Чи замінить венесуельська нафта російську?

03.12.2022 09:45 | Укррудпром

Чому США дозволили Chevron розробляти нафтові родовища у Венесуелі? .

 Минулої суботи, 26 листопада, адміністрація Джо Байдена поновила на шість місяців ліцензію американській компанії Chevron на розширення розробки нафтових родовищ у Венесуелі та транспортування венесуельської нафти до США. Попри те, що ймовірність схвалення такого рішення була відома ще кілька місяців тому, на тлі війни в Україні та особливо наближення дати набуття чинності ембарго ЄС на імпорт російської нафти (5 грудня), воно викликало чималу зацікавленість. Реакція варіюється від завищених сподівань на повне заміщення російської нафти та очікування радикальних змін на світовому ринку нафти до заперечення можливості якогось позитивного результату.

Згадана ліцензія передбачає виробництво й видобуток нафти і нафтопродуктів чотирма спільними підприємствами, створеними Chevron із венесуельською державною нафтовою компанією PDVSA. До впровадження санкцій у 2019 році зазначені підприємства сукупно виробляли майже 200 тис. барелів/день.

Читайте також: Куба, що знаходиться в кризовій ситуації, виявилася затиснутою між союзником росією і сусідніми США.

Ліцензія визначається як “лімітована”, оскільки передбачає певні обмеження діяльності компанії. Передовсім поки що йдеться про видобуток нафти лише в обсязі, необхідному для покриття венесуельського боргу перед Chevron. Нафта, видобута спільними підприємствами, має продаватися самій Chevron і постачатися виключно до США, при цьому не дозволяється виплата ані податків чи відсотків уряду Венесуели, ані дивідендів, зокрема у формі сировини, венесуельській компанії PDVSA та будь-якому спільному підприємству, в якому вона володіє більш ніж 50% акцій. Також забороняються трансакції з будь-якими венесуельськими компаніями, пов"язаними з росією та Іраном.

За інформацією видання Bloomberg, Chevron уже почав готувати першу партію нафти в обсязі 1 млн бар. для постачання наприкінці грудня до нафтопереробних заводів США.

Автори численних публікацій у світових медіа посилаються на процитоване Associated Press висловлювання, нібито зроблене якимось американським високопосадовцем на умовах анонімності, що рішення про надання ліцензії Chevron жодним чином не пов"язане з намаганнями уряду Байдена знайти заміну російській нафті на тлі війни в Україні, розширити виробництво енергоносіїв у світі та вплинути на утворення цін на світовому нафтовому ринку. Частково правда в цьому є.

Про повне заміщення російської нафти венесуельською, безумовно, не йдеться. Венесуела не виробляє нафти в необхідній для цього кількості й наразі не спроможна швидко налагодити виробництво великого обсягу через зношеність обладнання, що періодично призводить до зупинення окремих підприємств. Навіть за умови зростання видобутку до максимальних 3 млн бар./день, як бувало в найкращі роки, цього обсягу не порівнювати з 11 млн бар./день, які донедавна видобувалися на росії.

Те ж саме можна сказати з приводу можливості знизити ціни на нафту на світовому ринку, які зросли внаслідок російської агресії і в результаті зменшення виробництва країнами ОПЕК: обсяги постачання не будуть настільки великими, щоб істотно на це вплинути.

Заміщення російської нафти справді не було головною метою з самого початку змін у політиці США стосовно Венесуели. Повідомлення, що адміністрація Байдена розглядає запит Chevron про надання дозволу на отримання венесуельської нафти в рахунок боргу, з"явилися у світових медіа 7 лютого 2022 року — ще до початку масштабного вторгнення рф в Україну, хоча вже в той період, коли його ймовірність серйозно розглядали американські військові. Причиною послаблення санкцій насамперед була потреба американської економіки у відновленні постачання нафти з країни, котра володіє її найбільшими у світі підтвердженими покладами (300,878 млрд бар.), видобувала в найкращі роки до 3 млн бар./день і експортувала до 1,8 млн. бар./день до США — свого головного ринку збуту.

Проте не слід заперечувати, що саме російська агресія проти України прискорила ухвалення рішення урядом США та сприяла досягненню ним домовленостей із урядом Венесуели з цього та з інших питань.

Читайте також: Індія планує далі купувати російську нафту, бо вважає це вигідним для себе
Каракас також став більш зацікавленим у перемовинах після початку агресії: через побоювання на тлі ембарго на купівлю російської нафти зростання конкуренції з боку росії на тих ринках, де закріпилася Венесуела, особливо на ринку Китаю, який отримує майже 70% її нафти.

Американський уряд запевнив, що надалі послаблення санкцій залежатиме від готовності венесуельського уряду до співпраці з опозицією та до проведення демократичних виборів.

На жаль, для України поки що постачання венесуельської нафти не є релевантним через його обмежений обсяг: без постачання з інших країн це не зможе в найближчій перспективі допомогти витіснити росію зі світового нафтового ринку та позбавити її прибутків у цій сфері. В даному випадку для нас важливіші зусилля уряду Байдена, спрямовані на диверсифікацію нафтового ринку, в тому числі для допомоги нам у подоланні агресора. Також, на жаль, Каракас поки що великою мірою залишається другом Москви, хоч і засуджує війну як таку: Венесуела все ще отримує інформацію переважно з російських джерел і продовжує офіційно підтримувати фейкову російську тезу, що напасти на Україну росію змусила нібито політика США й НАТО. Навряд чи найближчим часом уряд Венесуели радикально змінить цю позицію — хіба що трохи пом’якшиться його негативна риторика щодо США і він не висловлюватиме однозначну повну підтримку дій росії. Проте, в кожному разі, перші кроки до демократизації та налагодження відносин зі США Каракас зробив.

Олександра КОВАЛЬОВА, асоційований аналітик Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”

Додати коментар

Користувач:
email:





Money, a fickle friend,
Worshiped, chased, gained, lost, then
Found and lost again.

- Fin.Org.UA

Новини

19:35 - Грецькі судновласники уникають відкрито транспортувати нафту московія
19:19 - У X був збій
18:50 - Підсобні робітники, продавці: кого шукають роботодавці через Держслужбу зайнятості
18:40 - Ексдепутату Київради повідомили про підозру у несплаті 12 мільйонів гривень податків
18:30 - Nokia планує інвестувати 4 мільярди доларів у ШІ
18:05 - 22 листопада менше відключатимуть світло
18:00 - Нацбанк показав курс долара і євро на понеділок 24 листопада
17:55 - Простіша зміна цільового призначення землі: уряд подав до Ради законопроєкт
17:47 - Розпочинається обговорення змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці
17:30 - На Одещині прокуратура відсудила шмат військового полігону
17:25 - Акції українських компаній пішли вгору на тлі новин про новий мирний план США
17:10 - Якою має бути архітектура відбудови
16:55 - Морква в Україні подешевшала: скільки вона зараз коштує
16:35 - Біткоїн уперше з квітня впав нижче 86 тисяч доларів
16:25 - На плівках НАБУ у справі Міндіча фігурують п’ять нардепів – ЗМІ
16:14 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:10 - Польський перевізник запустив сполучення з Туреччиною через Чорноморськ
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 24.11.2025
16:00 - Попит на автобуси впав за рік на чверть: найпопулярніші моделі
15:55 - Україна очікує суттєвого збільшення імпорту газу з США: узгоджені поставки з ORLEN
15:31 - В Україні планують посилити незалежність наглядових рад в держкомпаніях: що пропонують
15:20 - Податкова розповіла, які сектори економіки наповнили бюджет найбільше
15:05 - Чи експортує Україна електроенергію в часи блекаутів – в Міненерго відповіли
14:45 - НБУ хоче оновити порядок здійснення оверсайта платіжної інфраструктури
14:35 - Поліщук хоче повернути "Гулівер": "Три О" оскаржує передачу київського ТРЦ держбанкам
14:31 - Ключові рішення НКЦПФР від 21.11.2025
14:30 - Машини для гуманітарного розмінування зможуть сертифікувати акредитовані органи незалежно від форми власності
14:15 - В ДТЕК дали поради, як користуватись електроприладами після появи світла
14:10 - Чи "лікують" ринок ліміти на перекази
14:05 - Заступник прокурора САП звільнився на тлі підозр у зливі інформації у справі Міндіча


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32349
Австралійський долар27.237
Така0.34536
Канадський долар29.998
Юань Женьміньбі5.9442
Чеська крона2.0107
Данська крона6.5213
Гонконгівський долар5.4299
Форинт0.126997
Індійська рупія0.47247
Рупія0.0025298
Новий ізраїльський шекель12.884
Єна0.26956
Теньге0.081174
Вона0.028676
Ліванський фунт0.000472
Малайзійський ринггіт10.1908
Мексиканське песо2.2932
Молдовський лей2.4797
Новозеландський долар23.6696
Норвезька крона4.1294
Саудівський ріял11.2698
Сінгапурський долар32.3193
Донг0.0016029
Ренд2.4367
Шведська крона4.4166
Швейцарський франк52.4342
Бат1.30281
Дирхам ОАЕ11.5079
Туніський динар14.2973
Єгипетський фунт0.8909
Фунт стерлінгів55.3024
Долар США42.2672
Сербський динар0.4152
Азербайджанський манат24.8601
Румунський лей9.5694
Турецька ліра0.9958
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.274
Болгарський лев24.8967
Євро48.7045
Ларі15.6337
Злотий11.4704
Золото171797.57
Срібло2091.31
Платина64141.74
Паладій58130.08

Курси валют, встановлені НБУ на 24.11.2025