М'яка посадка для світу і турбулентність для України

28.09.2022 17:00 | Укррудпром

Сировинні заробітки будуть меншими, політичні — більшими.

 Ціни на сировинних ринках, що били всі рекорди після вторгнення рф в Україну, почали знижуватися. До падіння ще далеко, але про тренд уже можна говорити. Для глобальної економіки це хороший сигнал, що криза може виявитися просто рецесією. Та й переконувати своїх громадян у важливості допомоги Україні нашим країнам-союзницям буде простіше. Але наші власні прибутки, напряму прив’язані до сировинного експорту, вочевидь падатимуть, збільшуючи ще сильніше й без того величезну різницю між нашими доходами та видатками.

Ціни вниз

Одними з перших почали знижуватися ціни на зернові, які з початку нападу рф злетіли до десятирічного максимуму. Не в останню чергу це зниження завдячує частковому розблокуванню українських портів, заспокоївши всіх тих, хто переймався глобальною продовольчою кризою. Та й прогнози майбутніх урожаїв як в Україні, так і в рф, попри те, що не найкращі, але достатні для погашення продовольчої паніки. росія вже зібрала близько 125 млн тонн зерна, Україна навіть після зниження вдвічі своїх планів усе одно готова експортувати близько 40 млн тонн. Переглянувши прогнози і зрозумівши, що дефіциту не буде, закупівельники дещо заспокоїлися. Звісно, росія регулярно вдається до класичного шантажу, час від часу натякаючи, що чорноморський коридор для продажу українського зерна треба переглядати. Але, розігруючи одну і ту саму карту на всіх сировинних ринках, не варто сподіватися, що всі сприйматимуть це серйозно. Доведено ринком газу.

Панічний попит на газ також зупинився, а разом з ним і зростання цін. За останній місяць довгострокові газові контракти подешевшали майже на 30%, закріпивши тренд. Газові сховища країн Євросоюзу вже заповнені майже на 85%, про альтернативні поставки домовлено, уряди європейських країн представили плани проходження зимового періоду із економією для всіх і допомогою для найуразливіших. Глобально країни ЄС домовилися про скорочення споживання газу на 15%, аби пережити зиму із наявним у сховищах ресурсом і подбати про обмеження його ціни у майбутньому. Отже, страшної довгої та холодної зими, якою лякала Європу росія, точно не буде. Шантаж рф не спрацював.

І не лише щодо газу. Вартість нафти також знизилася за останній місяць відсотків на 20. Причина і в анонсованих обмеженнях ціни ресурсу, і у зниженому попиті через глобальну рецесію, і у розумінні, що рф просто не може скоротити видобуток без втрат для власних потужностей, а значить, продаватиме нафту за будь-якої ціни. Тобто не має таких уже широких можливостей для маніпулювання цим ринком. Особливо зараз, коли кремлівську Urals навіть зі знижкою відмовляються купувати індійські нафтопереробники, переорієнтовуючись на постачальників Західної Африки та Близького Сходу. На близькосхідну нафту після вторгнення рф в Україну переорієнтовується і Китай, який разом із Індією був основним покупцем російської Urals.

Дякуючи режиму підвищеної економії, знижуються і ціни на залізну руду. Європейські металургійні заводи через надмірну вартість енергії просто скорочують виробництво, відповідно, знижуючи потребу у сировині. А одного Китаю як споживача, навіть попри його ринкову вагу, замало для суттєвого нарощування попиту. Зрештою, світові ціни, знизившись із березня на 35%, уже коливаються десь на рівні кінця минулого року.

Єдиний енергоресурс, який наразі не дешевшає, — вугілля. З поганих новин — попри всі декларації про скорочення вуглецевого сліду, вугілля все ще потрібне всім, від Японії до Німеччини, і що глибші проблеми на ринку газу, то більше вугілля треба. ЄС, наприклад, цьогоріч збільшив його імпорт на 35%. З хороших новин — навіть дороге і затребуване Європою вугілля не купують у рф, для неї наразі відкриті лише ринки Індії та Китаю, та й туди доправити товар дедалі важче через санкційні обмеження.

Дефіцит угору

Загалом тренд обнадійливий. Світ почав швидше реагувати на виклики, а країни — гнучкіше пристосовуватися до нової реальності, сповненої різноманітних обмежень. Глобальної кризи уже не чекають, говорять лише про глобальну рецесію і не зараз, а наступного року.

Так, вона буде тривалою і вимагатиме від країн продовження жорстких монетарних політик для валютної стабільності та боротьби з інфляцією. Так, три найбільші економіки світу — Сполучені Штати, Китай і єврозона — різко сповільнюються, і, напевно, це буде найглибший спад з 70-х років минулого століття. Так, висока інфляція може залишитися з нами на довший строк, а зростання буде дуже млявим. Та й ризики боргових криз нікуди не зникають. Але все ж оптимізму стало трохи більше. Щоправда, передусім для розвинених країн. Країни ж, що розвиваються, особливо втягнута у війну Україна, все одно зазнають потужного удару.

Щоразу, коли ми радіємо тому, що рф через зниження цін на сировину стала заробляти трохи менше, маємо пам"ятати, що й ми навряд чи збагатилися. Адже Україна — теж сировинна економіка і за більшістю позицій, окрім нафти та газу, пропонує глобальному ринку той самий набір товарів. Але, на відміну від рф, обмеженої у торгівлі санкціями, Україна втратила значні виробничі потужності та зіштовхнулася із безпрецедентними логістичними проблемами. За перше півріччя 2022 року експорт товарів з України становив 22,7 млрд дол., або 76% від минулорічного показника.

Морем ми вже змогли вивезти близько 3 млн тонн зернових. Залізницею зуміли експортувати майже 3 млн тонн товарів, автошляхами — приблизно 1,4 млн тонн. У загальному експортному кошику на товари рослинного походження припадає більш як 24%. У плюсі також кондитерська продукція, цукор і шоколад, але загалом їхня частка незначна. А от серед основних товарів, окрім зернових, на зовнішні ринки ми продавали чорні метали (17,6%), олії (12) і мінеральні продукти (12,3%).

Запропонувати світові звичні обсяги сировинних товарів ми просто нездатні. Заробляти при зниженні їхньої вартості також будемо менше. І це суттєвий виклик для наших держфінансів, який обов’язково треба враховувати.

Наступного року наші видатки вдвічі перевищуватимуть наші доходи, а найбільшим викликом залишиться спроможність країни знайти та залучити до бюджету 1,5 трлн грн. Що саме по собі є надзвичайно складним завданням, зважаючи що 2022-го за пів року нам надали фінансової підтримки на 540 млрд грн. За таких умов експорт, на якому у нас роками все трималося, набуває неймовірної ваги. Адже що меншими будуть наші податкові надходження, то більше грошей ми будемо змушені позичати, а якщо не вийде — друкувати, заганяючи власну економіку дедалі глибше у глухий кут.

Чи бачимо ми це усвідомлення у владі? Пошуки нових ринків, перегляди планів, пропозиції з диверсифікації. Що ж, на обговоренні держбюджету наступного року в залі парламенту було близько п’ятдесяти народних депутатів — напевно, це найкраща відповідь на ці запитання.

Зрозуміло, що з лютого цього року ситуація із нашими держфінансами настільки катастрофічна, що про будь-який баланс годі й мріяти. Але ми принаймні маємо в короткостроковій перспективі враховувати глобальні тренди і робити все, аби збільшити та зробити більш прогнозованими надходження зовнішнього фінансування.

У довгостроковій, вкотре зробивши неприємні для себе висновки, докласти максимум зусиль до скорочення частки сировинних товарів у нашому експорті, зменшивши цю катастрофічну залежність від доволі мінливих глобальних ринків сировини. Чотири роки поспіль ринки постійно лихоманить, вони то депресують, то сповнюються, часто невиправданим, оптимізмом. Факторів, які на них впливають, — безліч, і далеко не всі прогнозовані. Доведено пандемією та росією. Перебувати в залежності від них, ставити у цю залежність власне населення та його добробут як мінімум безвідповідально.

Юлія САМАЕВА

Додати коментар

Користувач:
email:





Деякі вкладники раді виграшам,
Інші бояться пустити гроші в ход.
Але фінансовий ринок - як життя,
І треба ризикувати з усіх сил.

- Fin.Org.UA

Новини

22:23 - 38-мі роковини аварії на Чорнобильській АЕС: Руслан Стрілець взяв участь у офіційних заходах під головуванням Президента Володимира Зеленського
21:57 - Затверджено Консолідовану фінансову звітність Національного банку України за 2023 рік та розподіл прибутку
21:00 - Новини 26 квітня: Сольського звільнили під заставу, Кабмін зберіг чинний тариф на електрику для населення
20:52 - Остін: США виділяють 6 млрд дол на замовлення зброї для України
20:49 - Здійснено черговий крок у запровадженні європейських вимог до капіталу банків і банківських груп
20:40 - Мінфін оновив дані про фінансування держбюджету від початку великої війни: хто став найбільшим донором 
20:35 - Два топменеджери Ощадбанку перейшли в правління "Сенс Банку"
20:10 - Квартири колаборанта Сальдо і росолігарха Шелкова в Одесі вдруге виставили на аукціон
19:58 - Рівень розрахунків населення за газ становить 95% – Чернишов
19:47 - У поліції Києва розповіли про причини обшуків у "Київтеплоенерго"
19:27 - З початку року від міжнародних партнерів надійшло близько 12 мільярдів доларів
19:14 - Захист ТЕЦ, ТЕС і ГЕС ніколи не відносився до відповідальності Мінінфраструктури – Кубраков
19:07 - Мінекономіки: Презентовано концепцію проекту Національної Стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року
18:50 - Прем’єр-міністр зустрівся з очільницею МЗС Латвії
18:47 - У Києві через ремонт обмежать рух транспорту на кількох вулицях 
18:40 - У Центробанку московія стверджують, що конфіскація заморожених активів не вплине на фінстабільність московії
18:20 - Підприємці Харківщини зможуть отримати вдвічі більший грант від держави на розвиток
18:14 - World IP Day: презентовано концепцію проекту Національної Стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року
17:49 - Суд зупинив ліцензію "Нафтогазу" на розподіл газу на Черкащині: компанія подала апеляцію
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 26.04.2024
17:44 - Денис Башлик: Ринок земель в Україні здатен впоратися з будь-якими викликами, завдяки чітко визначним передумовам
17:42 - Чи насправді буде обмежена робота онлайн-казино після Указу Президента?
17:37 - Японія продовжуватиме підтримку українського енергосектору: Зустрічі Германа Галущенка з представниками Уряду Японії
17:32 - Затверджено порядок організації психіатричної допомоги особам, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру
17:29 - Продовжено строки на подання заявки для розрахунку обсягу квот щодо діяльності з культивування рослин роду коноплі — рішення уряду
17:26 - Уряд ухвалив постанову щодо строків державної атестації наукових установ
17:20 - Національний банк України анонсував низку кроків з валютної лібералізації
17:20 - Ухвалено закон щодо врахування страхового стажу закордоном для пенсії в Україні
17:11 - НБУ знизив тарифи на видачу готівки
17:02 - Уряд затвердив Порядок використання коштів на підтримку проектів зі значними інвестиціями


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.8816
Канадський долар28.9972
Юань Женьміньбі5.4649
Чеська крона1.6867
Данська крона5.691
Гонконгівський долар5.0584
Форинт0.108183
Індійська рупія0.47511
Рупія0.0024423
Новий ізраїльський шекель10.4009
Єна0.25254
Теньге0.089457
Вона0.028796
Мексиканське песо2.2942
Молдовський лей2.22
Новозеландський долар23.5629
Норвезька крона3.5997
московський рубль0.43076
Сінгапурський долар29.0888
Ренд2.0991
Шведська крона3.6272
Швейцарський франк43.4084
Єгипетський фунт0.8269
Фунт стерлінгів49.5494
Долар США39.6015
Білоруський рубль14.3943
Азербайджанський манат23.2923
Румунський лей8.5282
Турецька ліра1.218
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1706
Болгарський лев21.6995
Євро42.4409
Злотий9.8181
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92856.01
Срібло1091.89
Платина36302.7
Паладій38449.1

Курси валют, встановлені НБУ на 29.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861046.391046.391046.391046.391307987.50
2276561080.091080.091080.091080.09237619.80
2288111063.621063.621063.621063.6237226.70
229025985.42985.42985.42985.42782423.48
229470921.25921.25921.25921.25644875.00
2302621060.181060.181060.181060.18106018.00
CRSR061024.551025.321024.551025.3213328.39
FCOM011055.931055.931055.931055.9335901.62
FSTF021021.481022.251021.481022.2533733.48
USGK78454545454545454519657125.00

Дані за 26.04.2024