Українців хочуть змусити платити борги ОРДЛО та олігархів

26.05.2018 09:56 | Укррудпром

Економічна правда, 25 травня 2018. Опубликовано 09:36 26 мая 2018 года Улюблений бізнес олігархів, які отримали лояльність політиків та чиновників — вішати борги на державу. Уже скоро Рада буде голосувати за черговий такий “фінт”.

Націоналізація збитків, приватизація прибутків.

Це улюблений бізнес олігархів, які отримуючи лояльність політиків та чиновників, знову і знову вішають свої борги на державу. Інша справа, прибутки — це святе, приватна власність.

Найяскравіший приклад останнього часу такої націоналізації збитків — це комерційні кредити Ахметова.

У 2010-2013 роках компанія ДТЕК наростила свій борговий портфель майже до 3 млрд дол. Більшість кредитів були у валюті, а великі позики надавали ще і російські банки: Газпромбанк, ВТБ Капітал, Сбербанк Росії.

У той же час, в тому числі і за кредитні кошти, ДТЕК активно скуповував на “приватизації для своїх” українську енергетику. Так, сьогодні компанії Ахметова належить 85% видобування всього українського вугілля та 80% підприємств теплової генерації.

Але коли гривня девальвувала з 8 грн за долар до 26, то ставленик президента, голова НКРЕКП Дмитро Вовк, придумав тарифну формулу “Роттердам+”.

Тепер всі українці зростаючими тарифами вирішують проблему валютних боргів приватної компанії ДТЕК, за які та скупила українську енергетику. Натомість Ахметов і далі продовжує підніматись у рейтингах мільярдерів.

Нова націоналізація збитків?

Купівля та оплата електроенергії відбувається по ланцюжку “Споживач — Обленерго — ДП “Енергоринок” — Генерація”.

Більшість обленерго є приватними і це їх бізнес — збирати гроші із споживачів та вчасно оплачувати за електроенергію “Енергоринку”. Бізнес банків — повертати видані кредити.

Проте, судячи з того, як олігархи воювали за ці обленерго, бізнес дуже привабливий.

До того ж, недавно уряд Гройсмана направив до парламенту законопроект №8253, яким пропонується оплатити всі борги приватних обленерго перед державним підприємством “Енергоринок” бюджетними грошима та додатковим підвищенням тарифів для споживачів.

Чому виникали борги

Як ми знаємо, до лютого-березня 2017 року ішла активна торгівля із тимчасово окупованими територіями (ОРДЛО). Поставки електроенергії до ОРЛО ішли до квітня 2017, а до ОРДО до липня 2017 року. 

Неодноразово лунали твердження, що ця торгівля із окупованими територіями є дуже вигідною. Зокрема такі твердження були і від представників компанії ДТЕК.

Але чи вигідно це було для держави та громадян України?

Ще з 2014 року у Донецькій та Луганській областях почали накопичуватися борги за електроенергію. Частково на це були об"єктивні причини, але плодилися і штучні схеми неплатежів. Дехто вже розумів, що можна не платити і у майбутньому просто списати борги за рахунок держави.

Так, шахти компанії ДТЕК “Ровенькиантрацит” та “Свердловантрацит” ще навесні 2016 року, коли тільки вперше заговорили про можливе списання, перестали платити ТОВ “Луганське Енергетичне Обєднання” (”ЛЕО”) за поставлену електроенергію.

Хоча саме тоді навесні 2016 року ввели формулу “Роттердам+” і всі українці оплачували те вугілля із ОРДЛО за “роттердамськими” цінами. Але за електроенергію шахти не платили.

Перестав платити за електроенергію Алчевський металургійний комбінат (входить у ІСД, борг 871 млн грн), Краснодонвугілля (входить у Метінвест Ахметова, борг 157 млн грн). Хоча тоді ці підприємства працювали, виробляли продукцію, вели бізнес, отримували відшкодування ПДВ з українського бюджету.

Відповідно наростав борг і енергопостачальної компанії ТОВ “ЛЕО” перед ДП “Енергоринок”.

ТОВ “ЛЕО” ще з літа 2016 року закликали на державному рівні припинити постачання електроенергії на тимчасово окуповані території. Але урядовці Ігор Насалик, Володимир Кістіон, Володимир Гройсман і президент Петро Порошенко фактично не реагували на ці звернення. Електроенергія і далі постачалася, а борги нарощувалися.

Найбільші боржники за електроенергію

Станом на 1 квітня 2018 року заборгованість всіх обленерго перед “Енергоринком” становила 29,6 млрд грн. Частина цього боргу є явно схемною, а відповідні фінансово-промислові групи, безумовно, мають можливість оплатити ці борги. Але хочуть націоналізувати збитки.

Найбільшим боржником перед Енергоринком є ДП “Регіональні електричні мережі”, яке поставляє електроенергію на державні шахти. Законопроектом передбачається, що цей борг держпідприємства буде погашатися за рахунок державного бюджету.

Другим найбільшим боржником перед ДП “Енергоринок” є група ДТЕК. П"ять обленерго, що входять у холдинг Ахметова, сумарно заборгували державному підприємству “Енергоринок” понад 7 млрд грн. Але цим законопроектом передбачається, що і ці приватні борги будуть погашені за рахунок державного бюджету.     

Боржник

Донецькобленерго (ДТЕК)

5 207 млн грн

ПЕМ Енерговугілля (ДТЕК)

1 248 млн грн

Дніпрообленерго (ДТЕК)

   296 млн грн

Київенерго (ДТЕК)

   228 млн грн

Високовольтні мережі (ДТЕК)

     34 млн грн

Загальний борг групи ДТЕК перед ДП “Енергоринок”

7 013 млн грн

* борг ДП “Енергоринок” перед генеруючими компаніями групи ДТЕК становить приблизно 4 млрд грн

Всього законопроектом передбачається, що обленерго, більшість із яких є приватними, отримають з державного бюджету державну підтримку на рівні 10,9 млрд грн. А найбільшими отримувачами державної підтримки — на суму 7 млрд грн — будуть обленерго групи ДТЕК, власником яких є найбагатший український олігарх Ахметов.

Я вважаю це абсурдним та недопустимим із декількох причин.

По-перше, приватні обленерго — це приватний бізнес. Приватний бізнес має самостійно нести ризики, добиватися виконання договорів та платежів, а не вішати всі свої приватні борги на державу.

По-друге, якщо групі Ахметову було вигідно торгувати із тимчасово окупованими територіями, то вона мають взяти на себе не тільки вигоди, але і збитки від такої торгівлі.

По-третє, у серпні 2017 року СКМ докупив на приватизації 25% акцій Київенерго, Дніпрообленерго та Донецькобленерго. Про всі борги тих компаній тоді було відомо і це було враховано у ціні акцій, яка була очевидно низькою.

Група Ахметова добровільно купила ці акції і до їх низької ціни у тому числі призвели борги підприємства. Тепер ці борги — це приватна справа приватної компанії.

Прикриваючись війною, оплатимо “мирні” борги олігархів?

Цікаво, що цим законопроектом пропонується також оплатити борги обленерго, які взагалі не мають ніякого відношення до зони АТО, військових дій та тимчасово окупованих територій.

Наприклад, за рахунок державного бюджету пропонується надати підтримку та погасити такі борги приватних обленерго перед ДП Енергоринок:

— Одесаобленерго, Чернівціобленерго, Херсонобленерго, Київобленерго (група VS Energy, належить росіянам Олександру Бабакову, Євгенію Гіннеру та Михайлу Воєводіну) — цій групі із бюджету пропонують виділити сумарно 788 млн грн;

— Дніпрообленерго, Київенерго (належить ДТЕК Ахметова) — пропонується державна підтримка у розмірі 524 млн грн;

— Закарпаттяобленерго (належить лідерам Оппоблоку Юрію Бойку та Сергію Льовочкіну) — 150 млн грн;

— Вінницяобленерго (належить Костянтину Григоришну та інвесткомпанії ICU) — 77 млн грн;

— Львівобленерго, Прикарпаттяобленерго (належить братам Суркісам) — 69 млн грн.;

Стимулюємо нові борги, схеми, неплатежі?

Ще одним цікавим моментом є те, що законопроект мотивує наступні неплатежі та борги. Адже ним передбачено, що всі борги, які будуть утворюватися до 1 січня 2020 року, будуть погашатися за рахунок спеціальної надбавки до тарифів.

А це означатиме нове зростання тарифів на електроенергію.

Тобто автори законопроекту вже зараз натякають, що можна не працювати над платіжною дисципліною, а навпаки можна наплодити боргів і вони погасяться кимось іншим.

Пропонується, що кожен рік у тарифи споживачам на погашення майбутніх боргів обленерго має закладатися 300 млн грн, а сумарно за 5 років у тариф буде закладено додатково 1,5 млрд грн.

Якщо держава вже сьогодні каже, що за рахунок споживачів погасить чиїсь приватні борги та неплатежі, то такі борги гарантовано з’являться. Ну хто ж буде втрачати таку казкову можливість?

Наприклад, яке відношення має хлібзавод у Чернігівській області до неплатежів якогось приватного обленерго? Невідомо.

Звісно, розмазувати такі приватні борги обленерго на усіх споживачів у вигляді нового підвищення тарифів є повним абсурдом.

Пропозиції

Я закликаю депутатів не підтримувати цей законопроект, який передбачає, що неоплату електроенергії окупованих територій та борги приватних компаній олігархів повісять на державний бюджет та на усіх споживачів новим підвищенням тарифів.

Є альтернативний варіант.

По-перше, держава погашає борги державних шахт та ДП “Регіональні електричні мережі” (10 млрд грн).

По-друге, обленерго групи ДТЕК винні ДП “Енергоринок” 7 млрд грн. А ДП “Енергоринок” винен генеруючим компаніям групи ДТЕК 4 млрд грн.

Відбувається взаємозалік боргу між компаніями, що входять в одну групу. Решту 3 млрд грн групи ДТЕК оплачує грошима, які ідуть на погашення боргів іншим генеруючим компаніям.

По-третє, потрібно розбиратися у природі боргів, а не щедро списувати усе підряд, навіть схемні неплатежі. Також борги можна розділити: по населенню — оплачує держава, боргами підприємств займаються самі обленерго.

По-четверте, якщо держава гасить борги приватних обленерго, то у власність держави переходить частина акцій таких компаній (по аналогії з націоналізацією проблемних комерційних банків).

Схоже, це буде один із найбільших лоббістських комерційних законопроектів цього скликання.

Але, вважаю, що багаторічну годівницю олігархів по націоналізації збитків та приватизації прибутків потрібно закривати.  Не ті люди потребують державної підтримки.

Вікторія ВОЙЦІЦЬКА, народний депутат, “Самопоміч”

Додати коментар

Користувач:
email:





Bullish trend, surging high
The market beats like a heart
Fortunes rise and fall.

- Fin.Org.UA

Новини

20:49 - Здійснено черговий крок у запровадженні європейських вимог до капіталу банків і банківських груп
20:10 - Квартири колаборанта Сальдо і росолігарха Шелкова в Одесі вдруге виставили на аукціон
19:58 - Рівень розрахунків населення за газ становить 95% – Чернишов
19:47 - У поліції Києва розповіли про причини обшуків у "Київтеплоенерго"
19:27 - З початку року від міжнародних партнерів надійшло близько 12 мільярдів доларів
19:14 - Захист ТЕЦ, ТЕС і ГЕС ніколи не відносився до відповідальності Мінінфраструктури – Кубраков
19:07 - Мінекономіки: Презентовано концепцію проекту Національної Стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року
18:50 - Прем’єр-міністр зустрівся з очільницею МЗС Латвії
18:47 - У Києві через ремонт обмежать рух транспорту на кількох вулицях 
18:40 - У Центробанку московія стверджують, що конфіскація заморожених активів не вплине на фінстабільність московії
18:20 - Підприємці Харківщини зможуть отримати вдвічі більший грант від держави на розвиток
18:14 - World IP Day: презентовано концепцію проекту Національної Стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року
17:49 - Суд зупинив ліцензію "Нафтогазу" на розподіл газу на Черкащині: компанія подала апеляцію
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 26.04.2024
17:44 - Денис Башлик: Ринок земель в Україні здатен впоратися з будь-якими викликами, завдяки чітко визначним передумовам
17:42 - Чи насправді буде обмежена робота онлайн-казино після Указу Президента?
17:37 - Японія продовжуватиме підтримку українського енергосектору: Зустрічі Германа Галущенка з представниками Уряду Японії
17:32 - Затверджено порядок організації психіатричної допомоги особам, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру
17:29 - Продовжено строки на подання заявки для розрахунку обсягу квот щодо діяльності з культивування рослин роду коноплі — рішення уряду
17:26 - Уряд ухвалив постанову щодо строків державної атестації наукових установ
17:20 - Національний банк України анонсував низку кроків з валютної лібералізації
17:20 - Ухвалено закон щодо врахування страхового стажу закордоном для пенсії в Україні
17:11 - НБУ знизив тарифи на видачу готівки
17:02 - Уряд затвердив Порядок використання коштів на підтримку проектів зі значними інвестиціями
17:00 - Понад 25 тис. адмінпослуг з питань ведення Державного земельного кадастру надано на Львівщині з початку 2024 року
16:53 - Підтримуємо бізнес Харківщини: підприємці зможуть отримати вдвічі більший грант від держави на розвиток, - Юлія Свириденко
16:51 - Уряд продовжив дію положення про покладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електроенергії
16:50 - Уряд затвердив Порядок використання коштів на підтримку проєктів зі значними інвестиціями
16:50 - Торік на утримання Чорнобильської зони відчуження витратили менше коштів, ніж планували
16:45 - Ложная тревога с интервенциями в иене?


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.8816
Канадський долар28.9972
Юань Женьміньбі5.4649
Чеська крона1.6867
Данська крона5.691
Гонконгівський долар5.0584
Форинт0.108183
Індійська рупія0.47511
Рупія0.0024423
Новий ізраїльський шекель10.4009
Єна0.25254
Теньге0.089457
Вона0.028796
Мексиканське песо2.2942
Молдовський лей2.22
Новозеландський долар23.5629
Норвезька крона3.5997
московський рубль0.43076
Сінгапурський долар29.0888
Ренд2.0991
Шведська крона3.6272
Швейцарський франк43.4084
Єгипетський фунт0.8269
Фунт стерлінгів49.5494
Долар США39.6015
Білоруський рубль14.3943
Азербайджанський манат23.2923
Румунський лей8.5282
Турецька ліра1.218
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1706
Болгарський лев21.6995
Євро42.4409
Злотий9.8181
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92856.01
Срібло1091.89
Платина36302.7
Паладій38449.1

Курси валют, встановлені НБУ на 29.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861046.391046.391046.391046.391307987.50
2276561080.091080.091080.091080.09237619.80
2288111063.621063.621063.621063.6237226.70
229025985.42985.42985.42985.42782423.48
229470921.25921.25921.25921.25644875.00
2302621060.181060.181060.181060.18106018.00
CRSR061024.551025.321024.551025.3213328.39
FCOM011055.931055.931055.931055.9335901.62
FSTF021021.481022.251021.481022.2533733.48
USGK78454545454545454519657125.00

Дані за 26.04.2024