Справа на 10 млрд грн. У Зеленського анонсували війну “зарплатним ФОПам”: що про це відомо

26.01 09:24 | Укррудпром

LIGA.net, 25 января 2022. Опубликовано 08:30 26 января 2022 года Влада шукає управу на сотні тисяч приватних підприємців, які замінили бізнесу найманих працівників. Насамперед, це торкнеться IT-фахівців.

Сьогодні урядовий квартал заполонили затори та загони поліції. Там проводили мітинг проти фіскалізації кількасот підприємців руху SaveФОП. Цього разу до них долучилися представники ІТ-сфери. Напередодні в останніх з’явилася вагома причина турбуватися про свої доходи.

19 січня голова парламентського комітету з питань фінансів та податкової політики Данило Гетьманцев в інтерв’ю виданню “Обозреватель” анонсував хрестовий похід на “зарплатних” ФОПів. За його словами, у владній команді шукають механізм, який заважатиме бізнесу брати на роботу ФОПів замість найманих працівників. В Україні таких підприємців  — сотні тисяч, а втрати бюджету складають до 10 млрд грн недоотриманих податків.

Що включають запропоновані зміни, наскільки вони реальні та що про це думають самі підприємці — у розборі LIGA.net.

Що запропонував Гетьманцев

Зараз ФОПи третьої групи щоквартально сплачують 3% або 5% від доходу (єдиний податок) та 1430 грн (22% від мінімальної зарплати щомісяця) у вигляді єдиного соціального внеску. З найманих працівників щомісячно утримується 41,5 % від заробітної плати — ця сума в себе включає 18% податку на дохід фізосіб, 1,5% доходу на військовий збір та 22% від зарплати на ЄСВ*.

Голова комітету Гетьманцев запропонував обмежити можливості компаній наймати на роботу ФОПів третьої групи. 

“Звузити можливість для співпраці ФОПів на третій групі з юрособами для надання послуг. Йдеться про тих, хто не хоче платити податки із зарплати та оформлює своїх працівників як “зарплатних ФОПів”, — заявив Гетьманцев.

Це не означатиме заборону ФОПам, що надають послуги, працювати з юрсобами, відповів Гетьманцев LIGA.net. Він додав, що поки що не готовий предметно обговорювати цю ініціативу і ще немає відповідного законопроєкту.

Переведення працівників компанії на роботу через ФОП — пряме ухиляння від оподаткування, казав раніше Гетьманцев. Через схему із “зарплатними ФОПами” щороку держбюджет недоотримує 10 млрд грн, йдеться у дослідженні Case Ukraine. За такою схемою працює близько 800 000 ФОПів, підрахував ексголова Податкової служби Євген Олейніков.

Озвучена ініціатива виникла як частина податкової реформи і має впроваджуватися разом із поступовим зниженням ефективної ставки податків на зарплату.

“Знижуємо ставку, проте змушуємо платити всіх”, — Гетьманцев поясняє, що ці заходи потрібні для виведення з тіні підприємців, що ухиляються від податків на зарплати. 

Про що йдеться

10 січня Гетьманцев анонсував плани поступово знижувати ставку податків на зарплати з 37% до 25%. Наразі ці податки складаються з єдиного соціального внеску (22%), податку на доходи фізосіб (18%) та військового збору (1,5%). Депутат пропонує знизити номінальний податок з 37% до 30%, а згодом — щороку знижувати по 1% до рівня 25%. Ці зміни можливі ще в 2022 році, казав він. Ефективна сума податків (37%) менша за номінальну (41,5%), бо ЄСВ нараховується на всю зарплату, а ПДФО — на розмір зарплати вже без ЄСВ.

Зниження податків — одна зі складових податкової реформи, яку запланували в Офісі президента. Втрати держбюджету від зниження податків хочуть компенсувати посиленням відповідальності за ухиляння від їхньої сплати і виведенням прибутку з тіні, заявляв напередодні заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма. 

Шурма також пропонував запозичити досвід США і впровадити кримінальну відповідальність за податкові порушення. Ці зміни мають запрацювати з 2023 року, 2022 рік буде перехідним, говорив заступник голови ОП.

Наскільки реальні зміни для ФОПів

Пропозиція обмежити роботу компаній з ФОПами — один із варіантів компенсувати втрати для державного бюджету від зниження податків на зарплати, пояснив LIGA.net перший заступник голови податкового комітету Ярослав Железняк.

Дану ініціативу податковий комітет не опрацьовував, каже Железняк. Відповідного законопроєкту також немає, додав він. За його словами, плани обмежити роботу ФОПів на компанії не мають майбутнього.

“Такі зміни не мають не те що можливості пройти через парламент, а навіть можливості бути включеними у порядок денний”, — впевнений Железняк.

Схожої думки і податковий консультант Київського центру підтримки та розвитку бізнесу, генеральний директор компанії “Е.С.Консалтинг” Олександра Томашевська.

“Впевнена, що обмежень не буде найближчим часом. Оскільки ринку потрібно перетравлювати зміни, пов"язані із запровадженням РРО”, — вважає Томашевська. Заборона або обмеження роботи компаній із ФОПами ще не означає, що бізнес почне виводити цих працівників із тіні, додала вона LIGA.net.

Обмеження роботи з ФОПами лише сприятиме переходу бізнесу в тінь, впевнений віцепрезидент Українського нацкомітету міжнародної торгової палати Дмитро Олексієнко (ICC Ukraine).

“Боротьба з тінню — це не основна проблема. Бізнес витрачає багато часу на ведення податкового обліку (понад 300 годин на рік) і має високе податкове навантаження — співвідношення загальних податкових відрахувань на загальний дохід підприємства. Ось із цим треба працювати”, — пояснив LIGA.net Олексієнко з ICC Ukraine.

Що думає бізнес

Серед представників третьої групи ФОПів, яких можуть торкнутися зміни, — послуги таксі, поліграфія та надавачі інформаційних послуг. Найбільш помітна категорія — ІТ-працівники. 

Всього в Україні ФОПів-ІТшників — майже 220 000 (11% від усіх ФОПів), свідчать дані Опентадабот. Вони платять 21% від суми усіх податків, що платять ФОПи. Більшість ІТ-працівників, якы працюють через ФОП, належать саме до третьої групи, коментує LIGA.net голова Гільдії ІТ-фахівців Тарас Розкішний.

Обмеження для ФОПів, які запропонував Гетьманцев, негативно позначаться на їхній роботі, вважає Розкішний, мовляв, через це багато IT-фахівців припинять співпрацю з українськими IT-компаніями. Він додав, що така ініціатива примушуватиме галузь починати працювати через систему оподаткування Дія.City.

Дія.City - спеціальний податковий режим з гнучкими умовами працевлаштування для ІТ-працівників. Створений для стимулювання розвитку цифрової економіки шляхом створення сприятливих умов для бізнесу, вважають ініціатори. Зокрема режим впроваджує роботу за гігконтрактами замість роботи з ФОПами.

Резиденти Дія.City платять такі податки: ПДФО — 5%, ЄСВ — 22% від мінімальної зарплати, військовий збір — 1,5%; можливість вибору корпоративного податку — ПнВК (9%) або податок на прибуток (18%). Деталі - тут.

Ініціативу розкритикував і співвласник поштового оператора Нова Пошта Володимир Поперешнюк. За його словами, це нашкодить економічному розвитку і сприятиме трудовій міграції.

“Економіка ніколи не зростає в умовах посилення регулювання та збільшення податків. Це контрольний постріл у голову економічному розвитку. Люди, які це пропонують, мабуть не тільки не розуміють основи економічної теорії, а й те, що таке аутсорсинг”, - написав Поперешнюк.

 

* — виправлено, у початковій версії було вказано, що 22% ЄСВ у цьому випадку рахуються від мінімальної зарплати.

Александр МЯСИЩЕВ,  Вероника ГАВРИЛЮК

 

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

11:20 - Закон України № 1914: зміни в обліку витрат на сплату роялті при визначенні об'єкту оподаткування
11:19 - Закон України № 1946: деякі особливості збільшення фінансового результату до оподаткування у разі взаємовідносин з резидентами Дія Сіті
11:18 - Підстави для відмови у реєстрації платником єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2 %, якщо заборонено проведення камеральних перевірок
11:16 - Сплата рентних платежів у січні – квітні 2022 року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області зросла майже на 677 млн гривень
11:15 - Щодо нового механізму розподілу акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів між бюджетами місцевого самоврядування
11:14 - Юридичні особи Дніпропетровської області з початку 2022 року до місцевих бюджетів сплатили понад 211,2 млн грн податку на нерухомість
11:13 - Яким чином для суб’єкта господарювання підтверджуватиметься факт передачі даних від ПРРО до фіскального сервера?
11:10 - Оккупанты украли 20 тыс тонн зерна в Бердянске
11:10 - Вместо Мариуполя Ринат Ахметов построит металлургический завод в Италии
11:10 - Руководитель PR-департамента “Эпицентра” вспомнила, что она — самостоятельный и свободный человек
11:10 - Минобразования объяснило, кто имеет право на льготные кредиты на учебу и социальные стипендии
11:10 - Евросоюз придумал, на каких условиях выделит Украине деньги для восстановления после войны
10:50 - Мінцифри закликає повідомляти про окупантів в чатбот єВорог
10:50 - Наталія Алюшина: МБРР профінансує держслужбу України на $492 млн
10:50 - Оперативна інформація щодо роботи піротехнічних підрозділів ДСНС
10:50 - Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 18.05
10:50 - В Україні відновлено програму оренди державного майна з пільгами та знижками на час воєнного стану
10:50 - Держприкордонслужба інформує про ситуацію у пунктах пропуску на західному кордоні
10:50 - Понад 5 800 звернень замовників опрацьовано ДІАМ за період воєнного часу
10:50 - У Львові поліцейські організували майстер-клас з вишивки для дітей-переселенців
10:50 - Перші кроки до інтеграції України до архівної спільноти ЄС
10:32 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СОБОРНОГО ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНІВ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
10:23 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ СОБОРНОГО ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКОГО РАЙОНІВ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
10:15 - Кабмин освободил от арендной платы физлиц и предпринимателей, призванных или принятых на военную службу
10:15 - Минцифры открыло центр “Дия.Бизнес” в Варшаве
10:15 - Непоправні втрати. Скільки працівників найбільших компаній України забрала війна
10:15 - Втратити вежі й мільярди, отримати Starlink: як мобільні оператори повертають зв’язок
10:15 - Разрабатывается механизм финансирования другими странами восстановления отдельных территорий Украины
10:15 - Якобы проданный Дмитрием Фирташем “Крымский титан” жалуется на нехватку украинского сырья
10:15 - Кабмин повысит максимальные цены на бензин и дизтопливо до 52-58 гривен за литр


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар20.5764
Канадський долар22.8171
Юань Женьміньбі4.3504
Куна4.0996
Чеська крона1.2485
Данська крона4.1447
Гонконгівський долар3.7269
Форинт0.079849
Індійська рупія0.37768
Рупія0.0019973
Новий ізраїльський шекель8.7128
Єна0.22625
Теньге0.067383
Вона0.022955
Мексиканське песо1.4651
Молдовський лей1.5383
Новозеландський долар18.6354
Норвезька крона3.0318
Російський рубль0.44918
Сінгапурський долар21.1425
Ренд1.8285
Шведська крона2.959
Швейцарський франк29.4834
Єгипетський фунт1.602
Фунт стерлінгів36.5262
Долар США29.2549
Білоруський рубль10.6335
Азербайджанський манат17.2341
Румунський лей6.2336
Турецька ліра1.8619
СПЗ (спеціальні права запозичення)39.2262
Болгарський лев15.7717
Євро30.842
Злотий6.6396
Алжирський динар0.20137
Така0.3384
Вірменський драм0.064543
Домініканське песо0.53264
Іранський ріал0.00069655
Іракський динар0.020038
Сом0.35633
Ліванський фунт0.019406
Лівійський динар6.1069
Малайзійський ринггіт6.7195
Марокканський дирхам2.9285
Пакистанська рупія0.15755
Саудівський ріял7.799
Донг0.001274
Бат0.85561
Дирхам ОАЕ7.9649
Туніський динар9.4836
Узбецький сум0.0026168
Новий тайванський долар0.99385
Туркменський новий манат8.3585
Сербський динар0.26221
Сомоні2.3413
Ларі9.5918
Бразильський реал5.9196
Золото53692.98
Срібло638.93
Платина28021.22
Паладій59460.88

Курси валют, встановлені НБУ на: 18.05.2022

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
225668920.73920.73920.73920.73139950.96
225791955.79955.79955.79955.7930585.28
2258091043.881043.881043.881043.8882466.52
225866981.88981.89981.88981.8974623.14
2259081006.951006.951006.951006.957048.65

Дані за 17.05.2022