Вадим Новинський. Олігархічний портрет “суки православной”

04.12.2022 08:05 | Укррудпром

Президент Володимир Зеленський 2 грудня провів засідання РНБОУ, яке запровадило санкції щодо спонсора УПЦ МП Вадима Новинського, намісника Києво-Печерської лаври владики Павла та ще понад десяти діячів УПЦ Московського патріархату.

Зараз він виїхав до Німеччини. На початку листопада керівництво УПЦ їздило до нього. Вище фото з того візиту.

“Церковні санкції”, як кажуть джерела ВВС, будуть схожі на санкції проти громадян України, зокрема, щодо Віктора Медведчука. Має бути блокування і арешт рахунків та активів, якими не буде змоги користуватись. Також можуть виникнути проблеми під час подорожей за кордон.

Які активи є у Новинського, якого Петро Порошенко раніше назвав “сукою православною” за просування інтересів Московського патріархату, — пропонуємо дані зі звіту Центру економічної стратегії “Олігархічний український капітал”.

Вадим Новинський — російський і український бізнесмен, народний депутат України, екс-регіонал. Він володіє однією з найбільших промислово-інвестиційних груп України “Смарт-Холдинг”. “Смарт-Холдинг”  об’єднує  підприємства  гірничо-металургійного  й  нафтогазового  комплексів,  сільського господарства, суднобудування та нерухомості. Також група входить як акціонер разом із компанією Ріната Ахметова СКМ до аграрного холдингу HarvЕast.

ГАЛУЗІ, В ЯКИХ ПРЕДСТАВЛЕНІ ІНТЕРЕСИ

ГІРНИЧО-МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМПЛЕКС

Найбільша інвестиція “Смарт-Холдингу” Новинського у гірничо-металургійному комплексі — це пакет акцій  “Групи  Метінвест”.  “Смарт-Холдинг”  керує    нею  на  партнерських  засадах  із  Групою  СКМ.

НАФТА І ГАЗ

Нафтогазове крило “Смарт-Холдингу” представлено публічною британською компанією з активами в Україні  Enwell  Energy  (колишня  Regal  Petroleum),  а  також  українськими  газовидобувними підприємствами “Пром-Енерго Продукт” і “Укргазвидобуток”.

У сфері альтернативної енергетики “Смарт-Холдинг” реалізує проєкт будівництва мережі заводів із виробництва паливних пелет із біомаси.

Компанії підрозділу “Смарт-Холдингу” мають 5 спецдозволів на розробку надр в Україні.

БУДІВНИЦТВО І НЕРУХОМІСТЬ

Девелоперський напрям “Смарт-Холдингу” представлений компанією Smart Urban Solutions. Відомим проєктом групи була реконструкція готелю “Спорт” біля НСК “Олімпійський”, приватизованого у 2012 році. Нині працює під брендом Park Inn.

Під час активної фази бойових дій на Донбасі у 2014-2015 роках міноритарний партнер Новинського із  торговельної  групи  “Амстор”  Володимир  Вагоровський  спробував  здійснити  захоплення  мережі торговельних центрів і супермаркетів, які працювали у Центральній і Східній Україні.

У підсумку ТЦ закрили на кілька місяців, після чого “Смарт-Холдинг” зміг відновити контроль тільки над об’єктами нерухомості, а власну мережу супермаркетів довелося закрити.

ІНШЕ

Агробізнес.  Основний  інвестиційний  проєкт  у  цьому  напрямі  —  агрохолдинг  HarvEast.  Його мажоритарний  акціонер  з  часткою  у  75%  —  група  СКМ.  Загальний  земельний  банк сільськогосподарських  активів,  у  розвитку  яких  беруть  участь  підприємства  “Смарт-Холдингу”, перевищує  100  тис.  га  (детальніше  —  у  підрозділі  1.1).  Аграрний  напрям  також  представлений компаніями, які об’єднані під ТМ “Верес”.

Суднобудування  та  логістика.  Від  2005  року  “Смарт-Холдинг”  розвиває  суднобудівний  напрям, представлений  “Смарт  Мерітайм  Груп”  (Smart  Maritime  Group,  SMG).  До  складу  SMG  входять Миколаївська та Херсонська верфі, кожна з яких посідає провідні позиції у суднобудівній галузі як в Україні, так і в Азово-Чорноморському регіоні.

Виробничі потужності суднобудівних підприємств дають змогу будувати середньо- та великотоннажні повнокомплектні судна водотоннажністю до 120 тис. тонн. Замовниками заводів виступають компанії з Нідерландів, Норвегії, Великої Британії та інших країн.

2016  року  “Смарт-Холдинг”  вирішив  створити  логістичний  хаб  у  форматі  індустріального  парку  з акцентом  на  вантажоперевалювання  продукції  аграрного  сектору  та  металоконструкцій.  У  межах проєкту створено керівну компанію “Наваль Логістик” та компанію-оператора “Наваль Парк”. Остання надає послуги, пов’язані із перевалюванням вантажів.

Від 2007 року “Смарт-Холдинг” реалізує будівництво морського торгового порту “Очаків” на умовах державно-приватного партнерства. Наразі порт має потужності для перевалювання вантажів обсягом понад 0,5 млн тонн на рік. У порту функціонують 5 причалів.

РЕГУЛЯЦІЇ, В ЯКИХ ПРИСУТНІ ІНТЕРЕСИ

Новинський  був  народним  депутатом  України,  а  отже,  його  законопроєкти  могли  відображати прагнення до преференцій для його бізнесу.

Також  Новинський  працює  у  церковній  сфері.  Його  називають  “православним  олігархом”.  Він впливова особа в Українській православній церкві Московського патріархату. Бізнесмен виступає за єдність  церкви  з  РПЦ  та  засуджує  автономістські  тенденції.  Зокрема,  це  проявляється  в  його політичній та законотворчій діяльності.

В  попередні  роки  компанії  групи  Smart  Energy  нарощували  добування  вуглеводнів  непоганими темпами. Це стало можливим завдяки отриманню від Держгеонадр спеціальних дозволів. Серед фірм, що  володіють  нафтогазовими  сппецдозволами,  майже  немає  відомих  міжнародних  корпорацій  або іноземних  видобувних  компаній,  що  системно  інвестують  у  розвиток  галузі.  Третину  приватних компаній,  що  видобувають  нафту  і  газ,  контролюють  публічні  особи,  тобто  ті,  які  виконують  або виконували  визначені  публічні  функції  держави  чи  є  близькими  соратниками  таких  осіб.  Вадим Новинський із п’ятьма спецдозволами серед них.

РЕЛІГІЯ

Центральна сфера “небізнесових” інтересів Новинського це православна церква, і ця сфера сильно пов’язана з політичною орієнтацією проросіьйкого електорату України. Базовою аудиторії для партій у  яких  перебував  Новинський.  Новинський  бере  активну  участь  у  релігійному  житті  України  і  є впливовою  особою  в  Українській  православній  церкві  Московського  Патріархату.  Він  виступав  за об’єднання Української церкви із російською і виступав проти автономії Української церкви.

В 2015-му році Новинський опинився у базі “Миротворець”, як зазначається олігарх “керує і фінансує діяльність, спрямовану на розпалювання міжконфесійної ворожнечі”.

У квітні 2020, митрополит Онуфрій висвятив Вадима Новинського у диякони УПЦ (МП). Рік потому, взяв участь у Великодній службі у Києво-Печерські Лаврі у якості диякона.

Нардеп Новинський подав два законопроекти у своїх інтересах УПЦ (МП) щодо релігійних питань.

Першим — 1104 — він пропонує такі зміни:

російська модель державно-церковних відносин, аби пірамідальна структура могла розвивати мережу приходів-філіалів;

ускладнити можливість переходу общин з однієї церкви у іншу;

забрати право на користування храмом на договірних засадах у не згодних з переходом в іншу общину;

заборона для держави достроково розривати договори оренди землі та нерухомості. Вилучати та передавати будівлі можна тільки з дозволу релігійної організації;

вилучення статті про особливий статус Андріївської церкви.

Другим законопроектом № 1107 Новинський пропонує встановлювати кримінальну відповідальність за перешкоджання діяльності релігійних організацій.

СПОРТ

Вадим Новинський підтримував професійний кримський клуб — ПФК Севастополь. З 2010 по 2014 рік спонсорами клубу була група Новинського  “Смарт-Холдинг”, а сам олігарх — почесним президентом.  Цікаво, що до Новинського, почесним президентом “Севастопля” був Віктор Янукович.

У 2010 році Новинський володів 25% акцій холдингу Ахметова “Метінвест”, і тому міг залучити в команду немало гравців “Шахтаря” — здебільшого ветеранів, які закінчували кар’єру або молодь, яка шукала ігрової практики.

Новинський  допоміг  “Севастополю”  фінансово,  але  втратив  інтерес  до  клубу  після  того,  як  зміг балотуватися у народні депутати за одним з округів м. Севастополя.  Олігарх використовував футбол для своєї агітації. Наприклад, у переддень голосування (т.зв день тиші) організував святкування для вболівальників “Севастополю” на честь виходу команди у вищу лігу. На афішах події згадувалось про організаторів свята — благодійний фонд Новинського.

Зауважимо, що “Севастополь” за своє недовге існування з 2002 по 2014 рік переважно був командою Першої  ліги  —  другою  за  силою  в  професійному  футболі  країни.  З  початком  тимчасової  окупації півострову Крим, ПФК Севастополь, як і “Таврія” припинили своє існування.

АКТИВИ ЗА КОРДОНОМ

Разом  зі  своїм  партнером  Рінатом  Ахметовим  Вадим  Новинський  є  співвласником  кількох зарубіжних підприємств, які входять до складу холдингу “Метінвест”. Новинський, який є вихідцем з росії, але отримав українське громадянство у 2012 році, досі володіє низкою об’єктів нерухомості  у російській  Федерації.  За  словами  Юлії  Кір’янової,  генерального  директора  “Смарт-Холдингу” Новинського, компанія не володіє жодними активами у росії та Білорусі.

ДІЯЛЬНІСТЬ ОЛІГАРХІВ ПІД ЧАС ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ

Деякі  олігархи,  як-от  Коломойський,  Боголюбов  та  Новинський,  залишилися  байдужими  і  не підтримали Україну жодним чином або публічно не заявили про таку підтримку.

Вадим  Новинський  чи  не  найсуперечливіший  серед  найбагатших  людей  України.  Він  народився у росії, а українське громадянство отримав у 2012 році. Відтоді він був палким прихильником тісних російсько-українських відносин, навіть після анексії Криму та початку російсько-української війни у 2014 році. За інформацією “Української правди”,  першим, кому він зателефонував 24 лютого  2022 року, був російський патріарх Кирило.

Від  початку  повномасштабної  війни  (станом  на  11  вересня)  Фонд  Вадима  Новинського  надав гуманітарну та медичну допомогу на суму понад 20 млн дол. Новинський не допомагає українській армії або замовчує про таку допомогу.  Новинський був народним депутатом майже дев’ять років, 6 липня 2022 року він склав повноваження.

З його відставкою він та його бізнес-партнер Ахметов можуть не претендувати на статус олігарха за новим антиолігархічним законом.

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Новини

17:00 - Дефицит электроэнергии в Украине пока стабилен и значителен
17:00 - Справа “Укрнафти”: про що говорять показові обшуки в Коломойського
17:00 - НБУ готовит изменения в закон, которые позволят национализировать Альфа-банк Михаила Фридмана
17:00 - Націоналізація має “Сенс”. Що з банком Фрідмана та коли він перейде у руки держави
16:15 - Уряд надав Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей повноваження ініціювати санкції
16:15 - В Одеській області близько 3 тис. громадян замовили витяг з Державного земельного кадастру в режимі онлайн
16:15 - У містах та селищах міського типу по всій країні: масштабуємо послугу обміну лампочок через Дію за програмою ЄС та Уряду
16:15 - Україна отримала високу оцінку Єврокомісії щодо виконання вимог ЄС у митній сфері
16:15 - Програма переходу на енергоефективні лампи запрацювала в масштабах країни
16:15 - Набір до штурмових бригад «Гвардія наступу» триває: вже подано майже 9 000 заявок
16:15 - Триває прийом заявок за урядовою програмою «Грант на власну справу»
16:15 - Наш внесок у перемогу – це наша єдність, довіра і повага один до одного, – Ірина Верещук
16:15 - Микола Сольський обговорив із британським колегою Марком Стівеном Спенсером фінансову підтримку українських аграріїв
16:13 - Багатомільярдні порушення виявлено держаудиторами в 2022 році на Харківщині
16:05 - В январе цены на итальянском рынке чёрного лома выросли на 15-20 евро за тонну
16:05 - Тайную бухгалтерию “Укрнафты” Игоря Коломойского нашли в ужгородской аптеке
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на: 08.02.2023
15:55 - ФРС випустила вказівки для банків США та фінкомпаній щодо діяльності з криптовалютами
15:55 - Берлінський іншуртех Wefox скорочує свій штат на 1400 співробітників
15:36 - НКРЕКП разом з операторами систем розподілу обговорили план дій щодо справедливого розподілу електропостачання
15:35 - До уваги споживачів: НКРЕКП спростила процедуру укладення договорів на роздрібному ринку електроенергії та зміни постачальника
15:34 - Регулятор захистив права власників приватних домогосподарств, в яких встановлені установки з виробництва електричної енергії з альтернативних джерел
15:10 - Военное положение и мобилизация в Украине снова продлены на 90 дней
15:10 - BBC удивлено тем, как Алексей Резников несмотря на факты коррупции сохранил пост министра обороны
14:53 - Які способи отримання фіскального чеку покупцем за оплачені товари (послуги) через ПРРО?
14:51 - Щодо строків подання податкової декларації про майновий стан і доходиЩодо строків подання податкової декларації про майновий стан і доходи
14:50 - Чи подається декларація про доходи при отриманні благодійної допомоги/внесків військовослужбовцем та фізособою – благодійником?
14:48 - Чи можуть бути використані в розслідуваннях та/або перевірках стосовно декларанта відомості, які зазначені таким декларантом у одноразовій (спеціальній) добровільній декларації?
14:47 - Про повторне включення юридичної особи – сільськогосподарського товаровиробника до четвертої групи платників єдиного податку
14:46 - Про запровадження нової форми податкової декларації з транспортного податку


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.3256
Канадський долар27.2402
Юань Женьміньбі5.3884
Чеська крона1.6426
Данська крона5.2611
Гонконгівський долар4.6595
Форинт0.099277
Індійська рупія0.44217
Рупія0.0024147
Новий ізраїльський шекель10.5112
Єна0.27696
Теньге0.080117
Вона0.029122
Мексиканське песо1.9154
Молдовський лей1.9465
Новозеландський долар23.0583
Норвезька крона3.5194
Російський рубль0.51364
Сінгапурський долар27.5677
Ренд2.0744
Шведська крона3.4395
Швейцарський франк39.5336
Єгипетський фунт1.207
Фунт стерлінгів43.833
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5528
Румунський лей7.9865
Турецька ліра1.9421
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.9687
Болгарський лев20.0189
Євро39.1485
Злотий8.2302
Алжирський динар0.26875
Така0.34712
Вірменський драм0.092422
Домініканське песо0.64755
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.025047
Сом0.42448
Ліванський фунт0.024258
Лівійський динар7.6757
Малайзійський ринггіт8.5637
Марокканський дирхам3.578
Пакистанська рупія0.13705
Саудівський ріял9.7438
Донг0.0015592
Бат1.1076
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.9536
Узбецький сум0.0032448
Новий тайванський долар1.21725
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33742
Сомоні3.5531
Ларі13.7948
Бразильський реал7.1321
Золото68403.76
Срібло815
Платина35479.59
Паладій58172.23

Курси валют, встановлені НБУ на: 08.02.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
213227980.93980.93980.93980.93206976.23
225668993.11993.11993.11993.11282043.24
2262601052.571052.571052.571052.57155780.36
BAVL0.320.320.320.3228800.00
VERES138.87147138.871473519.87

Дані за 06.02.2023