Місце України в Європі: у центрі чи за колом?

21.05.2022 07:45 | Укррудпром

Тиждень, 20 травня 2022. Опубликовано 07:20 21 мая 2022 года Пропозиція Макрона заснувати нову “політичну Європу” спричинила гострі дебати серед експертів.

У шляхетному сімействі французьких інтелектуалів — черговий розбір польотів. Не так щоб аж масштабний, але показовий. Дебати здійнялися довкола недавньої пропозиції Макрона створити таку собі “європейську політичну спільноту”, до якої залучити Україну, Туреччину та інших потенційних та реальних кадидатів до членства в ЄС, щоб не чекати повноцінного вступу “довгі та довгі роки”.

Новий концепт здійняв грубезну хмару підозр. Про що мова? Про появу “Євросоюзу на різних швидкостях”, в якому певні держави назавжди залишаться поза ядром міжнародної структури, чи навпаки — про запуск гнучкого допоміжного механізму вступу до ЄС, що адаптується до нових політичних реалій? Перша версія, з огляду на присутність в близьких колах Макрона колишнього міністра закордонних справ Юбера Ведріна, виглядає більш правдоподібною. Проте нині все змінюється настільки швидко та радикально, що політичні формули, що пропонуються на розгляд громадськості, мають всі шанси померти в зародку, не дочекавшись всенародного обговорення.

Якщо брати за основу першу версію, вона добре корелюється із симптоматичною фразою, що пролунала у виступі Макрона у Страсбурзі від 8 травня. “Ніколи не забуваймо, що завтра нам доведеться будувати мир, — зазначив він. — Нам доведеться робити це з Україною та росією за спільним столом... Таку справу не можна здійснити ані в запереченні, ані в ігноруванні, ані навіть у приниженні іншого.” На перший погляд несподівано і дещо обурливо, але насправді — нічого дивного. Колись, відразу після падіння Берлінської стіни, Міттеран озвучував подібну ідею — про пошук такого “третього шляху” у взаєминах з росією, що не збігався б з політичною лінією Америки. Нині ми знов спостерігаємо, як переобраний французький президент намагається намацати той специфічний французький шлях, — щоб і вовки ситі, і вівці цілі. Давніше, 30 років тому, Міттеран не зумів переконати американців. Схоже, що в задуму Макрона також небагато шансів на втілення.

Насамперед, “наратив про приниження є давнім знаряддям путінської пропаганди, — нагадує в одній з публікацій Марі Пельтіє, професор Вищої школи Галілея в Брюсселі. — Наратив цей наскрізь просякнутий войовничими намірами. Йдеться про типову кремлівську семантику з ідеологічним корінням, яка є складовою пропаганди авторитарного режиму в останні 20 років. Москва висуває цей аргумент, щоб відкараскатись від відповідальності за воєнні злочини. Жодного іншого сенсу тут нема.”

Чому Макрон регулярно наражається на ті самі граблі та озвучує сумнівні формули, підказані, швидше за все, відомим москвофілом Юбером Ведріном? “Про оціночну помилку не йдеться, — вважає Марі Пельтіє. — Це — переконання. Макрон не бореться з диктатурами, вони для нього не є достатнім подразником. Маємо диктатора під самим кордоном Євросоюзу, який здійснює масові злочини. І якою ж є реакція “прогресивного європейського лідера”? Він співає нам “реалістичних” пісень: обережно, не будьте зажорсткими з воєнними злочинцями!”

Фрагменти інтерв”ю Зеленського італійському каналу Rai також дозволяють припускати, що Макрон дійсно намагався “врятувати Путіну обличчя”, ціною українських територіальних або інших поступок. Щоправда, Єлисейський палац виступив із запереченням: “Французький президент ніколи не говорив із Путіним про щось, що не було попередньо узгоджене з Зеленським”. Хто знає, в яких деталях заховався диявол і хто кого в цьому переговірному процесі не зрозумів. Та очевидно одне: швидкого примирення між Україною та росією, що було б “зручним” для тих політиків, які найбільше дбають про комфорт та спокій на своїх територіях, найближчим часом не відбудеться. І не тільки тому, що українська армія успішно перейшла в контрнаступ. Поступитись Москві — це означало б погодитися жити в світі, де держава, що має атомну бомбу, може безкарно захоплювати чужі землі, красти врожай, ґвалтувати дітей, вбивати цивільних. Це відкат навіть не у минуле, а в позаминуле століття. Не лише українці не захочуть жити в такому “новому” світі, але й чимало носіїв здорового глузду на всій планеті.

На думку відомого французького політолога Ніколя Тензера, концепт “політичної європейської спільноти”, що озвучив Макрон, це — “завуальований спосіб сказати Україні “ні” стосовно членства в ЄС, і це неприйнятно, — пише він в одній з недавніх статей. — Україна була б значним надбанням для Євросоюзу — на стратегічному, економічному, соціальному рівнях та на рівні цінностей. Україна — це козирна карта, з її молодістю, динамізмом, здатністю до спротиву, якістю армії... Закрити цій країні шлях до ЄС було б історичною помилкою.” Ніколя Тензер також вважає, що “не треба бути добрими з Путіним, сподіваючись, що він навзаєм буде добрим з нами. Це Путін принижує й ігнорує Україну та Захід, а не навпаки.

Відштовхуючись від аргументу, що за всіма правилами вступ України до ЄС зайняв би довгі роки, а час не чекає, Емманюель Макрон поновив давні дебати про майбутнє Європи, що пожвавлюються за кожного вагомого інформаційного приводу. Відмовлятись чи ні від принципу консенсусу під час ухвалення важливих рішень? Якщо розширюватись, то до якої межі? Чи може існувати ЄС у форматі двох концентричних кіл, що розвиваються на різних швидкостях, та може бути, ніколи не сформують спільного економічного та політичного простору? Війна в Україні знов поставила всі ці питання на порядку денному.

“Україна вже є членом європейської родини”, — любить наголошувати Макрон, уникаючи чіткіших формулювань про кандидатство та членство. Французький тижневик Marianne називає Україну “побратимом” ЄС, хоча точніше було б, мабуть, казати “посестра”. Що буде далі? Необачно було б вдаватися сьогодні до довготривалих прогнозів. Дуже багато залежить нині від успіхів української армії на полі бою. Цілком можливо, хребтом нової системи європейської безпеки стане вісь Київ-Варшава-Лондон. Вона лише формується і ще не обросла інституціями, але щодня доводить свою дієвість. Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн висловилася цими днями на користь реформи Євросоюзу, аж до зміни засадничих угод та відмови від принципу консенсусу. Якщо це станеться, Угорщина не зможе блокувати нафтове ембарго проти росії, а Україна, можливо, стане частиною якоїсь принципово нової оборонної угоди. Після перемоги. Врешті, переживання щодо того, як “зберегти обличчя” агресора виникли саме тому, що європейці починають відчувати: українська перемога реальна, в неї є всі шанси відбутися. 

Алла ЛАЗАРЄВА

Додати коментар

Користувач:
email:





Bull market runs wild,
Optimism reigns supreme,
Bear market comes next.

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:05 - Коментар МЗС України щодо звіту ОБСЄ стосовно порушень міжнародного права, пов’язаних із свавільним позбавленням волі українських цивільних осіб російською федерацією
21:00 - Новини 25 квітня: НБУ знизив облікову ставку, Сольський написав заяву про відставку
20:40 - Данія збільшить військову допомогу Україні у 2024 році на майже 600 млн євро
20:18 - Пропозиція США по використанню доходів від заморожених активів московія для України набирає обертів у G7 – Reuters
20:17 - На Хмельниччині для війська виділять 54 мільйони, отриманих із продажу комунального майна
20:07 - Україна та Велика Британія посилюють співпрацю в спортивній сфері напередодні Олімпіади
19:40 - Через обстріли на Харківщині УЗ тимчасово змінює рух приміських поїздів
19:40 - Экономика США: замедление роста и ускорение инфляции
19:38 - У Google Meet тепер можна переносити дзвінки з одного пристрою на інший без переривання звʼязку
19:05 - Унаслідок російського удару на Донеччині загинули троє залізничників
19:01 - У Києві відновили 70% енергообладнання, пошкодженого через ворожі обстріли
18:37 - Сольський подав заяву про відставку
18:30 - У Києві до середини червня обмежать рух на одному зі шляхопроводів
18:17 - Рада схвалила законопроєкт щодо створення реєстру постраждалих через агресію московія
18:14 - Як Данія інвестує в успіх України
18:01 - Лише 26% заявок про зруйноване та пошкоджене житло проходять верифікацію – Мінвідновлення
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 25.04.2024
17:39 - ПриватБанк завершив перший квартал із чистим прибутком у 14 мільярдів
17:31 - Мінекономіки відкрило грантову програму на 1 мільйон доларів для підприємниць 
17:27 - До обговорення пропонується порядок підготовки та оновлення планів безперервної діяльності, відновлення, фінансування страховика
17:23 - Мінветеранів залучатиме нотаріусів до удосконалення законодавства у сфері ветеранської політики
17:15 - Мінветеранів разом з великим бізнесом розвиватимуть можливості працевлаштування ветеранів й ветеранок, – Олександр Порхун
17:11 - Парламент прийняв у першому читанні закон, що започатковує створення системи обліку осіб, життя та здоров’я яких зазнало шкоди внаслідок збройної агресії рф
17:11 - Світові продажі Toyota вперше перетнули позначку у 10 мільйонів авто за рік
17:01 - Україна передала Європейській Комісії перший Звіт у межах Пакета розширення ЄС 2024 року
17:00 - Nasdaq100 может откатиться до 15800
16:35 - Минулого року було краще: серед компаній України значно підвищився дефіцит кадрів
16:27 - Рішення про накладення штрафу на ТОВ "ФК "ХАНТЕР" за порушення у сфері фінмоніторингу залишається в силі
16:06 - UniCredit попередив про обмеження на перекази для росіян


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.9066
Канадський долар29.0135
Юань Женьміньбі5.4745
Чеська крона1.6915
Данська крона5.7007
Гонконгівський долар5.0675
Форинт0.108258
Індійська рупія0.4761
Рупія0.0024507
Новий ізраїльський шекель10.4698
Єна0.25503
Теньге0.089231
Вона0.028856
Мексиканське песо2.3263
Молдовський лей2.2218
Новозеландський долар23.6434
Норвезька крона3.6249
московський рубль0.43016
Сінгапурський долар29.1693
Ренд2.0917
Шведська крона3.6517
Швейцарський франк43.4266
Єгипетський фунт0.8282
Фунт стерлінгів49.6274
Долар США39.6702
Білоруський рубль14.4192
Азербайджанський манат23.3327
Румунський лей8.5448
Турецька ліра1.2201
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.2905
Болгарський лев21.7407
Євро42.5205
Злотий9.8591
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92395.86
Срібло1087.83
Платина35955.09
Паладій39903.06

Курси валют, встановлені НБУ на 26.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861044.281044.281044.281044.282331877.24
2276561078.061078.061078.061078.06324496.06
227763997.7997.7997.7997.7997.70
2289101070.431070.431070.431070.4364225.80
229025983.97983.97983.97983.97983970.00
229470919.69919.69919.69919.69962915.43
2302621056.261056.261056.261056.26637981.04
AZRF011041.421049.861041.421049.8612547.68
CRSR061024.551024.551024.551024.5517417.35
FSTF021014.051021.481014.051021.4861968.50
IFZEMA110011001100110022000.00
TATM4.54.54.54.5450.00
XS47781550015500155001550062000.00

Дані за 25.04.2024