Справа на 10 млрд грн. У Зеленського анонсували війну “зарплатним ФОПам”: що про це відомо

26.01.2022 09:24 | Укррудпром

LIGA.net, 25 января 2022. Опубликовано 08:30 26 января 2022 года Влада шукає управу на сотні тисяч приватних підприємців, які замінили бізнесу найманих працівників. Насамперед, це торкнеться IT-фахівців.

Сьогодні урядовий квартал заполонили затори та загони поліції. Там проводили мітинг проти фіскалізації кількасот підприємців руху SaveФОП. Цього разу до них долучилися представники ІТ-сфери. Напередодні в останніх з’явилася вагома причина турбуватися про свої доходи.

19 січня голова парламентського комітету з питань фінансів та податкової політики Данило Гетьманцев в інтерв’ю виданню “Обозреватель” анонсував хрестовий похід на “зарплатних” ФОПів. За його словами, у владній команді шукають механізм, який заважатиме бізнесу брати на роботу ФОПів замість найманих працівників. В Україні таких підприємців  — сотні тисяч, а втрати бюджету складають до 10 млрд грн недоотриманих податків.

Що включають запропоновані зміни, наскільки вони реальні та що про це думають самі підприємці — у розборі LIGA.net.

Що запропонував Гетьманцев

Зараз ФОПи третьої групи щоквартально сплачують 3% або 5% від доходу (єдиний податок) та 1430 грн (22% від мінімальної зарплати щомісяця) у вигляді єдиного соціального внеску. З найманих працівників щомісячно утримується 41,5 % від заробітної плати — ця сума в себе включає 18% податку на дохід фізосіб, 1,5% доходу на військовий збір та 22% від зарплати на ЄСВ*.

Голова комітету Гетьманцев запропонував обмежити можливості компаній наймати на роботу ФОПів третьої групи. 

“Звузити можливість для співпраці ФОПів на третій групі з юрособами для надання послуг. Йдеться про тих, хто не хоче платити податки із зарплати та оформлює своїх працівників як “зарплатних ФОПів”, — заявив Гетьманцев.

Це не означатиме заборону ФОПам, що надають послуги, працювати з юрсобами, відповів Гетьманцев LIGA.net. Він додав, що поки що не готовий предметно обговорювати цю ініціативу і ще немає відповідного законопроєкту.

Переведення працівників компанії на роботу через ФОП — пряме ухиляння від оподаткування, казав раніше Гетьманцев. Через схему із “зарплатними ФОПами” щороку держбюджет недоотримує 10 млрд грн, йдеться у дослідженні Case Ukraine. За такою схемою працює близько 800 000 ФОПів, підрахував ексголова Податкової служби Євген Олейніков.

Озвучена ініціатива виникла як частина податкової реформи і має впроваджуватися разом із поступовим зниженням ефективної ставки податків на зарплату.

“Знижуємо ставку, проте змушуємо платити всіх”, — Гетьманцев поясняє, що ці заходи потрібні для виведення з тіні підприємців, що ухиляються від податків на зарплати. 

Про що йдеться

10 січня Гетьманцев анонсував плани поступово знижувати ставку податків на зарплати з 37% до 25%. Наразі ці податки складаються з єдиного соціального внеску (22%), податку на доходи фізосіб (18%) та військового збору (1,5%). Депутат пропонує знизити номінальний податок з 37% до 30%, а згодом — щороку знижувати по 1% до рівня 25%. Ці зміни можливі ще в 2022 році, казав він. Ефективна сума податків (37%) менша за номінальну (41,5%), бо ЄСВ нараховується на всю зарплату, а ПДФО — на розмір зарплати вже без ЄСВ.

Зниження податків — одна зі складових податкової реформи, яку запланували в Офісі президента. Втрати держбюджету від зниження податків хочуть компенсувати посиленням відповідальності за ухиляння від їхньої сплати і виведенням прибутку з тіні, заявляв напередодні заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма. 

Шурма також пропонував запозичити досвід США і впровадити кримінальну відповідальність за податкові порушення. Ці зміни мають запрацювати з 2023 року, 2022 рік буде перехідним, говорив заступник голови ОП.

Наскільки реальні зміни для ФОПів

Пропозиція обмежити роботу компаній з ФОПами — один із варіантів компенсувати втрати для державного бюджету від зниження податків на зарплати, пояснив LIGA.net перший заступник голови податкового комітету Ярослав Железняк.

Дану ініціативу податковий комітет не опрацьовував, каже Железняк. Відповідного законопроєкту також немає, додав він. За його словами, плани обмежити роботу ФОПів на компанії не мають майбутнього.

“Такі зміни не мають не те що можливості пройти через парламент, а навіть можливості бути включеними у порядок денний”, — впевнений Железняк.

Схожої думки і податковий консультант Київського центру підтримки та розвитку бізнесу, генеральний директор компанії “Е.С.Консалтинг” Олександра Томашевська.

“Впевнена, що обмежень не буде найближчим часом. Оскільки ринку потрібно перетравлювати зміни, пов"язані із запровадженням РРО”, — вважає Томашевська. Заборона або обмеження роботи компаній із ФОПами ще не означає, що бізнес почне виводити цих працівників із тіні, додала вона LIGA.net.

Обмеження роботи з ФОПами лише сприятиме переходу бізнесу в тінь, впевнений віцепрезидент Українського нацкомітету міжнародної торгової палати Дмитро Олексієнко (ICC Ukraine).

“Боротьба з тінню — це не основна проблема. Бізнес витрачає багато часу на ведення податкового обліку (понад 300 годин на рік) і має високе податкове навантаження — співвідношення загальних податкових відрахувань на загальний дохід підприємства. Ось із цим треба працювати”, — пояснив LIGA.net Олексієнко з ICC Ukraine.

Що думає бізнес

Серед представників третьої групи ФОПів, яких можуть торкнутися зміни, — послуги таксі, поліграфія та надавачі інформаційних послуг. Найбільш помітна категорія — ІТ-працівники. 

Всього в Україні ФОПів-ІТшників — майже 220 000 (11% від усіх ФОПів), свідчать дані Опентадабот. Вони платять 21% від суми усіх податків, що платять ФОПи. Більшість ІТ-працівників, якы працюють через ФОП, належать саме до третьої групи, коментує LIGA.net голова Гільдії ІТ-фахівців Тарас Розкішний.

Обмеження для ФОПів, які запропонував Гетьманцев, негативно позначаться на їхній роботі, вважає Розкішний, мовляв, через це багато IT-фахівців припинять співпрацю з українськими IT-компаніями. Він додав, що така ініціатива примушуватиме галузь починати працювати через систему оподаткування Дія.City.

Дія.City - спеціальний податковий режим з гнучкими умовами працевлаштування для ІТ-працівників. Створений для стимулювання розвитку цифрової економіки шляхом створення сприятливих умов для бізнесу, вважають ініціатори. Зокрема режим впроваджує роботу за гігконтрактами замість роботи з ФОПами.

Резиденти Дія.City платять такі податки: ПДФО — 5%, ЄСВ — 22% від мінімальної зарплати, військовий збір — 1,5%; можливість вибору корпоративного податку — ПнВК (9%) або податок на прибуток (18%). Деталі - тут.

Ініціативу розкритикував і співвласник поштового оператора Нова Пошта Володимир Поперешнюк. За його словами, це нашкодить економічному розвитку і сприятиме трудовій міграції.

“Економіка ніколи не зростає в умовах посилення регулювання та збільшення податків. Це контрольний постріл у голову економічному розвитку. Люди, які це пропонують, мабуть не тільки не розуміють основи економічної теорії, а й те, що таке аутсорсинг”, - написав Поперешнюк.

 

* — виправлено, у початковій версії було вказано, що 22% ЄСВ у цьому випадку рахуються від мінімальної зарплати.

Александр МЯСИЩЕВ,  Вероника ГАВРИЛЮК

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Cryptocurrency
Unpredictable markets
Risk and reward high

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
00:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 1 липня: євро б'є рекорди, ЦПК б'є на сполох через "легалізацію корупції" депутатами
20:46 - Вибух міни міг пошкодити танкер із нафтою після візиту до московії — Reuters
20:01 - Сенат США ухвалив "один великий прекрасний закон" Трампа
19:53 - московія хоче продати частку в найбільшому атомному проєкті Туреччини
19:16 - П’ятьом небанківським фінансовим установам відкликано ліцензії та виключено з Державного реєстру фінансових установ
19:06 - "Укрзалізниця" затримує рейси зі Львова на схід
18:32 - Путін намагається повернути іноземну валюту в Росію
17:53 - Tesla може втратити підтримку уряду США: погрози Трампа обвалили акції
17:28 - Наказ Мінекономіки від 22.06.2025 № 2672 «Щодо затвердження Змін до плану діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів у сфері господарської діяльності на 2025 рік»
17:23 - Кількість нових вакансій у Британії впала з моменту запуску ChatGPT
17:00 - За рік бензинові подешевшали, електро стали дорожчі: як змінились ціни на авто в Європі
16:52 - Ключові рішення НКЦПФР від 01.07.2025
16:52 - Акціонерів ліквідованого банку оголосили в розшук
16:37 - Businesses Say Their Business Activity Is Unchanged on Previous Month, while Significantly Improving Their Outlook Compared to Last Year – June Business Outlook Survey
16:37 - Бізнес оцінив ділову активність на рівні попереднього місяця, але значно поліпшив їх у річному вимірі – підсумки опитування підприємств у червні
16:36 - Monthly Business Outlook Survey, June 2025
16:36 - Щомісячні опитування підприємств України, червень 2025 року
16:30 - Як врегулювати додатковий капітал
16:29 - Євросоюз отримав сотні тисяч тонн російського дизелю як реекспорт
16:26 - Інформація за повідомленнями членів Світової організації торгівлі, отриманими в період з 01 по 30 червня 2025 року (СФЗ, ТБТ)
16:21 - Фінляндія відкрила справу проти підрядника ЗСУ: мільйони за неякісні бронежилети
15:51 - Італія відкриє майже пів мільйона робочих віз через демографічну кризу
15:40 - На півдні України попит на житло зростає, пропозиція падає: які ціни
15:33 - Україна домовилася з Польщею про збільшення газотранспортних потужностей
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 02.07.2025
15:10 - "Укрнафта" оновила спецтехніку
15:07 - Презентація “Зовнішня торгівля України за розрізом галузей. І квартал 2021-2025 років”


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32362
Австралійський долар27.5379
Така0.34055
Канадський долар30.7358
Юань Женьміньбі5.839
Чеська крона2.0019
Данська крона6.6228
Гонконгівський долар5.3273
Форинт0.123743
Індійська рупія0.48895
Рупія0.0025811
Новий ізраїльський шекель12.4103
Єна0.29291
Теньге0.080638
Вона0.030902
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.9652
Мексиканське песо2.2388
Молдовський лей2.4752
Новозеландський долар25.564
Норвезька крона4.1715
Саудівський ріял11.1509
Сінгапурський долар32.9051
Донг0.0016003
Ренд2.3777
Шведська крона4.4294
Швейцарський франк53.0363
Бат1.29075
Дирхам ОАЕ11.3855
Туніський динар14.4984
Єгипетський фунт0.8455
Фунт стерлінгів57.5389
Долар США41.8191
Сербський динар0.42174
Азербайджанський манат24.5951
Румунський лей9.7387
Турецька ліра1.0491
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.6578
Болгарський лев25.2622
Євро49.4093
Ларі15.3662
Злотий11.6436
Золото140081.86
Срібло1523.65
Платина56694.99
Паладій47075.76

Курси валют, встановлені НБУ на 02.07.2025