Сексизм та ейджизм у вакансіях: за що держава може штрафувати роботодавців

15:00 | Економічна правда

"Шукаємо дівчину з гарною зовнішністю віком до 25 років на роботу адміністратором".
Зустрічали такі вакансії, чи не так? Насправді такий опис порушує українське законодавство. З 2022 року посилились норми закону, за яким заборонено вказувати в описі вакансії дискримінаційні вимоги, як от вік чи стать.
У разі порушень на роботодавців чекає великий штраф. Ця норма присутня в законодавстві ще з 1990-их років, однак звертати увагу на неї почали здебільшого лише після запровадження серйозних штрафів. До недавнього часу контролювати дотримання вимог мала Державна служба з питань праці.
Однак на початку травня ці повноваження перейшли до Держпродспоживслужби (ДПСС). Як на практиці відбувається перевірка вакансій та які штрафи загрожують роботодавцям? Що вважається дискримінацією у вакансіях Для пошуку відповіді на запитання, що вважається дискримінацією у рекламі вакансій, спершу треба розібрати кілька понять.
У законі "Про зайнятість населення" вказано, що вакансія – це вільна посада (робоче місце), на яку можуть працевлаштувати людину. Реклама про вакансію – це інформація (оголошення) про роботу та працевлаштування, розповсюджена в будь-якій формі.
Вона може бути у медіа, на спеціальних агрегаторах для пошуку роботи (зокрема, Work.ua, Robota.ua тощо), офіційних сайтах компаній та у соцмережах. Читайте також: Зарплати зростають, але людей бракує: що відбувається на українському ринку праці Навіть пост у Facebook про те, що компанія шукає собі співробітника, є рекламою.
Відтак, такий пост має відповідати нормам законодавства, а саме – закону "Про рекламу". Відповідно до закону, у рекламі про вакансію заборонено вказувати: вік; стать (крім випадків роботи, яку може виконати лише людина певної статі); расу, колір шкіри; громадянство; наявність або відсутність інвалідності; політичні, релігійні та інші переконання. Крім цього, не можна вимагати від шукачів інформацію про їхній сімейний та майновий стан, місце проживання, а також плани щодо народження дітей. Приклад дискримінаційних вимог у вакансіях Якщо в оголошенні про вакансію є перераховані ознаки, то таке оголошення можна вважати дискримінаційним. Чим займатиметься Держпродспоживслужба Держпродспоживслужба має захищати права споживачів у різних напрямах: контролювати здоров’я тварин та рослин, щоб харчові продукти були безпечними, а установи дотримувались санітарних норм. З 8 травня 2025 року Держпродспоживслужба почала новий напрям роботи – перевірку змісту вакансії.
Це передбачає закон, який розширив повноваження служби, поклавши на неї обов"язок відстежувати дотримання законодавства про рекламу в частині працевлаштування.
Раніше цим питанням займалась Державна служба з питань праці. Тепер ДПСС перевірятиме достовірність, повноту та правомірність формулювань у вакансіях. Як перевіряють вакансії Заступник голови Держпродспоживслужби Андрій Крейтор пояснив, що служба моніторить публікації у відкритому доступі: зокрема, у медіа та на спеціалізованих онлайн-ресурсах (Work.ua, Robota.ua), офіційних сайтах компаній та у соцмережах. "До роботи залучатимуться фахівці з підрозділів захисту прав споживачів та реклами територіальних управлінь Держпродспоживслужби у кожному регіоні України", – зазначив Крейтор. Основні критерії перевірки: дискримінаційні формулювання (за статтю, віком, стану здоров’я, сексуальної орієнтації, сімейного стану, місця проживання тощо); неправдиві або маніпулятивні дані про умови праці; приховані важливі деталі (нічні зміни, ненормований графік тощо); невідповідність між заявленою зарплатою та реальною системою оплати (ставка+бонуси без уточнення). Однак деякі порушення, як от приховані деталі, неможливо перевірити лише за змістом оголошень.
За словами заступника голови ДПСС, у таких випадках служба буде реагувати на звернення громадян, які зіткнулися з дискримінацією чи обманом під час працевлаштування. Для того, щоб подати таку скаргу, потрібно зібрати докази (скриншот оголошення, фото, посилання на вакансію тощо) та написати електронну або письмову заяву до територіального управління ДПСС.
Контакти можна знайти за посиланням. Читайте також: "Чоловік на годину".
Як змінився ринок послуг домашніх майстрів Подібна практика є і на самих майданчиках для пошуку роботи.
Наприклад, у Work.ua є відділ модерації, який перевіряє велику кількість вакансій на відповідність вимогам сайту, а також, чи не вводить в оману шукачів компанія та її оголошення. "Крім того, у рекомендаціях до опису вакансій ми попереджаємо роботодавців про те, що вимоги до статі та віку – порушення законодавства і ми можемо не допустити такі публікації", – зазначили в компанії. Попередження роботодавців – скрин з Work.ua Наразі відділ модерації Work.ua отримує до 60 скарг щомісяця на вакансії з вимогами до статі та віку.
Ще два роки тому таких скарг було вдвічі більше, кажуть у компанії.
У разі порушень агрегатор зв’язується з роботодавцями та пояснює, що ті порушують законодавство і їм треба змінити підхід та критерії до вибору працівників. Що загрожує роботодавцям за порушення вимог Якщо Держпродспоживслужба виявила порушення, вона надсилає "припис про його усунення".
Далі роботодавець має виправити або видалити оголошення про вакансію. Крім цього, на нього чекає штрафна санкція у розмірі 10 мінімальних зарплат (нині це 80 тис.
грн).
З моменту вручення документа про штраф роботодавець має сплатити кошти за 15 днів.
Якщо цього не зробити, гроші стягуватимуть через суд. Крейтор також додав, що у разі необхідності ДПСС передає необхідну інформацію до інших компетентних структур (правоохоронних органів або Уповноваженого з прав людини). "Порушник законодавства про рекламу, крім штрафних санкцій, накладених Держпродспоживслужбою, може притягатися до відповідальності за порушення норм інших законодавств.
Це може бути Кримінальний кодекс або закон "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків"", – пояснив заступник голови ДПСС. Чи варто чекати миттєвих змін на ринку праці У Держпродспоживслужбі кажуть, що їхня головна ціль – забезпечити чесність та прозорість ринку праці через контроль за достовірністю оголошень. Завдяки цьому вони очікують на зменшення випадків введення кандидатів в оману, зменшення кількості скарг на роботодавців, формування культури відповідального рекрутингу та підвищення довіри до ринку праці в цілому. Як це працюватиме на практиці – говорити зарано, адже нерідко з дискримінацією чи "введенням в оману" працівники стикаються безпосередньо під час співбесіди або вже на робочому місці.
Найчастіше у таких умовах люди змінюють роботу, а не скаржаться на роботодавця. У Work.ua припускають, що роботодавці можуть просто не відповідати на відгуки або відмовлятимуть на етапі співбесіди людям, які, на їхню думку, не підходять за віком і статтю. "На нашу думку, питання дискримінації лежить у культурній площині: що нам варто робити, щоб інклюзивність у широкому розумінні стала нормою у суспільстві та на ринку праці зокрема", – додали в компанії.

Додати коментар

Користувач:
email:





Greece, Spain, Italy,
Debt woes weigh on the markets,
Europeans hold breath.

- Fin.Org.UA

Новини

17:16 - Прибуток банків поступово повертається до “довоєнної” структури
16:23 - Європейські акції падають: ринки реагують на новини з США та Китаю
16:14 - Єврокомісія погіршила прогноз зростання економіки України
15:52 - В ОККО пояснили, чому АЗС працюють "на дуже мінімальних залишках пального"
15:47 - Як отримати реквізити рахунків для сплати податків та єдиного внеску: покрокова інструкція від ДПС
15:47 - Чи перекриє імпорт неврожай черешні та вишні в Україні – прогноз аналітиків
15:46 - Щодо права на податкову знижку
15:45 - Щодо подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств за оновленою формою
15:44 - Через дії Трампа китайський бізнес розширюється у Азії
15:43 - Чи оподатковується ПДФО дохід фізичної особи – резидента з джерела його походження в Україні, отриманий не від податкового агента?
15:42 - Чи застосовується РРО та/або ПРРО при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями (тютюновими виробами) у безготівковій формі?
15:41 - Про перерахунок орендної плати за землю за 2024 рік для фізичної особи
15:39 - Платники транспортного податку поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини на понад 7,6 млн гривень
15:38 - Плата за землю – важлива фінансова підтримка громад: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників надійшло понад 2,3 млрд гривень
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 20.05.2025
15:30 - Польща конфіскувала 5 тонн шин для літаків Boeing, які везли до московії попри санкції ЄС
15:15 - Медведи остановили рост крипты
15:10 - 57% бізнесу поскаржилися на брак кадрів: це найкращий показник за пів року – опитування
15:00 - Сексизм та ейджизм у вакансіях: за що держава може штрафувати роботодавців
14:56 - Мита Трампа б'ють по Європі: ВВП зростатиме повільніше
14:52 - Надходження рентної плати за спеціальне використання води до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини зросли більш ніж на 31 відсоток
14:46 - Бізнес отримав 33,6 мільярдів гривень державних пільгових кредитів
14:35 - Фінляндія постачатиме боєприпаси Україні за рахунок коштів від заморожених активів московія
14:34 - Коли інформація про фіскальний чек з’являється на вебпорталі ДПС в Реєстрі «Пошук фіскального чеку»?
14:26 - Для поліцейських замовили нові нагрудні камери: вони удвічі дорожче старих
14:08 - Ваучери на навчання: 10 000 українців отримали ваучери на здобуття нової професії 
14:00 - Що зміниться після скасування Господарського кодексу
13:53 - Уряд може вже цього місяця відшкодувати "Укрзалізниці" 4,3 млрд грн збитків
13:49 - У Чорнобильській зоні хочуть розмістити малі модульні реактори
13:32 - Країни Євросоюзу запускають фонд позик на озброєння


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31324
Австралійський долар26.8124
Така0.33912
Канадський долар29.8239
Юань Женьміньбі5.7652
Чеська крона1.8812
Данська крона6.2802
Гонконгівський долар5.317
Форинт0.116384
Індійська рупія0.48684
Рупія0.0025297
Новий ізраїльський шекель11.7086
Єна0.28685
Теньге0.081384
Вона0.029879
Ліванський фунт0.000465
Малайзійський ринггіт9.69
Мексиканське песо2.1382
Молдовський лей2.3795
Новозеландський долар24.5922
Норвезька крона4.0419
Саудівський ріял11.0846
Сінгапурський долар32.1298
Донг0.0016023
Ренд2.305
Шведська крона4.298
Швейцарський франк49.8782
Бат1.25809
Дирхам ОАЕ11.3194
Туніський динар13.8264
Єгипетський фунт0.8307
Фунт стерлінгів55.637
Долар США41.576
Сербський динар0.39957
Азербайджанський манат24.4522
Румунський лей9.3015
Турецька ліра1.0704
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.2464
Болгарський лев23.9548
Євро46.8562
Ларі15.1793
Злотий10.9783
Золото134895
Срібло1355.51
Платина41528.6
Паладій40106.29

Курси валют, встановлені НБУ на 20.05.2025