Сучасні банківські рішення для українських експортерів та імпортерів: коли війна не зупиняє бізнес

30.04 15:30 | Економічна правда. Колонки

Бізнесу довелося оперативно перебудовувати процеси, щоб забезпечити закупівлю товару, сировини або комплектуючих або, навпаки, постачання власної продукції за кордон.

Через розрив логістичних маршрутів торгівля у 2022 році різко переорієнтувалася на країни ЄС і, зокрема, на найближчих сусідів (Польщу, Румунію, Угорщину, Словаччину, Болгарію).
За підсумками 2022 року експорт товарів з України скоротився в грошах на 35 % до $44,1 мільярдів, за масою - на 38,4 % до 99,8 млн тонн.

Однак вже у 2023 році в Україні зросли обсяги експорту та склали майже 100 млн тонн товарів, а це на 112 тисяч тонн більше, ніж у 2022 році.
Але у вартісному вимірі показник впав на 18,7 % або $35,8 млрд.
На відміну від експорту, імпорт у грошовому вимірі торік зріс та склав $62,2 млрд.

У 2024 році очікується зростання експорту товарів та послуг з України орієнтовно на 9 %.
Але сьогодні українським експортерам та імпортерам важливо мати дієвий механізм захисту від ризиків неплатежів та фінансових втрат, які є серйозним викликом для учасників міжнародної торгівлі.
Сучасні фінансові рішення для бізнесу, орієнтованого на експорт та імпорт, від Ексіму Досвід та експертиза
Укрексімбанк є лідером за обсягом кредитування та фінансування української економіки.
Станом на 1 квітня 2024 року обсяг кредитного портфеля юридичних осіб нетто (з урахуванням резервів) склав 75,6 млрд грн (9 % ринку), у тому числі 27,8 млрд грн у рамах спільних програм кредитування із міжнародними фінансовими організаціями (понад 50 % ринку кредитів МФО, наданих банкам).

Ключовим пріоритетом діяльності для Укрексімбанку є утримання позиції Банку першого вибору для експортерів та імпортерів.
Так, за підсумками 2023 року обсяг операцій Банку на ринку Форекс сягнув позначки $12,8 млрд.

Сьогодні Банк продовжує фінансувати найважливіші сектори економіки.
Пріоритетними інструментами для цього є використання спільних із міжнародними фінансовими організаціями програм кредитування та документарних операцій - акредитивів, гарантій тощо, маючи сертифіковану команду фахівців із великим досвідом структурування та реалізації відповідних угод.

Укрексімбанк надає професійну експертизу та різноманітні форми підтримки фінансування експортних та імпортних операцій із залученням широкого спектру операцій, послуг та сервісів із торговельного фінансування та документарних операцій, здійснення яких забезпечується найбільшою серед усіх вітчизняних банків мережею кореспондуючих іноземних банків та провідних МФО.

В березні 2024 року для посилення знань серед українських експортерів та імпортерів державний Укрексімбанк створив Платформу EximTradePro, яка спрямована на спрощення доступу підприємств до зручних, вигідних та ефективних інструментів торговельного фінансування.

Завдячуючи платформі пришвидшується обмін інформацію із банком, надаються фахові інтерактивні консультації й підбирається оптимальний інструментарій фінансування.
Усе це сприяє інтеграції українських підприємств до динамічного світу міжнародної торгівлі.
Торговельне фінансування
Банк надає торговельне фінансування, як для придбання сировини, матеріалів та комплектуючих або товарів із метою їх переробки та подальшого експорту.

Інструмент торговельного фінансування гарантує фінансове плече бізнесу як для вироблення готової продукції до моменту здійснення відвантаження, так і для фінансування придбання імпортних запчастин, сировини, товарів і послуг, забезпечуючи сплату після їх отримання або з відтермінуванням проти гарантії виконання платіжних зобов"язань європейських банків та ін.

З метою забезпечення практичної можливості реалізації угод торговельного фінансування, Банк, зберігаючи зважений підхід стосовно вимог щодо забезпечення таких операцій з боку клієнтів, впровадив можливість оформлення в заставу за операціями торговельного фінансування рухомих активів, зокрема тих, які беруть участь у фінансуванні.
Передекспортне фінансування
Однією з найбільш поширених форм фінансової підтримки експорту є передекспортне фінансування, яке передбачає короткострокове фінансування оборотного капіталу експортера для придбання сировини, товарів, послуг, комплектуючих із метою виготовлення готової продукції та її подальшого експорту.

У цьому випадку, наявні інструменти Банку дозволяють не тільки збільшувати об"єми виробництва, експорту та, відповідно, прибутку, не відволікаючи кошти з обороту компанії як за рахунок прямого кредитування, так і за рахунок збільшення строків розрахунків виробника за вже отриману продукцію, а і здійснювати хеджування ризиків ЗЕД, наприклад, за рахунок можливості авізування Банком експортних акредитивів.

Одержуванні українським виробником у цьому випадку додаткові обігові кошти від Банку в рамках спільних із провідними МФО програм кредитування мають неодмінні переваги в частині вартості їх користуванням.
Постекспортне фінансування
Ще одним рішенням фінансування експортера є постекспортне фінансування, яке дозволяє експортеру отримати виручку за контрактами, що передбачають чутливе для бізнесу відтермінування платежів.

У цьому випадку, Банк платить достроково (раніше, ніж це передбачено умовами акредитива), після відвантаження продукції та надання документів, які відповідають умовам акредитива, наданого Укрексімбанку.

Водночас Укрексімбанк фінансує експортера фактично без залучення твердої застави, надання фінансово-економічних документів, на суму відвантаженого ним товару за акредитивами, отриманими від стабільних іноземних банків, що гарантують отримання коштів експортером з України.

Коли покупець, наприклад, соняшникової олії готовий придбати її в Україні, але вимагає суттєвого відтермінування оплати після її відвантаження - акредитив, по-перше, дозволяє нівелювати ризик несплати за партію зі сторони іноземця, а по-друге, отримати суму рівну відвантаженій партії до моменту сплати її іноземним банком покупця.
Постімпортне фінансування
Крім підтримки експортерів, Банк у своєму арсеналі інструментів торговельного фінансування має також рішення для імпортерів.
Одним із таких банківських продуктів є постімпортне фінансування, яке передбачає фінансування обігового капіталу або інвестиційних потреб клієнта.

Таке фінансування передбачає відкриття непокритого підтвердженого акредитива з дисконтуванням/постімпортним фінансуванням за рахунок коштів іноземного банку із залученням провідних МФО та, за потреби, іноземних експортно-кредитних агентств.

Відкриття такого акредитиву дозволяє іноземній компанії розпочати відвантаження товарів, сировини, матеріалів або виробництво обладнання.

Після відвантаження продукції в Україну, іноземна компанія отримує гроші від іноземного банку, а покупець має можливість повернути залучене фінансування через певний проміжок часу, після отримання, а подекуди й реалізації своєї продукції і отримання грошових коштів за неї.

Яскравим прикладом такого фінансування є можливість отримання постфінансування на придбання паливно-мастильних матеріалів у іноземних постачальників строком до 90 днів, протягом якого отримана партія товару імпортером може бути реалізована та здійснено розрахунок із Банком.

Окремої уваги заслуговує можливість залучення Банком іноземних експортно-кредитних агентств для фінансування придбання обладнання в іноземного постачальника.

У цьому випадку клієнт має можливість, як замінити частину авансу іноземному виробнику обладнання імпортним акредитивом, підтвердженим першокласним іноземним банком, що збільшить впевненість продавця в отримані коштів після здійснення відвантаження обладнання в Україну, так і отримати можливість залучити довгострокову фінансову підтримку бізнесу.

Додати коментар

Користувач:
email:





Інвестуй у розвиток,
Українського ринку знай,
Ти допоможеш йому.

- Fin.Org.UA

Новини

21:52 - Допомога з обладнанням для ремонтів: домовленості Германа Галущенка з Міністром енергетики Азербайджану Парвізом Шахбазовим
21:08 - Прагнемо, щоб українську землю розміновували українською технікою, — Юлія Свириденко
21:00 - Новини 21 травня: "посильний тариф" на електрику для населення, курс гривні оновив історичний мінімум
20:47 - Мінфін США попередив німецькі банки про наслідки за обхід санкцій проти московії
20:42 - З 18 червня у "Резерв+" будуть QR-коди, що дозволять робити офіційний витяг – Міноборони
20:34 - Уряд звільнив одного заступника міністра енергетики і призначив іншого
20:30 - Прагнемо, щоб українську землю розміновували українською технікою, — Юлія Свириденко під час зустрічі з амбасадором UNITED24 Мішею Колінзом
20:25 - В Україні почастішали кібератаки на бухгалтерів: у Держспецзв’язку назвали причину 
20:19 - Мінфін залучив 10,5 мільярдів від продажу облігацій
20:03 - Німеччина передала українським енергетикам вже понад 1,4 тисячі тонн гумдопомоги
19:42 - Після перевірки БЕБ комунальники розірвали угоду про закупівлю медобладнання за 6 мільйонів
19:25 - Через масові відключення світла на Розетці зріс попит на кабелі та адаптери
19:16 - Денис Малюська зустрівся з делегацією Латвійської Республіки
19:14 - Українці в Польщі за два роки зареєстрували понад 48 тисяч ФОПів
19:09 - Під час розмінування надзвичайно важливо вберегти життя і здоров’я наших фахівців, – Андрій Даник
18:59 - Мінагрополітики презентувало законопроєкт про «Державний аграрний реєстр»
18:55 - В "Укртатнафті" сформують незалежну наглядову раду
18:48 - У Мінсоцполітики розраховують на збільшення закупівель через Prozorro за кошти іноземних донорів
18:33 - В "Укренерго" розповіли, як діятимуть графіки відключення світла 22 травня 
18:21 - Міненерго й "Укренерго" розроблять проєкт справедливих графіків відключень світла – Шмигаль
18:18 - Кабмін виділив понад 428 мільйонів для компенсації ремонтів за програмою "єВідновлення" 
18:10 - Державне — значить збиткове. Як вирішити проблему?
18:09 - Дизпаливо на АЗС дешевшає, не дивлячись на зростання гуртових цін
17:55 - Рада ухвалила закон про реформу автострахування
17:51 - Уряд виділив ще понад 428 млн грн на програму єВідновлення, — Прем’єр-міністр
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 21.05.2024
17:37 - Денис Шмигаль: Принципово, щоб графіки вимкнень споживачів були раціональними, справедливими та рівномірними
17:33 - OpenAI, Amazon, Google та інші: розробники ШІ взяли на себе нові зобов'язання щодо безпеки технології
17:25 - Надія Бігун: ДУ "Професійні закупівлі" в рамках пілотного проєкту буде проводити закупівлі за кошти Світового банку
17:24 - НБУ опустив офіційний курс гривні до нового мінімуму


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.5819
Канадський долар29.2298
Юань Женьміньбі5.501
Чеська крона1.7528
Данська крона5.798
Гонконгівський долар5.1009
Форинт0.112304
Індійська рупія0.47779
Рупія0.002488
Новий ізраїльський шекель10.8414
Єна0.25477
Теньге0.090132
Вона0.02919
Мексиканське песо2.4068
Молдовський лей2.2578
Новозеландський долар24.3011
Норвезька крона3.7366
московський рубль0.43973
Сінгапурський долар29.5642
Ренд2.1967
Шведська крона3.7381
Швейцарський франк43.7708
Єгипетський фунт0.8534
Фунт стерлінгів50.6322
Долар США39.8052
Білоруський рубль14.4683
Азербайджанський манат23.4121
Румунський лей8.6974
Турецька ліра1.2366
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.7534
Болгарський лев22.1189
Євро43.2643
Злотий10.1668
Алжирський динар0.29444
Така0.35923
Вірменський драм0.101843
Домініканське песо0.67765
Іранський ріал0.00094084
Іракський динар0.030164
Сом0.44558
Ліванський фунт0.000442
Лівійський динар8.1112
Малайзійський ринггіт8.2796
Марокканський дирхам3.9156
Пакистанська рупія0.14195
Саудівський ріял10.5357
Донг0.001559
Бат1.06607
Дирхам ОАЕ10.7586
Туніський динар12.5712
Узбецький сум0.0031311
Новий тайванський долар1.21335
Туркменський новий манат11.29
Сербський динар0.36176
Сомоні3.6171
Ларі14.7362
Бразильський реал7.7185
Золото96455.96
Срібло1265.34
Платина41746.1
Паладій40944.03

Курси валют, встановлені НБУ на 22.05.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2276561093.9510941093.951094464943.75
2284491109.421109.421109.421109.4222188.40
2302621081.791081.791081.791081.79432716.00
MHPC19019019019013300.00
USGK78454045404540454036320000.00

Дані за 21.05.2024