Food from Ukraine 2025: ключові результати двосторонніх перемовин та панельних дискусій на конференції
19.11 19:10 | Міністерство економіки України | Відділ зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації
19 листопада у Києві проходить IV Міжнародна конференція з продовольчої безпеки Food from Ukraine – важлива міжнародна платформа для посилення співпраці з питань глобальної продовольчої безпеки та розвитку стратегічних партнерств між Україною та країнами світу.
У межах конференції відбулися двосторонні зустрічі за участі світових лідерів, міністрів, представників міжнародних організацій та провідних експертів.
Під час двосторонньої зустрічі заступника Міністра економіки, довкілля та сільського господарства України Тараса Висоцького із заступником Міністра закордонних справ Об’єднаних Арабських Еміратів Султаном Аль Шамсі обговорювалося створення агрохабів в ОАЕ. Передбачається, що ці хаби прийматимуть українську продукцію для подальшого пакування та розподілу до країн, які потребують допомоги. Зокрема до Гази, Судану, Кенії, Сомалі та інших регіонів. Це дозволить оптимізувати логістику та підвищити ефективність доставки продовольства тим, хто його найбільше потребує.
На тематичних панельних дискусіях у межах Food from Ukraine 2025 заступники Міністра економіки, довкілля та сільського господарства України Тарас Висоцький та Денис Башлик представили бачення України щодо зміцнення глобальної продовольчої системи, розширення гуманітарної допомоги та розвитку інноваційних форм співпраці з країнами Глобального Півдня. Зокрема, під час панелі «Форум Україна – Африка з узгодження партнерств: спільні технології та виробництво для майбутнього», присвяченій розвитку співпраці з країнами Африки, Тарас Висоцький підкреслив важливість трансформації ініціативи «Зерно з України» у розширену концепцію «Продовольство з України», яка охоплює не лише постачання продовольства, а й створення спільних технологічних і виробничих рішень.
«Україна вже давно відіграє ключову роль у світовій продовольчій безпеці та є надійним партнером для країн Глобального Півдня. Попри війну та спроби росії перешкоджати нашому експорту, з 2022 року ми поставили до Азії, Африки та Латинської Америки понад 40% українського зернового експорту. Ми не просто доставляємо продовольство, а пропонуємо технології, досвід та моделі виробництва, які забезпечують довгострокову продовольчу стабільність. Це формує рівноправні партнерства, що зміцнюють стійкість економік усіх країн-учасниць», – зазначив Тарас Висоцький.
У рамках панелі «Food from Ukraine – аграрний потенціал України для вирішення світових гуманітарних криз» заступник Міністра Денис Башлик представив аналітику продовольчих поставок України до країн Африки та Близького Сходу та окреслив гуманітарну та дипломатичну складову ініціативи.
«Попри всі виклики війни, Україна залишається надійним постачальником продовольства для країн Африки та Близького Сходу. Торік ми поставили 12 млн тонн пшениці – це 7,5% усього імпорту країн Глобального Півдня, а також 10 млн тонн кукурудзи – 8,2%. Це демонструє важливість стабільності українського експорту та високу цінність гуманітарної допомоги для найбільш уразливих регіонів», – зазначив Денис Башлик.
У форумі вперше взяв участь Міністр надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків катастроф Сирії Раед аль-Салех, який зазначив, що для його країни, яка сильно постраждала під час війни, дуже важливо перейняти досвід України в гуманітарному розмінуванні. Він долучився до тематичної панелі «Гуманітарне розмінування та реагування на продовольчі кризи в умовах надзвичайних ситуацій». На заході заступник Міністра економіки, довкілля та сільського господарства України Ігор Безкаравайний зазначив, що гуманітарне розмінування агроземель і їх комплексне відновлення є дуже важливим для глобальної продовольчої безпеки.
«Не досить просто розмінувати поля. Бо якщо на території не буде розвитку, якщо там ніхто не працюватиме, то навіщо ми це робимо? Саме тому в основі має лежати запит на розмінування з боку фермера, який зацікавлений обробляти угіддя. Бо трактор чи комбайн в полі запускає ланцюжок економічної активності в громаді. І саме на такий підхід ми націлені», – сказав Ігор Безкаравайний.
Учасники конференції наголосили, що Food from Ukraine виходить за межі традиційної гуманітарної допомоги, а Україна вкотре підтверджує свою роль глобального гаранта продовольчої безпеки та демонструє, що навіть у складний воєнний час здатна підтримувати світ продовольством та інноваціями країни, що відчувають дефіцит продукції.
Довідково.
«Продовольство з України» став новим етапом ініціативи «Зерно з України» (Grain from Ukraine) яка започаткована Президентом України Володимиром Зеленським у 2022 році з метою посилення ролі України в боротьбі з глобальною продовольчою кризою. Її основна ідея полягає в постачанні українського зерна до країн Азії, Африки, Близького Сходу та інших регіонів, які перебувають на межі голоду.
З 2022 року понад 320 тис. тонн сільськогосподарської продукції (пшениця та борошно, кукурудза, горох, олія) було відправлено до 18 країн Африки та Азії в рамках ініціативи: Бангладеш, Джибуті, Конго, Ємен, Ефіопія, Замбія, Кенія, Мавританія, Малаві, Мозамбік, Нігерія, Пакистан, Палестина, Сомалі, Судан, Сирія, Танзанія та Чад. В результаті трьох самітів «Зерно з України» було залучено понад 370 мільйонів доларів США донорських коштів.

