Як Уряд та НБУ тримають курс гривні за рахунок нарощування боргу

23.05 17:12 | Укррудпром

Бизнес Цензор, 23 мая 2019. Опубликовано 16:44 23 мая 2019 года Активна скупка облігацій Уряду загрожує девальвації та гальмує справжні інвестиції в економіку. Чому вкладати гроші в ОВДП набагато вигідніше, ніж в банківські депозити, або в реальні сектори економіки?

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — боргові папери уряду, які він випускає для залучення додаткових грошей. Зазвичай урядові облігації випускають для модернізації і створення нової інфраструктури. Але у випадку України — Уряд залучає додаткові гроші для погашення попередніх боргів.

На даний момент в обігу перебуває облігацій внутрішньої державної позики України, випущених як в попередні роки, так і цього року, на 770 млрд грн.

З них: 360 млрд грн — у власності українських банків; 337 млрд грн — в НБУ; 25,24 млрд грн — у юридичних осіб резидентів і 9 млрд грн — у фізичних осіб.

Але є ще одна категорія покупців облігацій Уряду — іноземні компанії. Їх ще називають іноземними інвесторами або нерезидентами.

Тільки з початку року нерезиденти придбали ОВДП на 40 млрд грн. При цьому, всього з початку року було випущено ОВДП на 147 млрд грн. 

Так, якщо на початку 2019 року обсяг ОВДП в портфелі нерезидентів становив 1% від паперів в обігу, то вже в травні цей показник виріс до 5% від загальної кількості в обігу.

Облігації уряду України зацікавили іноземців в 2018 році, після скасування податку на доходи з них і підняття облікової ставки НБУ до 16%, яка спровокувала ріст дохідності ОВДП до 15-17% річних.

Тобто висока облікова ставка Національного банку зробила дорогим залучення кредитного ресурсу, відповідно виросла дохідність облігацій уряду, які він продає для погашення старих боргів.

Чим ОВДП приваблюють інвесторів?

Облігації внутрішньої державної позики привабливі для інвесторів з декількох причин:

Головна причина: високі відсоткові ставки — в межах 18-19% річних. Боргові папери українського уряду наразі одні з найбільш дохідних у світі. Високі відсотки за ними означають рівень потреби Уряду в грошах і ступінь довіри (точніше — високий ступінь недовіри).

Окрім того, іноземці, які купують наші ОВДП, отримують бонус у вигляді курсової різниці. Курс української гривні має певну сезонність: зростає на початку року і знижується до осені, а потім знову починає рости.

Тобто, інвесторам вигідне сезонне укріплення гривні, щоб купити її по вищому курсу, а потім обміняти — за нищим. Відповідно, чим більше вони купують ОВДП, тим сильніше укріплюється гривня і тим більшим буде заробіток на курсовій різниці в момент виходу з інвестиції.

На цьому графіку яскраво видно сезонність укріплення та девальвації гривні (зелені прозорі свічки-зростання долара (девальвація гривні). Жовті зафарбовані свічки -падіння долара (укріплення гривні). Червоні вертикальні лінії-початку циклів зростання курсу долара з натяком на сезонність. Джерело: finstop)

Друга причина: прибуток, отриманий від інвестицій в ОВДП, не оподатковується податком на доходи. Наприклад, з доходу від депозиту потрібно сплатити податок на дохід фізичних осіб 18% та військовий збір у 1,5%. Водночас з доходу від ОВДП — лише 1,5% військового збору.

Причина третя: повернення інвестицій від облігацій державного займу на 100% гарантуються державою. Ризик неповернення звичайно є, але він набагато нижчий, ніж інвестиція в банківський депозит, або в реальний сектор економіки України.

Для чого уряд продає так багато ОВДП?

В умовах відсутності траншу МВФ та надходжень від інших стратегічних кредиторів, гроші від проданих ОВДП Уряд направляє на погашення попередніх боргів і фінансування бюджету.

В цілому, в 2019 році Україні потрібно повернути $15,7 млрд зовнішніх боргів: $5,6 млрд — в першому кварталі, $4,3 млрд — у другому, $3,6 млрд — у третьому і $3,9 млрд — в четвертому.

“У травні ми погасили $2,7 млрд. Хтось це відчув? Ні! Ситуація контролюється. Щомісяця ми виплачували борги — це серйозні виклики”, — заявив напередодні прем"єр-міністр України Володимир Гройсман.

Окрім погашення рекордної суми боргу, Уряду потрібно знаходити додаткові кошти на фінансування дефіциту бюджету.

Так, через падіння надходження імпортного і внутрішнього податку на додану вартість (обсяги імпорту і обсяги промвиробництва знижуються), контрабанду, зниження виробництва підакцизних товарів і невиконання плану приватизації, недонадходження запланованих обсягів до держбюджету в першому кварталі 2019 року становили 35 млрд грн, або 10,8%, йдеться в повідомленні Рахункової палати України.

Як скупка ОВДП нерезидентами впливає на курс гривні?

Активна скупка нерезидентами облігацій внутрішньої державної позики з високою дохідністю здатна позитивно впливати на курс гривні лише в короткостроковій перспективі. Це ілюзія стабільності на короткий час. Її ціна: збільшення державного боргу і відкладена на недалеке майбутнє девальвація гривні.

Як це працює? Щоб іноземній компанії придбати українські ОВДП, їй потрібно завести в Україну валюту, продати її на міжбанку і вже за гривню придбати боргові папери Уряду.

В цей момент міжбанківський ринок наповнюється додатковим обсягом валюти, її пропозиція зростає, перевищуючи попит, відповідно курс гривні укріплюється.

Тобто, випускаючи на ринок ОВДП з надвисокою дохідністю і залучаючи валюту іноземних спекулянтів, Уряд укріплює гривню, закриває діри в бюджеті і створює ілюзію стабільності.

До росту економіки такі процеси не мають жодного і відношення.

В майбутньому, коли настане момент погашати високодохідні ОВДП, на ринку відбудуться зворотні процеси: нерезиденти обмінюватимуть на валюту великі обсяги гривні, яку вони отримають від продажу ОВДП, і виводитимуть за кордон капітали.

Відповідно, на ринку різко зростає попит на валюту і гривня девальвує. Так сталося влітку минулого року, коли інвестори виходили з ОВДП, які вони придбали на початку 2018 року. Процес девальвації в 2018 році яскраво видно на цьому графіку.


Джерело: hryvna.today 

Окрім того, для погашення боргу перед власниками ОВДП Уряду потрібно буде знайти додаткові обсяги гривні. Попередні рази гроші для погашення ОВДП Уряд позичав, розміщуючи нові папери.

Чому ОВДП під високі відсотки шкідливі для економіки України?

Висока дохідність ОВДП мотивує потенційних інвесторів не поспішати з інвестиціями в реальний сектор економіки України.

Для чого інвестувати в підприємства і нести політичні та економічні ризики, чекаючи повернення грошей 5-10 років, якщо можна придбати ОВДП Мінфіну і через півроку-рік-два отримати майже 19% річних дохідності?

Теж саме стосується внутрішніх інвесторів та банків, яким вигідніше інвестувати залучені депозити в ОВДП і отримати гарантований прибуток з мінімальними ризиками, ніж розвивати кредитування реального сектору і нести всі можливі ризики від популізму української влади і волатильності на міжнародних товарних ринках.

Юрій ВІННІЧУК

Добавить комментарий

Автор:

Введите Код, указанный на рисунке
 
Новини

22:00 - Заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості України М. Близнюк взяв участь в «Українському форумі з відновлювальних джерел енергії»
20:06 - Відкриті дані: ДФС забезпечила 100% оприлюднення нових основних наборів
19:48 - Вступне слово Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на засіданні Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року
19:48 - Галузевий центр кібербезпеки сприятиме забезпеченню надійного захисту підприємств енергетичного сектору
19:48 - В Україні завершилася реєстрація тестових електронних кабінетів вступників - можливістю скористалися 1 тис. 866 охочих
19:24 - На Вінниччині обговорили стан дотримання принципів державної регуляторної політики
19:06 - Ми забезпечуємо українцям можливість пересуватись дорогами України комфортно та безпечно, - Юрій Лавренюк
19:06 - “Гарантированный покупатель” начал заключать договоры купли-продажи электроэнергии по “зеленому” тарифу
19:06 - С 2020 года начнется внедрение стандартов и процедур НАТО в Вооруженных силах Украины
19:06 - В ближайшие два года рост мировой экономики замедлится из-за конфликта Китая и США
19:06 - “Нафтогаз” вслед за “Укрнафтой” оспорил норматив отчисления дивидендов в госбюджет
19:06 - Инвесторы, управляющие 34 трлн долларов, требуют от властей срочных мер в борьбе с изменением климата
19:06 - Правительство уменьшило объем госзаказа в вузах
18:46 - Бізнес вітає завершення конкурсу на посаду керівника митниці
18:30 - Курси валют, встановлені НБУ на: 27.06.2019
18:21 - Понад 6 Гб трафіка щодня
18:12 - Детям — вата, старикам — боярышник. Как пытается получить голоса харьковчан “смотрящий” от Порошенко Грановский
18:12 - В Инвестиционный совет Украины войдет создатель Viber
18:12 - Дмитрию Фирташу в США грозит более 80 лет тюрьмы с конфискацией украинских активов
18:12 - НБУ упростит получение банковских услуг для клиентов c ID-картами
18:12 - Межбанк закрылся долларом по 26,18
18:12 - “Гарантированный покупатель” начал заключать договоры купли-продажи электроэнергии по “зеленому” тарифу
17:42 - Микола Даневич привітав дефлімпійську збірну України з футболу з перемогою на Євро-2019
17:42 - В Одеській області учасники бойових дій отримали у власність понад 4,2 тис. га землі
17:42 - Ми надаємо важливого значення демократичності виборів, – Володимир Гройсман під час зустрічі із спостережною місією ОБСЄ
17:42 - Міноборони проводить роботу щодо запобігання надзвичайним ситуаціям на арсеналах, базах та складах зберігання боєприпасів
17:42 - Міністр оборони України перевірив стан будівництва інфраструктури 148-го артилерійського дивізіону у Житомирі
17:42 - Степан Полторак відвідав 30-ту окрему механізовану бригаду імені князя Костянтина Острозького, яка дислокується на Житомирщині
17:42 - Держзамовлення-2019: Кількість бюджетних місць на бакалаврат зросте майже на 1 тис. - перевагу надано природничим спеціальностям
17:42 - Коментар МЗС України з приводу невиконання Росією Наказу Міжнародного трибуналу з морського права


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар18.265186
Канадський долар19.890442
Юань Женьмiньбi3.804789
Куна4.019991
Чеська крона1.166532
Данська крона3.982565
Гонконгівський долар3.350868
Форинт0.0919018
Індійська рупія0.3783894
Рупія0.00184687
Іранський ріал0.000623
Новий ізраїльський шекель7.282362
Єна0.2428941
Теньге0.069104
Вона0.0226454
Мексіканський песо1.363948
Молдовський лей1.440912
Новозеландський долар17.484264
Норвезька крона3.073433
Російський рубль0.41661
Саудівський рiял6.977702
Сінгапурський долар19.321663
Ренд1.82616
Шведська крона2.81977
Швейцарський франк26.752671
Єгипетський фунт1.572357
Фунт стерлінгів33.179964
Бiлоруський рубль12.8298
Азербайджанський манат15.391989
Румунський лей6.296113
Турецька ліра4.538968
СПЗ(спеціальні права запозичення)36.361641
Болгарський лев15.201065
Євро29.730243
Злотий6.97451
Алжирський динар0.22452
Така0.319965
Вiрменський драм0.05593563
Іракський динар0.022635
Сом0.384463
Ліванський фунт0.0178354
Лівійський динар19.191521
Малайзійський ринггіт6.405902
Марокканський дирхам2.761068
Пакистанська рупія0.179594
Донг0.0011469
Бат0.848752
Дирхам ОАЕ7.311976
Туніський динар8.964115
Узбецький сум0.003165
Новий тайванський долар0.850774
Туркменський новий манат7.67277
Ганських седі5.08217
Сербський динар0.253993
Сомонi2.844867
Ларi9.6357
Золото36809.558
Срiбло402.962
Платина21247.102
Паладiй39903.733

Курси валют, встановлені НБУ на: 27.06.2019

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
CEEN11.511.511.511.535650.00

Дані за 25.06.2019