Чи буде Північна Корея воювати на боці росії проти України?

14.08.2022 08:25 | Укррудпром

Чи буде Північна Корея воювати на боці росії проти України? zn.ua, 13 августа 2022. Опубликовано 07:50 14 августа 2022 года Про геополітичні обставини, здатні вплинути на перебіг війни.

Нинішня позиційна стадія війни лише зовні скидається на відносне затишшя. Поза сумнівами, сторони ретельно готуються до нової кампанії, періодично вдаючись до тактичних дій, намагаючись вивести одна одну з рівноваги. росія пробила чергове дно, скоївши акт неприкритого ядерного тероризму на Запорізькій АЕС, Україна ж узяла нові висоти, продемонструвавши шкоду куріння на територіях військових складів, аеродромів та стратегічних мостів. росія метається по світу, намагаючись відшукати рештки радянських озброєнь (і перекидає їх, наприклад, із Сирії), Україна продовжує нагромаджувати найсучаснішу техніку від наших партнерів, поступово підвищуючи майстерність її застосування. У контексті майбутніх сценаріїв війни, стає дедалі очевидніше, за ким буде перемога, якщо тільки не виникнуть обставини, здатні змінити всю геополітику. І якщо вони десь і виникнуть, то це буде Азія.

 На початку серпня видання New York Post, з подачі російських ЗМІ, повідомило про готовність Північної Кореї послати стотисячний контингент “добровольців” в Україну, щоб надати підтримку росії. Такий собі “військовий експерт” Ігор Коротченко, завсідник російських ТБ-шоу, заявив про це у прямому ефірі, посилаючись на неназвані джерела. В Україні цю новину сприйняли з гумором, особливо в соцмережах. “Та вони ж просто зразу здадуться в полон, щоб удосталь попоїсти”, — приблизно таким був лейтмотив коментаторів від Фейсбуку. Тим часом в Азії цю новину сприйняли зовсім інакше, з усією серйозністю та навіть занепокоєнням. Поява фактора Північної Кореї обіцяє вкрай небезпечний розвиток подій, і про нього варто поговорити, навіть якщо заяви Коротченка мають під собою мінімальну підставу.

КНДР — держава-ізгой, одна з чотирьох країн-відщепенців, які підтримали агресію рф у ГА ООН. Багато десятиліть Пхеньян перебуває під санкціями, що, втім, не заважає йому розвивати ракетну і ядерну програми, випробовувати балістичні ракети й виступати з войовничою риторикою на адресу Заходу. Численні спроби Південної Кореї, Японії, США встановити з Пхеньяном робочі відносини, обговорити гарантії безпеки в обмін на надання допомоги провалювалися одна по одній. Один із найяскравіших провалів — три зустрічі Трампа з Кім Чен Ином, що закінчилися нічим.

Життєздатність КНДР залежить від Китаю та росії. Пекін дуже обережно допомагає Пхеньяну, щоб і самому під санкції не потрапити, і не провокувати ексцентричного лідера КНДР на агресивні дії (хоча це до пори до часу). Позиція Москви інша. росія перебуває в жорсткій конфронтації з Заходом, її більше не стримує загроза санкцій, корейці — численна й працездатна робоча сила на Далекому Сході, а можливість періодично провокувати Пхеньян на загрозливі дії проти інтересів США в Південно-Східній Азії — цінний інструмент кремлівської геополітики. Адже поки Корея розділена, а Пхеньян працює над ядерною зброєю, величезні ресурси США, Південної Кореї та Японії “зв"язуються” КНДР. Москві важливо, щоб так було й надалі. Якщо Кремлю ніяк не вдається спровокувати Китай на військову операцію проти Тайваню, то з Пхеньяном значно простіше. Нічого особистого, просто Ину потрібні гроші.

У середині липня КНДР раптом визнала “незалежність” “ДНР” і “ЛНР” (раніше це зробили тільки рф та Сирія). Комусь такий крок видасться маргінальним, комусь — просто політичною дурістю. Однак, на думку експертів із ряду країн Азії, таке визнання може відкрити цілком законний шлях для рф і КНДР здійснювати приховані поставки зброї та підсанкційних товарів, які проходитимуть офіційно як “торгівля” КНДР із “ДНР/ЛНР” і не “світитимуться” у світовій статистиці. І це не кажучи про контрабанду. У цьому контексті, і “100 тисяч добровольців” вирушать воювати не за росію проти України, а для надання допомоги “братнім республікам Донбасу”.

На думку цілого ряду експертів із країн Азії, добре обізнаних зі станом справ в армії Північної Кореї, до частини її підрозділів слід ставитися з усією серйозністю. Особливо добре навчені та мотивовані сили спеціальних операцій КНДР, яких налічується близько 100—200 тисяч людей. У минулому КНДР втручалася не тільки в конфлікти в Азії, її військові радники були помічені і в Сирії, і на Близькому Сході, і в країнах Африки. У війні Ірану та Іраку саме Північна Корея поставляла Ірану далекобійну артилерію та ракети. Є в них і MLRS KN-09 (KN-SS-9) з дальністю до 200 км, і серйозна артилерія, а ось власного бойового досвіду застосування немає. Уся ця техніка розміщена на спеціально укріплених позиціях у горах і розрахована на стрільбу по Сеулу, а не для передачі рф. Крім того, на думку фахівців, армія Північної Кореї ніколи не готувалася воювати поза Корейським півостровом, тож на Сході України її ефективність буде, найімовірніше, дуже низькою. Фахівці нагадують також, що з росії вже лунали запевнення про формування 40-тисячного контингенту сирійських бійців, які випарувалися, перш ніж зібралися.

Однак, на думку експертів, недооцінювати зв"язку рф—КНДР в нинішніх умовах не варто. росія може надати досить відчутну підтримку Пхеньянові, яка йому дуже потрібна, в обмін на “добровольців” і зброю. Додатковий бонус — підвищення градуса напруги в регіоні, у Південній Кореї та в Японії, які й так вимушені переглядати військові бюджети та концепції безпеки у зв"язку з посиленням тиску Китаю на Тайвань. Загострення ситуації навколо Тайваню, викликане недавнім візитом Ненсі Пелосі, — ще один дуже важливий фактор геополітики, здатний вплинути на перебіг нашої війни.

Спікерка Палати представників Конгресу США вирішила відвідати низку країн регіону й Тайвань у ті самі дні, коли китайське керівництво перемістилося до курортного міста Бейдайхе для традиційних консультацій і нарад напередодні найважливіших подій, які мають відбутися восени. На кону третій термін Сі Цзіньпіна, можливі зміни в політиці “нульової толерантності” щодо Covid-19, а також вирішення нагромаджених економічних проблем. Але саме “возз"єднання” з Тайванем стало центром нинішньої політики лідера КНР. Пекін не зміг завадити візитові спікерки Пелосі, попри войовничу риторику, але відповів масштабними військовими навчаннями поблизу бунтівного острова, в низці випадків значно перевищивши звичайний рівень агресії. Частина ракет, випущених над Тайванем, приземлилася у виключній економічній зоні Японії, а також у водах Окінави. Префектура Окінава є домівкою для найбільшого військового контингенту США в регіоні, і, якщо виникне криза в Тайванській протоці, саме звідси має надійти допомога. Там також розміщені форпости Сил самооборони Японії, які не спускають очей із Тайваню та КНР.

 У зв"язку з цим дуже цікавий наступний факт. Сі Цзіньпін очолив КНР у травні 2013 року. Невдовзі після цього два члени Китайської академії суспільних наук надрукували в центральній газеті КПК People’s Daily статтю, в якій обґрунтували, що острови Рюкю, які нині становлять префектуру Окінава, у XVII столітті були Королівством Рюкю й підпорядковувалися Китаю. Факти, викладені у статті, відповідають реаліям, але мета публікації була зовсім не історична. На думку оглядачів, тим самим чи не вперше Китай заявив свої права на Окінаву. Своєю чергою, японські острови Сенкаку були оголошені частиною Тайваню, а отже — теж китайською територією. Таким чином, ідея Сі Цзіньпіна про “возз"єднання” земель від самого початку була в центрі його уваги і стосувалася не тільки Тайваню. Важко спрогнозувати, що відбудеться за малоймовірного сценарію зміни лідера КНР на 20-му з"їзді КПК. Однак цілком можливо припустити, що в разі обрання Сі Цзіньпіна на третій термін жодні фактори внутрішньої політики не завадять йому здійснити “возз"єднання” єдиного Китаю рано чи пізно. Тоді буде війна.

В інтересах Китаю, щоб увага США була прикута до Європи, до війни росії проти України. В інтересах росії — переключити фокус Вашингтона на Азію й Тайвань, щоб улаштувати Вашингтону “розтяжку” на 10 тисяч кілометрів. Стратегічні союзники єдині в тому, що звинувачують саме США у розв"язанні війни проти України, про що вкотре заявив посол КНР у Москві. Однак у решті їхні інтереси протилежні. У ситуації з Ненсі Пелосі США продемонстрували спокій і характер, хоча Білий дім навряд чи був радий загостренню ситуації в Тайванській протоці. Сьогодні неможливо передбачити, з якої саме іскри розгориться полум"я в Азії, але краще підготуватися до того, що гасити його доведеться всім демократичним світом, частиною якого ми по праву вже є 

Сергій КОРСУНСЬКИЙ, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Японії

Додати коментар

Користувач:
email:





Bullish, optimistic,
Bearish, pessimistic tones,
The market speaks loud.

- Fin.Org.UA

Новини

15:08 - Формування та поповнення діапазону номерів для ПРРО
15:06 - ФОП – платник єдиного податку четвертої групи: деякі аспекти заповнення декларації в електронному вигляді
15:04 - У першому кварталі 2024 року до місцевих бюджетів платники Дніпропетровщини спрямували майже 468 млн грн рентних платежів
15:01 - Триває Деклараційна кампанія – 2024
15:00 - Рентна плата за спеціальне використання води: за якими кодами бюджетної класифікації сплачується?
14:58 - Реєстрація суб’єктів господарювання платниками акцизного податку
14:55 - Протягом звітного року об’єкт іпотеки був відчужений: право фізичної особи – резидента на отримання податкової знижки у частині суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом
14:53 - Платники Дніпропетровського регіону у першому кварталі п. р. спрямували до загального фонду державного бюджету понад 1,1 млрд грн рентної плати
14:51 - Єдиний внесок – джерело соціальної захищеності громадян
14:49 - До уваги фізичних осіб – власників землі та землекористувачів!
14:47 - До уваги платників туристичного збору: чи заповнюється рядок 8.1 уточнюючої податкової декларації?
14:43 - Дніпропетровщина: платники екологічного податку за три місяці поточного року сплатили до місцевих бюджетів понад 55,6 млн гривень
14:08 - Енергетики планують відремонтувати майже 800 підстанцій у Києві до початку опалювального сезону
14:05 - Вирівнювання податкоспроможності громад на 2025 рік здійснюватиметься на основі прогнозних надходжень 2024 року, – Денис Улютін
13:31 - Фрідман не отримає жодного цента від продажу lifecell - гендиректор "Датагруп-Воля"
13:15 - Українцям тепер доступна доставка замовлень з інтернет-магазинів Канади
13:09 - Мобілізація транспортних засобів: у кого та за яких умов можуть вилучити авто 
13:03 - Університетські лікарні двох медзакладів вищої освіти зможуть отримати фінансування в рамках програми медгарантій, — рішення уряду
13:01 - Raiffeisen Bank розмістив понад тисячу оголошень про вакансії в московія, що суперечить його обіцянці вийти з ринку
13:00 - Процес отримання фінансових послуг для громадян стане ще простішим
12:33 - "Укренерго" залучало аварійну допомогу з Польщі та Румунії через брак електрики
12:15 - Польські фермери за добу не пропустили жодної вантажівки на трьох пунктах пропуску
11:51 - Економіка Китаю зростає вище цільових показників: на скільки зріс ВВП у першому кварталі
11:34 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
11:25 - В Україні через негоду знеструмлювалось близько 145 тисяч споживачів, також без світла залишилась шахта 
11:12 - Енергетична ситуація в регіонах станом на 16 квітня
11:07 - До уваги платників туристичного збору: чи заповнюється рядок 8.1 уточнюючої податкової декларації?
11:05 - Випадки, за яких не справляється авансовий внесок при виплаті дивідендів
11:05 - Зеленський про втрату Трипільської ТЕС: У нас закінчились всі ракети, які захищали електростанцію
11:04 - Формування та поповнення діапазону номерів для ПРРО


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.6497
Канадський долар28.7934
Юань Женьміньбі5.467
Чеська крона1.6651
Данська крона5.6512
Гонконгівський долар5.0549
Форинт0.106941
Індійська рупія0.47421
Рупія0.0024938
Новий ізраїльський шекель10.6435
Єна0.25713
Теньге0.088192
Вона0.028598
Мексиканське песо2.39
Молдовський лей2.2264
Новозеландський долар23.5068
Норвезька крона3.6273
московський рубль0.42344
Сінгапурський долар29.0833
Ренд2.0903
Шведська крона3.647
Швейцарський франк43.3589
Єгипетський фунт0.8183
Фунт стерлінгів49.3761
Долар США39.5737
Білоруський рубль14.3842
Азербайджанський манат23.2759
Румунський лей8.4758
Турецька ліра1.2213
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1003
Болгарський лев21.5578
Євро42.1618
Злотий9.8205
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото93289.06
Срібло1128.08
Платина38584.75
Паладій41398.05

Курси валют, встановлені НБУ на 16.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861040.251040.251040.251040.25613747.50
227763993.9993.9993.9993.91113168.00
229025980.14980.14980.14980.14196028.00
229470916.17916.17916.17916.17458085.00
AZRF011036.251042.191036.251042.194150.94
BAVL0.24670.24670.24670.24679868.00
CRSR061016.881016.881016.271016.8882365.45
FSTF021005.921005.921005.921005.923017.76
XS121416000160001600016000416000.00

Дані за 15.04.2024