Як новий закон про відходи зашкодить експорту металургійної продукції

22.04.2019 18:42 | Укррудпром

Бизнес Цензор, 22 апреля 2019. Опубликовано 17:56 22 апреля 2019 года Мінприроди, не зважаючи на застереження бізнес-асоціацій, хоче включити до переліку відходів металічний брухт. Це призведе до корупції, збільшення собівартості заготівлі брухту та в кінцевому рахунку — до тотального дефіциту сировини для української металургії.

Міністерство екології та природних ресурсів 17 квітня презентувало новий рамочний законопроект “Про управління відходами”.

Згідно презентації Мінприроди, яку проводив Микола Кузьо, заступник міністра Остапа Семерака, проект закону спрямований на адаптацію національного законодавства до вимог європейського.

Документ містить нову термінологію, вимоги до ієрархії управління відходами, підвищення відповідальності виробників, вимоги до збирання, перевезення та обробки відходів, а також національний перелік відходів.

З останнім і виникла проблема. Серед інших позицій відходів (біо-відходи, пропілен, скло, папір тощо) Мінприроди включило до переліку відходів металобрухт — стратегічну сировину для українських металургійних підприємств.

Заступник міністра екології Микола Кузьо / Фото: УНІАН

Хто проти включення брухту до переліку відходів?

Відповідна норма про металобрухт зафіксована в пункті 5, статті 24 законопроекту. Проти розповсюдження дії закону “Про управління відходами” на операції з металобрухтом виступили всі основні бізнес-асоціації.

Виключення із законопроекту норм про металобрухт, або пом’якшення обов’язків до операцій з брухтом, вимагають:

Європейська бізнес асоціація (European Business Association, EBA); Федерація роботодавців України (ФРУ); Українська асоціація “Втормет” (УАВтормет), яка об’єднує заготівельників брухту; Об"єднанння підприємств “Укрметалургпром”- асоціація металургійних підприємств; Офіс ефективного регулювання (Better Regulation Delivery Office, BRDO) — експертно-аналітичний центр, який фінансується Євросоюзом; Міжнародна асоціація з твердих відходів (International Solid Waste Association, ISWA); ГО “Екологія Право Людина” (ЕПЛ).

Відповідні зауваження цих організацій можна прочитати в пропозиціях громадськості щодо законопроекту “Про управління відходами”.

В чому полягає позиція бізнес-асоціацій?

Металобрухт не є відходами з потребою їх утилізації, захоронення та інше. Брухт — це критично важлива сировина для металургії, яка є одним з основних генераторів експортної валютної виручки для країни.

Щорічно в Україні заготовлюється 3,5 — 4 млн тон металобрухту, вартість якого становить біля $1 млрд. Сьогодні заготівля брухту регулюється недосконалим законом “Про металобрухт”, який був затверджений ще в 1999 році. Він містить багато норм ще з радянського періоду.

Наприклад, закон містить норму про розділення брухту на промисловий і побутовий. Така норма діяла в СРСР, коли заготівлею займались або великі держпідприємства, або населення. Але в більшості випадків розрізнити походження лому неможливо.

Тому сьогодні ринок металобрухту на 70% знаходиться в тіні. І є “годівницею” для великої кількості контролюючих органів.

Металурги, заготівельники металобрухту і Мінекономрозвитку (МЕРТ) розробили і внесли у Верховну Раду проект закону №7497 “Про детінізацію ринку металургійної сировини”. Документ покликаний створити умови для виходу ринку металобрухту з тіні. БЦ детально описував його новації в червні 2018 року.

Чому Мінприроди хоче погоджувати операції з брухтом?

Згідно відповідей Мінприроди до зауважень бізнес-асоціацій, в міністерстві не хочуть виключати брухт з переліку відходів через те, що такі самі норми є в європейському законодавстві.

Крім того, чиновники Мінприроди вставили в законопроект “Про управління відходами” найгірші норми з закону “Про металобрухт”. Вони стосуються розділення брухту на побутовий та промисловий, а також — наявність свідоцтва про походження брухту.

Ця норма є основним чинником, через який галузь знаходиться в тіні. Бо підписувати акти прийому-передачі з кожною людиною (фізичною особою), яка здає брухту в пункті прийому — неможливо.

Асоціації вимагали прибрати ці норми, тому що вони будуть виключені із закону “Про металобрухт” з прийняттям законопроекту про детінізацію операцій з брухтом. Але Мінприроди ці зауваження не врахувало.

Чому? Найочевидніша відповідь: щоб мати дозвільний контроль над операціями з металобрухтом. А відповідно — щоб приєднатися до інших контролерів та отримувати свою корупційну ренту з цих операцій.

Наприклад, вже декілька років вся країна обговорює діяльність Державної екологічної інспекції, яка знаходиться в сфері управління Мінприроди. Держекоінспекція шантажує судновласників в українських портах. Тим доводиться платити еко-інспекторам хабарі, щоб не втратити ще більше через затримку суден.

Така сама участь буде чекати заготівельників брухту, якщо ця сировина залишиться в переліку відходів, на операції з якими буде давати дозволи Мінприроди, або Держекоінспекція.

Що буде в разі підпорядкування операцій з брухтом новому закону?

Такі наслідки описані в зауваженнях асоціацій до закону “Про управління відходами”.

По-перше, це призведе до ускладнення процесу збирання та переробки металобрухту, зазначає УАВтормет.

Заготівельник повинен буде отримати дозвіл на здійснення операцій управління відходами в Мінприроди (ст. 26, 27). Він буде зобов’язаний вести облік та надавати звітну інформацію, розробляти плани, наймати додаткових співробітників в сфері управління відходами, надавати підтвердження джерел походження відходів, надавати звітність до інформаційної системи (ст. 30).

Реалізація всіх цих зобов’язань потягне за собою збільшення собівартості виготовленої продукції, негативно вплине на її конкурентоспроможність та призведе до зниження обсягів заготівлі брухту.

В цілому, це потягне за собою збільшення тіньової частки в галузі до 90%, зазначають в EBA. Крім того, запровадження таких норм призведе до численних правових колізій.

А найголовніше — наслідком дефіциту сировини може стати параліч виробництва металургійної продукції, яка виготовляється з використанням брухту. А це 20% всього товарного експорту України.

Василь МЕЛЬНИК

Додати коментар

Користувач:
email:





Гроші - не корінь зла, але й не листя
Гроші - це просто засіб, щоб жити
Але, якщо взяти ізлишок, то
З морокою дістанеться тобі, бо...

- Fin.Org.UA

Новини

16:34 - Як здійснюється ФОП (крім е-резидентів) обрання або перехід на спрощену систему оподаткування (перша-третя група платників єдиного податку)?
16:33 - Чи підлягають оподаткуванню процентні доходи нерезидента, які фактично не виплачуються нерезиденту, а зараховуються у рахунок збільшення статутного капіталу?
16:31 - Чи підлягає оподаткуванню ПДФО вартість незареєстрованих лікарських засобів, безоплатно наданих (переданих) на користь фізичних осіб?
16:30 - Чи можуть платники єдиного внеску подати контролюючому органу на погодження довідку-розрахунок на виплату зарплати в електронній формі?
16:29 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
16:28 - Режим Дія Сіті: оподаткування ПДФО та військовим збором щорічної оплачуваної перерви, як складової винагороди
16:26 - Про порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу»
16:25 - Новації податкового законодавства
16:24 - На які підакцизні товари (продукцію) встановлюють максимальні роздрібні ціни та в які терміни подається декларація про МРЦ?
16:22 - До уваги контрольованих іноземних компаній!
16:15 - Индексы США направляются к максимумам
15:40 - Харків'яни та мешканці Харківської області отримуватимуть збільшену субсидію та пільгу в неопалювальний сезон
15:35 - Мінреінтеграції: Затверджено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 09.05.2024
15:00 - На Prozorro вперше продають Bitcoin: стартова ціна нижча за ринкову
14:53 - Близько 40% врожаю зернових уникає оподаткування, Україна втрачає мільярди - The Economist
14:28 - Ще один новітній комп’ютерний томограф незабаром запрацює на Чернігівщині
14:25 - Amazon заходить на європейський ринок 5G
14:17 - Потужність ПАЕС зросте на 70%: "Енергоатом" почав готуватися до зведення нових енергоблоків
13:55 - США розглядають заборону нових версій ChatGPT для Китаю - Reuters
13:39 - Мінінфраструктури: Запущено чергову ділянку магістрального водогону на Дніпропетровщині
13:07 - "Нафтогаз" планує накопичити 13 мільярдів кубометрів газу до опалювального сезону
12:49 - В Україні від початку року розмінували 108 тисяч гектарів земель
12:39 - ЕНЕРГЕТИЧНА СИТУАЦІЯ В РЕГІОНАХ на 8 травня: енергетики заживили понад 50 тисяч абонентів, знеструмлених внаслідок масованої атаки ворога
12:32 - Попит на електромобілі в Україні подвоївся: що обирали українці у квітні
12:07 - "Державний оператор тилу" зекономив понад 2 мільярди завдяки конкуренції на закупівлях для армії
11:45 - До реєстру колекторських компаній включено нову компанію, а іншу компанію – виключено з реєстру
11:41 - "Обмеження по всій Україні": в "Укренерго" розповіли, з котрої можуть початися відключення світла
11:34 - Як отримати компенсацію за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб
11:31 - Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (територія обслуговування: Новокодацький, Чечелівський та Центральний район міста Дніпра)


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.8509
Канадський долар28.6233
Юань Женьміньбі5.4486
Чеська крона1.6905
Данська крона5.6737
Гонконгівський долар5.0375
Форинт0.10884
Індійська рупія0.47155
Рупія0.0024521
Новий ізраїльський шекель10.6062
Єна0.25332
Теньге0.089567
Вона0.028851
Мексиканське песо2.3279
Молдовський лей2.2202
Новозеландський долар23.5785
Норвезька крона3.6027
московський рубль0.42799
Сінгапурський долар29.0391
Ренд2.1134
Шведська крона3.6079
Швейцарський франк43.3206
Єгипетський фунт0.8282
Фунт стерлінгів49.1694
Долар США39.3828
Білоруський рубль14.3148
Азербайджанський манат23.1636
Румунський лей8.5047
Турецька ліра1.2208
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.9596
Болгарський лев21.6341
Євро42.3168
Злотий9.8251
Алжирський динар0.29444
Така0.35923
Вірменський драм0.101843
Домініканське песо0.67765
Іранський ріал0.00094084
Іракський динар0.030164
Сом0.44558
Ліванський фунт0.000442
Лівійський динар8.1112
Малайзійський ринггіт8.2796
Марокканський дирхам3.9156
Пакистанська рупія0.14195
Саудівський ріял10.5357
Донг0.001559
Бат1.06607
Дирхам ОАЕ10.7586
Туніський динар12.5712
Узбецький сум0.0031311
Новий тайванський долар1.21335
Туркменський новий манат11.29
Сербський динар0.36176
Сомоні3.6171
Ларі14.7362
Бразильський реал7.7185
Золото91155.43
Срібло1073.14
Платина38307.65
Паладій38163.9

Курси валют, встановлені НБУ на 09.05.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501036.31036.31031.141031.14900386.07
222152985.12985.12985.12985.12240369.28
2276561089.511089.511086.451086.45543286.20
2284491098.571098.571098.571098.5710985.70
2289101080.881080.881080.881080.88291837.60
229470926.26926.26926.26926.262349921.62
2302621068.641068.641068.641068.641143444.80
DOEN7777490.00
FSTF021025.151025.151025.151025.1512301.80
MHPC1901901901909500.00

Дані за 07.05.2024