Чи дійсно Україні потрібна державна програма кешбеку?

07.05 08:10 | Економічна правда. Колонки

Наприкінці лютого президент Володимир Зеленський анонсував ідею державної програми кешбеку "Купуй українське", яка наразі активно готується до реалізації.
У її рамках громадяни України отримуватимуть компенсацію частини оплати товарів і послуг, вироблених в Україні.
Ціль програм полягає в тому, щоб "українські гроші залишилися та працювали в Україні" та щоб "захистити" українських виробників від конкуренції закордонних товарів.
Чи дійсно Україні потрібен захист національного виробника?
Як людина, яка схиляється до максимальної лібералізації економіки, я вважаю, що державні програми підтримки вітчизняного виробника мають право на життя, особливо коли мова йде про воєнний час та нагальну потребу відновлення економіки після перемоги.
Проте важливо, щоб програми захисту були:
обмеженими за часом та масштабом і використовувалися як тимчасовий захід для стимулювання та відновлення економіки; цільовими і спрямованими на найбільш постраждалі від війни та економічної ситуації галузі та компанії; прозорими та доступними за умовами та критеріями відбору для всіх компаній; з мінімальним втручанням держави в роботу ринку. У випадку недотримання цих вимог можна прийти до зовсім небажаного результату.
Наприклад, державні програми можуть спотворювати ринкові сигнали, що призведе до неефективного розподілу ресурсів.
Якщо програми підтримки будуть реалізовуватися в умовах бюрократії та корупції, то можуть стати неефективним та несправедливим інструментом, який надасть переваги "вибраним" галузям або компаніям, вбиваючи конкуренцію, а саме остання є рушієм ринкової економіки.
Також одним із ризиків реалізації таких програм є створення "залежності" у виробників, що шкодитиме їхній мотивації до впровадження інновацій та підвищення конкурентоспроможності.
Тому при реалізації таких програм важливо дотримуватися правил та законів, намагатися створювати рівні умови, щоб у довгостроковій перспективі допомогти державі та економіці, а не навпаки.
Державна підтримка вітчизняного виробника має бути лише одним з інструментів економічної політики.
Більш важливим, наприклад, є створення сприятливого інвестиційного клімату, усунення бюрократії та корупції, розвиток інфраструктури.
Головними цілями захисту національного виробника є:
Захист від іноземної конкуренції.
На етапі відновлення економіки вітчизняні виробники можуть потребувати захисту від більш конкурентоспроможних іноземних компаній. Створення робочих місць.
Програми підтримки можуть стимулювати створення робочих місць у країні та збереження теперішніх. Розвиток стратегічних галузей.
Держава може підтримувати розвиток стратегічних галузей, що мають важливе значення для національної безпеки. Чи конкурентні українські товари? Конкурентоздатність українських товарів порівняно з товарами з країн ЄС на зовнішніх ринках різниться залежно від галузей.
Деякі українські товари цілком конкурентоздатні: продовольство, ІТ-послуги, металургія.
Також є галузі та групи товарів, де ми маємо багато підстав вважати конкурентоздатними новітні українські розробки в military-tech (безпілотні технології, системи управління та моніторингу), fintech, HORECA.
Кешбек від Зеленського: що за програма та скільки держава буде платити за купівлю українського Головними факторами, що визначають конкурентоздатність, є якість, ціна, наявність чи відсутність торгових бар"єрів.
Українські товари часто мають хорошу якість, але їм може не вистачати "сили" бренду або репутації.
Українські товари загалом дешевші, ніж продукція, вироблена в ЄС, що може давати їм конкурентну перевагу.
Проте наразі існують певні торгові бар"єри, які ускладнюють доступ вітчизняній продукції до європейського ринку.
Ідеться насамперед про складність логістики під час війни та неідеальні митні умови.
Конкурентоздатність товарів на внутрішньому ринку Протягом останніх двох років українські виробники мають більш сприятливі позиції, ніж до початку великої війни.
На це впливають кілька факторів:
подорожчання імпортної продукції через девальвацію гривні (вартість товарів в іноземній валюті номінально збільшилася на 35-40% унаслідок зростання курсів долара та євро); вихід з внутрішнього ринку гравців, пов"язаних з країною-агресором; свідома зміна ставлення споживачів до брендів, що передбачає посилення фактору громадянської позиції компанії та її походження. Такі ініціативи як державна програма кешбеку "Купуй українське" також сприятимуть підвищенню конкурентоздатності наших виробників.
За даними OLX, локальні виробники певних товарних категорій за останні роки стали більш успішними та затребуваними.
Наприклад, у категорії оголошень "Пошив одягу" кількість оголошень порівняно з 2022 роком збільшилася у вісім разів, а попит, тобто кількість відгуків, - у понад 15 разів.
Також збільшилися показники попиту та пропозиції в категоріях "Меблі на замовлення" (на 27% зросла кількість пропозицій порівняно з березнем 2022 року та в понад пʼять разів - попит) і "Виготовлення дверей" (на 187% зросла кількість оголошень та в понад сім разів - кількість відгуків на оголошення).
Як українським компаніям підвищити конкурентоздатність? Успіх на вітчизняному ринку можливий лише за умов високої якості продукції, конкурентної ціни, розуміння потреб споживачів, ефективної маркетингової стратегії та підтримки українського виробника.
Якість продукції досягається інвестуванням в обладнання й технології, підвищенням кваліфікації персоналу та впровадженням жорсткого контролю якості на всіх етапах виробництва.
Ефективні маркетингова та рекламна стратегії полягають у створенні впізнаваного бренду, комплексному просуванні продукції та послуг в онлайн- та офлайн-каналах, використанні цифрових інструментів.
Знизити собівартість продукції можна шляхом оптимізації виробничих процесів, ефективного управління запасами, пошуку альтернативних постачальників сировини та матеріалів.
Участь у програмах державної підтримки дає можливість отримати гранти, субсидії, кредити для розвитку українського бізнесу.
Підтримка українського виробника - завдання не тільки держави, а кожного з нас.
Варто свідомо віддавати перевагу українським товарам при purchasing decisions (рішення про купівлю - ЕП), ставити за пріоритет співпрацю з українськими компаніями і таким чином робити вклад у підтримку нашої економіки.

Додати коментар

Користувач:
email:





Банк – як злодій в нічному клубі: якщо гроші зникають, ніхто не хоче бачити камеру відеоспостереження.

- Fin.Org.UA

Новини

14:39 - Ігор Клименко: Сьогодні вдень ворог здійснив черговий терористичний акт проти мирного населення на Харківщині
14:37 - Міненерго схвалило Дорожню карту розвитку «розумних мереж»: втрати в енергосистемі зменшаться на 6 млрд кВт*годин
14:25 - Міністерство закордонних справ Італії 20 травня обговорить арешт Росією активів UniCredit банку
14:13 - Міненерго схвалило Дорожню карту розвитку «розумних мереж»: втрати в енергосистемі зменшаться на 6 млрд кВт*годин
13:30 - Мінфін Німеччини погодився виділити додаткові кошти на військову підтримку України - ЗМІ
12:40 - За тиждень НБУ зменшив продаж валюти на міжбанку до понад 490 мільйонів доларів
11:47 - 18 травня майже у всіх областях від електрики відключали промисловість
11:30 - Енергетична ситуація в регіонах на 19 травня
11:24 - ЕНЕРГЕТИЧНА СИТУАЦІЯ В РЕГІОНАХ на 19 травня: на Донеччині, Харківщині та Дніпропетровщині енергетики повернули світло понад 12 тисячам споживачів, які знеструмлювалися через обстріли
10:50 - На Донеччині енергетики потрапили під обстріл "Ланцета": постраждалих немає
10:42 - Ситуація в енергосистемі на 19 травня
10:32 - СИТУАЦІЯ В ЕНЕРГОСИСТЕМІ на 19 травня: на Донеччині енергетики потрапили під удар ворожого дрона; Міненерго звертається до споживачів з проханням про економне споживання
10:30 - Рада ухвалила законопроєкт про колабораціонізм, але Зеленський його ветував: що з документом не так
10:00 - У московії після вибухів горять НПЗ – соцмережі
08:47 - Оперативна інформація ДСНС щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та щодо роботи піротехнічних підрозділів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 19.05.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
19:00 - 19 травня в усіх областях окрім Харківської та Полтавської відключати світло не планують
18:26 - Ігор Кименко: Із небезпечних районів Харківщини поліцейським вдалося вивезти понад 4 тисяч людей, з них понад 170 - діти
18:03 - Вдячні Уругваю за підтримку та солідарність у цей непростий час, — Дмитро Кліменков
18:00 - В московії суд наклав арешт на активи Deutsche Bank
17:20 - Добові потреби в електроенергії покривали власною генерацією, імпортом та аварійною допомогою
16:30 - США та TikTok прагнуть пришвидшити розгляд справи про потенційну заборону соцмережі
15:15 - Чверть земельного банку Фонд держмайна є "проблемним"
14:00 - Російський суд наклав арешт на 463 млн євро активів UniCredit
12:48 - У додатку Резерв+ вже зареєструвалось понад 150 тис громадян: сотні тисяч очікують авторизації
12:37 - П’ята частина земель НААН опинилася в окупації
12:11 - Енергетична ситуація в регіонах на 18 травня
11:44 - ЕНЕРГЕТИЧНА СИТУАЦІЯ В РЕГІОНАХ на 18 травня: відновлено газопостачання понад 100 споживачам у Донецькій та Харківській областях
11:14 - Заява МЗС України у зв’язку з 80-ми роковинами депортації кримських татар та вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.2506
Канадський долар28.9162
Юань Женьміньбі5.4555
Чеська крона1.7301
Данська крона5.7305
Гонконгівський долар5.0535
Форинт0.110274
Індійська рупія0.47308
Рупія0.0024699
Новий ізраїльський шекель10.6075
Єна0.25298
Теньге0.08869
Вона0.029098
Мексиканське песо2.3637
Молдовський лей2.225
Новозеландський долар24.0782
Норвезька крона3.6756
московський рубль0.43281
Сінгапурський долар29.2639
Ренд2.1576
Шведська крона3.6682
Швейцарський франк43.3838
Єгипетський фунт0.8406
Фунт стерлінгів49.8951
Долар США39.4272
Білоруський рубль14.3309
Азербайджанський манат23.1897
Румунський лей8.5941
Турецька ліра1.2214
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.2107
Болгарський лев21.8603
Євро42.7549
Злотий10.0176
Алжирський динар0.29444
Така0.35923
Вірменський драм0.101843
Домініканське песо0.67765
Іранський ріал0.00094084
Іракський динар0.030164
Сом0.44558
Ліванський фунт0.000442
Лівійський динар8.1112
Малайзійський ринггіт8.2796
Марокканський дирхам3.9156
Пакистанська рупія0.14195
Саудівський ріял10.5357
Донг0.001559
Бат1.06607
Дирхам ОАЕ10.7586
Туніський динар12.5712
Узбецький сум0.0031311
Новий тайванський долар1.21335
Туркменський новий манат11.29
Сербський динар0.36176
Сомоні3.6171
Ларі14.7362
Бразильський реал7.7185
Золото94226.28
Срібло1173.93
Платина41798.35
Паладій39013.21

Курси валют, встановлені НБУ на 20.05.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2276561092.281092.281092.281092.28109228.00
2284491107.671107.671107.671107.6711076.70
2289101090.291090.291090.291090.2910902.90
229470929.74929.74929.74929.741514546.46
USGK78454845484535453572625000.00
XS47781550015500155001550062000.00

Дані за 17.05.2024