За 2020 рік учасники ринку газу заборгували ОГТСУ 1,6 мільярда гривень

22.01.2021 11:06 | Оператор ГТС України

21 січня 2021 року, м. Київ – Учасники ринку природного газу заборгували Оператору ГТС України (ОГТСУ) 1,6 млрд грн за газ, відібраний з ГТС.

У 2020 році було відібрано з системи магістральних газопроводів 2,4 млрд куб. м газу на суму 10,4 млрд грн, але сплачено було лише 80% (загальна сума заборгованості – 1,6 млрд грн). Основними боржниками перед ОГТСУ за утворені негативні небаланси є оператори газорозподільних мереж (міськ-, облгази). За підсумками 2020 року їхня сукупна заборгованість становить 1,4 млрд грн. На ринку України діють 43 оператори газорозподільних мереж, із них лише третина своєчасно розраховується за надану послугу.

Така ситуація стає критичною: тривалий безоплатний відбір значних обсягів газу з ГТС та накопичення боргів створюють загрозу для стабільної роботи Оператора ГТС та призводять до збитків держави. З огляду на системний характер зростання заборгованості питання потребує нагального врегулювання на законодавчому рівні.

«Лідерами» серед боржників є Донецькоблгаз – 426 млн грн (+232 млн грн за грудень), Луганськгаз – 277 млн  (+6 млн грн), Тернопільміськгаз – 276 млн грн  (+51 млн грн), Київоблгаз – 59 млн грн  (у грудні не додав боргу) і Уманьгаз – 43 млн грн  (+8 млн грн за грудень).

Особливе занепокоєння викликає ПрАТ «Тернопільміськгаз», який демонструє байдужість до наслідків через несплату боргів, а відтак і до власних споживачів. Попри те, що кошти на виробничо-технологічні витрати закладені в тариф «Тернопільміськгазу», цей оператор ГРМ системно відбирає газ з мережі магістральних газопроводів та не сплачує за нього. Сума боргу через несанкціонований відбір з ГТС за 2020 рік складає 276 млн грн, причому лише за грудень минулого року борг збільшився на 51 млн грн.

Зважаючи на повну безвідповідальність «Тернопільміськгазу», який протягом року не вжив належних дій та не погасив жодної копійки боргу, Оператор ГТС повторно звернувся до НКРЕКП з вимогою провести позапланову перевірку підприємства щодо порушення ліцензійних умов і нецільового використання тарифного доходу, що є достатніми підставами для позбавлення ліцензій на розподіл газу.

Від березня 2020 року ОГТСУ веде активну роботу щодо стягнення заборгованості з учасників ринку. Компанія подала 22 позови до господарських судів, з них вже виграно п’ять справ (Тернопільміськгаз, Кіровоградгаз, Мелітопольгаз, Уманьгаз, Херсонгаз) на суму 245 млн грн. Відтоді Кіровоградгаз вже погасив 30% боргу та досягнуто домовленості щодо повної сплати залишку заборгованості у визначені строки.

«Що ОГТСУ може зробити в ситуації, коли боржник-оператор ГРМ, такий, як «Тернопільміськгаз», ігнорує рішення суду та рішення НКРЕКП? І куди зникають кошти, які відповідно до тарифу сплачує населення? Щоб нарешті закрити ці питання, необхідно ухвалити законопроект №3800, яким запроваджуються для облгазів рахунки зі спеціальним статусом. Такий механізм дозволить гарантувати, що тарифні кошти, які сплачує облгазу населення, будуть витрачатися за цільовим призначенням – для виконання ремонтів мереж, для закупівлі газу на ВТВ та інших витрат. Оператор ГТС не повинен бути донором для облгазів, а має інвестувати кошти в підтримку та розвиток ГТС», – зауважив гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон.

Треба зазначити, що ОГТСУ вчасно та в повному обсязі сплачує за утворені учасниками ринку позитивні небаланси, які за минулий рік досягли 1,1 млрд куб. м загальною вартістю 5,5 млрд грн.

Проблема несплати за небаланси, утворені через несанкціонований відбір газу операторами ГРМ, залишається невирішеною з 2015 року. Це призвело до накопичення безнадійної заборгованості у попереднього оператора ГТС (АТ «Укртрансгаз») у розмірі більше 44 млрд грн за період з 2015 по 2019 рік. Станом на сьогодні через проблему неоплачуваних облгазами відборів газу існує реальна загроза фінансовій стабільності нового незалежного Оператора ГТС. Тому компанія закликає усі гілки влади консолідувати зусилля задля вирішення питання для надійного, безаварійного і стабільного функціонування української ГТС.

Запис За 2020 рік учасники ринку газу заборгували ОГТСУ 1,6 мільярда гривень спершу з"явиться на Оператор ГТС України.

Додати коментар

Користувач:
email:





World Economic
Forum in Davos, Switzerland
Where the rich converse

- Fin.Org.UA

Новини

15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 26.02.2026
14:37 - Чи включаються відокремлені підрозділи (філії) неприбуткової організації окремо в Реєстр неприбуткових установ та організацій?
14:35 - До уваги фізичних осіб – підприємців, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним!
14:34 - Як отримати ІПК щодо визнання маркетингових послуг у господарській діяльності
14:33 - На підставі яких даних юридичною особою заповнюється розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва?
14:32 - США боротимуться з регуляціями про захист особистих даних по світу – Reuters
14:31 - Щодо подання додатка БД до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств платниками, дохід яких не перевищує 40 млн грн і прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату
14:29 - Самозайнята особа, яка отримала допомогу по вагітності та пологах від ПФУ, відображає суми такої допомоги в додатку 4ДФ до податкового Розрахунку
14:27 - Порядок оподаткування та складання податкової накладної у автостанції, яка здійснює продаж квитків на проїзд та у перевізника
14:23 - До уваги платників ПДВ!
14:21 - В якому розмірі необхідно сплатити внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю?
14:20 - Уманська пивоварня вийшла на ринок Польщі
14:18 - До уваги резидентів Дефенс Сіті!
14:15 - Про автоматизовану систему списання податкового боргу
14:13 - Комунікаційні податкові платформи: як звернутись, з яких питань та який термін їх розгляду?
14:11 - Туристичний збір: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини фізичні особи спрямували 735,9 тис. гривень
14:10 - московіяни два дні поспіль атакують об'єкти "Нафтогазу" на Харківщині та Чернігівщині
14:09 - До місцевих бюджетів Дніпропетровщини за видобування нафти від платників надійшло 251,0 тис. грн рентної плати
14:07 - ПДФО: надходження до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини зросли на 15,7 %
14:05 - Тривають заходи з протидії порушенням у сфері продажу підакцизної групи товарів
14:03 - Електронні сервіси ДПС, декларування та оподаткування доходів: комунікація податківців з платниками та представниками Дія.Бізнес у Дніпрі
14:01 - Акциз на сигарети у 2026 році: з 1 квітня застосовуватиметься коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання
14:00 - Електронний документообіг з податковою: як працює та коли припиняється
13:43 - Німецьке місто передало Києву 20 потужних генераторів
13:40 - Рада ухвалила закон про виплати працівникам критичної інфраструктури
13:28 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
13:25 - Рада посилила трудові права військових
13:20 - В Україні заблокували інтернет-магазин за продаж книжок держави-агресора
13:01 - В Україні від деяких підрядників вимагають відремонтувати "розбиті" дороги
12:55 - Держенергонагляд знайшов порушення дотримання графіків відключень


Більше новин

ВалютаКурс
Така0.35376
Канадський долар31.586
Юань Женьміньбі6.2968
Чеська крона2.1037
Форинт0.135612
Індійська рупія0.4754
Ліванський фунт0.000483

Курси валют, встановлені НБУ на 26.02.2026