Відбудеться документальна виставка, присвячена видатному українському прозаїку П. Загребельному

10.10.2012 16:04 | Fin.Org.UA по данным КМУ


15 жовтня 2012 р. об 11:00 у галереї Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (вул. Володимирська, 22-а, територія Національного заповідника «Софія Київська») відбудеться відкриття документально-книжкової виставки, присвяченої життю, творчій та громадській діяльності одного з найпопулярніших українських прозаїків ХХ ст., Героя України Павла Архиповича Загребельного (1924-2009).

В експозиції виставки, ініційованої Державною архівною службою України, представлено документи з чотирьох центральних державних архівів, архівів Дніпропетровської та Полтавської областей. Більшість документів оприлюднено вперше, а їх цілісний комплекс становить унікальну базу для ознайомлення з багатогранною постаттю великого майстра.

Фонди ЦДАМЛМ України містять понад 300 документів за 1952–1995 рр., пов’язаних з творчим шляхом П.А. Загребельного. Серед них є й унікальні: приватне листування письменника з колегами та друзями (Б.Д. Антоненко-Давидовичем, П.М. Бібою, З.В. Гончаруком, В.А. Логвиненком, Т.Й. Стах, Ю.Я. Барабашем, Н.К. Ніколенко, В.О. Міняйлом, В.С. Бабляком, П.Г. Тичиною, П.В. Угляренком, Г.А. Наморадзе, Л.С. Первомайським, С.О. Голованівським та ін.); численні фотографії; машинописні примірники оповідань, романів, п’єс та сценаріїв, що збереглися у фондах видавництв та редакцій. Окремі блоки документів складають тексти виступів П.А. Загребельного на пленумах та з’їздах Спілки письменників України, матеріали про висунення на здобуття Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка, документи ювілейних комісій та комітетів, до складу яких входив П.А. Загребельний, тощо.

Із документів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління (ЦДАВО) до експозиції включено ті, що пов’язані з нагородженням П.А. Загребельного орденами «Знак пошани» (1960, 1971), Трудового Червоного Прапора (1967, 1984), Леніна (1974), Жовтневої революції (1981); Державною премією СРСР за роман «Розгін» (1980), участю у роботі Верховної Ради УРСР, у т.ч. у складі підкомісії по освіті, науці і культурі (1970 і), а також особова справа письменника (1991).

Центральний державний архів громадських об’єднань України (ЦДАГО) виявив для експонування особовий листок з обліку кадрів, автобіографію та характеристику П.А. Загребельного (1979); документи про затвердження письменника головним редактором «Літературної газети» (1961), відповідальним секретарем (1969), заступником голови (1971), секретарем правління (1973), першим секретарем правління СПУ (1979), а також постанову Політбюро ЦК КПУ про перехід на творчу роботу (1986).

Документи Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного представлено фотографіями П.А. Загребельного 1960-х – 1990-х рр., зробленими під час пленумів СПУ, Декади грузинської літератури в Україні, на засіданнях Верховної Ради УРСР, у майстерні народного художника СРСР С.Ф. Шишка, під час одержання премії ім. М. Старицького та ін.

Мала батьківщина П.А. Загребельного, Полтавщина, представлена фотографіями з редакційних альбомів газети «Зоря Полтавщини», особистим фотоальбомом письменника Ф. Моргуна про відвідування П.А. Загребельним Полтавського краю, участь у відкритті музею М.В. Гоголя у с. Гоголеве, спілкування з читачами, робітниками, селянами та ін. подій його громадського життя.

Державний архів Дніпропетровської області виявив безцінні матеріали, що відображають роки навчання П.А. Загребельного на філологічному факультеті Дніпропетровського державного університету: про його участь у редагуванні «Літературного збірника творчого гуртка філологічного факультету ДДУ», у роботі Наукового студентського товариства, студентських конференцій та ін.

Участь у відкриття виставки візьмуть голова Державної архівної служби О.П. Гінзбург, директор ЦДАМЛМ О.В. Кульчий, син письменника М.П. Загребельний, поет, Герой України, голова Комітету з Національної премії України ім. Тараса Шевченка Б.І. Олійник, представник харківського видавництва “Фоліо”, голова Громадської ради при Державній архівній службі України Г.О. Клепак, голова Національної спілки письменників України В.Ф. Баранов, публіцист М.О. Бердник, члени Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, Національної спілки письменників України, Спілки кінематографістів України, відповідальні працівники державних архівних установ, представники ЗМІ та громадськості.
 

Додати коментар

Користувач:
email:





Stocks rise and they fall
Investors gain and lose it all
Fortunes made and gone

- Fin.Org.UA

Новини

08:00 - "Вони нас просто з’їдять". CEO lifecell про конкуренцію, тарифи та нових абонентів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 01.07.2026
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
20:20 - ФДМУ продав квартиру російського пропагандиста Лєбєдєва в Києві на аукціоні
20:00 - Рада провалила законопроєкт про ворожий софт
19:40 - Euroclear подала позов проти московії з вимого заблокувати відшкодування 220 мільярдів євро
19:11 - ОАЕ виливають на ринок рекордні обсяги нафти після виходу з ОПЕК
18:47 - Національні парки України для туристів: маршрути та локації
18:47 - Німецький бізнес недорахується прибутку через ранній виліт збірної з ЧС-2026
18:30 - МОП та Єврокомісія підтримують Україну в модернізації трудового законодавства
18:25 - Відключення світла 1 липня діятимуть по усій Україні
18:20 - Термін використання накопичених коштів "Нацкешбеку" продовжили на місяць
18:10 - Смартфон у якості касового апарату: Visa оновила сервіси
17:50 - Від завтра ЄС знижує квоти на імпорт сталі, зокрема з України, на 47%
17:45 - У межах URC 2026 Україна домовилась про розвиток платформи Back2Impact Ukraine для повернення молодих фахівців
17:36 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
17:30 - Українці матимуть додатковий місяць для використання накопиченого кешбеку
17:30 - Від Лугано до Гданська: як еволюціонувала платформа відновлення України
17:27 - Денис Шмигаль обговорив із JICA подальшу підтримку відновлення та розвитку української енергетики 
17:23 - "Укрпошта" закрила останнє відділення у прифронтовому місті
17:20 - Тільки одна країна купує нафту з Ірану навіть після зняття санкцій – Бессент
16:58 - Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт про сек’юритизацію та облігації з покриттям
16:55 - "Чорний список" АМКУ: який бізнес потраляє туди найчастіше
16:38 - У фінансової компанії відкликано ліцензію
16:35 - Регулятор підняв тарифи "Укренерго" на диспетчеризацію: що буде з цінами
16:30 - Мінекономіки запускає програму відкритого експорту ріпаку та сої через Державний аграрний реєстр 
16:20 - Ціни на пальне у московії тепер під цензурою
16:05 - Нацбанк показав курс валют на 1 липня: гривня посилюється далі
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 01.07.2026
15:55 - На Закарпатті судитимуть депутата від ОПЗЖ, який приховав 6 мільйонів гривень


Більше новин