Не чекати змін, а творити їх: новий підхід до розробки державних політик у Національній експортній стратегії

13:00 | Економічна правда. Публікації

28 травня в Україні презентували фінальну версію Національної експортної стратегії — документа, що є результатом безпрецедентного діалогу між урядом, бізнесом та аналітиками.
Як формувалася стратегія, чим відрізняється від попередніх і які її переваги — розповідаємо в статті. В умовах війни та зумовленої цим економічної нестабільності Україна формує нову культуру розробки державних політик.
Вона базується не на формальному документотворенні, а на взаємодії з тими, кого ці документи стосуються. Одним із перших прикладів такого підходу стала Стратегія відновлення, сталого розвитку та цифрової трансформації малого і середнього бізнесу, створена у 2024 році.
Вона довела, що стратегія може бути не просто декларацією, а дієвим інструментом.
Це підштовхнуло український уряд, за підтримки партнерів з Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), ПРООН та уряду Японії, почати роботу над Національною експортною стратегією. "Як партнер з розвитку, ми пишаємося тим, що підтримали процес, який був не лише технічно обґрунтованим, але й глибоко інклюзивним.
Ця стратегія є результатом багатьох консультацій та відкритого діалогу між національними та регіональними органами влади, бізнес-спільнотою, громадянським суспільством та експертними групами", — підкреслила Рана Ель-Худжейрі, старша радниця ПРООН в Україні, голова напряму з розробки політик. Фото: Андрій Заводов / ПРООН в Україні Як створювати ефективні політики: методологія, що працює Першим кроком у розробці стратегії став форсайт з експорту — стратегічне прогнозування, що дало змогу змоделювати експортне майбутнє України та визначити потенційні напрями розвитку. На основі форсайту було створено "Зелену книгу" — документ, сфокусований на проблемах експорту.
Його винесли на публічне обговорення за участі представників бізнесу, експертів та урядовців.
Завдяки складеним експертами анкетам та розмовам з експортерами вдалося виявити та структурувати ключові проблеми, з якими вони стикаються. Наступний крок — "Біла книга".
Це дороговказ для розв"язання проблем із "Зеленої книги", який представили значно ширшому колу зацікавлених сторін із фокусом на експортерів.
Обговорення проходили онлайн та офлайн, а всі коментарі й пропозиції враховували при формуванні фінальної версії стратегії. На основі наявних напрацювань та обговорень між досвідченими експертами було розроблене технічне завдання для підготовки фінального документа.
Далі була інтенсивна чотиримісячна праця консорціуму розробників із підготовки проєкту Національної експортної стратегії, включно з планом дій з розвитку експорту на 2025-2030 роки. Перший драфт Національної експортної стратегії пройшов серію публічних обговорень у Львові, Одесі, Дніпрі та Києві.
Це дало змогу ще раз перевірити її відповідність потребам різних регіонів та врахувати додаткові коментарі.
Бізнес міг прямо, чесно і публічно говорити, що думає про запропонований документ. Завершальним етапом стала підготовка "дорожньої карти імплементації".
Фіналізовані версії стратегії та плану втілення презентували 28 травня 2025 року в Києві. Фото: Андрій Заводов / ПРООН в Україні Баланс думок: як знайти спільну мову між владою, бізнесом та експертами Процес створення Національної експортної стратегії об"єднав три ключові групи стейкголдерів: урядовців, бізнес та аналітиків.
Саме співпраця між ними дала змогу створити стратегію, яку всі сторони сприймають як свою. Тарас Качка, заступник міністра економіки — торговий представник України, який курував процес створення Національної експортної стратегії, пояснив: "Головна ідея при її розробці полягала в тому, щоб не створювати штучних конфліктів, але враховувати, що кожен стейкголдер має свій погляд.
Тому в документі немає конфліктних ідей". Фото: Андрій Заводов / ПРООН в Україні Безпосередньо над текстом працювали 12 людей, а в робочу групу входили всі, хто дотичний до теми: основний бенефіціар — Міністерство економіки, Міністерство фінансів, Мінагрополітики, Мінстратегпром, представники ключових асоціацій експортерів та бізнес-об’єднань, деякі народні депутати, що опікуються питаннями експорту. Бізнес на рівних: як думка підприємців стала рушієм змін При розробці державних політик бізнес часто зіштовхується із сумнівами — чи буде це черговий документ "для галочки", чи справжній інструмент змін.
Щоб побороти недовіру, цього разу підприємців залучили до роботи над стратегією на самому початку. Бізнес був глибоко залучений у процес у форматі й підприємств, і профільних асоціацій, і експортних структур.
Внесли багато пропозицій, значна увага приділялася співпраці між бізнесом і урядом.
У процесі підготовки стратегії провели близько 90 інтерв’ю та опитувань підприємців, не враховуючи регіональні обговорення.
Також з ініціативи робочої групи додатково провели два обговорення на майданчику торгово-промислової палати. Публічна презентація стратегії відбулася, і тепер на документ чекає ще один етап верифікації.
Його розмістять у вільному доступі на сайті Кабінету Міністрів, щоб всі зацікавлені сторони могли проглянути текст та внести свої пропозиції. Партисипація на практиці: інструкція для творців змін Партисипативний підхід — це не про формат, а про принцип організації роботи.
Принцип, який дозволяє розглядати результат, як спільне напрацювання всіх стейкхолдерів, у цьому випадку — учасників експортного процесу.
Щоб його реалізувати, потрібно: починати розв"язання проблеми з аналітики: запрошувати до співпраці представників галузі, експертів та інших стейкголдерів; забезпечити відкритість процесу: онлайн-інструменти, регіональні обговорення; призначити відповідальних з-поміж учасників процесу; зберегти відкритість до зворотного зв’язку навіть після формування документа. Партисипативний підхід до розробки Національної експортної стратегії продемонстрував, що ефективна політика можлива лише тоді, коли вона створюється в партнерстві.
Відкритий діалог між учасниками процесу — не виняток, а новий стандарт.
Саме така співпраця дає шанс на реальні зміни, адаптовані до потреб суспільства і здатні забезпечити сталі результати. Матеріал створено ГО "Інтерньюз-Україна" в межах проєкту "Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні", що реалізується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Головне фото: Андрій Заводов / ПРООН в Україні.

Додати коментар

Користувач:
email:





Є фондовий ринок, є і банки,
Є страхування, криптовалюти.
Тут кожен може знайти свій шлях,
І заробити на своїй ідеї.

- Fin.Org.UA

Новини

18:55 - В Україні відновили понад 50% генерації, пошкодженої атаками московія
18:40 - Інвестиційний фонд відбудови: США та Україна почали шукати адміністратора
18:14 - Тривала відбудова у Бучі: для багатоповерхівки замовили додаткових робіт на 30 мільйонів
17:55 - Стимулы просочились: Китайская экономика демонстрирует ускорение
17:50 - НБУ застосував заходи впливу до двох страховиків та фінкомпанії: що вони передбачають
17:26 - Нацбанк показав курс долара та євро на середу 16 липня
17:10 - Wizz Air Abu Dhabi припиняє роботу: в чому причина
16:50 - Китай обіцяє посилити підтримку московії після санкційних погроз від Трампа – росЗМІ
16:45 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
16:45 - Ушестеро дорожче: ФДМУ продав будівлю держінституту у Києві
16:20 - В Україні викрили масштабне виробництво підробок агрохімії під виглядом товарів відомих брендів
16:05 - Перевершити найрозумніших людей: Цукерберг витратить сотні мільярдів на "суперінтелект"
16:00 - Санкції без доказів
15:45 - Україна різко скоротила експорт молочної продукції до ЄС
15:40 - До двох страховиків та фінансової компанії застосовано заходи впливу
15:35 - У Києві хочуть суттєво наростити встановлення будинкових лічильників тепла
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 16.07.2025
15:14 - Дайджест НКЦПФР: динаміка торгів цінними паперами — червень 2025
15:10 - Мінфін спрямував на соцвиплати 191,5 мільярда: на що пішли кошти
14:59 - В Україні змінилися показники продажів пального на АЗС
14:55 - Поліція заплатила 63 долари харків'янці за порноконтент: жінці присудили 3 роки
14:45 - Порядок реєстрації колекторських компаній буде оновлено
14:43 - Повідомлення про оприлюднення проєкту проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 459 і від 24 лютого 2016 р. № 117”
14:41 - Чверть російських вугільних підприємств – під загрозою закриття
14:38 - Проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 459 і від 24 лютого 2016 р. № 117”
14:20 - Авто та мотоцикли: в Україні спростили реєстрацію конфіскованого транспорту
14:17 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
14:07 - Україна витратить $100 мільйонів на ремонт портової інфраструктури
14:00 - До двох фінансових установ застосовано заходи впливу
13:31 - московія не зможе добудувати атомну електростанцію в Туреччині: брак коштів


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32262
Австралійський долар27.4388
Така0.3462
Канадський долар30.5531
Юань Женьміньбі5.8286
Чеська крона1.9778
Данська крона6.5389
Гонконгівський долар5.3275
Форинт0.121849
Індійська рупія0.4873
Рупія0.0025708
Новий ізраїльський шекель12.4958
Єна0.28273
Теньге0.079526
Вона0.03028
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.86
Мексиканське песо2.2357
Молдовський лей2.4699
Новозеландський долар25.0592
Норвезька крона4.1122
Саудівський ріял11.1505
Сінгапурський долар32.6243
Донг0.0016003
Ренд2.347
Шведська крона4.3311
Швейцарський франк52.4863
Бат1.28827
Дирхам ОАЕ11.3858
Туніський динар14.469
Єгипетський фунт0.8463
Фунт стерлінгів56.2243
Долар США41.8211
Сербський динар0.4167
Азербайджанський манат24.5963
Румунський лей9.6083
Турецька ліра1.0399
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.1776
Болгарський лев24.9604
Євро48.8031
Ларі15.4208
Злотий11.4701
Золото140316.48
Срібло1600.51
Платина58115.86
Паладій50821.42

Курси валют, встановлені НБУ на 16.07.2025