Арсеній Яценюк: Підписання протоколу щодо постачання газу можливе тільки на рівні Україна-ЄС-Росія

30.10.2014 14:56 | Fin.Org.UA по данным КМУ


Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк на засіданні Уряду в четвер, 30 жовтня, повідомив про умови, на яких має бути підписаний протокол на рівні Україна-ЄС-Росія щодо постачання природного газу.

Арсеній Яценюк повідомив про хід переговорів у Брюсселі щодо газового питання. Він зазначив, що разом із Президентом України  до 5 години ранку вели перемовини з президентом Європейської комісії Жозе-Мануелем Баррозу і української делегацією, яка зараз перебуває в Брюсселі щодо вирішення газового питання: «Наша позиція повинна бути чесна, прозора і публічна. Для того, щоб підписати будь-який протокол, ми повинні офіційно оприлюднити позицію. Члени Кабінету Міністрів і  основне – люди повинні зрозуміти, що підписується, для чого і які з цього є додаткові плюси і мінуси».

Глава Уряду нагадав, що Україна накопичила в газових сховищах 17 мільярдів кубічних метрів газу, і щоб пройти опалювальний сезон додатково необхідно 5 мільярдів кубічних метрів: «Ми зараз максимально збільшили обсяги реверсних постачань природного газу зі Словаччини, і фактично виключно завдяки реверсу зараз країна виживає і опалюється. Ми замістили 60% природного газу, який ми раніше купували в Росії, на природний газ, який тепер купуємо в Європейському Союзі».

За його словами, Росія протягом останнього місяця «почала активно шантажувати Європу і зменшувати обсяги постачання природного газу в країни-члени ЄС з тим, щоби ЄС відмовився від реверсу в Україну»: «Створивши дефіцит на європейському ринку, росіяни сподівалися, що наші європейські друзі відмовляться постачати газ в Україну. Але цього не сталося».

Арсеній Яценюк від імені Уряду України висловив вдячність за позицію європейських партнерів і насамперед словацьких партнерів щодо виконання контрактних зобов’язань.

Він також повідомив, що зараз технічно необхідно розпочинати додаткову закачку газу в сховища, щоб пройти пікові зимові навантаження.

Прем’єр-міністр наголосив, що підписання протоколу щодо постачання газу «можливе тільки на тристоронньому рівні: Європейський Союз, Україна і третя сторона – Росія».

Що стосується оплати вже поставленого газу, Глава Уряду повідомив, що його Україна може оплачувати за ціною 268 доларів: «Газпром» може тлумачити це по-своєму, але наша позиція - що вже поставлений в Україну газ буде оплачуватися за ціною 268 доларів».

«Для цього на наших рахунках є 3,1 мільярда доларів США як фінансова допомога Міжнародного валютного фонду та Європейського Союзу. Україна має всі необхідні кошти, щоб повністю закрити рахунки по постачанню природного газу, який був здійснений в минулому», - підкреслив Глава Уряду.

Перший транш оплати за газ, за його словами, становитиме 1 млрд 450 млн доларів, «буде здійснений в найкоротші терміни, зразу після підписання протоколу»: «Залишок у розмірі 1 млрд 650 млн доларів буде здійснений до кінця поточного року».

Ще одна умова, повідомив Арсеній Яценюк, - постачання нових обсягів газу здійснюється Росією невідкладно за передоплатою, «так само як ми купуємо газ в Європі, в обсягах, які визначає Україна»: «Якщо Україна здійснює попередню оплату, Росія зобов’язана поставити природний газ. Тому мене дивує запитання Росії з приводу фінансових гарантій по попередній оплаті. Є гроші, ми заплатили – вони поставили газ».

Щодо ціни за природній газ, Арсеній Яценюк нагадав, що спільний базовий підхід України та ЄС, оголошений 4,5 місяця тому, - встановлення ціни на газ у літній сезон у 325 доларів, в зимовий період, коли ростуть ціни на енергоносії, - 385 доларів: «Зараз ми дійшли до позиції, де ціна буде визначатися за формулою, яка є безпосередньо в контракті. На неї впливає вартість нафти, ціна на яку суттєво впала. Це означає, що в останньому кварталі цього року ціна буде 378 доларів, а в перший квартал наступного року – на рівні 365 доларів».

«Підхід щодо ціноутворення зафіксований в протоколі. Якщо Росія порушить порядок ціноутворення і знову буде намагатися поставити ціну в 500 доларів США, ми з Європейською комісією досягли згоди, що Єврокомісія виступатиме гарантом виконання зобов’язань Росії по справедливій ціні, в тому числі і через механізм компенсації підвищення ціни, якщо така ціна не буде відповідати тристоронньому протоколу, підписаному між ЄС, Україною і Росією», - повідомив Глава Уряду.

Ще одна умова української сторони - «Газпром» відмовляється від несправедливого принципу «бери або плати».

Окрім того, «Газпром» повинен здійснювати оплату за транзит газу на рахунки НАК «Нафтогаз України».

Глава Уряду підкреслив, що остаточне рішення стосовно газового контракту прийме Стокгольмський арбітражний суд: «Протокол, який підписується, є тимчасовим - терміном на півроку. Основний позов про відшкодування 6 мільярдів доларів США з російського «Газпрому» Україна не відкликала і відкликати не буде. І в тексті даного протоколу зазначається, що остаточне рішення по ціні, умовах поставки і змінах у контракт буде прийняте Стокгольмським арбітражним судом».

Арсеній Яценюк також зазначив, що має бути підписаний додаток до контракту, який містить технічні питання стосовно забезпечення виконання даного тристороннього документу.

Глава Уряду повідомив, що проінформує Президента України за підсумками обговорення цих питань на засіданні Кабінету міністрів: «У нас з Президентом є і має бути спільна позиція. На цьому варіанті ми можемо сконцентруватися, адже це є спільною позицією України і Європейського Союзу. Ми повинні виступати єдиним фронтом, і так ми зараз виступаємо».

Він зазначив, що проведе сьогодні низку телефонних розмов, зокрема з Віце-президентом Сполучених Штатів Америки Джо Байденом та Федеральним Канцлером Німеччини Ангелою Меркель: «Одне з основних питань, яке буде обговорюватися, - це газова угода й додаткові фінансові інструменти для України, які дадуть можливість нам стабілізувати бюджетну ситуацію і оплачувати наші енергетичні рахунки».

«Усі можливі запобіжники ми напрацювали», - підкреслив Арсеній Яценюк, додавши, що інформуватиме про подальший хід та остаточні результати переговорів у Брюсселі.

 

 

 
 

Додати коментар

Користувач:
email:





Investing wisely
Requires skill and strategy
To build wealth that lasts

- Fin.Org.UA

Новини

20:49 - Здійснено черговий крок у запровадженні європейських вимог до капіталу банків і банківських груп
20:10 - Квартири колаборанта Сальдо і росолігарха Шелкова в Одесі вдруге виставили на аукціон
19:58 - Рівень розрахунків населення за газ становить 95% – Чернишов
19:47 - У поліції Києва розповіли про причини обшуків у "Київтеплоенерго"
19:27 - З початку року від міжнародних партнерів надійшло близько 12 мільярдів доларів
19:14 - Захист ТЕЦ, ТЕС і ГЕС ніколи не відносився до відповідальності Мінінфраструктури – Кубраков
19:07 - Мінекономіки: Презентовано концепцію проекту Національної Стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року
18:50 - Прем’єр-міністр зустрівся з очільницею МЗС Латвії
18:47 - У Києві через ремонт обмежать рух транспорту на кількох вулицях 
18:40 - У Центробанку московія стверджують, що конфіскація заморожених активів не вплине на фінстабільність московії
18:20 - Підприємці Харківщини зможуть отримати вдвічі більший грант від держави на розвиток
18:14 - World IP Day: презентовано концепцію проекту Національної Стратегії розвитку сфери інтелектуальної власності до 2030 року
17:49 - Суд зупинив ліцензію "Нафтогазу" на розподіл газу на Черкащині: компанія подала апеляцію
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 26.04.2024
17:44 - Денис Башлик: Ринок земель в Україні здатен впоратися з будь-якими викликами, завдяки чітко визначним передумовам
17:42 - Чи насправді буде обмежена робота онлайн-казино після Указу Президента?
17:37 - Японія продовжуватиме підтримку українського енергосектору: Зустрічі Германа Галущенка з представниками Уряду Японії
17:32 - Затверджено порядок організації психіатричної допомоги особам, стосовно яких передбачається застосування примусових заходів медичного характеру
17:29 - Продовжено строки на подання заявки для розрахунку обсягу квот щодо діяльності з культивування рослин роду коноплі — рішення уряду
17:26 - Уряд ухвалив постанову щодо строків державної атестації наукових установ
17:20 - Національний банк України анонсував низку кроків з валютної лібералізації
17:20 - Ухвалено закон щодо врахування страхового стажу закордоном для пенсії в Україні
17:11 - НБУ знизив тарифи на видачу готівки
17:02 - Уряд затвердив Порядок використання коштів на підтримку проектів зі значними інвестиціями
17:00 - Понад 25 тис. адмінпослуг з питань ведення Державного земельного кадастру надано на Львівщині з початку 2024 року
16:53 - Підтримуємо бізнес Харківщини: підприємці зможуть отримати вдвічі більший грант від держави на розвиток, - Юлія Свириденко
16:51 - Уряд продовжив дію положення про покладання спеціальних обов'язків на учасників ринку електроенергії
16:50 - Уряд затвердив Порядок використання коштів на підтримку проєктів зі значними інвестиціями
16:50 - Торік на утримання Чорнобильської зони відчуження витратили менше коштів, ніж планували
16:45 - Ложная тревога с интервенциями в иене?


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.8816
Канадський долар28.9972
Юань Женьміньбі5.4649
Чеська крона1.6867
Данська крона5.691
Гонконгівський долар5.0584
Форинт0.108183
Індійська рупія0.47511
Рупія0.0024423
Новий ізраїльський шекель10.4009
Єна0.25254
Теньге0.089457
Вона0.028796
Мексиканське песо2.2942
Молдовський лей2.22
Новозеландський долар23.5629
Норвезька крона3.5997
московський рубль0.43076
Сінгапурський долар29.0888
Ренд2.0991
Шведська крона3.6272
Швейцарський франк43.4084
Єгипетський фунт0.8269
Фунт стерлінгів49.5494
Долар США39.6015
Білоруський рубль14.3943
Азербайджанський манат23.2923
Румунський лей8.5282
Турецька ліра1.218
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.1706
Болгарський лев21.6995
Євро42.4409
Злотий9.8181
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92856.01
Срібло1091.89
Платина36302.7
Паладій38449.1

Курси валют, встановлені НБУ на 29.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861046.391046.391046.391046.391307987.50
2276561080.091080.091080.091080.09237619.80
2288111063.621063.621063.621063.6237226.70
229025985.42985.42985.42985.42782423.48
229470921.25921.25921.25921.25644875.00
2302621060.181060.181060.181060.18106018.00
CRSR061024.551025.321024.551025.3213328.39
FCOM011055.931055.931055.931055.9335901.62
FSTF021021.481022.251021.481022.2533733.48
USGK78454545454545454519657125.00

Дані за 26.04.2024