Ключ до відновлення — інвестиції в людей

29.04 13:25 | Економічна правда. Колонки

Безперервна агресія та війна, з якими Україна стикається сьогодні, випробовують не лише її військову міць, але й економічну стійкість.
У ці складні часи чіткий підхід до економічного відновлення та зростання є не просто бажаним, а необхідним.

Це особливо важливо, оскільки Україна прямує до вступу в ЄС, де розуміння повного спектру впливу війни та використання нових можливостей стають критично важливими.
Нещодавнє діагностичне дослідження Організації Об"єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО), представлене 21 лютого в Брюсселі, містить комплексний аналіз промислового сектору України.

У ньому підкреслюються ключові можливості для збільшення промислового виробництва - фундаменту майбутнього України.
Зміцнення промислового сектору є необхідним не лише для економічного зростання, але й для створення високоякісних робочих місць, сприяння регіональному розвитку та поглибленню інтеграції з ЄС.
Однак війна значно посилила економічні виклики.
Ще до початку конфлікту була помітна хвилююча тенденція - зниження внеску промислового сектору у ВВП.
Це зниження, на тлі відновлення уваги ЄС до індустріалізації, створило похмуру картину для промислової конкурентоспроможності України.
Щоб протидіяти такій передчасній деіндустріалізації, уряд повинен переорієнтувати промислову політику та впроваджувати її у тісній співпраці з приватним сектором.

На додачу до поточних заходів підтримки, спрямованих на утримання економіки на плаву, відповідний пакет заходів (із середньостроковим часовим горизонтом) має включати цільові інтервенції, спрямовані на зупинення спаду середньотехнологічного виробництва та сприяння технологічній модернізації та цифровізації в рамках індустріальної економічної системи.

Підсумки Давосу: ставка на промисловість Активізація інноваційної діяльності має бути пріоритетом як для держави, так і для бізнесу.
За нинішніх обставин це буде досить складним завданням: у нещодавньому опитуванні фірм 77% респондентів вважають інновації неактуальними в контексті конфлікту.

Однак інновації - це не просто розкіш, це життєдайне джерело процвітаючої економіки.
Підвищення обізнаності про їхню важливість, сприяння спільним державно-приватним дослідженням та заохочення впровадження передових технологій (зокрема, "Індустрії типу 4.0") є важливими кроками на шляху до успішної України в майбутньому.

Зусилля, спрямовані на подальше сприяння використанню цифрових технологій, можуть ґрунтуватися на існуючій базі навичок (особливо в українському ІТ-секторі та на технологічній арені), а також на динаміці цифрових рішень, що з"явилася під час COVID-19 та під час війни.

Збереження та примноження людського капіталу буде ключовим для цього.
Для протидії відтоку мізків, спричиненому війною, необхідно активно сприяти зворотній міграції (особливо науковців та ІТ-спеціалістів) та реінтеграції біженців, внутрішньо переміщених осіб та учасників бойових дій на ринку праці.

Виділення ресурсів на професійно-технічну освіту і навчання (ПТО) допоможе підвищити кваліфікацію робочої сили відповідно до мінливих потреб промисловості.
Водночас, підтримка ММСП, молоді та жінок також має вирішальне значення для сприяння розширенню економічних можливостей та рівності можливостей.
Вторгнення, безсумнівно, загострило існуючі проблеми, але воно також відкриває унікальну можливість для потенційних сфер розвитку.
Наприклад, такі сектори, як ( серед інших) харчова та деревообробна промисловість, текстильна промисловість та виробництво одягу, енергетичне обладнання, виробництво сільськогосподарської техніки та оборонні технології, відкривають можливості для створення доданої вартості та диференціації.
Існує також вікно можливостей для перерозподілу промислової активності та інвестиційних можливостей між підгалузями та регіонами.
До війни виробництво, інвестиції та експорт були сильно сконцентровані в кількох галузях та областях, особливо на сході та південному сході України, які особливо постраждали від бойових дій та руйнувань.

Війна зміцнила західні регіони, оскільки вони знаходяться далі від лінії фронту; вони стали місцем притоку бізнесу, який перемістив свою діяльність.
Розподіл виробничої діяльності між регіонами - це стратегія зменшення вразливості, підвищення стійкості та сприяння інклюзивній індустріалізації.
Це вимагає проактивних регіональних та муніципальних ініціатив, спрямованих на сприяння виробничому розвитку.

Крім того, відновлення виробничої інфраструктури стимулюватиме диверсифікацію та ускладнення виробництва, що має важливе значення для прискорення промислового розвитку, зменшення вразливості до зовнішніх викликів та посилення загальної стійкості.
Рекомендації ЮНІДО для уряду України є чіткими та практичними.
Усунення структурних перешкод, таких як бюрократія, складність податкової системи, дефіцит кваліфікованої робочої сили та корупція, є вкрай важливим.

В опитуванні, проведеному ЮНІДО, українські підприємства наголосили на необхідності регуляторних реформ для оновлення відповідного законодавства (після консультацій з відповідними зацікавленими сторонами), зменшення адміністративного навантаження на їхню діяльність та залучення прямих іноземних інвестицій.

Багато з них також висловили побажання щодо розширення державно-приватного партнерства та використання державних закупівель для підтримки відновлення.
Окрім цих структурних обмежень, війна висунула нові пріоритети: витрати на енергоносії, доступність матеріалів, наявність робочої сили та доступ до фінансування є головними проблемами для українських підприємств сьогодні.
Сприяння інвестиціям та реалізація заходів, що допомагають бізнесу фінансувати капітальні витрати, мають вирішальне значення для успіху галузей.
Наприклад, життєво важливими кроками є зміна тенденції обмеженого доступу до кредитів та створення збалансованого інвестиційного ландшафту в регіонах.

І бізнес погоджується з цим.
Відповідаючи на запитання (під час нещодавнього опитування, проведеного на замовлення ЮНІДО), які заходи державної підтримки вони вважають найкориснішими за нинішніх обставин, українські компанії особливо виділили грантову підтримку, пільгові кредити та доступ до нових кредитів.
Всі ці заходи спрямовані на полегшення фінансового тиску.
З точки зору міжнародної інтеграції, Європейський Союз з його величезним ринком та спільними цінностями є стратегічним партнером.
Поглиблення торговельних відносин, активізація участі у пов"язаних з ЄС мережах створення доданої вартості, диверсифікація експорту та приведення у відповідність до стандартів ЄС не лише відкриють нові ринки, але й забезпечать якість, безпечність та сталість продукції - ключові складові довгострокового успіху.

Згідно з опитуванням підприємств ЮНІДО 2023, основними перешкодами для економічної інтеграції з економікою ЄС є брак клієнтів та ділових партнерів, недостатність фінансових ресурсів (у тому числі торговельного фінансування), обмежений доступ до інформації та мовні бар"єри.
Є надія та позитивні зміни у майбутньому.
На тлі складних викликів, спричинених війною, опитування ЮНІДО підкреслює стійкість українських компаній, багато з яких інноваційно адаптуються до кризи.
Обсяги промислового виробництва та ділової впевненості відновилися після різкого падіння в перші місяці після вторгнення, а також з"явилися нові компанії.
Такий динамізм у промисловій системі України є свідченням можливостей країни та її підприємців.
Завдяки узгодженим зусиллям як державного, так і приватного секторів, Україна може не лише відновитися, але й стати на шлях сталої реіндустріалізації та економічного процвітання.
Відновлення економіки України - це не спринт, а марафон.

Шлях буде важким, але мета - країна з диверсифікованою, інноваційною та стійкою індустріальною основою - варта того, щоб за неї боротися.

Інвестуючи в людей, визначаючи пріоритети стратегічних секторів, створюючи нові альянси та сприятливе середовище, Україна може повстати з попелу не лише як вціліла країна, а й як лідер, прокладаючи новий шлях до економічного процвітання.
Співавтори:
Томас Бернхардт, директор проекту, GPI - Global Policy Incubator,
Євгенія Шевцова, спеціаліст з наукових досліджень, Спільний дослідницький центр Європейської Комісії
Андрій Длігач, керівник Advanter Group
Флоріан Хеспіл, асоційований спеціаліст з комунікацій UNIDO,
Упалат Корватанасакул, асоційований спеціаліст з питань проєкту UNIDO

Додати коментар

Користувач:
email:





Money flows like wind,
Investments ebb and flow,
The market prevails.

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:25 - Через обстріл на Дніпропетровщині загинуло двоє залізничників
21:00 - Новини 15 травня: відключення світла, США можуть обмежити доступ Raiffeisen до американської фінсистеми
20:44 - Конкурент OpenAI призначив співзасновника Instagram керівником відділу продуктів
20:40 - По всій Україні 16 травня діятимуть погодинні відключення світла – "Укренерго"
20:16 - Україна готова бути гарантом продовольчої безпеки для Малаві й інших країн Африки – Зеленський
19:56 - В Києві та низці областей застосовані екстрені відключення електроенергії – ДТЕК
19:45 - ЄБРР прогнозує зростання ВВП України на 3% цього року і на 6% – наступного
19:34 - Rheinmetall планує побудувати в Україні підприємство з виробництва систем ППО
19:06 - Україна отримала від Республіки Корея 40 авто швидкої допомоги
19:05 - EURUSD пытается сломить 5-месячный даунтренд
19:00 - Оприлюднено уточнені дані звітності учасників ринку небанківських фінансових послуг за 2023 рік
18:59 - МВС: За підтримки Японії та ПРООН поліцейські отримали мобільні ДНК-лабораторії, спецавтомобілі та інше спецобладнання
18:50 - Словаччина планує побудувати новий ядерний реактор
18:46 - ОПЕК і IEA знову розійшлися у прогнозах попиту на нафту: розрив зріс до 1,15 мільйона барелів на добу
18:33 - У першому кварталі цього року Держстат фіксує падіння експорту та зростання імпорту
18:31 - Як "Укртрансбезпека" бореться з нелегалами та руйнівниками доріг
18:16 - Американський мільярдер МакКорт готує заявку на придбання TikTok
18:08 - Ірина Верещук перевірила роботу евакуаційного хабу у Харкові
18:01 - Національний банк ухвалив рішення анулювати страховику всі ліцензії та призначив тимчасову адміністрацію
18:00 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 15.05.2024
17:55 - "Укрзалізниця" відновила пряме сполучення між Славутичем та Києвом
17:31 - МОЗ: У Чернівцях відкрили сучасне відділення невідкладних станів для дітей
17:30 - "Київтеплоенерго" планує 17 травня завершити ремонт пошкодженої тепломережі на "Либідській"
17:21 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
17:20 - Чистий прибуток MetLife в 1К 2024 року зріс до $800 млн, премії до $17 млрд
17:15 - Вартість акцій грузинських компаній падає після ухвалення закону про "іноагентів"
17:10 - Партнери надали 600 тонн допомоги після нових атак на енергетику: що отримала Україна
16:56 - Після поновлення російських атак на енергетику Україна отримала понад 600 тонн допомоги у вигляді енергетичного обладнання
16:42 - Список сумнівних інвестпроєктів поповнили ще 24 кейси


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.2832
Канадський долар29.0261
Юань Женьміньбі5.4804
Чеська крона1.7303
Данська крона5.7428
Гонконгівський долар5.0687
Форинт0.111009
Індійська рупія0.47397
Рупія0.0024691
Новий ізраїльський шекель10.7058
Єна0.2542
Теньге0.089579
Вона0.029094
Мексиканське песо2.3488
Молдовський лей2.2327
Новозеландський долар23.9916
Норвезька крона3.6782
московський рубль0.43393
Сінгапурський долар29.3359
Ренд2.1534
Шведська крона3.6694
Швейцарський франк43.7219
Єгипетський фунт0.8451
Фунт стерлінгів49.9067
Долар США39.5771
Білоруський рубль14.3854
Азербайджанський манат23.293
Румунський лей8.6123
Турецька ліра1.2253
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.3778
Болгарський лев21.9082
Євро42.8501
Злотий10.0383
Алжирський динар0.29444
Така0.35923
Вірменський драм0.101843
Домініканське песо0.67765
Іранський ріал0.00094084
Іракський динар0.030164
Сом0.44558
Ліванський фунт0.000442
Лівійський динар8.1112
Малайзійський ринггіт8.2796
Марокканський дирхам3.9156
Пакистанська рупія0.14195
Саудівський ріял10.5357
Донг0.001559
Бат1.06607
Дирхам ОАЕ10.7586
Туніський динар12.5712
Узбецький сум0.0031311
Новий тайванський долар1.21335
Туркменський новий манат11.29
Сербський динар0.36176
Сомоні3.6171
Ларі14.7362
Бразильський реал7.7185
Золото93522.27
Срібло1139.21
Платина41412.29
Паладій39259.69

Курси валют, встановлені НБУ на 16.05.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
1872071020.731020.731020.731020.732041460.00
2276561091.421091.421091.421091.42785822.40
2284491106.791106.791106.791106.79143882.70
2289101089.431089.431089.431089.4310894.30
229025992.29992.29992.29992.294465305.00
229470929.04929.04929.04929.041796763.36

Дані за 15.05.2024