Не газом єдиним

08:30 | Економічна правда. Публікації

Російські атаки в першому кварталі 2025 року призвели до скорочення добового видобутку газу в Україні до 40%.
Наразі це скорочення становить близько 20% і на виправлення ситуації потрібні значний час та нове обладнання. Це, малі запаси газу на початку опалювального сезону і поступове збільшення його споживання змусили Україну в кінці опалювального сезону закуповувати газ у ЄС на спотовому ринку за високою ціною – до 31 тис.
грн за тис.
куб.
м. За прогнозами експертів, з квітня 2025 року по квітень 2026 року Україна має імпортувати з ЄС рекордні 4-4,5 млрд куб.
м газу, а при холодній зимі – до 6 млрд куб.
м.
Це значно більше за необхідний 1 млрд куб.
м у попередньому сезоні. Ринок газу Євросоюзу стає дедалі напруженішим.
Форвардні контракти із закупівлі блакитного палива влітку не фіксують традиційного сезонного зниження цін.
Чи може біоенергетика допомогти країні в цій складній ситуації? Тепло з біомаси в ЄС У 2023 році частка відновлюваних джерел енергії в системах опалення та охолодження ЄС досягла 26,2%.
Біомаса, зокрема деревина, є основним джерелом цієї енергії, забезпечуючи 60% від загального обсягу відновлюваної енергії в ЄС.
З біомаси отримують понад 40% теплової енергії Швеція, Естонія, Латвія, Фінляндія, Литва, Данія.
У системах централізованого теплопостачання Литви з біомаси виробляються 85% тепла, з природного газу – лише 15%. Загальне споживання тепла з біомаси (в тис.
т н.е.) та частка тепла з біомаси в загальному споживанні тепла в ЄС у 2021 р.
(у %) Загальне споживання тепла з біомаси (у тис.
т.
н.
е.) та частка тепла з біомаси в загальному споживанні тепла в ЄС у 2021 році (у %) До 2030 року ЄС планує збільшити частку відновлюваної енергії в системах опалення та охолодження до 49%.
Основним джерелом енергії буде біомаса. Тепло з біомаси в Україні Нагадаю, як в останні роки розвивалася українська біоенергетика.
На графіку наведені офіційні дані енергетичних балансів України у 2010-2020 роках.
За пізніші роки статистика у зв’язку з воєнним станом не публікувалася. За 2020 рік обсяг "виробництва біопалив та відходів" становив 4 241 тис.
т.
н.
е.
(еквівалентно заміщенню понад 5,2 млрд куб.
м природного газу на рік).
Це становить близько 17% споживання природного газу у 2020 році. Заміщення відбувалося передусім при виробництві теплової енергії шляхом встановлення котлів і ТЕЦ на твердих видах біопалива (дрова, деревна тріска, пелети з деревини і лушпиння соняшника, солома) у приватних господарствах, централізованому теплопостачанні, промисловості.
Також в Україні працюють 140 МВт електричної потужності на біогазі і 178 МВт – на твердих видах біопалива.
Середній темп зростання сектору у 2010-2020 роках становив 11% на рік. У Рівному частка теплопостачання, що забезпечується біомасою, становить близько 30%.
Це стало можливим завдяки запуску двох великих котелень на деревній трісці: 10 МВт і 20 МВт.
Завдяки цим об"єктам місто щорічно економить близько 10 млн куб.
м природного газу.
У планах комунального підприємства "Рівнетеплоенерго" – збільшення частки біопалива в теплопостачанні міста. Житомир продовжує розвивати проєкти з використання біомаси для виробництва тепла.
Місто планує запуск п’яти електростанцій на біомасі, що дозволить знизити обсяги споживання природного газу міською енергетичною системою до 70%. Читайте також: У Житомирі та Вінниці менше вимкнень світла, ніж у решти міст.
Як їм це вдалося? У Жовкві (Львівщина) частка теплопостачання, що забезпечується біомасою, становить 40-50%.
Це стало можливим завдяки впровадженню двох котелень на деревній біомасі, які обслуговують близько половини споживачів міста. У Дубні (Рівненщина) частка теплопостачання, що забезпечується біомасою, становить 40-50%.
Восени 2022 року Дубно стало першим містом в Україні, яке запланувало повне переведення централізованого опалення на місцеву біомасу. Біоенергетика може і надалі розвиватися високими темпами, заміщуючи імпортний природний газ, якщо будуть подолані бар’єри для розвитку сектору. Субсидування ціни природного газу для населення В Україні штучно створена ситуація, коли вартість газу і теплової енергії з газу для населення найнижча з усіх альтернатив.
Як наслідок, споживання газу не зменшується і економічних причин для його заміщення біопаливом немає. На графіку наведені поточні ціни на різні види палива та енергоносіїв в Україні, їх нижча теплотворна здатність і вартість одиниці енергії в цих видах палива.
За останнім показником можна коректно порівнювати їх вартість. Видно, що вартість одиниці енергії в природному газі для населення становить 238 грн за ГДж, як і для деревних трісок.
Проте цього недостатньо для заміщення газу деревними трісками, оскільки вартість котла для спалювання біомаси в середньому в три рази вища, ніж вартість котла для спалювання природного газу. Економічний сенс для заміщення газу біомасою виникає при вдвічі нижчій вартості "біомасової" енергії.
Заміщення природного газу біомасою економічно рентабельне для бюджетних та комерційних установ і нерентабельне для населення. Саме тому в останні роки ми бачили ріст попиту на біопаливо з боку бюджетних, промислових та комерційних установ і відсутність будівництва котелень на біомасі в системах централізованого теплопостачання для населення. З 2022 року ситуація, на жаль, не стала кращою, а в умовах необхідності значного імпорту природного газу тільки загострилася.
Вважаємо цю політику хибною і такою, що цементує залежність України від імпортного природного газу. Зворотна сторона "дешевого" газу Розрив між ринковою та поточною цінами на природний газ для населення і теплокомуненерго настільки великий, що "Нафтогаз" або його дочірні державні компанії не здатні покривати його власними ресурсами і потребують багатомільярдних вливань з держбюджету.
При цьому виникає низка проблем. Поки природний газ залишається найдешевшим енергоносієм для систем централізованого теплопостачання, про перехід опалення на ВДЕ і декарбонізацію сектору можна забути.
"Низькі" тарифи на газ знижують мотивацію покращувати енергоефективність будівель, проводити термомодернізацію, ставити індивідуальні теплові пункти.
Багатші верстви мають кращі умови життя і споживають більше тепла, тому при субсидованих цінах на газ і тепло економлять більше, ніж бідні. Як виправити ситуацію Необхідно встановити одну ринкову ціну на газ для всіх категорій споживачів і запровадити в електронній формі через "Дію" пряму фінансову підтримку з боку держави бідної частини населення (монетизація субсидій у зручній формі). Слід вирішити і проблему податку за викиди СО2, який сплачують котельні, ТЕЦ і ТЕС на біомасі та біогазі.
У світі це паливо визнають "СО2-нейтральним" і не накладають такий податок.
Крім того, він прогнозовано зростатиме: в Україні – від наразі 30 грн за тонну СО2 (

Додати коментар

Користувач:
email:





The stock market can be quite a thrill,
But beware, it can also make you ill.
Keep a steady hand, and stay the course,
And you'll be on your way to financial force.

- Fin.Org.UA

Новини

15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 13.05.2025
15:25 - Який термін подання платниками єдиного податку третьої групи податкової декларації та який строк сплати податку (крім е-резидентів)?
15:24 - Чи мають право ФОП – платники єдиного податку на автоматичне зарахування військового збору, сплаченого за себе у 2024 році, в рахунок майбутніх платежів за 2025 рік?
15:22 - Частина чистого прибутку: загальний фонд держбюджету отримав від платників Дніпропетровщини понад 4,3 млн гривень
15:21 - Цифровізація сервісів для платників – пріоритет сучасної податкової служби
15:19 - Результати Деклараційної кампанії 2025: платники Дніпропетровщини задекларували понад 30,2 млрд грн доходу
15:16 - Податковий календар на 12 травня 2025 року
15:16 - Проведення звірки даних фізичними особами – власниками декількох об’єктів житлової/нежитлової нерухомості, розміщених в різних населених пунктах
15:14 - Від платників податку на прибуток підприємств до місцевих бюджетів Дніпропетровщини надійшло майже 271,4 млн грн
15:13 - Про сервіс «Пульс» Державної податкової служби України
15:12 - Дніпропетровщина: на податковому обліку – понад 292,6 тисяч юридичних осіб та самозайнятих осіб
15:10 - Про алгоритм розрахунку податкової знижки за навчання
15:05 - Понад 15,5 млн грн збору за місця для паркування транспортних засобів спрямували платники до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
15:01 - Особливості заповнення ф. № 1ДР або ф. № 5ДР фізичною особою, яка постійно проживає за кордоном
14:59 - За видобування природного газу місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали від платників понад 4,2 млн грн рентної плати
14:55 - До місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб надійшло понад 2,1 млрд грн плати за землю
14:52 - Результати Деклараційної кампанії 2025: платники Дніпропетровщини задекларували понад 30,2 млрд грн доходу
14:51 - Результати Деклараційної кампанії 2025: платники Дніпропетровщини задекларували понад 30,2 млрд грн доходу
14:48 - Комунікаційна податкова платформа: податківці Дніпропетровщини спілкувались про порядок нарахування та сплати мінімального податкового зобов’язання по земельному податку
14:44 - Руслан Кравченко: Завдяки допомозі GEM пошкоджене приміщення податкової у Дніпрі оперативно відновлене
14:44 - Руслан Кравченко: Завдяки допомозі GEM пошкоджене приміщення податкової у Дніпрі оперативно відновлене
14:34 - Військовий збір: понад 2,6 млрд грн надійшло до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини
14:31 - Від платників податку на прибуток підприємств до місцевих бюджетів Дніпропетровщини надійшло майже 271,4 млн грн
14:30 - Крипторынок замедлился, приблизившись к вершине
14:20 - Визначення граничного терміну сплати єдиного внеску за себе ФОПами – платниками єдиного податку
13:25 - Гетманцев виступив за експорт зброї: очікує правильне рішення Кабміну
13:01 - Військові без кредитів: Monobank пояснив, чому обнуляє ліміти
13:00 - Як RozetkaPay автоматизували процеси з NetHunt CRM – інтерв’ю з Олексієм Миропольським
12:47 - Без дипломів: новий підхід до найму співробітників
12:44 - Польські перевізники можуть кілька місяців блокувати рух вантажівок на кордоні з Україною


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.3112
Австралійський долар26.5598
Така0.34048
Канадський долар29.7183
Юань Женьміньбі5.7658
Чеська крона1.8489
Данська крона6.1881
Гонконгівський долар5.3314
Форинт0.113705
Індійська рупія0.48647
Рупія0.0025031
Новий ізраїльський шекель11.7129
Єна0.28077
Теньге0.081062
Вона0.029289
Ліванський фунт0.000464
Малайзійський ринггіт9.6606
Мексиканське песо2.1279
Молдовський лей2.4021
Новозеландський долар24.4248
Норвезька крона3.9845
Саудівський ріял11.0746
Сінгапурський долар31.8231
Донг0.0015992
Ренд2.2703
Шведська крона4.2425
Швейцарський франк49.2895
Бат1.24159
Дирхам ОАЕ11.3092
Туніський динар13.7105
Єгипетський фунт0.8225
Фунт стерлінгів54.7418
Долар США41.5387
Сербський динар0.39372
Азербайджанський манат24.4302
Румунський лей9.0465
Турецька ліра1.0714
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.8104
Болгарський лев23.6002
Євро46.1578
Ларі15.1562
Злотий10.8848
Золото134003.02
Срібло1343.79
Платина40946.36
Паладій40277.59

Курси валют, встановлені НБУ на 13.05.2025