Завгосп війни: як Чємєзов перетворив Росію на фабрику зброї

15:10 | Економічна правда

Його часто називають "головним після Путіна", найвпливовішою людиною московії та "завгоспом війни".
Сєргєй Чємєзов – чиновник з минулим у КДБ, де він завів близьку дружбу з майбутнім очільником Кремля, а пізніше отримав в управління найприбутковіший бізнес у московії. Уже 18 років він очолює корпорацію "Ростех", яка об’єднує мережу з понад тисячі підприємств: від виробників авіації до розробників високоточної зброї.
За цей час Чємєзов став образом системи, де військовий завод і дитячий табір, верстат і відпустка в санаторії працюють на спільний результат. З 2014 року, попри публічні обіцянки розвивати "цивільний хай-тек", акценти "Ростеху" остаточно змістилися в бік нарощування виробництва озброєння.
З початком великої війни заводи концерну працюють у три зміни. У 2025 році портал "Війна і санкції" Головного управління розвідки Міністерства оборони відкрив розділ з описами структури трьох найнебезпечніших холдингів "Ростеху": "Об’єднаної двигунобудівної корпорації" (ОДК), "Об’єднаної авіабудівної корпорації" (ОАК) та НПО "Високоточні комплекси". Користуючись цими даними та системою зв’язків YC World, аналітики Trap Aggressor створили портрет гігантської російської державної корпорації. Російська державна корпорація "Ростех" – одна з опор ВПК московії.
Створена у 2007 році, вона об’єднала підприємства в галузях озброєння, авіації, електроніки, медицини та машинобудування.
Її заводи розташовані в 60 регіонах та згруповані в кілька десятків холдингових компаній.
За оцінками української воєнної розвідки, корпорація забезпечує понад половину виробництва зброї та військової техніки."Двигун війни" 14 липня 2022 року російські війська вбили понад 20 мешканців Вінниці, вдаривши по центру міста крилатими ракетами "Калібр".
Турбореактивні двигуни, що приводять в рух цю зброю, збирають на підприємстві "ОДК-Сатурн" ОДК.
Остання об’єднує 78 підприємств в усій московії (85% активів двигунобудівної галузі). Так, Уфимське "ОДК-УМПО" випускає двигуни АЛ-41Ф1 для сучасних винищувачів Су-57 і компоненти для гелікоптерів Ка-52.
Петербурзьке "ОДК-Климов" виробляє двигуни ВК-2500 для гвинтокрилів Ка-52, Мі-28 та Мі-35.
У Рибінську "ОДК-Сатурн" збирає турбореактивні двигуни для Су-35 та установки для російських кораблів, а пермський кластер виробляє двигуни ПС-90 та ПД-14 для транспортної авіації. Продукція ОДК забезпечує десятки типів техніки, яка щодня атакує Україну. Основні напрямки діяльності холдингів, які входять у структуру "Ростеху" На відміну від більшості інших підприємств у структурі російської оборонної промисловості, ОДК контролює повний виробничий ланцюг: від досліджень та проєктування до серійного виробництва, обслуговування та модернізації.
Вертикальна інтеграція дозволяє оперативно адаптуватися до умов санкцій, імпортозаміщення, технологічної ізоляції та попиту фронту. У 2023-2024 роках, коли доступ до іноземних компонентів став обмеженим, підприємства холдингу прискорили їх заміну власними аналогами. Тримати війну в повітрі московія системно застосовує стратегічну авіацію у війні проти України.
Ракету Х-101, що влучила в дитячу лікарню "Охматдит" у Києві в липні 2024 року, випустили з-під крила стратегічного бомбардувальника Ту-95МС.
Ці ж літаки запускали ракети Х-22 по будинку в Дніпрі у 2023 році і по ТЦ "Амстор" у Кременчуці у 2022 році. Четвертий рік російські літаки атакують Україну із Саратовської та Мурманської областей.
Їх виробляло та модифікувало АТ "Туполев", що входить в "Об’єднану авіабудівну корпорацію".
Остання забезпечує Кремль бойовими літаками, важкою транспортною авіацією та бомбардувальниками Су-34, Су-35, МіГ-29. Основні військові та військово-транспортні літакобудівні підприємства ОАК Джерело: War & Sanctions, візуалізовано з використанням інструменту YC World від YouControl ОАК створили у 2006 році за ініціативою Путіна, який хотів централізувати і воєнізувати авіацію московії.
Корпорація об’єднала конструкторські бюро, заводи, випробувальні майданчики, науково-дослідні установи.
Після початку великої війни корпорація перетворилася на "плацдарм" штурмової та стратегічної авіації. Сєргєй Чємєзов на петербурзькому підприємстві "ОДК-Климов" з гендиректором ОАК Вадімом Бадєхою та директором ОДК Алєксандром Грачовим Фото з відкритих джерел У листопаді 2024 року ОАК очолив Вадім Бадєха – ексгендиректор ОДК.
Як з’ясували розслідувачі Trap Aggressor, коли Бадєха очолював Уральський завод цивільної авіації, він брав участь у створенні безпілотників, зокрема "Форпост-Р", "Альтіус" та "Корсар".
Під його керівництвом ОДК в співпраці з "Рейнольдсом" розробляв центр з виробництва турбореактивних двигунів для БПЛА. Читайте також: Тепер не тільки "шахеди".
Як московія наростила виробництво ударних БПЛА і чим відповідають українські інженери Попри активну участь у десятилітньому розвитку російського ВПК, Бадєху лише в лютому 2025 року внесли в санкційні списки ЄС.
Тимчасом його родичі розбудовують міжнародний бізнес: батько його колишньої дружини банкір Владімір Фролов володіє платіжною системою Copernicus Gold на основі блокчейну з юридичними особами в Сінгапурі та Нідерландах, а брат колишньої дружини Андрєй Фролов живе в ЄС і має бізнес у сфері платіжних систем в Індії та США. Гендиректор ПАО "ОАК" Вадім Бадєха на демонстрації російського винищувача Су-57 у рамках авіасалону Aero India 2025 Фото з відкритих джерел У складі корпорації ОАК працює НПК "Штурмовики Сухого", що обслуговує і модернізує Су-25 – штурмовики, які найактивніше використовуються в зоні боїв. Крім того, у концерн входять "Авіаційний комплекс ім.
С.
В.
Ільюшина" (ПАТ "Ил"), що виробляє військово-транспортні літаки Іл-76МД-90А, Іл-78 та Іл-112В, а також ПАТ "Яковлев", що фокусується на цивільному сегменті, але фактично стало частиною ВПК, оскільки бере участь у військових програмах Міноборони московія. ОАК управляє понад 100 дочірніми підприємствами і має понад 30 виробничих майданчиків: від збирання літаків до виробництва агрегатів, авіоніки та вузлів. Фундамент тактичної зброї "Іскандер-М" – балістика, яку московія застосовувала для касетного удару по набережній Одеси, людному центру Сум та ресторану в Кривому Розі.
Ця система збирається в глибокому тилу російського ВПК, де працює холдинг, який рідко потрапляє в заголовки, але системно постачає на фронт засоби ураження. НПО "Високоточні комплекси" – структурна частина "Ростеху", яка забезпечує армію московія протитанковими ракетами, зенітними системами та оперативно-тактичними комплексами, здатними завдавати точкових ударів на великі відстані.
Заснована у 2009 році, компанія об"єднує понад 50 підприємств, зокрема конструкторські бюро та виробничі заводи.
Серед них – "КБ приладобудування ім.
академіка А.
Г.
Шипунова", Курганський машинобудівний завод та Центральний науково-дослідницький інститут автоматики і гідравліки. Читайте також: З Америки з любов"ю.
Як фірма із США допомагає обстрілювати Україну Холдинг розробляє і виготовляє різноманітне тактичне озброєння, яке активно використовує російська армія.
Компанії цієї структури створюють ракетні комплекси, системи протиповітряної оборони "Панцирь-С1", протитанкові комплекси "Корнет", "Хризантема" і "Конкурс" для знищення бронетехніки, високоточні артилерійські системи "Краснополь" та "Китолов", бойові модулі "Бережок" і "Бахча", системи захисту "Арена" та "Дрозд". Цей широкий арсенал показує, що холдинг відіграє одну з ключових ролей у забезпеченні російської армії зброєю для ведення війни. Владімір Путін у цеху одного з підприємств "Високоточних комплексів", де збирають бойові машини для ЗРГК "Панцирь" Фото з відкритих джерел У листопаді 2022 року холдинг очолив Олег Рязанцев.
У грудні 2024-го його внесли в санкційні списки ЄС та Швейцарії як особу, відповідальну за дії, що підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України. "Цивільні" структури холдингів "Ростеху" На "Ростех" працюють близько 700 тис.
осіб і з 2022 року ця цифра стрімко зростає.
Аби залучати більше людей до роботи на війну, корпорація вибудувала систему заохочень.
Там привчають до такого стилю життя ледь не з дитсадка. Деякі компанії холдингу шукають майбутніх робітників серед молоді, деякі – організовують відпочинок та лікування для чинних спеціалістів та їхніх родин, інші – обслуговують прилеглі території та приміщення підприємств ВПК. Серед таких "допоміжних" підприємств – зареєстрована в окупованому Криму "дочка" ОАК компанія "ОАК-здоровье".
Там співробітникам холдингу пропонують путівки до мережі корпоративних баз відпочинку в Московській області, на озері Байкал та Чорноморському узбережжі, зокрема до двох кримських пансіонатів. Читайте також: “Жах на крилах”: як московія втрачає “гордість” своєї цивільної авіації Для залучення до ВПК російської молоді на базі табору "Дружба" проводять "зльоти", на яких обговорюють проєкти в галузі авіабудування, організовують спортивно-розважальні заходи та розвивають ініціативи молодих працівників. Також у холдингах "Ростеху" продумують спеціальні програми для студентів і партнерства із закладами середньої та вищої освіти.
Наприклад, створюють центри профорієнтації й сертифікації кадрів, що беруть участь у розробці програм і конкурсів для професійного самовизначення школярів. Ба більше, "Ростех" виступає партнером російських шкіл, де вже з першого класу пропонують долучатися до "великої воєнної родини".
У 2025 році підприємства корпорації планують вкласти понад 1 млрд руб.
у розвиток так званих передових інженерних шкіл на базі технічних закладів вищої освіти. Сєргєй Чємєзов та Владімір Путін під час служби в резидентурі КДБ СРСР у Дрездені, НДР, середина 1980-х років Фото з відкритих джерел Для випускників шкіл та коледжів розробили курс підготовки інженерів авіадвигунобудування "Крилья Ростеха", де обіцяють високу стипендію, безоплатне житло, а в перспективі – практику й працевлаштування. До проєкту залучені 15 технічних університетів з Москви, Санкт-Петербурга, Уфи, Самари, Рибінська, Казані, Улан-Уде, Пермі, Іркутська, Комсомольська-на-Амурі, Новосибірська, Ульяновська, Нижнього Новгорода та Омська.
Найзатятіших студентів можуть відправити в Китай вивчати штучний інтелект. Загалом у "Крильях Ростеха" навчаються понад 1 500 студентів.
Корпорація активно готує майбутніх працівників російського ВПК. Схема можливого залучення дітей і молоді на підприємства ОДК Джерело: War & Sanctions, візуалізовано з використанням інструменту YC World від YouControl Передовиків виробництва озброєння заохочують квадратними метрами.
Наприклад, керівництво Курганмашзаводу, який виробляє броньовану техніку (БМП, БМД, БТР), планує до 2027 року збудувати чотири десятиповерхівки на 780 квартир.
Працівникам заводу обіцяють субсидії за проєктом "Русская мечта". Вілли, яхти та мільйони: тил головного зброяра Кремля Поки маленькі "гвинтики системи" відкладають кошти на пільгові квартири за тисячі кілометрів від Москви або мріють про путівку в окупований Крим, Чємєзов ні в чому собі не відмовляє.
Дохід його холдингу у 2024 році міг становити 50 млрд дол. Журналістські розслідування Pandora Papers та OCCRP викривають масштабні статки родини Чємєзова: 85-метрова яхта Valerie вартістю 140 млн дол.
(оформлена на падчерку через офшори), квартири площею 800 кв.
м на Фрунзенській набережній у Москві (записані на дружину), щонайменше 48 об"єктів нерухомості включно з комерційними приміщеннями в московія і за кордоном. Читайте також: Офіцер Дмитрієв: як фінансист з Києва став головним перемовником між Путіним і Трампом У 2019 році офіційний дохід подружжя перевищив 30 млн дол., а через офшорні структури Sightview Consultants Limited та Penimar Holdings вони контролюють компанії в ІТ, девелопменті і телекомунікаціях.
Попри санкції США, ЄС та інших країн, Чємєзов зберігає вплив на критичну інфраструктуру російської воєнної економіки завдяки гнучким формам власності та маскуванню під цивільні проєкти. "Ростех" під прицілом санкцій Підприємства "Ростеха" регулярно потрапляють до санкційних списків.
Дані порталу War&Sanctions демонструють, що, крім України, найчастіше компанії трьох досліджених холдингів опиняються під санкціями США, Швейцарії, Японії та ЄС.
Менше підприємств потрапили під обмеження Канади, Нової Зеландії та Австралії. Загальна кількість компаній ОДК, ОАК і НПО "Високоточні комплекси", внесених у санкційні списки в різних юрисдикціях Джерело: портал War&Sanctions Застосовувати санкції до підприємств "Ростеху" іноземним партнерам зазвичай складно.
Інформація про них непублічна, компанії розпорошені всередині структури і регулярно переходять під управління різних юридичних осіб в межах корпорації.
У російських державних реєстрах та системах закупівель приховуються дані, з офіційних сторінок корпорації систематично видаляються статті й новини про роль підприємств у виробництві військових компонентів. У санкційні списки частіше потрапляють публічніші директори.
Наприклад, очільник "Високоточних комплексів" Олєг Рязанцев та гендиректор ОАК Вадім Бадєха під міжнародними санкціями, а гендиректор ОДК Алєксандр Грачов – ні. Сєргєй Чємєзов звітує Путіну про підсумки роботи корпорації "Ростех" за 2023 рік Фото з відкритих джерел "Ростех" – це не просто тисячі заводів, що "штампують" російську зброю.
Це павутина, що вербує дітей "патріотичними" гуртками, дає студентам стипендії, а працівникам – знижки на квартири та путівки на море.
Усе заради того, щоб кожен "гвинтик" цієї машини крутився і не мав часу на зайві запитання. У "Ростех" входять тисячі компаній, які маскуються під цивільні бізнеси, хоча насправді обслуговують московитський режим.
Його символом став Чємєзов – архітектор воєнної економіки, кому не вигідні перемир’я і завершення війни.
Аби зупинити цю "імперію зла", замало бити санкціями по ВПК.
Треба руйнувати всю систему: від заводів до приємних "бонусів", які тримають їх на гачку. Співавтори: Роман Стеблівський, керівник санкційного напрямку Trap AggressorАльона Гришко, аналітикиня Trap Aggressor Матеріал підготовлений за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".
Текст представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію фонду.

Додати коментар

Користувач:
email:





Біржові коти,
Мишачий бій в грошовім
Чишні від труду

- Fin.Org.UA

Новини

19:50 - Тактическое отступление EURUSD перед рывком на 1.25
19:45 - У "Лісах України" незаконно встановили майнінгову ферму: АРМА її продаватиме
19:08 - Україна пропонує ЄС взяти участь у фінансуванні ЗСУ: обґрунтування міністра фінансів
18:52 - Американські сонячні компанії втратили мільярди після просування законопроєкту Трампа
18:42 - В Україні три нові заводи вироблятимуть дефіцитний біометан
18:21 - Британський приватний сектор скорочується другий місяць поспіль
18:01 - Власник центру "Парус" та готелю "Україна" купує Міжнародний виставковий центр
17:48 - 50 тисяч дронів через Prozorro Market: бюджет зекономив 300 мільйонів
17:26 - За рік яблука подорожчали вдвічі
17:07 - Регулятор з електронних комунікацій отримав нову керівницю: що про неї відомо
17:04 - Падіння дрона біля ЗАЕС: МАГАТЕ попереджає про загрозу ядерній безпеці
17:00 - В Україні "сірий імпорт" продовжує скорочуватись: зараз рівень – рекордно низький
17:00 - Кого наймають сьогодні: 5 трендів IT-рекрутингу
16:53 - Обсяг експорту українським морським коридором у квітні скоротився на 45%
16:25 - В Україні почали вдвічі рідше встановлювати ГБО на авто
16:15 - "Укрнафта" починає розвідку на новій ділянці: шукатиме нетрадиційні джерела енергії
16:03 - Трамп продає іноземцям доступ до себе – CNN
16:00 - "Податок на Google" приніс бюджету понад 3,5 мільярди
15:43 - Інформаційні джерела податкової служби Дніпропетровщини – складова інформаційної безбар’єрності
15:40 -  «Діалог бізнесу та влади»: податківці Дніпропетровщини зміцнюють економіку через безбар’єрну співпрацю
15:40 - Майже 60% нелегальних АЗС працюють в 5 регіонах України – дослідження
15:37 - Особливості адміністрування резидентів Дія Сіті: імпульс для розвитку цифрової економіки
15:31 - "Великий прецедент": банк Сакартвело вперше заборонив росіянам дорогі покупки
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 23.05.2025
15:10 - Завгосп війни: як Чємєзов перетворив Росію на фабрику зброї
15:01 - ЄС запровадить мита до 100% на добрива з московії та Білорусі
14:53 - Управління Сахалінським газовим родовищем вже принесло державі понад мільярд гривень – АРМА
14:52 - Андрющенко: московія готується до запуску Запорізької АЕС
14:38 - Тиждень безбар’єрності: ДПС впроваджує принципи доступності та рівного сервісу для всіх платників
14:35 - Слабый PMI еврозоны приостановил восхождение евро


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31287
Австралійський долар26.6471
Така0.34016
Канадський долар29.9271
Юань Женьміньбі5.7599
Чеська крона1.8823
Данська крона6.291
Гонконгівський долар5.3033
Форинт0.116328
Індійська рупія0.48245
Рупія0.0025413
Новий ізраїльський шекель11.5592
Єна0.28944
Теньге0.081817
Вона0.030038
Ліванський фунт0.000464
Малайзійський ринггіт9.711
Мексиканське песо2.1405
Молдовський лей2.3892
Новозеландський долар24.5057
Норвезька крона4.0742
Саудівський ріял11.0637
Сінгапурський долар32.1455
Донг0.0015976
Ренд2.3038
Шведська крона4.3241
Швейцарський франк50.242
Бат1.26435
Дирхам ОАЕ11.2986
Туніський динар13.9084
Єгипетський фунт0.8317
Фунт стерлінгів55.6929
Долар США41.4999
Сербський динар0.40023
Азербайджанський манат24.4074
Румунський лей9.2772
Турецька ліра1.0664
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.2628
Болгарський лев23.9939
Євро46.9281
Ларі15.1681
Злотий11.0537
Золото137438.95
Срібло1362.87
Платина44645.59
Паладій42566.45

Курси валют, встановлені НБУ на 23.05.2025