Не платиш податки під час війни — поясни податковій причину

27.09.2022 19:40 | Укррудпром

До 30 вересня підприємцям, які не платять податків і не звітують у період воєнного стану, потрібно надати у податкову обгрунтування.

 Війна внесла корективи не тільки в життя кожного в нас, але й в найстійкіші системи, які забезпечують життєдіяльність України. Не стала винятком і система оподаткування. 

Так після початку великої війни законодавці внесли зміни у Податковий кодекс, які дозволили відтермінувати звітність та сплату податків на період воєнного стану і 6 місяців після його припинення чи скасування. 

Єдиною складністю застосування цієї норми була відсутність самого процесу подачі відповідних документів до податкових органів, їх переліку та власне підстав, які повинні підтвердити, що можливості звітувати і платити податки немає.

Незважаючи на те що Наказ Мінфіну №225 був прийнятий ще 29 липня 2022 року, як виявилося на практиці, більшість платників податків про нього не знають, а відповідно можуть і пропустити строк для подання документів, який спливає вже 30 вересня.

Отже, давайте розберемося які підстави для зняття платником з себе обов’язку щодо сплати податків і подання звітності, а також, як цей факт узгодити з податковою.

Розпочнемо з підстав, які дають право не виконувати свої податкові зобов’язання:

втрата первинних документів та комп’ютерного обладнання (вочевидь якщо первинні документи були в цифровій формі) внаслідок війни;

неможливість використання документів та обладнання внаслідок війни;

вивезення таких документів та обладнання пов’язане з ризиком для життя і здоров’я або через встановлені заборони та обмеження;

ризик витоку інформації про місця зберігання пального та спирту етилового та їх подальшого знищення;

відсутність уповноваженої посадової особи та неможливість призначити іншу;

юридична або фактична адреса компанії в населеному пункті на окупованій території, зоні бойових дій або в оточенні. Нагадуємо, що перелік регулярно оновлюється Мінреінтеграції;

інші обставини непереборної сили (форс-мажор) підтверджені документально. Не зайвими будуть фото, довідки ДСНС або поліції, сертифікат ТПП та будь-які інші офіційні документи, що підтверджують такий факт.

Також Наказ передбачає низку додаткових підстав для платників фізичних осіб, таких як перебування в лікувальних закладах, у складі правоохоронних чи в лавах Збройних Сил і таке інше.

Як же узгодити звільнення від відповідальності?

З цією метою необхідно до 30.09.22 р. подати до податкового органу заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов"язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів) та інформації, що підтверджують таку неможливість.

Заява складається у довільній формі, але повинна містити певні реквізити, як то назву компанії, адресу, перелік обов’язків, які не можуть бути виконані та інші, з якими можна ознайомитися в самому Наказі. 

Тут варто звернути увагу, що податкові зобов’язання компанії в якості податкового агента також входять в цей перелік. Не варто забувати, що навіть у випадку відсутності сплати заробітної плати, або орендної плати за землю, орендовану у фізичної особи, компанія повинна нарахувати відповідний дохід такій особі та сплатити відповідні податки до бюджету.

Якщо у платника немає можливості у зазначений строк подати таку заяву через вище зазначені підстави, то строк її подання переноситься на дату, коли у платника з’являється можливість виконати будь-які податкові обов’язки, але в будь якому випадку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

Заяву та копії документів можна подати як через Електронний кабінет, так і в письмовому вигляді до самого органу або поштою.

Окрему увагу звернемо на документи, які мають підтверджувати неможливість виконання податкового обов’язку. 

Положення Податкового кодексу України передбачають, що такий перелік повинен бути встановлений Мінфіном, однак згаданий наказ такого переліку не містить. Натомість зазначається, що платником повинні бути подані будь-які документи, які підтверджують зазначені ним факти.

У зв’язку із цим звертаємо увагу на той факт, що найбільшу доказову силою будуть мати саме офіційні документи, наприклад довідки видані ДСНС, поліцією, закладами лікування, військовими адміністраціями тощо. 

Звісно, що у випадку втрати документів чи комп’ютерної техніки жоден орган не підтвердить саме цей факт, а лише те, що відбулося влучання снаряду, пожежа, затоплення. 

Тому для конкретизації такого переліку документів наприклад, варто скласти відповідний акт компанії про знищення. Якщо працівників та посадових осіб в компаній не лишилось, також варто додатково обґрунтувати, чому такий акт складений лише однією особою. 

Тобто ваші приватні документи можуть конкретизувати отримані від державних органів, однак без останніх навряд чи будуть мати силу. 

Також, якщо підставою є заборона відвідування певних територій або знаходження компаній на тимчасово окупованих територіях, я би радив зробити в заяві посилання на відповідний офіційний документ державної влади, а не очікувати, що співробітники податкового органу самі будуть їх вишукувати, особливо коли це стосується нормативних актів місцевого значення, наприклад наказів військових адміністрацій.

Також варто пам’ятати, що до заяви додаються копії таких документів, але оригінали повинні бути збереженні, так як податкова може запросити їх надання.

Після подання заяви податковий орган протягом 20 днів розглядає заяву та може прийняти попереднє рішення і запросити у платника більше документів. 

В такому випадку платник матиме 10 днів для їх надання, а податковий орган ще 20 днів на винесення остаточного рішення. Таке рішення, позитивне воно чи ні, повинно бути надіслане платнику та може бути ним оскаржене до суду.

Таким чином тим платникам, які мають можливість подати заяву, але досі не зробили цього, до 30 вересня можливо доведеться зібрати докази того, що вони дійсно не мають можливості сплачувати податки та подавати звітність, а отже і не повинні нести відповідальність.

Анатолій КОСОВАН, керуючий партнер юридичної фірми Kosovan Legal Group

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Market volatility,
Fear and greed drive the ticker,
Navigate with care.

- Fin.Org.UA

Новини

17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 26.04.2024
17:20 - Національний банк України анонсував низку кроків з валютної лібералізації
17:20 - Ухвалено закон щодо врахування страхового стажу закордоном для пенсії в Україні
16:45 - Ложная тревога с интервенциями в иене?
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 29.04.2024
15:36 - Оновлено низку тарифів Національного банку
15:20 - Страховий ринок Словенії в 2023 році зріс на 9% до 3 млрд євро
15:20 - Навіщо страховикам потрібні структуровані дані та інтеграція AI-технологій?
15:20 - ПФТС та "Українська біржа" можуть втратити ліцензії через порушення ліцензійних умов
15:20 - Страховий ринок Польщі в 2023 році зріс на 17,6% до 18 млрд євро
15:20 - Європарламент схвалив нові зміни до Директиви Solvency II в страхуванні
15:20 - Індія "акредитувала" російських страховиків на страхування експорту нафти
15:20 - Рівень зарплати у 2024 році планують підвищити 72% компаній, 74% відчувають дефіцит кадрів
15:20 - Нацбанк повернув альтернативний сценарій та відмовився від прогнозів тривалої війни
15:05 - Україна та ЄС провели щорічний Діалог з прав людини: підсумки
14:41 - московія поновила доставку нафти державним "Совкомфлотом" до Індії - Reuters
14:28 - Який порядок оподаткування ПДФО іноземних доходів?
14:28 - Нацполіція та СБУ прийшли з обшуками до "Київтеплоенерго", робота підприємства заблокована
14:27 - МОЗ підтримує громади у цифровізації сфери охорони здоров’я
14:27 - Як формується загальний оподатковуваний дохід та сума витрат особи, яка провадить незалежну професійну діяльність?
14:23 - Чи може неповнолітня особа отримати ЕДП у КНЕДП ДПС та який порядок отримання?
14:22 - Сергій Орлов: Головне завдання в прогнозуванні повторних правопорушень – уніфікація оцінки ризиків
14:21 - Куди подавати реєстраційну заяву за ф. № 1-ПРРО суб’єкту господарювання для реєстрації ПРРО на відокремлений підрозділ (філію)?
14:20 - За яким ідентифікатором форми фізичні особи – резиденти подають в електронному вигляді Звіт про контрольовані іноземні компанії (КІК)?
14:19 - За використання рибних ресурсів до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від платників надійшло понад 1,5 млн грн рентної плати
14:17 - Державний бюджет протягом трьох місяців п. р. отримав від платників Дніпропетровщини майже 12 млрд гривень
14:12 - Олександр Банчук: Пробація – це гарна альтернатива позбавленню волі в межах виконання цілей Стратегії реформування пенітенціарної системи
14:10 - Київ стягнув з підрядника метро на Виноградар 139 мільйонів, зароблених з незаконного депозиту
13:54 - Азербайджан може збільшити можливості експорту газу до Європи на 5 мільярдів кубометрів
13:50 - "Фармак" узяв участь у першому засіданні Альянсу ЄС з постачання критично важливих ліків


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.8816
Канадський долар28.9972
Юань Женьміньбі5.4649
Чеська крона1.6867
Данська крона5.691
Гонконгівський долар5.0584
Форинт0.108183
Індійська рупія0.47511
Рупія0.0024423
Новий ізраїльський шекель10.4009
Єна0.25254
Теньге0.089457
Вона0.028796
Мексиканське песо2.2942
Молдовський лей2.22
Новозеландський долар23.5629
Норвезька крона3.5997
московський рубль0.43076
Сінгапурський долар29.0888
Ренд2.0991
Шведська крона3.6272
Швейцарський франк43.4084
Єгипетський фунт0.8269
Фунт стерлінгів49.5494
Долар США39.6015
Білоруський рубль14.3943
Азербайджанський манат23.2923
Румунський лей8.5282
Турецька ліра1.218
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1706
Болгарський лев21.6995
Євро42.4409
Злотий9.8181
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92856.01
Срібло1091.89
Платина36302.7
Паладій38449.1

Курси валют, встановлені НБУ на 29.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861046.391046.391046.391046.391307987.50
2276561080.091080.091080.091080.09237619.80
2288111063.621063.621063.621063.6237226.70
229025985.42985.42985.42985.42782423.48
229470921.25921.25921.25921.25644875.00
2302621060.181060.181060.181060.18106018.00
CRSR061024.551025.321024.551025.3213328.39
FCOM011055.931055.931055.931055.9335901.62
FSTF021021.481022.251021.481022.2533733.48
USGK78454545454545454519657125.00

Дані за 26.04.2024