Чому дегуманізація українців росією спрацьовувала і за часів Голодомору, і під час війни сьогодні

21.05 08:40 | Укррудпром

Тиждень, 19 травня 2022. Опубликовано 08:00 21 мая 2022 года Енн Еплбаум про витоки жорстокості російських солдат в Україні та “теплу ванну” із брехні для російських громадян.

 Історикиня, дослідниця злочинів радянського режиму й викладачка університету Джона Хопкінса Енн Еплбаум часто пояснює на західну аудиторію чим спричинені колективні травми росіян, які зараз диктують реальність в рф. У матеріалі для The Atlantic “Україна та слова, що ведуть до масового вбивства”, журналістка проводить паралель між подіями взимку 1932—1933 років і поведінкою російських солдат, яка сьогодні жахає весь цивілізований світ своєю жорстокістю. “Як таке можливо у 21 столітті?” — часто чути про війну в Україні з різних кутків. Еплбауп дуже чітко пояснює, чому це не просто можливо, але й закономірно.

Бригади добровольців від комуністичної партії під час Голодомору з Москви, Києва, Харкова чи інших прилеглих сіл ходили українською сільською місцевістю в пошуках їжі. Ці добровольці шукали можливі сховки, де селяни зберігали заборонене зерно, вичищали комори, поля тощо. Замордовані голодом українці їли щурів, жаб, варили траву. У Музеї Голодомору-геноциду є багато експонатів, як от варені ремені зі шкіри, які теж слугували їжею. Досі тривають баталії, скільки ж мільйонів українців загинули за час радянських тортур голодом.

Проте, як пише Енн Еплбаум, ті активісти не відчували тоді провини за скоєне. Партія відповідально підійшла до термінології, чи то жаргону, яким описувала “селян-ворогів”:

“Радянська пропаганда неодноразово говорила їм, що нібито заможні селяни, яких вони називали куркулями, є диверсантами і ворогами — багатими, впертими землевласниками, які заважають радянському пролетаріату досягти утопії, яку обіцяли його лідери. Куркулів треба змести, розчавити, як паразитів чи мух. Їхню їжу треба віддавати робітникам у містах, які заслуговували на це більше, ніж вони”. 

Журналістка наводить спогади радянського перебіжчика українського походження Віктора Кравченко про те, як це було в одній із бригад: “Щоб позбавити себе душевної агонії, ви приховуєте неприємні істини від очей, напівзакриваючи очі та свій розум”, — пояснював Кравченко.

“Його команда [з комуністичних бригад — Ред.] говорила про “селянський фронт” і “куркульську загрозу”, “сільський соціалізм” і “класовий опір”, щоб не надавати людяності тим, чию їжу вони крали”, — продовжує Еплбаум, виокремлюючи той жаргон, яким бригадири мали затуманювати свою совість. 

Ще спогади, які наводить журналістка, належать радянському письменнику Леву Копелєву. Він юнаком служив у бригаді активістів на селі і також згадував кліше та ідеологічну мову,  які “не повині були піддавати його виснажливому жалю”. Для нього це була історична необхідність, ну й “п’ятирічка”.

Уявне багатство селян було ворогом, і скоро воно мало стати надбанням усіх поборців класової нерівності. Парадокс в тому, що Копелєв ясно бачив наслідки, такі як заіржавілу техніку на полях, “змарнілу худобу, обсипану гноєм”. Отже, спогади про скоєне таки залишились у його пам’яті. 

Ідея Еплбаум у словах іншого радянського письменника Василя  Гроссмана, який поклав в уста одного зі своїх персонажів слова: 

“Я вже не під чарами, тепер бачу, що куркулі були людьми... І правда в тому, що я справді не думав про них як про людей. “Вони не люди, а куркульське сміття” — це я чув знову і знову…”.

Минуло вже дев’ять десятиліть і СРСР більше не існує, а тексти Копелєва, Кравченка та Гроссмана вже давно доступні охочим російським читачам, відмічає авторка:

“Колись ми припускали, що просто оприлюднення цих історій унеможливить їх повторення. Проте, хоч теоретично такі книги ще є в наявності, мало хто їх купує”. 

Нещодавнє закриття історико просвітницького товариства “Меморіал”, який займався дослідженнями злочинів радянського режиму — теж про дистанціювання від поняття злочин у зв’язці із СРСР.

“Замість того, щоб зменшуватися, здатність російської держави маскувати реальність від своїх громадян і дегуманізувати своїх ворогів стала сильнішою та могутнішою, ніж будь-коли”, — пише Еплбаум.

Зараз, завдяки російському державному телебаченню, не потрібні настільки масові арешти, як було у часи терору. Це основне джерело інформації для більшості росіян, воно є більш розважальним, витонченим та стильним, ніж програми на “тріскучих радіостанціях сталінської епохи”.

Колись росіянам пропонували утопію. Зараз же влада хоче, щоб вони були цинічними та пасивними. Тоді чи вірять вони в те, що їм каже держава, не має значення. Історикиня підмічає це у брехні радянських лідерів — вони намагалися зробити свою брехню реальністю. У путінській росії політики брешуть постійно, відверто й очевидно. При звинуваченнях у брехні, вони не намагаються запропонувати контраргументи. 

“росіянам дуже мало розповідають про те, що відбувається в їхніх містах. У результаті вони не змушені, як колись радянські громадяни, протистояти розриву між реальністю та вигадкою. Натомість їм постійно розповідають про місця, які вони не знають і здебільшого ніколи не бачили: Америку, Францію та Великобританію, Швецію та Польщу — місця, наповнені виродками, лицемірством та “русофобією”, — пише Еплбаум. 

У березні Путін на прес-конференції згадав про сварку у Твіттері за участі Джоан Роулінг щодо її поглядів на права трансгендерів. Навряд чи багато американських політиків, чи американців назагал, так добре знають популярну російську політичну полеміку. За словами авторки, жоден американський політик не живе злетами і падіннями російського дискурсу так само, як сам російський президент живе баталіями, які відбуваються на американському ТБ і в соціальних мережах.

Україна у цьому театрі абсурду відіграє особливу роль. За словами Путіна, він вторгся в Україну, щоб захистити росію “від тих, хто взяв Україну в заручники і намагається використати її проти росії та російського народу”.

Енн Еплбаум звертає увагу на очевидність брехні — Путін вторгся в Україну, щоб перетворити її на колонію з маріонетковим режимом, тому що він не може уявити, що може бути якось інакше. Мовою Путіна Україна не може робити вибір для себе і не може самостійно обрати уряд. Українці навіть не люди — ми “нацисти”. І тому, як і куркулів, нас можна знищити без докорів сумління. Такого ставлення на всій росії намагаються досягнути через пасивну пропаганду:

“Люди можуть принижувати одне одного, не намагаючись вбити. І хоча не кожне використання мови ворожнечі геноциду призводить до самого геноциду, всім геноцидам передувала мова ворожнечі. Сучасна російська пропагандистська держава виявилася ідеальною машиною як для здійснення масових вбивств, так і для приховування їх від громадськості” — підсумовує історикиня, адже вся пропагандистська машина росії роками готувала своїх співвітчизників до того, що Україну шкодувати не можна.

Це було очевидно з самого початку, коли російські військові заздалегідь сплановано хотіли зачепити якнайбільше цивільних. Інші напади на мирні міста протягом історії відбулися лише після багатьох років жахливого конфлікту — Дрезден, Ковентрі, Хіросіма, Нагасакі. У той же час, наголошує авторка, українські міста почали крити снарядами з перших днів війни:

“Навіть коли ці злочини вчинили на очах світу, російська держава успішно приховала цю трагедію від власного народу. Як і раніше, допоміг жаргон. Це не було вторгнення — це була “спеціальна військова операція”. Це не було масове вбивство українців — це був “захист” жителів східноукраїнських територій. Це не був геноцид — це був захист від “геноциду, вчиненого київським режимом”.

Стаття на “РІА Новини” про “ліквідацію” нашого керівництва і знищення самої назви Україна, бо бути українцем означає бути нацистом — це завершення сучасної дегуманізації. Те, що працювало для бригад під час Голодомору, зараз працює для росіян, резюмує Енн Еплбом:

“Не було жодної розплати після українського голоду, ГУЛАГів чи Великого терору 1937—1938 років, жодного моменту, коли зловмисники висловлювали формальний, інституційний жаль. Тепер маємо результат. Крім Кравченків і Копелєвих та ліберальної меншини, більшість росіян прийняли пояснення, які держава їм давала про минуле, і пішли далі. Вони не люди — вони куркульське сміття, казали вони собі тоді. Вони не люди — вони українські нацисти, кажуть вони собі сьогодні”.

Тетяна БОЦЬ

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

16:40 - Департамент розвитку сфери інтелектуальної власності та інноваційної політики
16:40 - Результати моніторингу цін на кольорові метали на світових біржах (у червні 2022 р.)
16:30 - Прем’єр-міністр: Головні вектори Плану відновлення України - національна безпека та європейська інтеграція
16:30 - Денис Шмигаль: Україна створює запас модульних котелень, генераторів та очищувачів води для наступного опалювального сезону
16:30 - Експорт зернових, зернобобових, олійних і продуктів їх переробки у червні 2022 перевищив 2 млн тонн
15:50 - Углепром Китая рапортует о полном преодолении дефицита в стране
15:50 - “Норникель” и “Русал” предпримут новую попытку слияния
15:50 - российские оккупанты крадут тротуарную плитку из сквера драмтеатра в Мариуполе
15:50 - Нидерланды выделили еще 200 млн евро в помощь Украине через фонд МВФ
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на: 06.07.2022
14:55 - Филиппинская SteelAsia вложится в собственное электросталеплавильное производство
14:55 - Польский сортопрокатчик Cognor вложится в две новые производственные линии
14:55 - В июне российское горячебрикетированное железо оказалось дешевле лома
14:55 - По итогам мая чермет Турции удвоил экспорт катанки
14:25 - Ukraine Recovery Conference: Олександр Кубраков презентував план «виживання» інфраструктури України
14:25 - Денис Шмигаль: У декларації Конференції в Лугано глави держав і урядів зобов’язалися підтримувати Україну на її шляху до відновлення
14:25 - Вступ-2022: у Торонто буде відкрито тимчасовий екзаменаційний центр для додаткової сесії НМТ
14:25 - Роман Єрмоличев: Діяльність Нацфонду досліджень варто підтримувати та фінансово розвивати
14:25 - Свідоцтва про базову та повну загальну середню освіту отримали понад 90% випускників, – Сергій Шкарлет
14:00 - российские власти признали, что чермету рф придётся работать в убыток
14:00 - Владимир Зеленский не верит в неизбежность втягивания Беларуси в российко-украинскую войну
14:00 - Власти Китая потребуют от национального чермета снижения объёмов производства
13:05 - Мировым IT-компаниям предложили диджитал-лендлиз для Украины
13:05 - Военнообязанные украинцы не могут покидать место жительства без разрешения военкома
13:05 - “Запорожкокс” Рината Ахметова снизил производство продукции на 24%
13:05 - Швейцария удвоит финансирование Украины
13:05 - Кабмин готовит проект сокращения более половины госслужащих и почти половины министерств
13:05 - В Украине создадут собственный банк реконструкции и развития экономики
12:20 - Протягом доби підрозділами ДСНС знешкоджено 774 вибухонебезпечних предмети
12:20 - На Міжнародній конференції у Швейцарії Олексій Чернишов презентував План регіонального відновлення та розвитку України


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар19.8421
Канадський долар22.5785
Юань Женьміньбі4.3628
Куна4.0019
Чеська крона1.2167
Данська крона4.0474
Гонконгівський долар3.7281
Форинт0.073939
Індійська рупія0.3688
Рупія0.0019511
Новий ізраїльський шекель8.2784
Єна0.21515
Теньге0.062783
Вона0.022507
Мексиканське песо1.4338
Молдовський лей1.5292
Новозеландський долар17.9669
Норвезька крона2.9332
Російський рубль0.47937
Сінгапурський долар20.8428
Ренд1.7841
Шведська крона2.7886
Швейцарський франк30.3034
Єгипетський фунт1.5499
Фунт стерлінгів35.1044
Долар США29.2549
Білоруський рубль10.6335
Азербайджанський манат17.2483
Румунський лей6.0919
Турецька ліра1.7196
СПЗ (спеціальні права запозичення)38.7028
Болгарський лев15.3965
Євро30.1135
Злотий6.3531
Алжирський динар0.19974
Така0.31305
Вірменський драм0.071842
Домініканське песо0.53468
Іранський ріал0.00069655
Іракський динар0.020038
Сом0.36799
Ліванський фунт0.019406
Лівійський динар6.0549
Малайзійський ринггіт6.6357
Марокканський дирхам2.8798
Пакистанська рупія0.14291
Саудівський ріял7.7961
Донг0.0012565
Бат0.82706
Дирхам ОАЕ7.9649
Туніський динар9.388
Узбецький сум0.0026923
Новий тайванський долар0.98362
Туркменський новий манат8.3585
Сербський динар0.25896
Сомоні2.7709
Ларі9.9931
Бразильський реал5.6474
Золото52604.7
Срібло577.02
Платина25583.12
Паладій56019.04

Курси валют, встановлені НБУ на: 06.07.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
225668933.4933.4933.4933.45600.40
225791968.09968.09968.09968.097282941.07
2258091003.541003.541003.541003.548028.32
225866994.12994.12994.12994.12396653.88
2259081021.471021.471021.471021.4714300.58
225981983.46983.46983.46983.46800536.44

Дані за 04.07.2022