Платіжна інфраструктура України переходитиме на міжнародний стандарт ISO 20022

24.01.2021 23:51 | Fin.Org.UA

Національний банк активно працює над проектом із розвитку платіжної інфраструктури України на базі міжнародного стандарту ISO 20022. Його метою є модернізація фінансової інфраструктури України, покращення конкурентоспроможності нашої країни та її інтеграція зі світовими ринками.

Проект реалізується у партнерстві із компанією SWIFT за підтримки проекту "Трансформація фінансового сектору" (USAID) та Європейського банку реконструкції та розвитку.

Серед головних переваг використання міжнародного стандарту ISO 20022 у платіжній інфраструктурі України:

  • гармонізація українського платіжного простору зі світовим;
  • включення нових гравців платіжного ринку та платіжних інструментів, відповідно до другої платіжної директиви ЄС (PSD2);
  • запровадження нових та розширення функціонального наповнення існуючих платіжних інструментів на користь банків та їх клієнтів;
  • реалізація нових автоматизованих процесів, які покривають повний життєвий цикл платежів;
  • підвищення рівня обслуговування, ефективності та прозорості платежів;
  • розширення реквізитів платежів додатковою інформацією;
  • посилення захисту інформації.

"Стандарт ISO 20022 – це технологічна платформа, яка дає можливість спростити механічні процеси під час здійснення платежів, переносити більше супровідної інформації про платіж.  Відповідно, це здешевить транзакції, підвищить гарантованість їх доставки, – пояснив заступник Голови Національного банку України Сергій Холод. – Credit transfer, direct debit, різні інформаційні запити, у тому числі про стан рахунку, – все це ми зможемо реалізувати у вітчизняній платіжній інфраструктурі відповідно до формату ISO 20022".

Зокрема планується, що впровадження стандарту ISO 20022 в Системі електронних платежів (СЕП) Національного банку відбудеться до кінця 2021 року. У майбутньому це дозволить спростити взаємодію між українською та міжнародними платіжними системами завдяки використанню зрозумілих та загальноприйнятих у світі стандартів. У середньостроковій перспективі у рамках переходу СЕП на стандарт ISO 20022 планується також запровадження миттєвих платежів у системі.

Крім того, у межах проекту Національний банк розробляє моделі стандарту ISO 20022 для використання у платіжній інфраструктурі України, а саме у таких напрямах:

  • кредитовий переказ – переказ з ініціативи платника;
  • дебетовий переказ – переказ з ініціативи отримувача грошових коштів/стягувача;
  • особливі випадки та розслідування – уточнення реквізитів, неможливість виконання платіжної інструкції, розслідування щодо платежу тощо.

Наразі Національний банк завершує опрацювання напряму, що стосується кредитового переказу. Розроблені матеріали з цього питання розміщені на сайті Національного банку для обговорення з учасниками ринку. Зважаючи на дорожню карту впровадження проекту, учасники ринку уже можуть розпочати планування змін у власних внутрішніх та зовнішніх системах.

Довідково

ISO 20022 – міжнародний стандарт і методологія створення описів бізнес-процесів, що супроводжуються обміном електронними фінансовими повідомленнями, і проектування схем і форматів цих повідомлень.

Його можна розглядати як «фінансове есперанто», універсальну мову взаємодії різних автоматизованих систем учасників фінансових і торгових ринків.

Стандарт ISO 20022 був затверджений у 2004 році, і за декілька років на основі його методології було спроектовано 280 різних типів повідомлень. Стандарт постійно й активно розвивається, представлені моделі вдосконалюються, відображаючи зростаючі потреби учасників ринку.

Наразі на його основі побудовані формалізовані моделі для таких фінансових операцій:

  • Платежі та розрахунки;
  • Операції з цінними паперами;
  • Обслуговування торгових операцій;
  • Банківські карти;
  • Операції на валютному ринку.

Додати коментар

Користувач:
email:





Нафта дешевшає,
Гроші падають з небес,
Лишаючи слід за собою

- Fin.Org.UA

Новини

11:59 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
10:28 - московіяни атакували енергетику у п’яти областях
10:21 - Термін, в який ФОП надає документи для проведення документальної перевірки (планової або позапланової)
10:20 - В яких випадках ДПС відмовляє у проставленні апостиля?
10:18 - Яку інформацію щодо ліцензування видів господарської діяльності можна отримати в Контакт-центрі ДПС?
10:17 - Суб’єкт господарювання - власник нерухомого майна надає в оренду частину приміщень: чи подавати Заяву за ф. № 20-ОПП?
10:15 - В які строки надсилається податкова вимога та які відомості вона повинна містити?
10:11 - Платник має об’єкти нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій: чи подавати податкову декларацію з податку на нерухоме майно?
10:09 - Податкова знижка за витратами на переобладнання транспортного засобу: які документи подаються разом із декларацією про доходи
10:08 - При зміні КЕП в ПРРО не відображається історія розрахункових операцій: дії суб’єкта господарювання
10:06 - Чи має право уповноважений представник, відомості про якого наявні в ЄДР, підписати Реєстраційну картку для отримання КЕП в КНЕДП ДПС?
10:05 - Закриття платником податків об’єкта оподаткування: заповнення розділу 3 Заяви за ф. № 20-ОПП та термін її подання
10:04 - За якими ідентифікаторами форм формується Запит про отримання витягу з реєстру страхувальників?
10:02 - Податковий календар на 10 серпня 2026 року
10:02 - Співвласник "Volkswagen" закликав керівництво "діяти негайно" на тлі кризи автогіганта
10:01 - Від юридичних осіб до місцевих бюджетів Дніпропетровщини надійшло понад 26,6 млн грн збору за місця для паркування транспортних засобів
10:00 - За видобування кам’яного вугілля платники Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету понад 99,3 млн грн рентної плати
10:00 - Податкові ініціативи та збій бронювання заганяють бізнес у тінь
09:58 - Дніпропетровщина: внесок платників до місцевих бюджетів – майже 5,0 млрд грн плати за землю
09:55 - Відкрита комунікація як запорука ефективного партнерства: податківці Дніпропетровщини роз’яснили бізнесу актуальні питання податкового законодавства
09:52 - Для окремих ліцензій на тютюн і пальне запроваджено зазначення кадастрових номерів
09:50 - Імпортуєте послуги від нерезидента? Не забувайте про валютний нагляд
09:26 - Ворог знищив відділення "Нової пошти" на Сумщині
09:00 - Дрони атакували Єкатеринбург: на території складу Wildberries вирує пожежа
06:00 - Гра з атомом: чому США та Саудівська Аравія уклали ядерну угоду і кому це загрожує
00:00 - Галузеві угоди Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
23:55 - Inflation Will Accelerate in H2, but Will Begin to Decline Again Next Year – Inflation Report
23:55 - Інфляція пришвидшиться у другому півріччі, але повернеться до зниження наступного року – Інфляційний звіт
23:54 - Inflation Report, July 2026


Більше новин