Гройсман Всемогутній. До чого призводить підвищення зарплат вчителям перед виборами

20.07 14:42 | Укррудпром

Економічна правда, 19 липня 2019. Опубликовано 13:47 20 июля 2019 года Напередодні виборів глава уряду та міністр освіти анонсували значне підвищення зарплат педагогам. Це рішення призведе до зростання інфляції та посилить соціальну несправедливість, кажуть економісти.

За тиждень до парламентських виборів прем"єр-міністр Володимир Гройсман та міністр освіти Лілія Гриневич оголосили про значне підвищення зарплат учителям.

Ухвалене перед виборами рішення без огляду на економічні й фіскальні наслідки уже називають популістським. Так, Гройсман хоче добрати електоральних балів, а Гриневич балотується за списком його партії і є політичним соратником прем"єра.

За задумкою урядовців, оплата праці освітян зросте на 20-70% у 2020 році. Крім того, зарплати поетапно зростатимуть до 2023 року. Найменший посадовий оклад освітян зросте у 2023 році до чотирьох прожиткових мінімумів, як це передбачає закон “Про освіту”. 

Інші деталі стали відомі ЕП із проекту постанови, який є в розпорядженні ЕП. Наразі рішення допрацьовують, тож воно ще може змінитися, але навряд чи зазнає суттєвих змін.

Як оновиться система оплати праці в освіті, чи виграють вчителі і яке це підвищення матиме наслідки для економіки країни?

У чому реформа

У 2020 році підвищення посадових окладів буде несинхронним.

Для педагогічних працівників воно відбудеться з 1 січня, для науково-педагогічних та наукових — з вересня 2020 року. Крім того, пропонується змінити підхід до групування професій та системи оплати праці. Зараз існує 25 тарифних розрядів, і розмір зарплати залежить від того, до якого розряду належить працівник.

За новими правилами робота освітян та науковців оплачуватиметься з огляду на те, до якої групи та підгрупи вони входитимуть. Буде три категорії з підгрупами. Категорія педагогічних працівників матиме сім підгруп, категорія науково-педагогічних працівників — п"ять, категорія наукових працівників — чотири.

Посадові оклади визначаються шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2018 року на відповідний коефіцієнт. Залежно від  категорії та підгрупи коефіцієнти будуть такі.

Щоб подивитися таблицю повністю в мобільній версії, проведіть по ній пальцем вліво-вправо

Категорія працівника Коефіцієнт
2020 2021 2022 2023
Схема посадових окладів педагогів 
Завідувач інтернату, заочних відділень шкіл, фільмотек, асистенти вчителів-реабілітологів, помічники директорів з режиму, музичний керівник в дитсадках, художній керівник та інструктор з фізкультури, праці, слухового кабінету без категорії, першої і другої категорії, асистент вихователя в інклюзивній групі, екскурсовод, культорганізатор, перекладач-дактилолог, методисти.2,533,54        
Музичний та художній керівники вищої категорії в дитсадках,  інструктор з фізкультури, праці, слухового кабінету (вищої категорії), керівник гуртка, секції, студії, завідувач майстерні, навчально-методичного кабінету, лабораторії закладів І-ІІ рівня акредитації, завідувач лабораторії, відділу, кабінету позашкільного навчального закладу. 2,75 3,3 3,9 4,4
Вчитель всіх спеціальностей, викладач, вихователь, логопед, педагог з професійного навчання, практичний психолог, педагог-організатор, концертмейстер, соціальний педагог та методист без категорії, другої та першої категорії  3,03 3,63 4,24 4,84
Вчитель всіх спеціальностей, викладач, вихователь, логопед, педагог з професійного навчання, практичний психолог, концермейстер, соціальний педагог та педагог організатор, методист вищої категорії, а також вихователь-методист, завідувач логопедичного пункту, майстер виробничого навчання 3,33 3,99 4,66 5,32
Директор закладів загальної середньої освіти, філій опорних шкіл, та закладів профтехосвіти, закладів вищої освіти І-ІІ рівнів акредитації з кількістю учнів/студентів до 300 осіб, міжшкільних закладів усіх типів 4,5 5,4 6,3 7,2
Директор закладів загальної середньої освіти з кількістю учнів  до 1000 осіб та закладів профтехосвіти, закладів вищої освіти І-ІІ рівнів акредитації з кількістю учнів/студентів до 800 осіб,  керівник ресурсно-інклюзивного центру, завідувач дитсадка, директор навчально-методичного закладу. 5 6 7 8
Директор закладу загальної середньої освіти з кількістю учнів 1000 осіб та більше, закладів профтехосвіти, закладів вищої освіти І-ІІ рівнів акредитації з кількістю учнів/студентів 800 і більше осіб 7,5 9 10,5 12
Схема посадових окладів науково-педагогічних працівників      
Завідувач аспірантури, докторантури, інтернатури, викладач стажист 3,13 3,75 4,38 5
Викладч, асистент. Вчений секретар, старший викладч, керівник навчально-наукового або наукового виробничого центру 3,76 4,5 5,26 6
Доцентр, професор 4,51 5,4 6,31 7,2
Керівник інституту, керівник закладу післядипломної освіти, завідувач кафедрою, декан, керівник філії 5,41 6,48 7,57 8,64
Ректор 8,12 9,72 11,36 12,96
Схема посадових окладів керівних, наукових, та деяких інших працівників
Працівники, які проводять науково-технічні та наукові розробки 2,5 3 3,5 4
Завідувач відділу науково-дослідного інституту (центру) та його філіалу, головний інженер, завідувач конструкторського, технологічного, проектного та ін. підрозділів, головні архітектори, металурги, механіки, енергетики, економісти, метрологи та ін. головні фахівці, науковий та молодший науковий співпрробітники. 3,76 4,5 5,26 6
Директор філіалу науково-дослідного інституту, завідувачі науково-дослідних відділів та лабораторій, головний, провідний та старший науковий співробітники. 4,51 5,4 6,31 7,2
Директор науково-дослідного інституту, наукової установи, організації 6,49 7,78 9,08 10,37

Уряд збереже чинні доплати та надбавки. За виконання обов"язків тимчасово відсутніх працівників та суміщення посад — до 50% окладу, за роботу вночі — до 40% годинної тарифної ставки, за науковий ступінь кандидата наук (доктора філософії) — 15%, за науковий ступінь доктора наук — 25% окладу.

За вчене звання професора доплата становитиме 33%, доцента і старшого наукового співробітника — 25%, за класне керівництво — 20-25%, за перевірку зошитів та завідування — 10-20% залежно від типу кабінету чи відділення.

Збережуться надбавки у розмірі до 50% посадового окладу за високі досягнення у праці, складність, напруженість роботи, вислугу років, почесні та спортивні звання, викладання іноземної мови, а також щорічна винагорода за сумлінну працю.

Граничний розмір зазначених надбавок для одного працівника не повинен перевищувати 50% посадового окладу. Це обмеження діє і зараз.

У результаті зарплата молодого вчителя зросте з 5 410 грн у 2019 році до 7 643 грн у 2020 році. Зарплата досвідченого вчителя збільшиться з 8 182 грн до 10 500 грн, зарплата молодого вихователя дитсадка — з 4 173 грн до 6 369 грн.

Наслідки не за горами

 

Оголошене підвищення зарплат вчителів на 20-70% може мати низку негативних наслідків для економіки. “Це додаткове навантаження на бюджет відволікатиме ресурси від інших важливих проектів, від яких би виграло більше українців”, — вважає старший економіст Світового банку Анастасія Головач.

Кошти на підвищення зарплат освітян та науковців на 2020 рік не передбачені.

“Оскільки у бюджетній декларації на 2020 рік уже враховані видатки для забезпечення росту соціальних стандартів, на це рішення у 2020 році додатково потрібно знайти 19,7 млрд грн: 14,8 млрд грн — з державного бюджету і 4,9 млрд грн — з місцевих бюджетів”, — повідомили ЕП у Міністерстві фінансів.

У відомстві додали, що обсяг освітньої субвенції на 2020 рік розраховує Міністерство освіти і науки в рамках бюджетного процесу. Обсяги освітньої субвенції з урахуванням ефекту від цього підвищення будуть відомі у серпні.

Судячи з документів, які є в ЕП, “неінфляційні джерела покриття додаткових видатків відсутні”. “Це рішення може негативно позначитися на ціновій стабільності та перспективах економічного зростання”, — пояснює Головач.

Підвищені зарплати будуть стимулювати попит, що призведе до росту інфляції. З"явиться інфляційний податковий ресурс, який знову піде на виплату підвищених зарплат. Це замкнений цикл. Чи можна знайти неінфляційні компенсатори?

Це можуть бути кошти від боротьби з контрабандою або великої приватизації. Однак ці джерела в Україні не працюють десятиліттями і нема жодних гарантій, що вони спрацюють у 2020 році. За даними джерел ЕП, можливий варіант ревізії сітки доплат та грошових винагород, оптимізації навчальних закладів.

Крім того, це посилить соціальну несправедливість. Річ у тім, що у 2017 році після підвищення мінімальної зарплати підвищення зарплат в секторі освіти було вищим завдяки додатковим секторальним надбавкам. Їх затвердили окремою постановою. У 2018 році з тієї ж причини зарплати вчителів зросли ще на 30%.

“Ухвалення цього рішення породжує питання: чому саме вчителі, а не інші категорії бюджетників? Приміром, лікарі отримують меншу зарплату, ніж вчителі, а після останнього рішення уряду це співвідношення ще більше зміниться не на користь лікарів. Це тільки один з прикладів”, — говорить Головач.

Співвідношення зарплат медиків до зарплат освітян

2013 2014 2015 2016 2017
0,89 0,90 0,91 0,92 0,93

За оцінками Світового банку, зарплата освітян не така вже й низька навіть порівняно з приватним сектором. Так, середня оплата праці вчителів з усіма надбавками відносно середньої оплати праці людей з вищою освітою в Україні вже перевищує аналогічний показник у більш багатих країнах Євросоюзу.

Співвідношення зарплат вчителів до зарплат працівників з вищою освітою

Подальше зростання зарплат освітян, на думку міжнародних експертів, слід чітко прив"язати до збільшення продуктивності і проведення структурних реформ у секторі. Крім того, міжнародний досвід показує, що немає чіткої кореляції між зростанням заробітних плат у галузі та покращенням якості послуг.

До того ж, рішення про підвищення зарплат ще більше викривить видатки на освіту.

За даними Світового банку, Україна витрачає близько 11% ВВП на оплату праці в державному секторі, що майже на два відсоткові пункти вище, ніж у 2016 році, і значно вище, ніж у більшості країн Європейського Союзу.

“На освіту Україна витрачає стільки ж, скільки розвинені країни. Ми проїдаємо те, що могли б витратити на інвестиції в інфраструктуру”, — зауважує економіст.

Навіть якщо неінфляційні компенсатори цих витрат з"являться, чи варто витрачати ці кошти на підвищення зарплат? Можливо, є більш нагальні видатки, позитивний економічний ефект від яких поширювався би не тільки на бюджетників?

Структура витрат державного бюджету свідчить, що видатки споживання домінують над видатками розвитку. Щоразу, коли потрібно зекономити, обрізаються останні, а коли з"являється додатковий ресурс, він іде на споживання.

“Для забезпечення сталого економічного розвитку Україні потрібні інвестиції, у тому числі державні. Видатки на оплату праці в освіті становлять 75%, а після анонсованого урядом підвищення їх частка може зрости”, — говорить Головач.

Інвестиції в інфраструктуру освіти потрібні, але їх витісняють видатки на зарплату.

Галина КАЛАЧОВА

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

20:24 - Результати роботи Мінінфраструктури за 2016-2019 роки у цифрах
20:24 - Уряд прийняв постанову «Про затвердження Порядку перевірки суден, взяття проб води та проведення їх аналізу», - Володимир Омелян
20:24 - Під головуванням заступника Міністра інфраструктури Юрія Лавренюка відбулась нарада щодо вирішення питань розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацію
20:24 - Відбудеться обговорення Стратегії реформування управління життєвим циклом інфраструктурного проєкту в Україні на 2019-2023 роки
20:12 - Уряд затвердив Положення про Державну службу України з етнополітики та свободи совісті
20:12 - До Державного реєстру нерухомих пам’яток України внесено 12 об’єктів культурної спадщини національного значення
20:12 - Володимир Гройсман: Ми побудували фундамент успішної України
20:12 - Відновлення територіальної цілісності України – єдина передумова повернення Росії до G8, – Володимир Гройсман
19:24 - Члены набсовета “Укроборонпрома” разошлись во мнениях насчет смены главы госконцерна
19:24 - Главой набсовета “Киевгорстроя” переизбран замглавы Киевской горгосадминистрации
19:24 - “Львовгаз” теряет сотрудников из-за низких зарплат
19:24 - Ощадбанк добился разрешения продать за долги контрольный пакет акций “АвтоКрАЗа” Константина Жеваго
18:30 - Кабмин утвердил последний документ для запуска Экспортно-кредитного агентства
18:30 - Межбанк закрылся долларом по 25,15
18:30 - Министр энергетики посоветовал бизнесу судиться с “Укрэнерго” по примеру заводов Игоря Коломойского
18:30 - НБУ обнародовал проект стратегии развития финансового сектора до 2025 года
18:30 - Працівники Львівської митниці ДФС вилучили шкури лисиці чорнобурки
18:30 - Тринадцять старовинних книг залишаться в Україні
18:30 - Запрошуємо взяти участь в опитуванні щодо якості послуг Контакт-центру ДФС!
18:30 - З 22 серпня діятимуть нові штрафні санкції за порушення при переміщенні транспортних засобів
18:06 - Уряд забезпечив соціальний захист осіб, яких було депортовано за національною ознакою
18:06 - Жнива-2019: Збиральні роботи проведено на площі 10 млн га
18:06 - Тривалість навчання для школярів з особливими освітніми потребами можна буде подовжити на два роки, - постанова Уряду
18:06 - Гроші на професійний розвиток підуть за лікарями: Уряд ухвалив зміни до Положення про систему безперервного професійного розвитку
18:06 - Затверджено правила страхування ризиків та надання гарантій для українських експортерів
18:06 - 70/30 – співфінансування для забезпечення тимчасовим житлом переселенців та надання сервісів стало доступнішим для місцевої влади
18:06 - Уряд затвердив Порядок перевірки суден, взяття проб води та проведення їх аналізу
18:06 - У бригадах екстреної медичної допомоги працюватимуть парамедики та екстрені медичні техніки
18:06 - Україна має всі можливості для збільшення виробництва рису, - Віктор Шеремета
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 21.08.2019


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар17.13105
Канадський долар18.960095
Юань Женьмiньбi3.56804
Куна3.790735
Чеська крона1.08502
Данська крона3.753419
Гонконгівський долар3.214236
Форинт0.0855061
Індійська рупія0.3521905
Рупія0.00177035
Іранський ріал0.0006001
Новий ізраїльський шекель7.146832
Єна0.2366965
Теньге0.065288
Вона0.0209516
Мексіканський песо1.281186
Молдовський лей1.416393
Новозеландський долар16.169977
Норвезька крона2.819479
Російський рубль0.38037
Саудівський рiял6.721181
Сінгапурський долар18.227821
Ренд1.66023
Шведська крона2.616023
Швейцарський франк25.735168
Єгипетський фунт1.524464
Фунт стерлінгів30.571845
Бiлоруський рубль12.25539
Азербайджанський манат14.826134
Румунський лей5.919415
Турецька ліра4.41004
СПЗ(спеціальні права запозичення)34.573073
Болгарський лев14.309743
Євро27.986996
Злотий6.429506
Алжирський динар0.209821
Така0.297265
Вiрменський драм0.0525856
Іракський динар0.021089
Сом0.358702
Ліванський фунт0.016634
Лівійський динар17.849019
Малайзійський ринггіт6.06338
Марокканський дирхам2.608774
Пакистанська рупія0.157116
Донг0.00107848
Бат0.814071
Дирхам ОАЕ6.812447
Туніський динар8.692591
Узбецький сум0.002887
Новий тайванський долар0.805095
Туркменський новий манат7.148787
Ганських седі4.655371
Сербський динар0.237682
Сомонi2.650588
Ларi8.419394
Золото37797.819
Срiбло428.979
Платина21348.15
Паладiй37630.21

Курси валют, встановлені НБУ на: 22.08.2019

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
UNAF14514514514514500.00

Дані за 21.08.2019