Міжнародний день Чорного моря: важливість басейну для світової екологічної та продовольчої безпеки
31.10 17:35 | Міністерство економіки України | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації
31 жовтня у світі відзначають Міжнародний день Чорного моря – акваторії, важливої для прибережних держав та всієї Європи, а також екологічної та продовольчої безпеки у світі.
Напередодні свята відбулося (онлайн) 46-те засідання Комісії із захисту Чорного моря від забруднення. Участь у засіданні взяли делегації всіх країн-учасниць: України, Болгарії, Румунії, Туреччини, Сакартвело та росії.
Українську делегацію представляла заступниця Міністра економіки, довкілля та сільського господарства Ірина Овчаренко. Україна засудила агресивні дії росії проти нашої держави та вдруге заблокувала передачу агресору головування в Комісії.
Українська сторона також виступила із заявою про шкоду для екосистеми Чорного моря внаслідок агресії росії:
руйнування інфраструктури;
пошкодження очисних споруд;
знищення природоохоронних територій;
забруднення морської води та ґрунтів.
Так, за оцінкою Державної екологічної інспекції України, за період з березня 2022 року збитки від забруднення поверхневих морських вод унаслідок російської агресії перевищили 10 млрд гривень. Підрахована шкода природно-заповідному фонду Причорномор'я від руйнації Каховської ГЕС становить 75,2 млрд грн.
«Екологічна безпека Чорного моря – це спільна відповідальність усіх країн регіону. Ми маємо діяти разом, щоб не допустити подальшого руйнування морських екосистем та водночас покарати тих, хто завдає шкоди довкіллю. Лише спільними міжнародними зусиллями можна повернути Чорному морю його мирний, природний та економічний потенціал, забезпечивши стабільність і безпеку у всьому регіоні», – наголосила Ірина Овчаренко.
Українська делегація акцентувала, що дії росії в Чорному морі також становлять загрозу глобальній продовольчій безпеці. Агресор системно руйнує морську логістику, блокує судноплавство, атакує портову інфраструктуру, намагаючись позбавити мільйони людей у всьому світі доступу до українського зерна. Адже саме українське продовольство щороку забезпечує продовольчу безпеку понад 400 мільйонів людей у світі.
Середньомісячний обсяг морського експорту агропродукції в 2021 році дорівнював 5,4 млн тонн. В середньому 94% загального експорту продукції АПК відбувалося морським шляхом. Блокування українських портів призвело до значних втрат аграрного сектору.
Проте завдяки українським захисникам та підтримці міжнародних партнерів у 2022 році вдалося частково відновити морську логістику. Від початку повномасштабного вторгнення морськими шляхами було експортовано майже 180 млн тонн агропродукції – це понад 77% усього аграрного експорту України. Зокрема, через порти Одеси, Чорноморська та Південного відправлено понад 130 млн тонн вантажів. Важливо, що у межах гуманітарної ініціативи Президента України Володимира Зеленського Grain from Ukraine, з 2022 року понад 300 тисяч тонн української агропродукції було доставлено до 18-ти найбільш уразливих країн світу.
Попри намагання агресора знищити інфраструктуру українських портів, Чорне море залишається ключовою транспортною артерією для торгівлі України зі світом. В цілому за 9 місяців 2025 року, за даними Держстату та Держмитслужби, загальний обсяг експорту товарів, що надійшов на зовнішні ринки морським транспортом, склав 51,4 млн тонн на суму понад 13,8 млрд дол. США, з них майже 32,8 млн тонн - це агропродукція.
Довідково.
31 жовтня 1996 року причорноморські країни – Україна, Болгарія, Румунія, Туреччина, Сакартвело та ін. підписали Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря. Його ухвалили, щоб зупинити руйнування унікальної морської природи та об’єднати зусилля заради її збереження. Тоді ж вирішили щороку відзначати 31 жовтня як Міжнародний день Чорного моря, щоб нагадувати про важливість спільної турботи та відповідальності за його стан.

