“Збирання земель” від Путіна: навіщо Кремлю “референдуми” на Кавказі

17.05.2022 07:50 | Укррудпром

Апостроф, 16 травня 2022. Опубликовано 07:40 17 мая 2022 года Кремль може використовувати Південну Осетію як полігон для обкатки “референдумів” на інших окупованих територіях.

 російські ставленики в окупованому регіоні Грузії — Південній Осетії — мають намір провести черговий “референдум”. Чи буде “голосування” чи ні, поки що питання відкрите, оскільки про його проведення оголосив Анатолій Бібілов, який нещодавно програв “президентські вибори”. Якщо Кремль дасть відмашку на його проведення, то Південна Осетія може стати полігоном для обкатки аналогічних референдумів на окупованих територіях України та Молдови. Чому південноосетинські “еліти” знову актуалізували тему “референдуму”, а також як його проведення може поєднуватися з кремлівською агресивною стратегією “збирання земель”, читайте у матеріалі “Апострофа”.

“Референдум” до запитання

Поки що “президент” Південної Осетії Анатолій Бібілов підписав “указ” про проведення 17 липня “референдуму” про входження “республіки” до складу рф. Днями Бібілов програв “президентські вибори”. На посаді його замінить виходець із “КДБ” Південної Осетії Алан Гаглоєв.

Підписання указу Бібілов мотивував “історичним прагненням народу Республіки Південна Осетія до возз"єднання з росією та відповідно до пункту 16 статті 50 Конституції РПО”.

“Призначити референдум Республіки Південна Осетія щодо питання “Ви підтримуєте об"єднання Республіки Південна Осетія та росії?”. Дату проведення референдуму призначити на 17 липня 2022 року”, — йдеться у “документі”.

Чи точно буде референдум, поки що невідомо. Алан Гаглоєв, “інавгурація” якого запланована на 21 травня, раніше заявляв, що “як тільки настане час, Південна Осетія буде готова провести референдум щодо входження до російської Федерації”.

“Щоразу, коли на окупованих Кремлем територіях оголошують “референдуми” про приєднання до рф, це говорить про те, що містечковій “владі” нічого показати як результати своєї роботи і нічим утримувати людей навколо себе. Південна Осетія і подібні “державні утворення” — чорні дірки, абсолютно депресивні території. Населенню, щоб воно не бунтувало, постійно потрібно показувати якусь “цукерку”. Нічого більшого подібні плани та “волевиявлення” не означають”, — зазначив “Апострофу” експерт з питань окупованих територій, голова Агентства розвитку Приазов"я Костянтин Батозький.

“Привіти” керівництву Грузії

Починаючи з весни 1992 року, коли сепаратисти Південної Осетії проголосили “незалежність” від Грузії, на території республіки відбулося чотири референдуми. У 1992 році відбувся “референдум” про утворення незалежної “Республіки Південна Осетія” та приєднання до рф; 2001 року був “референдум” щодо прийняття своєї “конституції”; у 2006 році ще одне “голосування” за “незалежність”; та у 2011 році — “референдум” про надання російській статусу “державної” мови.

2017 року планувався ще один “референдум” про входження до рф, але його відклали на невизначений термін. Усі “керівники” окупованого регіону наполягали на прагненні увійти до складу російської Північної Осетії.

Тема із “приєднанням” знову стала актуальною для місцевих керівників на тлі відкритого вторгнення рф в Україну. Місцеві “еліти”, розуміючи, що Кремлю вже відверто начхати на міжнародне право, побачили у цьому ще один шанс для себе.

 

“Спікер” місцевого “парламенту” Південної Осетії Алан Тадтаєв 30 березня поточного року анонсував черговий “референдум” щодо входження до росії, а прес-служба Анатолія Бібілова повідомила, що “голосування” відбудеться після “президентських виборів”.

Анатолій Бібілов “вибори” програв, але його приймач, швидше за все, збереже курс на “референдум”.

“Те, що Анатолія Бібілова змінить Алан Гаглоєв, загалом не змінить настрою місцевих “еліт”. Там спостерігається повний консенсус щодо необхідності “приєднання” до рф. З огляду на залежність цього регіону від Кремля, оголошення чергового “референдуму” слід розглядати як великий “привіт” керівництву Грузії, яке відмовилося від санкцій проти росії на тлі відкритої агресії проти нашої країни”, — зазначив у розмові з “Апострофом” голова Інституту світової політики Євген Магда.

У проведенні “референдуму” зацікавлена не лише місцева верхівка, яка офіційно прагне сісти на російське бюджетне забезпечення, а й Кремль, який повністю контролює регіон. Причому, зовсім неважливо, чи Москва на даному етапі визнаватиме результати “голосування” чи знову вирішить відкласти питання на певний термін.

“Бібілов актуалізував тему “референдуму”, розраховуючи, що це допоможе йому виграти вибори, але прорахувався. “Голосування”, якщо указ не буде скасовано, пройде вже за нового керівництва “республіки”. Навіть якщо жителі Південної Осетії скажуть “так” , це не означає, що Кремль відразу погодиться. Подібні “референдуми” потрібні для торгу із Заходом, з іншого боку — як інструмент відновлення СРСР, хай і в усіченому вигляді”, — каже “Апострофу” політичний експерт, голова Центру сприяння реформам Георгій Чижов.

Цікаво, що керівництво іншого окупованого рф регіону Грузії — Абхазії — до складу рф ніколи не рвалося. Тамтешні колабораціоністи, починаючи з 1991 року, провели “всього” три “референдуми” (у 1991, 1999, 2016 роках), але в жодному з них рф навіть не згадувалася. Після кремлівського вторгнення 2008 року місцева “влада” декларує союзницькі відносини з Кремлем, але далі “партнерських контактів” справа не заходить.

Уперед — назад у СРСР?

Враховуючи, що “референдум” у Південній Осетії (припустимо, що його таки проведуть) проходитиме на тлі російського вторгнення в Україну, його політичне мотивування та наслідки можуть мати пряме відношення до нашої країни. Особливо у випадку, якщо Москва таки визнає підсумки “референдуму” та розпочне процес “інтеграції” з окупованим регіоном Грузії.

 

“Черговий “референдум” у Південній Осетії цього разу може стати політичним полігоном для обкатки аналогічних “голосувань” та в інших регіонах, окупованих рф: Придністров"я, так звані “ДНР” та “ЛНР” і навіть Херсон”, — каже Євген Магда.

У Донецьку та Луганську місцеві бойовики під прикриттям Кремля навесні 2014 року провели “референдуми” про нібито незалежність “ДНР” та “ЛНР”. Москва тоді офіційно не визнала їх результати, фактично заборонивши місцевій верхівці проводити такі “референдуми” про приєднання до рф. “Визнання” республік Кремлем відбулося за вісім років, коли Володимир Путін та його оточення усвідомили марність спроб вштовхнути ОРДЛО назад в Україну на своїх умовах.

Тепер для реалізації “південноосетинської моделі” на захопленій території окупанти повинні роздати якнайбільше російських “паспортів”, сформувати з цих “громадян” такі собі органи влади, і лише після цього організовувати фейкові голосування. На Донбасі та у Придністров"ї, де населенню роздали кремлівські “аусвайси”, такий варіант ніби можливий, але в інших регіонах вже виникають складнощі.

Враховуючи зазначені “бюрократичні фактори” (”паспорти”, “списки виборців” та інше) та опір українських громадян, окупанти поки що відмовилися від проведення “референдуму” на території Херсонської області.

“Явні вказівки того, що Кремль має намір зайнятися “збиранням земель” з"явилися в 2011 році, коли Путін заявив про намір повернутися у крісло президента рф. Москва всі останні 20 років у тій чи іншій формі за допомогою інтеграційних процесів займалася якимось відновленням СРСР, але невдало. Зараз на тлі військових провалів в Україні зробити це буде ще складніше. Один із обраних інструментів — “референдуми” — проблематичний сам по собі, адже для їх проведення на окупованих районах України немає законодавчої бази, списку виборців та інших формальних атрибутів, які можна було б “продати” світовій спільноті. Та й як проводити “голосування” під час бойових дій, незрозуміло”, — каже Георгій Чижов.

Але це не означає, що Москва та її гауляйтери у тій же Херсонській області не повернуться до цього питання пізніше. Незважаючи на складнощі, з якими рашисти зіткнулися на тимчасово захоплених районах півдня та сходу України, “генеральна лінія” Кремля залишається незмінною — захопити якнайбільше територій, створити чергові “республіки” та розпочати їхню повзучу анексію. Єдині, хто цьому можуть завадити — народ України та наші Збройні сили.

 

Володимир ШЕВЧУК

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Investing wisely
Requires skill and strategy
To build wealth that lasts

- Fin.Org.UA

Новини

08:45 - Противоречивые сигналы рынка труда США
08:30 - "Ворскла": токсична "яма", керований вихід або історія успіху для Жеваго
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 2 липня: МВФ змінив негативний сценарій щодо України, перекрили трасу Київ – Чоп на Житомирщині
20:35 - В Україні сезон місцевої лохини стартував із в 2,6 рази вищих цін, ніж торік
20:10 - На Житомирщині перекрили рух в обидва напрямки на трасі Київ – Чоп: як об'їхати
19:20 - Трамп зняв санкції з "Рособоронекспорту" та низки інших установ та фізосіб московія
18:45 - Висновки нового дослідження НБУ про українських мігрантів у колонці Голови НБУ Андрія Пишного та статті фахівців Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ
18:40 - YouTube заблокував в Україні канали двох підсанкційних осіб
18:21 - Енергоефективність в Україні - стратегічний пріоритет на шляху відновлення
18:05 - В Україні за рік на 16% побільшало нових авто: найпопулярніші моделі
17:45 - У Києві на рік обмежать рух на перетині двох магістралей
17:41 - Моніторинг основних подій в економіці України (травень 2025)
17:40 - Визначено вимоги до системи управління ризиками надавачів нефінансових платіжних послуг
17:25 - Співвласницю Ibox банку Шевцову та її пособниць судитимуть за міскодинг на 5 мільйонів
17:03 - На українських АЗС подорожчав бензин
17:00 - Ukraine’s Government Borrows Equivalent of Almost UAH 240 Billion through Auctions to Sell Domestic Government Debt Securities since Early 2025, and almost UAH 1,698 Billion Total since Martial Law Was Imposed
17:00 - З початку 2025 року уряд залучив від продажу / обміну ОВДП на аукціонах майже 240 млрд грн, а загалом упродовж воєнного стану – майже 1 698 млрд грн
17:00 - Чи встигне Україна закачати газ у сховища
16:59 - Харків отримав кредит від ЄБРР: на що його витратять
16:46 - Китай ввозить мільйон барелів іранської нафти щодня, попри санкції США
16:24 - Молочні продукти в червні продовжили дорожчати
16:10 - Регулятор відмовив продовжити термін дії інвестфонду Порошенка
16:09 - Триває відновлення довоєнного регулювання діяльності банків
16:05 - На 37% побільшало судових рішень про корупцію: як за це найчастіше карають
16:00 - Петиція про декриміналізацію порно набрала необхідну кількість голосів: авторка висловила подяку
15:51 - Nissan відкликає понад 440 тисяч авто через ризик відмови двигуна
15:34 - ЄС мало робить для зменшення залежності від китайських рідкісноземельних металів – The Guardian
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 03.07.2025
15:30 - Уряд веде перемовини з партнерами про фінансування на 2026 рік


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32303
Австралійський долар27.4033
Така0.34076
Канадський долар30.6368
Юань Женьміньбі5.8323
Чеська крона1.9929
Данська крона6.5853
Гонконгівський долар5.3264
Форинт0.123113
Індійська рупія0.48786
Рупія0.0025735
Новий ізраїльський шекель12.3941
Єна0.29
Теньге0.080618
Вона0.030749
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.892
Мексиканське песо2.2292
Молдовський лей2.4748
Новозеландський долар25.342
Норвезька крона4.1375
Саудівський ріял11.1489
Сінгапурський долар32.8037
Донг0.001598
Ренд2.3669
Шведська крона4.386
Швейцарський франк52.7059
Бат1.28885
Дирхам ОАЕ11.3835
Туніський динар14.4822
Єгипетський фунт0.8471
Фунт стерлінгів57.146
Долар США41.8116
Сербський динар0.4193
Азербайджанський манат24.5907
Румунський лей9.702
Турецька ліра1.0505
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.4717
Болгарський лев25.1287
Євро49.1328
Ларі15.3702
Злотий11.5604
Золото139696.32
Срібло1515.29
Платина57904.47
Паладій46969.06

Курси валют, встановлені НБУ на 03.07.2025