя цифровой трансформации Киева
19:25 - Украина успешно завершает самый тяжелый отопительный сезон
18:50 - Нефть поднимается со дна
18:30 - Сергій Марченко зустрівся з Єврокомісаром із питань бюджету та адміністрування
18:30 - Мінекономіки: З початку 2023 року бізнес отримав доступних кредитів на майже 20 млрд грн
18:30 - Промпроизводство в Украине в 2022 году сократилось более чем на треть
18:30 - Приватбанк отменил комиссию на переводы с карт польских и немецких банков
18:30 - Надрові колаборанти? В російському підприємстві засвітився співвласник українського бізнесу
18:30 - Украина в феврале 2023 увеличила импорт плоского проката на 48,3%
18:30 - НБУ получил первый купон по эмиссионным ОВГЗ
18:30 - Количество выявленных подделок гривны упало в 2022 году в три раза
18:30 - “Добробут” Игоря Мазепы закрыл открытые в прошлом году клиники в Ивано-Франковске и Львове
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 27.03.2023


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.3163
Канадський долар26.6739
Юань Женьміньбі5.3141
Чеська крона1.6597
Данська крона5.286
Гонконгівський долар4.6585
Форинт0.102215
Індійська рупія0.44395
Рупія0.0024101
Новий ізраїльський шекель10.262
Єна0.27815
Теньге0.079889
Вона0.028104
Мексиканське песо1.9887
Молдовський лей1.9745
Новозеландський долар22.6488
Норвезька крона3.4758
Російський рубль0.47719
Сінгапурський долар27.4539
Ренд1.9957
Шведська крона3.5138
Швейцарський франк39.8894
Єгипетський фунт1.1834
Фунт стерлінгів44.8496
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5426
Румунський лей7.9722
Турецька ліра1.9151
СПЗ (спеціальні права запозичення)49.0754
Болгарський лев20.1413
Євро39.3899
Злотий8.4062
Алжирський динар0.26723
Така0.3458
Вірменський драм0.093925
Домініканське песо0.66051
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41831
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5589
Малайзійський ринггіт8.1499
Марокканський дирхам3.5203
Пакистанська рупія0.13997
Саудівський ріял9.7441
Донг0.0015371
Бат1.03433
Дирхам ОАЕ9.9563
Туніський динар11.6409
Узбецький сум0.0032259
Новий тайванський долар1.19701
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33086
Сомоні3.35
Ларі13.9965
Бразильський реал7.03
Золото71469.67
Срібло842.85
Платина35517.62
Паладій51610.73

Курси валют, встановлені НБУ на: 28.03.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150896.65896.65896.65896.65841954.35
2262601082.081082.081082.081082.081593903.84
BAVL0.3150.3150.3150.31578750.00
CEEN4.7024.7024.2014.2011310.40
VERES155.17155.17155.17155.171706.87

Дані за 27.03.2023